Zavrieť

Porady

DPH a prerušenie živnosti

Vie sa prosím niekto vyjadriť? SZČO platca DPH si preruší živnosť ale IČDPH si ponechá. V podnikaní má nákladné vozidlo na leasing /uplatňoval DPH/, na daňovom úrade mi povedali, že nakoľko zostal platcom DPH, môže si z leasingu aj naďalej DPH uplatňovať aj keď prerušil živnosť. Faktúry by mu chodili naďalej a kedže zákon už nevyžaduje ako podmienku uplatnenia DPH zaúčtovanie, viedol by si len pomocnú evidenciu. V praxi by to bolo tak, že každý kvartál by mal nadmerný odpčet. Nezdá sa mi to, čo na to poviete?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Janca1
    Vie sa prosím niekto vyjadriť? SZČO platca DPH si preruší živnosť ale IČDPH si ponechá. V podnikaní má nákladné vozidlo na leasing /uplatňoval DPH/, na daňovom úrade mi povedali, že nakoľko zostal platcom DPH, môže si z leasingu aj naďalej DPH uplatňovať aj keď prerušil živnosť. Faktúry by mu chodili naďalej a kedže zákon už nevyžaduje ako podmienku uplatnenia DPH zaúčtovanie, viedol by si len pomocnú evidenciu. V praxi by to bolo tak, že každý kvartál by mal nadmerný odpčet. Nezdá sa mi to, čo na to poviete?
    Je to celé domotané . Neviem odkiaľ máš info , ale ak prerušíš živnosť tak musíš sa odhlásiťokrem fondov aj na DÚ a predložiť tam rozhodnutie zo ŽÚ . Tým pádom prestávaš byť aj plátca DPH . Tak neviem prečo by si mal ponechať IČ DPH .
    Zaujimavé , budem sledovať ako sa to rozlúskne v pléne porady .

    Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

    Janca1
    Dakujem na zaciatku za prispevok, ale dovolim si oponovať v tom že prestávaš byť platcom DPH, to je na tebe. Živnosť prerušíš a tiež sa odhlásiš na daňovom úrade ale či sa odhlásiš aj ako platca DPH je na tebe. Dokonca som sa stretla s tým, že keď sa bol odhlasovať aj z DPH tak mu na daňovom úrade povedali aby tak nerobil, ak by sa neskôr rozhodol pokračovať v činnosti. Bude len odovzdávať nulové DP.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Já to beriem , ale nestretla som sa ešte s tým. Budem zasa o niečo múdrejšia , ale aj som zvedavá na ďalšie reakcie .

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Súhlasím s Jancou1, a myslím, že bude podávať 0 DPH. Nadmerný odpočet nemôže mať, lebo žiovnosť je pozastavená a výdavky neslúžia na zabezpečenie príjmov.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    SZČO chce prerušiť živnosť. Z hľadiska dane z príjmov a odvodov je mi to jasné...
    Problém však nastal pri DPH. Má v obchodnom majetku nehnuteľnosť, ktorú doteraz prenajímal s DPH. Pri prerušení živnosti, však už nemôže mať príjmy zo živnosti.
    Preto sa rozhodol, že by ju preradil do osobného vlastníctva a prenajímal by ju ako súkromná osoba bez DPH.
    Tu však nastal problém. ZC budovy je 750 tis. Pri skončení registrácie by musel odviesť DPH zo ZC. To mu samozrejme nevyhovuje...
    Chcem sa teda spýtať, existuje aj nejaké iné riešenie?
    Za každý názor budem vďačná.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Anja111 Pozri príspevok
    SZČO chce prerušiť živnosť. Z hľadiska dane z príjmov a odvodov je mi to jasné...
    Problém však nastal pri DPH. Má v obchodnom majetku nehnuteľnosť, ktorú doteraz prenajímal s DPH. Pri prerušení živnosti, však už nemôže mať príjmy zo živnosti.
    Preto sa rozhodol, že by ju preradil do osobného vlastníctva a prenajímal by ju ako súkromná osoba bez DPH.
    Tu však nastal problém. ZC budovy je 750 tis. Pri skončení registrácie by musel odviesť DPH zo ZC. To mu samozrejme nevyhovuje...
    Chcem sa teda spýtať, existuje aj nejaké iné riešenie?
    Za každý názor budem vďačná.
    SZČO prišiel za mnou s ďalším nápadom...
    Nehnuteľnosť majú v BSM. Doteraz ju využíval prvý z manželov, ktorý si na ňu uplatnil aj odpočet DPH.
    Teraz by ju začal využívať a prenajímať druhý z manželov, ktorý však nie je platiteľom DPH.
    Má tiež živnosť a tak by budova prešla do jeho obchodného majetku a príjmy z prenájmu by zaradil do POZD v § 6.
    Čo však s uplatneným odpočtom DPH? Musel by prvý z manželov aj v tomto prípade odviesť DPH zo ZC budovy pri prerušení svojej živosti?
    Podľa mňa, áno. Alebo sa mýlim?
    Prosím Poraďákov o vyjadrenie ich názorov...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Anja111 Pozri príspevok
    SZČO chce prerušiť živnosť. Z hľadiska dane z príjmov a odvodov je mi to jasné...
    Problém však nastal pri DPH. Má v obchodnom majetku nehnuteľnosť, ktorú doteraz prenajímal s DPH. Pri prerušení živnosti, však už nemôže mať príjmy zo živnosti.
    Preto sa rozhodol, že by ju preradil do osobného vlastníctva a prenajímal by ju ako súkromná osoba bez DPH.
    Aj ako súkromná osoba je z pohľadu zákona zdaniteľnou osobou z titulu prenájmu. Takže povinnosti spojených s DPH sa nezbaví, bez ohľadu na to, že preradí nehnuteľnosť do osobného vlastníctva. V súvislosti s prenájmom postupuje podľa § 38 ZDPH t.j. posudzuje možnosť oslobodenia, prípadne zdanenia prenájmu nehnuteľnosti. Pod zákon o DPH však bude spadať aj naďalej ... a to ako zdaniteľná osoba podľa § 2.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Aj ako súkromná osoba je z pohľadu zákona zdaniteľnou osobou z titulu prenájmu. Takže povinnosti spojených s DPH sa nezbaví, bez ohľadu na to, že preradí nehnuteľnosť do osobného vlastníctva. V súvislosti s prenájmom postupuje podľa § 38 ZDPH t.j. posudzuje možnosť oslobodenia, prípadne zdanenia prenájmu nehnuteľnosti. Pod zákon o DPH však bude spadať aj naďalej ... a to ako zdaniteľná osoba podľa § 2.
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď...
    Očakávala som ju v tomto zmysle, ale som rada, že to mám aj potvrdené.
    Predpokladám, že tak isto je nepriechodný aj ten ich druhý nápad, že by nehnuteľnosť zaradil do obchodného majetku manžel, aby sa vyhli odvodu DPH zo ZC...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Anja111 Pozri príspevok
    Čo však s uplatneným odpočtom DPH? Musel by prvý z manželov aj v tomto prípade odviesť DPH zo ZC budovy pri prerušení svojej živosti?
    Podľa mňa, áno. Alebo sa mýlim?
    Tiež zastávam tento názor, že sa nedá týmto spôsobom vyhnúť odvodu DPH. Nehnuteľnosť je len jedna, tak sa na ňu aj zákon o DPH pozerá aj keď je v BSM. Ak bola zdaňovaná ... prechod na iný režim by mohol byť posúdený ako zmena účelu použitia s dodanením odpočítanej dane, prípadne prevod na manželku ako bezodplatný prevod, keď všetky práva spojené s odpočítaním dane ako aj zdanením doteraz uplatňoval jeden z maželov ... Vidím tam viac úskalí. Všeobecne sa v prípade nehnuteľností v BSM doporučuje nezdaňovať jej prenájom, čo nie je Váš prípad.
    Upozorňujem zároveň, že príjmy z prenájmu sú vždy zahrňované do obratu pre účely povinnej registrácie pre DPH. Skúste sa na tento problém informovať na DRSR.

    K príbuznej problematike som na DRSR našla len toto:

    § 3 Zdaniteľná osoba

    Ustanovenie § 3 ods. 2 zákona o DPH sa na konci dopĺňa o nasledovné slová:
    „ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.“.

    Za podnikanie na účely dane z pridanej hodnoty sa podľa ustanovenia § 3 ods. 2 zákona o DPH považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku. Každá osoba, ktorá dosahuje príjem z využívania hmotného a nehmotného majetku, sa považuje za zdaniteľnú osobu. V prípade dosahovania príjmu z využívania majetku, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, nebolo do účinnosti novely zákona o DPH zrejmé, ako sa má určiť obrat pre účely registrácie pre daň z pridanej hodnoty. Podnikanie manželov v prípade využívania majetku v ich bezpodielovom spoluvlastníctve nemožno považovať za podnikanie na základe zmluvy o združení alebo obdobnej zmluvy, pokiaľ manželia takúto zmluvu neuzavrú. Novelou § 3 ods. 2 zákona o DPH sa ustanovilo, že pokiaľ sa manželia nedohodnú inak, využívanie majetku, ktorý je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve, sa považuje za podnikanie oboch manželov v rovnakom pomere u každého z nich. V takomto prípade sa príjmy z využívania majetku započítavajú do obratu pre účely registrácie pre daň z pridanej hodnoty u každého z manželov v polovičnej výške. Novela zákona však umožňuje, že ak sa manželia dohodnú, že využívanie majetku sa bude považovať za podnikanie len u jedného z manželov, potom zdaniteľnou osobou pre účely dane z pridanej hodnoty sa z titulu využívania majetku bude považovať len ten z manželov, u koho sa využívanie majetku bude považovať za podnikanie. Celý príjem z využívania majetku sa potom bude započítavať do obratu na účely registrácie pre daň z pridanej hodnoty len u toho z manželov, u ktorého sa využívanie tohto majetku považuje za podnikanie. Ak sa manželia dohodnú na určitom pomere využívania majetku, potom sa obidvaja považujú za zdaniteľné osoby a dosiahnuté príjmy budú započítavať do obratu pre účely registrácie pre daň z pridanej hodnoty v dohodnutom pomere.

    Príklad č. 1
    Manželia vlastnia nehnuteľnosť, ktorú sa rozhodli prenajímať. Z prenájmu nehnuteľnosti dosahujú mesačne príjem 140 000 Sk. Manželia sa dohodli, že prenájom nehnuteľnosti sa bude považovať za podnikanie u každého z nich v rovnakom pomere. Každý z manželov sa považuje za zdaniteľnú osobu a obrat pre účely registrácie pre daň z pridanej hodnoty sleduje každý z nich samostatne. Z titulu prenájmu nehnuteľnosti sa u každého z manželov započítava do obratu mesačne suma 70 000 Sk, teda polovičná suma dosiahnutého mesačného príjmu.

    Príklad č. 2
    Manželia vlastnia nehnuteľnosť, ktorú začali v júli 2005 prenajímať viacerým podnikateľom. Manžel vykonáva aj inú podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia. Manželia sa dohodli, že prenájom nehnuteľnosti sa bude považovať za podnikanie len u manželky. Celý prenájom bude vykazovať len manželka, ktorá bude povinná podať žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty, ak z prenájmu nehnuteľnosti dosiahne obrat 1 500 000 Sk za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.