Zavrieť

Porady

Prokurista a náklady

Dobrý,
naša SRO má ustanoveného prokuristu. Tento prokurista pre nás nepracuje na základe zamestnaneckej zmluvy ani na DoVP ani nejakej inej zmluvy, ale je ustanovený len v spoločenskej zmluve.
Otázka č.1
Treba s ním spraviť aj nejakú inú zmluvu o tom že bude pre nás robiť prokúru?
Otázka č.2
Ak mu v súvislosti s tou prokúrou vznikajú nejaké náklady (telefón, cestovné, poplatky ...) môže tieto náklady evidovať SRO ako svoje vlastné (súvisiace s dosiahnutím a ... bla bla bla príjmov)? Alebo čo v takomto prípade robiť?

Dikes
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Volvox
    Dobrý,
    naša SRO má ustanoveného prokuristu. Tento prokurista pre nás nepracuje na základe zamestnaneckej zmluvy ani na DoVP ani nejakej inej zmluvy, ale je ustanovený len v spoločenskej zmluve.
    Otázka č.1
    Treba s ním spraviť aj nejakú inú zmluvu o tom že bude pre nás robiť prokúru?
    Otázka č.2
    Ak mu v súvislosti s tou prokúrou vznikajú nejaké náklady (telefón, cestovné, poplatky ...) môže tieto náklady evidovať SRO ako svoje vlastné (súvisiace s dosiahnutím a ... bla bla bla príjmov)? Alebo čo v takomto prípade robiť?

    Dikes
    V nejakom prispevku je tu prilepena zmluva na vykon funkcie konatela (aj s odmenou x korun, aj s odmenou 0 korun), teraz ju marne hladam. Prerob slovo konatel na prokurista, pokial mi je zname, len ma mensiu pravomoc.
    Ano, ak to v tej zmluve uvedies, vsetky naklady, ktore vam vyuctuje a vy mu ich uznate a zaplatite, su danovo uznanym nakladom spolocnosti.

    Volvox je offline (nepripojený) Volvox

    Volvox
    OK dík pomohlo.
    Ale by ma ešte zaujímalo toto. Podľa tej zmluvy mu teda budeme preplácať tie jeho náklady vzniknuté v ČR.
    Ako by to bolo lepšie robiť? Účtovať každý doklad jednotlivo (každý deň aktuálny kurz) ako keby išlo o náš vlastný doklad, alebo by bolo možné aby napríklad dával 1x do týždňa vyúčtovanie a ja by som to zaúčtoval hromadne (použil by som kurz ku dňu vyúčtovania) ako záväzok voči nemu a preplatilo by sa mu to.
    Pýtam sa na tú druhú možnosť preto, lebo tých dokladov je veľký kopec a tá možnosť je menej pracná.
    Ide teda o to používanie kurzu.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Volvox
    OK dík pomohlo.
    Ale by ma ešte zaujímalo toto. Podľa tej zmluvy mu teda budeme preplácať tie jeho náklady vzniknuté v ČR.
    Ako by to bolo lepšie robiť? Účtovať každý doklad jednotlivo (každý deň aktuálny kurz) ako keby išlo o náš vlastný doklad, alebo by bolo možné aby napríklad dával 1x do týždňa vyúčtovanie a ja by som to zaúčtoval hromadne (použil by som kurz ku dňu vyúčtovania) ako záväzok voči nemu a preplatilo by sa mu to.
    Pýtam sa na tú druhú možnosť preto, lebo tých dokladov je veľký kopec a tá možnosť je menej pracná.
    Ide teda o to používanie kurzu.
    Aj keď je tých dokladov "veľký kopec" odporúčam každý zvlášť s prepočítaním kurzu podľa NBS, samozrejme účtovať to do valutovej pokladnice. Neviem, či by bolo správne to účtovať do slov.pokladne, či ti to DÚ uzná?! V prípade, ak by vám prokurista na základe zmluvy fakturoval jeho náklady v ČR, priložil fotokópie bločkov a faktúru by vystavil v Sk, bolo by u teba po probléme. Ale tiež záleží na tom, ako si ošetríš zmluvu!

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Nam prokurista nefakturuje lebo nie je SZCO a teda nie som si ista, ci fakturovat moze. A vyuctovanie cestovnych nakladov (je to prenho danovo vyhodnejsie akokeby to fakturoval lebo cestovne nahrady nezdanuje, fakturovane sumy ano) mi predklada len raz mesacne, tak to uctujem len raz mesacne s kurzom prenho aj pre firmu najvyhodnejsim, lebo mam na to 10 dni od predlozenia jeho vyuctovania a ja si mozem vybrat den i kurz aky sa hodi obom stranam v rozmedzi tych 10 dni. Vyplacam mu v slovenskych korunach, lebo on o eura nema zaujem a v zakone o cestovnych nahradach je tato moznost upravena, ak sa dohodneme tak mozme. Ale ak sa mylim, opravte ma prosim a ja to upravim v uctovnictve.

    betty je offline (nepripojený) betty

    betty
    Dobrý deň.

    Na základe ktorého § sa prokuristovi preplácajú cestovné náhrady?
    Je to §1 ods.2 písm.c)?

    Ďakujem

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Podla mna je to §1 ods.2 písm.b) pretoze prokurista je osoba zvolena alebo vymenovana do organov PO.

    milan007 je offline (nepripojený) milan007

    milan007
    Pozor, prokurista nie je organ spolocnosti!!!! Narok na cestovne nahrady mu podla zakona o cestovnych nahradach nevznikaju....

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Prokurista by sa dal vtesnať do § 1 odst.1 písm.c, alebo odst.2 písm.c. Skôr som za 1. alternatívu, ale treba k tomu dohodu a v nej dohodnúť preplácanie cest. náhrad.

    milan007 je offline (nepripojený) milan007

    milan007
    § 1 ods 1 písm c) hovorí podľa môjho názoru len o dohodách o vykonaní práce, dohodách o brigádnickej práci študentov atď.

    Netvrdím, že prokurista nemôže mať uzavretú takúto dohodu, ale väčšinou to bývajú buď zamestnanci (CN ano), príkazné alebo mandátne zmluvy (CN nie)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.