Zavrieť

Porady

DHIM

chem sa spýtať či to chápem správne: DHIM je to vlastne majetok do 30000sk, ale je to majetok ktorý ostáva vo firme? napr. keby som kúpila Pc ale o pár dní ho predám tak to nemusím evidovať či hej?
Usporiadat
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Ja by som to potom povedala, že je to tovar, nákup - predaj.
0 0
ajula1 ajula1

ajula1 je offline (nepripojený) ajula1

tak som to robila aj ja...
ja som vlastne vobec minulý rok neevidovala.my sme malý obchod s opravou telefónov a PC. máme vo firme tri počítače koré chalani nejako poskladali žiaden doklad nie je...a jednu ultrazvukovú čističku ale vidím že tú som tam mala dať...
a neviem čo také sa tam ešte dáva???
0 0
ajula1 ajula1

ajula1 je offline (nepripojený) ajula1

nikto mi neporadí??
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No ja by som to zaúčtovala ako výdavok OVZD "Tovar". A pri predaji ako príjem OVZD "Tovar".
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Ajula1 :

Ja by som tie PC a čističku zaevidovala do pomocnej knihy - drobný majetok. Ide o to, že keď budeš na tie veci kupovať súčiasky a aby ti tieto opravy vstupovali do nákladov - výdavkov musíš mať majetok zaevidovaný v majetku firmy. Nerobíš žiadne odpisy.
V peňažnom denníku nič o tom nebudeš účtovať, veď ste ten majetok nenakupovali.

Ak kúpiš PC, ktorý potom predáš, tak to je tak ako píše Dara.

Dúfam, že účtuješ v JU.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ajula1
chem sa spýtať či to chápem správne: DHIM je to vlastne majetok do 30000sk, ale je to majetok ktorý ostáva vo firme? napr. keby som kúpila Pc ale o pár dní ho predám tak to nemusím evidovať či hej?
DHIM do 30 000,- je drobný majetok , ktorý si firma obstará a zaplatí pre svoje potreby a ostáva vo firme . Pokiaľ kúpiš počítač a o pár dní ho z nejakej príčiny predáte tak ho neeviduješ , pretože ho fyzicky už nebudeš mať .

Zakúpenie PC na predaj účtuje VOZD - tovar/ ak je kúpený za účelom predaja/ ak nie tak VOZD - prevádzková réžia

Príjem za predaj - príjem OVZD - za tovar / predaj tovaru /
Predaj DHIM - príjem OVZD - iný / predaj DHIM /
0 0
ajula1 ajula1

ajula1 je offline (nepripojený) ajula1

no a čo také drobnejšie veci ako kreslo alebo vrtačku v hodnote okolo 2000sk,
od akej hodnoty to mám evidovať?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Treba si určiť v smernici že od akej hodnoty budete evidovať DHIM .
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Pred niekoľkými rokmi bola zmena v postupoch, odvtedy sa "DHIM" účtuje na PREV. RÉŽII a nie je povinnosť na to viesť osobitnú evidenciu. Kto chce, samozrejme, môže.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
pyton
Pred niekoľkými rokmi bola zmena v postupoch, odvtedy sa "DHIM" účtuje na PREV. RÉŽII a nie je povinnosť na to viesť osobitnú evidenciu. Kto chce, samozrejme, môže.
To sa dáko prieči s realitou .
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Zita5, čo sa prieči s realitou?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
To , že píšeš , že nemusíš viesť evidenciu drobného majetku .
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Osobitnú evidenciu nemusíš. To bolo v Postupoch kedysi, teraz /už niekoľko rokov/ to tam nie je. Hovorím o JÚ.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
A viete, že je pre vás lepšie, ak ju vediete?! Môže sa stať, že zamestnanec videl niekde vŕtačku značky, aká sa mu páči, alebo kalkulačku-super, vo firme sa veľa nakupuje a vy si nezapamätáte, či tu niekde je, alebo nie... A pri tom mu trčí v šuplíčku! Máte prevádzku, kde sa denne robí s náradím, ktoré síce nemá až takú hodnotu, ale prečo by som pracovníkovi kúpila fúrik, keď je zo stavby, ktorá sa dokončila nedávno, a on si ho musí len očistiť... Keď mám evidenciu, nemá šancu má oklamať a nútiť k zbytočným výdavkom! A potom, napr. PC do 30 tis.Sk, keď kupujem k nemu napr.novú klávesnicu, alebo myš, mám doklad, že ho mám v evidencii pod číslom xy, poznačím si na výd.doklad a som čistá! Ale ako komu chutí, tak míňa, ja ju odporúčam každému viesť, práve z dôvodu tej istoty, alebo aj šetrenia.. Treba si všetko ošetriť v smernici.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

python vedel by si mi povedat kedy asi tá zmena nastala, resp ktorým predpisom sa to upravilo?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

U nás sme teraz nedávno mali kontrolu na daň z príjmov PO za 2003 a medzi inými dokladmi odo mňa žiadali karty DHM, k tomu internú smernicu. Dostali sa k tomu cez inventúru k 31. 12. 2003. Kontrolovali mi ešte aj staré regále a skrinky z roku 1994
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

ayya, to je PÚ a neriadi sa Postupmi účtovania pre JÚ, tam je to samozrejme iné

fasia, veď ja píšem, že je to v Postupoch /poprosila som aj Richarda, aby ich zaktualizoval na tejto stránke, on ich tam má priložené, ale mne nejdú otvoriť/
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Keby sa neviedla evidencia DHIM , tak to by nastal problém aj pre firmu . Jednak pri daňovej kontrole , jednak škoda pre firmu napríklad pri náhodnom odcudzení , každá firma chce mať prehľad o svojom majetku aj o drobnom . Veď aj na konci roka robíme inventúru DHIM a výkazy sa zakladajú k ročnej uzávierke , tak potom prečo tu takéto " zavádzanie " . Veď nakoniec keby sa nemusela viesť evidencia , tak ani SW by neboli na to zriadené . Já robím JÚ .Ak si prečítaš §15 d/ Zákon o účtovníctve tak podľa mňa DHIM je určitá zložka majetku . Aby som mala počítače napr. 5 ks po 27 000,- Sk a neviedla by som evidenciu tak to by ma hrozne štavlo a ver tomu , že DÚ by mi to neodpustil pri daňovej kontrole .A neverím tomu , že nie , lebo každý nákup DHIM nám znižuje ZD a o to platíme aj nižšie dane .
0 0
ajula1 ajula1

ajula1 je offline (nepripojený) ajula1

no a čo teda ked som to nerobila mám to nahodiť dodatočne v tomto roku alebo to mozem dopísať do minulých rokov???myslím tie veci čo už máme...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Musíš sa rozhodnúť sama . Já osobne tam neevidujem dáke drobné veci, ale mám určené smernicou , že DHIM evidujeme od 2000 ,- Sk . A všetky nákupy ako sú napr. pracovné náradie , vŕtačka , stolička , kalkulačka atď nad stanovenú sumu v smernici evidujem . Nechcem týmto nikoho nahovárať .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať