Zavrieť

Porady

Doucovanie anglictiny - ako to dat do nakladu?

Som SZCO, jednoduche uctovnictvo. Chcem zacat chodit na doucovanie anglictiny. Ucit ma bude sused. Za doucovanie mu budem samozrejme musiet zaplatit. Ako najvyhodnejsie mu to vyplatit, aby som sumu ja mohol dat do vydavkov, a aby on nemusel platit ziadnu dan?? (on nema zivnost, je len klasickym zamestnancom) Dakujem Vam za nazor
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    No ale myslím, že ja už som tu takýto príspevok zadávala a bolo mi aj odpovedané, že to nie je daňovo uznaný náklad.

    piko je offline (nepripojený) piko

    zivnostnik - maly piko
    dara
    No ale myslím, že ja už som tu takýto príspevok zadávala a bolo mi aj odpovedané, že to nie je daňovo uznaný náklad.
    to hadam nie, ved to je ako skolenie a vzdelavanie. a to predsa do nakladu ide. ci sa to mysli len skolenie a vzdelavanie cez skoly a institucie, ktore o tom vystavia nejaky doklad??

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Záleží ako dobre ho poznáš, ako mu dôveruješ, že ťa nenahlási na DÚ.
    1. Ak dôveruješ, "kúp" od neho napríklad počítač v hodnote do 30 000,- (aby si ho nemusel odpisovať), ak to nepostačuje na úhradu školného, tak kúp ešte napríklad vŕtačku (ak ju vieš obhájiť vo firme) a on nezdaňuje nič, u teba je to uznaný výdavok. Školné je problém, lebo je to vždy na subjektívnom posúdení kontrolóra. Mne bolo povedané, že rozširovať vzdelanie sa uznáva do nákladov, ale zvyšovať už nie. Moc som z toho múdrejšia nebola, tvoju anglinu môžeš posúdiť aj tak, aj tak.
    2. Dáš si do nákladov školenia - teoreticky - by sa sused mohol dopustiť podnikania bez oprávnenia a ak by to robil pravidelne, mal by sa nahlásiť na DÚ, že poberá príjem (samozrejme s očakávaním dane).
    3. Legálne čistá možnosť je, aby si suseda zamestnal so všetkým, čo k tomu patrí : dane, odvody (podľa typu prac. zmluvy). On nebude nijako ohrozený, daň mu budeš zrážať a na DÚ odvádzať ty. Tak si vyber.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    No a ak mám v živnosti okrem iného aj preklady z a do Aj, tak ani v tom prípade si nemôžem vylepšovať angličtinu? Teda to by mohlo byť rozširovanie. Nie? Samozrejme za podmienky, že mám doklady o zaplatení lektorke.

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    súhlasím s blchou, len by som podotkla, že pri doškolovaní AJ to nemôže byť školenie, iba ak by si robil "tlmočníka"-v tom prípade by si snáď obhájil daňový náklad s tým, že si si rozšíril vedomosti v nejakom špeci.odbore.... napr. stavebná či chemická konverzácia v Aj

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Všetky náklady, ktoré sú za účelom zabezpečenia a udržania príjmu a ktoré súvisia so zdaniteľným príjmom sú nákladom, okrem výdavkov uvedených v § 21 Zákona o dani z príjmov .Tu je odst.i) v ktorom výdavky pre osobnú potrebu nie sú výdavkami pre daň. Výdavky podľa § 19 ods. c) sú aj výdavky na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenie, výchovu žiakov v strednej odborných učilištiach atď ...

    Z toho vyplýva, ak daňovník používa pri svojej práci jazyk, predmetom činnosti je napríklad prekladanie, možno náklady na osobné vzdelávanie v jazykoch považovať za náklad, ktorý nie je osobný, ale je určený k zabezpečeniu a udržaniu príjmu a z toho mi vychádza že je to potom daňovým nákladom.

    Ako sa vyrovnať so susedom? - vyplatiť mu dohodnutú odmenu za odučené hodiny podľa dohody. Pre neho to bude jednorazový a náhodný príjem, pri jeho výplate je potrebné vykonať jeho zdanenie.
    Naposledy upravil anto : 28.04.05 at 11:55

    piko je offline (nepripojený) piko

    zivnostnik - maly piko
    anto
    Všetky náklady, ktoré sú za účelom zabezpečenia a udržania príjmu a ktoré súvisia so zdaniteľným príjmom sú nákladom, okrem výdavkov uvedených v § 21 Zákona o dani z príjmov .Tu je odst.i) v ktorom výdavky pre osobnú potrebu nie sú výdavkami pre daň. Výdavky podľa § 19 ods. c) sú aj výdavky na vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenie, výchovu žiakov v strednej odborných učilištiach atď ...

    Z toho vyplýva, ak daňovník používa pri svojej práci jazyk, predmetom činnosti je napríklad prekladanie, možno náklady na osobné vzdelávanie v jazykoch považovať za náklad, ktorý nie je osobný, ale je určený k zabezpečeniu a udržaniu príjmu a z toho mi vychádza že je to potom daňovým nákladom.

    Ako sa vyrovnať so susedom? - vyplatiť mu dohodnutú odmenu za odučené hodiny podľa dohody. Pre neho to bude jednorazový a náhodný príjem, pri jeho výplate je potrebné vykonať jeho zdanenie.
    no a ked pracujem len pre jednu zahranicnu firmu, len tato firma ma plati, a ja by som mal navstevovat europske vystavy za ucelom ziskavania novych zakaznikov a prezentacie svojej firmy, a viem len nemecky a na vystavach a v obchode sa len anglicky hovori, by sa to dalo obhajit, ze ANG jazyk sa potrbujem zdokonalit. nie?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Záleží na tom, ako si to vieš obhájiť pred DÚ! Máme zamestnanca, ktorému sme zaplatili kurz nemčiny, z dôvodu, že 60% obchodov máme s Rakúskom. Predtým sa platili preklady textov, tlmočenie, teraz do nákladov tie položky nejdú. Ak to je z dôvodu zabezpečenia svojich príjmov, máš to vydokladované-prečo si si to uznal, nemáš sa čoho obávať. Slúži ti to k príjmom? - slúži, potrebuješ preklady obchodného charakteru so zahraničným obchodným partnerom? - potrebuješ! Takže neporušíš žiaden zákon, len by som to zadala do nejakej smernice, že firma uhradí zamestnancovi tento náklad, ale zároveň by som to dala do podmienok prac.zmluvy-že za to zamestnanec odpracuje vo firme určité obdobie.

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Iná situácia je pri zamestnancoch.: Ak firma vyšle pracovníka na školenie v cudzích jazykoch, je potrebné s ním urobiť dodatok k pracovnej zmluve, že v prípade, ak nebude vo firme pracovať niekoľko rokov, 2,3,5, a pracovný pomer skončí skôr, ako bude dohodnutá doba, tak uhradí plne,alebo časť nákladov na školenie. Potom je to plne akceptovateľný náklad a nikto to nemôže spochybniť. Dôležité je dokázať, že firma takéhoto človeka potrebuje, napríklad tým, že predtým musela urobiť preklad, alebo že musí robiť telefonaty do zahraničia.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Anton, to je prakticky veta rozvitá z mojej poslednej vety. Súhlasím s tebou, ak to máš ošetrené a správne, nie je dôvod na paniku!

    urs je offline (nepripojený) urs

    urs
    anto
    Iná situácia je pri zamestnancoch.: Ak firma vyšle pracovníka na školenie v cudzích jazykoch, je potrebné s ním urobiť dodatok k pracovnej zmluve, že v prípade, ak nebude vo firme pracovať niekoľko rokov, 2,3,5, a pracovný pomer skončí skôr, ako bude dohodnutá doba, tak uhradí plne,alebo časť nákladov na školenie. Potom je to plne akceptovateľný náklad a nikto to nemôže spochybniť. Dôležité je dokázať, že firma takéhoto človeka potrebuje, napríklad tým, že predtým musela urobiť preklad, alebo že musí robiť telefonaty do zahraničia.
    Aká situácia je pri zamestnancoch, ak študujú dialkove Vysokú školu? Ale škola je súkromná a platia za semester. Dá sa aj to nejako pichnúť do nákladov?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    urs
    Aká situácia je pri zamestnancoch, ak študujú dialkove Vysokú školu? Ale škola je súkromná a platia za semester. Dá sa aj to nejako pichnúť do nákladov?
    No tak to by som určite neriskovala dať do nákladov! Iné je krátkodobý kurz, a iné je VŠ!

    slimak je offline (nepripojený) slimak

    slimak
    Mám podobný problém:

    Aká situácia je pri zamestnancoch, ak študujú dialkove Vysokú školu? Ale škola je súkromná a platia za semester. Dá sa aj to nejako pichnúť do nákladov?

    Medzi zamestnávateľom a zamestnancom je dohoda o preplatení nákladov na vzdelávanie. Ako by to malo byť správne vyriešené aby s daň. úradom nebol problém.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.