Zavrieť

Porady

Predaj bytu v OV

Milí poraďáci.

Mám otázku. Mám družstevný byt a mám v ňom trvalý pobyt 11 rokov.
Chcem ho predať, ale záujemcovia o kúpu potrebujú, aby som si vybavila prevod bytu do osobného vlastníctva, pretože ho chcú odkúpiť cez hypotekárny úver.

Moja otázka znie, či bude môj príjem od dane z príjmu oslobodený podľa par. 9 ods. 1 pís. b.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lucinka1 je offline (nepripojený) lucinka1

    lucinka1
    podla mna sa na teba vztahuje oslobodenie podla par. 9 ods. 1 pism a), kedze v tom byte mas trvaly pobyt minimalne 2 roky pred predajom... pis b) sa vztahuje na majitelov nehnutelnosti, ktori v nej nemaju trvaly pobyt...

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    keby išlo o štátny byt tak musíš zaplatiť daň,pretože 2 roky od zakúpenia musíš byť vl. bytu aby si bola oslobodená,v družstevnom byte si spolupodielnikom(dala si určitý vklad)a tak keď sa teraz staneš úplným vlastníkom bytu-vlastne si len odkupuješ od družstva zostávajúcu časť-si oslobodená od dane nakoľko si VB už dávno.

    lucinka1 je offline (nepripojený) lucinka1

    lucinka1
    od 1.1.2005 je v platnosti novela zakona o dani z prijmov, ktora podmienku vlastnictva bytu zrusila, ostala len podmienka trvaleho pobytu minimalne 2 roky pred predajom... podmienka vlastnictva je 5 rocna a to v tom pripade, ked tam nie je trvaly pobyt...

    Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

    Bea Š.
    A čo v prípade, keď ja som mala trvalý pobyt v byte 5 rokov, ale teraz už rok tam nemám trvalý pobyt a predávam ho. Nemusím platiť daň ?

    Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

    Bea Š.
    Prosím Vás poraďte, je to súrne. Porazí ma, ak mám platiť daň, v tom prípade ho nemôžem predať.

    Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

    Bea Š.
    Takže volala som DU a som povinná platiť daň z príjmu.To nie je dobré, musím to riešiť darovacou zmluvou. Viete mi niekto poradiť niečo bližšie ?

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    Tak ho predaj inému záujemcovi o družstevny byt, s tým že urobite prevod priamo na neho na družstve a si za vodou a nič nikde neplatíš

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Mám takýto prípad : predal sa byt v OV - trvalý pobyt od odkúpenia do OV bol viac ako 2 roky , obývaný tou istou rodinou 25 rokov . Platila sa daň z prevodu a prechodu nehnutelností v roku 2004 . Zároveň predávajúci kúpil rodinný dom a presťahoval sa . Nemá tam trvalý pobyt - len prechodný . Ak by sa rozhodol rodinný dom predať tak celý príjem tohto rod.domu zdaňuje .

    Chápem to správne ? Ak by sa platila daň 19% má nárok si odpočítať z príjmu za predaj rodinného domu aj sumu podľa KPZ , ktorú predtým vyplatil ?

    Čiže príjem z predaja RD 1 650 000,- Sk
    Zakúpenie ZD 1 300 000,- Sk
    Zdanuje 350 000,- Sk

    Je to tak správne ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.