Zavrieť

Porady

Tvorba SF

Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť, kde nájdem presné znenie(§) ako tvoriť sf? Všade sú len odvolávky na zákon.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Toto je tiež len odvolávka na zákon - Zákon č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde v znení zákona č. 280/1995 Z.z. a č. 375/1996 Z.z.
    O tvorbe pojednáva konkrétne § 3,4,5 a 6.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    lenka333
    Dobrý deň,

    vie mi niekto poradiť, kde nájdem presné znenie(§) ako tvoriť sf? Všade sú len odvolávky na zákon.
    Ďakujem
    Je to Zákon č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení zákona č. 280/1995 Z.z. a zákona č. 375/1996 Z.z. Stručne z obsahu:
    Sociálny fond - povinný prídel sa tvorí vo výške 0,6 až 1 % zo súhrnu hribých miezd zúčtovaných zamestnancom (bez pracovníkov na dohodu !) za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovno-právne účely. Bežní zamestnávatelia povinne tvoria fond vo výške 0,6 %, zamestnávatelia, ktorí majú splnené všetky daňové a odvodové povinnosti a majú vyššiu tvorbu zakotvenú v kolektívnej zmluve, môžu tvoriť SF z nákladov až do výšky 1% hrubých miezd. V priebehu roka sa na účet SF odvádza 1/12 z predpokladaného ročného prídelu.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Tvorba fondu

    § 3
    (1) Fond sa tvorí ako úhrn
    a) povinného prídelu vo výške 0,6 % až 1 % zo základu uvedeného v § 4 ods. 1,

    b) prídelu vo výške
    1. dohodnutej v kolektívnej zmluve, najviac vo výške 0,5 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo
    2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 3 písm. a), najviac však vo výške 0,5 % zo základuustanoveného v § 4 ods. 1,


    c) ďalších zdrojov fondu podľa § 4 ods. 2 a 3.


    (2) Povinný prídel fondu vo výške 0,6 % tvoria zamestnávatelia podľa § 5 ods. 1 tohto zákona od 1. septembra 1994. Zamestnávatelia, ktorí za predchádzajúci rok dosiahli zisk a splnili všetky daňové a odvodové povinnosti voči štátnemu rozpočtu, zdravotným poisťovniam, Sociálnej poisťovni a Fondu zamestnanosti Slovenskej republiky, zvýšia povinný prídel v rozsahu dohodnutom v kolektívnej zmluve najviac do výšky 1 %.

    (3) Zamestnávatelia podľa § 5 ods. 2 tvoria sociálny fond podľa odseku 1 od 1. januára 1995 v rámci možnosti svojho rozpočtu.


    § 4
    (1) Základom na určenie prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely.
    (2) Ďalšími zdrojmi fondu sú zdroje podľa tohto zákona alebo podľa iných všeobecne záväzných právnych predpisov, dary, dotácie a príspevky poskytnuté zamestnávateľovi do fondu.
    (3) Zamestnávateľ, ktorý vytvára zisk, môže prispievať do fondu prídelmi z použiteľného zisku; tým nie je dotknutá povinnosť takéhoto zamestnávateľa tvoriť fond podľa § 2 ods. 1 tohto zákona.


    § 5
    (1) Povinný prídel do fondu u zamestnávateľa, ktorého predmet činnosti je zameraný na dosiahnutie zisku, je súčasťou výdavkov (nákladov)
    (2) Povinný prídel podľa § 3 ods. 1 písm. a) a prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) do fondu u zamestnávateľa, na ktorého sa nevzťahuje odsek 1, je súčasťou vecných neinvestičných výdavkov mimo položky mzdových prostriedkov.
    Naposledy upravil evina : 18.04.05 at 22:23

    lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

    lsulekova
    Asi som úplne blbá, ale bežný rok je napríklad od mája do mája alebo od januára do decembra minulého roku, alebo je to od januára do apríla tohoto roku??? A hrubé mzdy sú vrátane dovoleniek? (Nie som mzdárka, len kontrolujem soc.fond a ten zákon mi toho moc nehovorí o výpočte odvodu... )

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    §134 ods.1 Zákonníka práce hovorí, že priemerný zárobok na pracovnoprávne účely sa zisťuje zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v royhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom. Inak povedané, ja počítam SF len z odpracovaných hodín + odmeny (prípadne nejaké príplatky). Dovolenky, ani náhrady do toho nerátam.

    Bežný rok, pokiaľ ho nemáte stanovený inak je od januára do decembra.

    Morgana je offline (nepripojený) Morgana

    Morgana
    Obdobie je kalendarny rok jan - dec. Počíta sa z hrubej mzdy bez nahrady mzdy (bez dovolenky), teda zo sumy z ktorej sa zisťuje priemerny zárobok na pracovnoprávne účely.

    Morgana je offline (nepripojený) Morgana

    Morgana
    Ups už ma predbehli v odpovedi, ale dve zhodne odpovede vyššia pravdepodobnosť že sú správne

    83gene je offline (nepripojený) 83gene

    83gene
    čo v prípade, že som od januára do júna netvorila SF? Môžem tvorbu zaúčtovať jedným zápisom a jednou sumou k 30.06.?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    83gene Pozri príspevok
    čo v prípade, že som od januára do júna netvorila SF? Môžem tvorbu zaúčtovať jedným zápisom a jednou sumou k 30.06.?
    ÁNo.

    nnanii je offline (nepripojený) nnanii

    nnanii
    Zdravím...chcela by som sa spýtať...sociálny fond sa tvorí z hrubých miezd...vo firme majú zamestnanci mesačný mzdu...bývala účtovníčka počítala tvorbu soc. fondu nasledovne:

    napr.
    Hrubé mzdy: 1 458,66
    Dovolenky: -362,29
    Sviatky : -40,91
    Preplat.dovolenka:
    Paragrafy:
    Dohody : -560,00
    Odstupné:
    Základ pre tvorbu SF: 495,46
    Sociálny fond 2,97 EUR


    Je to tak správne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    nnanii Pozri príspevok
    Zdravím...chcela by som sa spýtať...sociálny fond sa tvorí z hrubých miezd...vo firme majú zamestnanci mesačný mzdu...bývala účtovníčka počítala tvorbu soc. fondu nasledovne:

    napr.
    Hrubé mzdy: 1 458,66
    Dovolenky: -362,29
    Sviatky : -40,91
    Preplat.dovolenka:
    Paragrafy:
    Dohody : -560,00
    Odstupné:
    Základ pre tvorbu SF: 495,46
    Sociálny fond 2,97 EUR


    Je to tak správne?
    Správne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.