Zavrieť

Porady

RZZP - SZČO + odmena za funkciu v sro

Zdravim..

Mam na vas mensi dotaz. V roku 2007 som bola SZČO a od marca som aj dostavala domenu za vykon funkcie prokuristu v sro - mesacne 5 000 sk - cize za rok 40 000 Sk. Sro za mna neodvadzala odvody do ZP a teraz som sa zasekla pri vyplnovani RZZP. V DP som zahrnula aj odmenu za funkciu, no nie je mi jasne aka tlacivo mam vyplnit. Ako SZČO tlacivo B, ale ako SZČO + odmena za funkciu ? Docitala som sa v niektorych prispevkoch, ze odmena za finckiu sa rata ako zavisla cinnost.

Velmi pekne dakujem za pomoc.

pj
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak má štatutár s.r.o. odmenu, tak sa skutočne na účely zákona o zdr. poistení považuje za zamestnanca.

    Vtip je však v tom, že prokurista s.r.o. nie je štatutár s.r.o. - viď Obchodný zákonník.

    Preto osoba, ktorá je SZČO a popri tom má aj príjem ako prokurista s.r.o. príjem prokuristu v RZZP neuvádza, poistné z tohto príjmu neplatí.

    Fair Jobs je offline (nepripojený) Fair Jobs

    Fair Jobs
    Super, takze som prijem ani nemusela dat do danoveho priznania ? A ked sme uz pri tych funkciach - ja viem, ze je to trochu od temy, ale viete mi povedat, ci je prokurista zodpovedny aj za vedenie uctovnictva spolocnosti a za celkove vedenie spolocnosti ? Trosku nam nastali problemy v sro-cke a pan konatel sa snazi vsetko vratane zodpovednosti za vsetky veci hodit na mna.

    Dakujem p. Mihal. Ste skutocne odbornik.

    pj

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Obchodný zákonník nie je moja fľaša piva.

    K tomu odborníkovi. Ak by som ním skutočne bol, nezabudol by som pri novelizáciách zákona 580/2004 práve na prokuristov s.r.o. Takže vďaka mojej nepozornosti neplatia zo svojho príjmu zdravotné poistenie.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Obchodný zákonník nie je moja fľaša piva.

    K tomu odborníkovi. Ak by som ním skutočne bol, nezabudol by som pri novelizáciách zákona 580/2004 práve na prokuristov s.r.o. Takže vďaka mojej nepozornosti neplatia zo svojho príjmu zdravotné poistenie.
    A verte, že sú Vám za to veľmi vďační

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Fair Jobs Pozri príspevok
    Super, takze som prijem ani nemusela dat do danoveho priznania ? A ked sme uz pri tych funkciach - ja viem, ze je to trochu od temy, ale viete mi povedat, ci je prokurista zodpovedny aj za vedenie uctovnictva spolocnosti a za celkove vedenie spolocnosti ? Trosku nam nastali problemy v sro-cke a pan konatel sa snazi vsetko vratane zodpovednosti za vsetky veci hodit na mna.

    Dakujem p. Mihal. Ste skutocne odbornik.

    pj
    Príjem prokuristu naďalej ostáva zdaňovaný podľa § 5, takže v DP sa musí uviesť, iná je situácia pri ZP, ako popísal p.Mihál.
    Ja by som v osobitných záznamoch v RZZP uviedla poznámku, že bol príjem podľa § 5 - prokúra, ktorí však nie je VZ pre účely ZP.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Obchodný zákonník nie je moja fľaša piva.

    K tomu odborníkovi. Ak by som ním skutočne bol, nezabudol by som pri novelizáciách zákona 580/2004 práve na prokuristov s.r.o. Takže vďaka mojej nepozornosti neplatia zo svojho príjmu zdravotné poistenie.
    Jožko,
    to si kamarát???
    A nemohol si zabudnúť na živnostníkov ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Petra29 Pozri príspevok
    Ja by som v osobitných záznamoch v RZZP uviedla poznámku, že bol príjem podľa § 5 - prokúra, ktorí však nie je VZ pre účely ZP.
    Ja by som v osobitných záznamoch pre istotu neuvádzal nič. Môže sa ľahko stať, že z takéhoto zápisu v osobitných záznamoch sa vyvinie celkom zbytočná diskusia medzi poistencom a ZP na tému, či sa takýto príjem mal alebo nemal uviesť do RZZP. Nemal, to je jasné, ale hrozí to zbytočnou stratou času zbytočnými diskusiami v ZP.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Ja by som v osobitných záznamoch pre istotu neuvádzal nič. Môže sa ľahko stať, že z takéhoto zápisu v osobitných záznamoch sa vyvinie celkom zbytočná diskusia medzi poistencom a ZP na tému, či sa takýto príjem mal alebo nemal uviesť do RZZP. Nemal, to je jasné, ale hrozí to zbytočnou stratou času zbytočnými diskusiami v ZP.
    Určite máte pravdu, ja som už túto diskusiu absolvovala, trvala asi 2 mesiace.. Ja som sa Vás na 1 školení pýtala, že som prebrala účtovníctvo, kde sa minulé roky platilo za prokuristu a čo so zaplatenými predavkami, ako ich žiadať späť.
    Po dohode s príslušnou poisťovňou, to čo sa zaplatilo v r.2008 vrátia na základe žiadosti spoločnosti, ktorá to platila + opravné výkazy. R.2007 sa vysporiada cez RZZP prokuristu, nakoľko je aj SZČO. Je to pre nás najprijateľnejšie riešenie, nakoľko ani spoločnosť ani prokurista nemali záujem podávať dodatočné DP. Vrátené preplatky za r.2007 budú zdanené v r.2008 ako u spoločnosti, tak u prokuristu.

    RZZP - SZČO + odmena za funkciu v sro

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.