Zavrieť

Porady

postup pri účtovnej závierke

Potrebujem poradiť, ako účtovať dosiahnutý zisk r. 2007, ktorý bol v plnej výške v daňovom priznaní odpočítaný od straty z miných rokov. Vytvára sa v tomto prípade zo zisku povinný prídel do zákonného rezervného fondu? Robím dodatočné daňové priznanie za r. 2007, valné zhromaždenie ešte nebolo a nie sú ešte uzavreté knihy min. roku. V dodatočnom priznaní by som mohla urobiť opravu (vrátane výkazov).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    ingak Pozri príspevok
    Potrebujem poradiť, ako účtovať dosiahnutý zisk r. 2007, ktorý bol v plnej výške v daňovom priznaní odpočítaný od straty z miných rokov.
    Zisk, ktorý nám vyjde v daňovom priznaní, je zaujímavý len pre platenie dane; keďže ste z neho odpočítali stratu minulých rokov, pravdepodobne ste neplatili žiadnu daň; ak áno, potom sa o tejto dani účtovalo ešte v roku 2007 ako posledný účtovný doklad.

    Vytvára sa v tomto prípade zo zisku povinný prídel do zákonného rezervného fondu?
    RF sa tvorí z účtovného zisku, t.j. zo zisku, ktorý je 1.1.2008 zaúčtovaný na účete 431-HV v schvaľovacom konaní. Ak ste dosiahli takýto zisk, postupujete podľa §§ Obchodného zákonníka.

    Robím dodatočné daňové priznanie za r. 2007, valné zhromaždenie ešte nebolo a nie sú ešte uzavreté knihy min. roku. V dodatočnom priznaní by som mohla urobiť opravu (vrátane výkazov).
    ... opravu čoho?

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Rozdiel medzi nákladmi a výnosmi vyšiel cca 200 000,- Sk zisk. Bola odpočítaná strata min.rokov v plnej výške zisku. Ako postupovať pri zaúčtovaní? Ak som v daňovom priznaní od zisku odrátala stratu min.rokov, tak tie isté čísla by sa mi mali prejaviť aj v účtovníctve. Tak by som nemala ponižiť zisk vytvorením rezervného fondu.

    Opravou som myslela výkazy, lebo v nich nie je zaúčtovaný HV na konci roka (zisk ponížený o stratu). Alebo mám zaúčtovať nerozdelený zisk a v r. 2008 vyrovnať zisk so stratou min. rokov?
    Neviem si poradiť.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    ingak Pozri príspevok
    Rozdiel medzi nákladmi a výnosmi vyšiel cca 200 000,- Sk zisk. Bola odpočítaná strata min.rokov v plnej výške zisku. Ako postupovať pri zaúčtovaní? Ak som v daňovom priznaní od zisku odrátala stratu min.rokov, tak tie isté čísla by sa mi mali prejaviť aj v účtovníctve. Tak by som nemala ponižiť zisk vytvorením rezervného fondu.

    Opravou som myslela výkazy, lebo v nich nie je zaúčtovaný HV na konci roka (zisk ponížený o stratu). Alebo mám zaúčtovať nerozdelený zisk a v r. 2008 vyrovnať zisk so stratou min. rokov?
    Neviem si poradiť.
    Máme účtovný zisk - účtovnú stratu
    a
    základ dane /ktorý sa málokedy rovná účtovnému zisku/ alebo daňovú stratu.
    Tieto pojmy nezamieňame.
    V DP si si uplatnila daňovú stratu z miných rokov. V účtovníctve účtuješ o účt.zisku. Neúčtuješ o dani, pretože daňová povinnosť nevznikla. Ďalej účtuješ o tvorbe RF z čístého zisku /účtovného/, ktorý je v tvojom prípade rovný účtovnému zisku pred zdanením.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    ingak Pozri príspevok
    Rozdiel medzi nákladmi a výnosmi vyšiel cca 200 000,- Sk zisk. Bola odpočítaná strata min.rokov v plnej výške zisku. Ako postupovať pri zaúčtovaní? Ak som v daňovom priznaní od zisku odrátala stratu min.rokov, tak tie isté čísla by sa mi mali prejaviť aj v účtovníctve. Tak by som nemala ponižiť zisk vytvorením rezervného fondu.

    Opravou som myslela výkazy, lebo v nich nie je zaúčtovaný HV na konci roka (zisk ponížený o stratu).
    V roku 2007 máš HV na konci roka - je to rozdiel účtov triedy 5 a 6, je to HV vykázaný v súvahe a vo Výkaze ZaS. Tento rozdiel sa ti preniesol do r. 2008 a máš ho mať zaúčtovaný 1.1.08 na účte 431.

    Alebo mám zaúčtovať nerozdelený zisk a v r. 2008 vyrovnať zisk so stratou min. rokov? Neviem si poradiť.
    Rozdelenie zisku za rok 2007 sa účtuje až v r. 2008 ! takže v tejto súvislosti nemáš dôvod opravovať výkazy r. 2007.
    V r. 2008 rozdeľuješ ten zisk, ktorý je zaúčtovaný na účte 431. Najskôr z neho doplníš RF (vo výške určenej spoločenskou zmluvou alebo zakladateľskou listinou), potom uhradíš stratu minulých rokov, a ak ešte niečo zostane, je to podiel na zisku ktorý patrí spoločníkovi.

    Poradila som ti už predtým, že treba otvoriť Obchodný zákonník a tam je všetko napísané ako postupovať pri rozdelení zisku. Platí pravidlo, že zisk za konkrétny rok (2007) sa rozdeľuje až po jeho skončení, t. j. v nasledujúcom roku (2008).

    postup pri účtovnej závierke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.