Zavrieť

Porady

Odvod do SP

lvs lvs

lvs je offline (nepripojený) lvs

Dobrý deň,
Pracujem na polovičný úväzok a na druhý pol. úväzok som živnostník.
Môj zamestnávateľ mi platí odvody do Soc. poisťovni. Začala som podnikať len minulý rok. Chcem vedieť, či budem platiť odvody do Soc. poisťovni aj zo živnosti, ak som mala príjem za min. rok 72000 Sk (príjem zo živnosti).
Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
povinnosť platenia odvodov do SP vzniká ak je brutto príjem /za zdaňovacie obdobie /vyšší ako 12 x MM,
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lvs Pozri príspevok
Dobrý deň,
Pracujem na polovičný úväzok a na druhý pol. úväzok som živnostník.
Môj zamestnávateľ mi platí odvody do Soc. poisťovni. Začala som podnikať len minulý rok. Chcem vedieť, či budem platiť odvody do Soc. poisťovni aj zo živnosti, ak som mala príjem za min. rok 72000 Sk (príjem zo živnosti).
Ďakujem za odpoveď
Pod "príjmom" rozumieš tržby alebo zisk ?
0 0
lvs lvs

lvs je offline (nepripojený) lvs

Je to zisk.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
lvs Pozri príspevok
Je to zisk.
V tom prípade sa musíš pozrieť na to, koľko si mal príjem celkom v hrubom. AK si prekročil sumu 97.200 Sk tak si povinný do 30.6.2008 zaregistrovať sa do SP ako povinne poistená osoba a platiť odvody.
0 0
lvs lvs

lvs je offline (nepripojený) lvs

Takže mám tomu rozumieť tak, že spočítam príjem z TPP + SZCO a ak príjem budem mať vyžší ako 97200 Sk budem platiť odvody aj zo živnosti? Zamestnávateľ mi už odvody platí, ako mám vypočítať, koľko mám platiť zo živnosti?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

lvs Pozri príspevok
Takže mám tomu rozumieť tak, že spočítam príjem z TPP + SZCO a ak príjem budem mať vyžší ako 97200 Sk budem platiť odvody aj zo živnosti? Zamestnávateľ mi už odvody platí, ako mám vypočítať, koľko mám platiť zo živnosti?
Nie tak - zaujíma ťa príjem /hrubý/ zo živnosti. Ten ak je vyšší, stavaš sa povinným platcom do SP.
Odvody vypočítaš ČZD zo živnosti deleno dvomi deleno počet mesiacov podnikania. Platíš min. z MM /ak nie si napr. "poisťovák"/.
0 0
bobo1 bobo1

bobo1 je offline (nepripojený) bobo1

Nie celkom, len príjem zo živnosti ( nie aj z TPP ) nad sumu 97200,- Sk zakladá povinnosť platby do SP. Výšku platby - odvodu - môžte zistiť aj na stránke sociálnej poisťovne ( www.socpoist.sk ) v časti SZČO ( ľavé dialógové okno ), platenie poistného, kalkulačka - je potrebné zadať aj počet mesiacov podnikania v roku ( nemusí to byť 12 ! ).
0 0
cifa cifa

cifa je offline (nepripojený) cifa

Pepa Pozri príspevok
Nie tak - zaujíma ťa príjem /hrubý/ zo živnosti. Ten ak je vyšší, stavaš sa povinným platcom do SP.
Odvody vypočítaš ČZD zo živnosti deleno dvomi deleno počet mesiacov podnikania. Platíš min. z MM /ak nie si napr. "poisťovák"/.
ahoj,
v socialnej poisťovni mi povedali že
- Platenie do sociálnej poisťovne sa začne po prvom daňovom priznaní od 1.7. v druhom roku prevádzkovania živnosti
- Základom pre stanovenie výšky poplatku je výška príjmov po zdanení, ktorá sa zahrnie do nasledovného vzorca: príjem/počet mesiacovdeleno 3 deleno 2 = základ, z neho mesačná platba bude celkom 30,4%
- Ale ak príjem je menší ako 24 násobok minimálnej mzdy, platí sa 30,4% z minimálnej mzdy (v 2009 je min. mzda 295,5 €, čiže platiť treba 89,70 € mesačne)

ty uvádzaš v svojej odpovedi že príjem sa deli 2 a počtom mesiacov, v poisťovni povedali že deliť príjem treba 3 a potom 2 a počtom mesiacov, to je výrazný rozdiel
poradte čo je správne ,
diki
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

cifa Pozri príspevok
ahoj,
v socialnej poisťovni mi povedali že
- Platenie do sociálnej poisťovne sa začne po prvom daňovom priznaní od 1.7. v druhom roku prevádzkovania živnosti
- Základom pre stanovenie výšky poplatku je výška príjmov po zdanení, ktorá sa zahrnie do nasledovného vzorca: príjem/počet mesiacovdeleno 3 deleno 2 = základ, z neho mesačná platba bude celkom 30,4%
- Ale ak príjem je menší ako 24 násobok minimálnej mzdy, platí sa 30,4% z minimálnej mzdy (v 2009 je min. mzda 295,5 €, čiže platiť treba 89,70 € mesačne)

ty uvádzaš v svojej odpovedi že príjem sa deli 2 a počtom mesiacov, v poisťovni povedali že deliť príjem treba 3 a potom 2 a počtom mesiacov, to je výrazný rozdiel
poradte čo je správne ,
diki
Ak sa pozrieš do Zákona o sociálnom poistení v § 138 sa píše:
VZ je polovica pomernej časti ZD z príjmov......Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikateľskej činnosti....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cifa Pozri príspevok
ahoj,
v socialnej poisťovni mi povedali že
- Platenie do sociálnej poisťovne sa začne po prvom daňovom priznaní od 1.7. v druhom roku prevádzkovania živnosti
- Základom pre stanovenie výšky poplatku je výška príjmov po zdanení, ktorá sa zahrnie do nasledovného vzorca: príjem/počet mesiacovdeleno 3 deleno 2 = základ, z neho mesačná platba bude celkom 30,4%
- Ale ak príjem je menší ako 24 násobok minimálnej mzdy, platí sa 30,4% z minimálnej mzdy (v 2009 je min. mzda 295,5 €, čiže platiť treba 89,70 € mesačne)

ty uvádzaš v svojej odpovedi že príjem sa deli 2 a počtom mesiacov, v poisťovni povedali že deliť príjem treba 3 a potom 2 a počtom mesiacov, to je výrazný rozdiel
poradte čo je správne ,
diki
Zvýraznená časť príspevku je nesprávna informácia, alebo si výklad pracovníčky SP nesprávne pochopila.
0 0
cifa cifa

cifa je offline (nepripojený) cifa

macula Pozri príspevok
Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikateľskej činnosti....
dakujem,
delím dvoma....

ešte mám otázočku,
ak začnem živnosť v októbri a príjmy aj s dotáciou od UP budú 5000 €, je to menej ako 24 násobok minimálnej mzdy (24x295,5=7092 €) a sociálke od 1,7,2010 budem platiť len 89,70€ mesačne ?
(v tomto roku som do apríla pracoval ako zamestnanec a som na UP teraz, pre účely soc. poisťovne sa berie len to čo zarobím ako živnosťník ?
aj ked je to len za 3 mesiace ?)

vopred dakujem
0 0
cifa cifa

cifa je offline (nepripojený) cifa

diki, macula mi napísala že len dvoma deliť...
cifa
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
cifa Pozri príspevok
ešte mám otázočku,
ak začnem živnosť v októbri a príjmy aj s dotáciou od UP budú 5000 €, je to menej ako 24 násobok minimálnej mzdy (24x295,5=7092 €) a sociálke od 1,7,2010 budem platiť len 89,70€ mesačne ?
(v tomto roku som do apríla pracoval ako zamestnanec a som na UP teraz, pre účely soc. poisťovne sa berie len to čo zarobím ako živnosťník ?
aj ked je to len za 3 mesiace ?)

vopred dakujem
Neviem, odkial mas ten 24 nasobok min. mzdy. Zakon hovori o 12nasobku:

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#20

Pozerala som aj novsiu novelu, ci mi nieco neuslo, ale ani tam nie je zmienka o zmene.

Ci to v dalsom roku bude 89,70 EUR mesacne, zavisi od pripadnej zmeny minimalnej mzdy od 1.1.2010.

Ano, berie sa prijem len zo zivnosti dosiahnuty v predchadzajucom roku.
Naposledy upravil Lianka : 19.07.09 at 10:29
0 0
cifa cifa

cifa je offline (nepripojený) cifa

diki,
údaj mám zo sociálky kde pani brala 12 násobok min.mzdy ale výsledok vynásobila dvoma a až tržby nad 7092 (čiže 24 násobok min. mzdy) podla nej by tvorili čiastkový základ na platby ?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pani si moze hovorit, co chce - to jej nasobenie som nepochopila - musis vychadzat aj tak zo zakona. Povinnosti zo zakona sa vztahuju na teba, su tvojimi povinnostami. Jedna pani povedala nepostaci...

Je rozdiel, ci sa pytas na vymeriavaci zaklad alebo na to, kedy je SZCO povinne poistenou osobou. To su dve rozlicne zalezitosti.

Zakon tu: http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...01-2009-a.html + novela od 1.4.2009.
Pozri aj tu: www.socpoist.sk
0 0
MartaP MartaP

MartaP je offline (nepripojený) MartaP

Koľko eur môžem zarobiť v tomto roku - 2009, aby som v roku 2010 platila odvody do Sociálnej poisťovni z minimálnej mzdy? Ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
MartaP Pozri príspevok
Koľko eur môžem zarobiť v tomto roku - 2009, aby som v roku 2010 platila odvody do Sociálnej poisťovni z minimálnej mzdy? Ďakujem.

Môžeš zarobiť akúkoľvek sumu,ak budeš mať stratu, ale aspoň nedosiahneš zisk, potom budeš platiť do SP z MM.
0 0
Ala100 Ala100

Ala100 je offline (nepripojený) Ala100

Aky je minimalny prijem aby som neplatila odvody k 1.7.2010?
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

Sučet minimálnej mzdy, prisluchajúcej roku 2009
t.j. 3.546,- €, hrubéééééé
0 0
MartaP MartaP

MartaP je offline (nepripojený) MartaP

Platí aj pre rok 2012, že výška minimálneho vymeriav.základu pre odvod do Soc.poisťovne sa vypočíta ako 44,2% z priemernej mzdy spred dvoch rokov? Aká bola priemerná mzda za rok 2010? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať