Zavrieť

Porady

Predaj novín časopisov - remitenda -plátca DPH

Mám tu jeden problém. SZČO sa stal od 1.4.2005 plátcom DPH. Má predajný stánok , v ktorom predáva noviny časopisy a ost.tovar . Teraz mi priniesol nasledovnú faktúru :_

Dátum vystavenia fa 05.04.2005
Dátum daň.povinnosti 31.3. 2005

Sadzba DPH 19% bez dane - rabat 15% Základ dane DPH suma s DPH
19% 15 757,31 2 363,- 13 393,71 2544,80 15 938,51

Fakturovaná suma 15 939,-

Čiže 31.3.2005 prijal tovar , ktorý predával už ako plátca DPH .

Následne dostal daňový dobropis / oprava základu dane/ , ktorým mu dobropisujú remitendu/nepredané časopisy a noviny / z mesiaca marec 2005 a to nasledovne :

Dátum vystavenia fa 04.04.2005
Dát.daň.povinnosti: 04.04.2005
Dobropis.suma - 5 129,57 včetne 19% DPH .

Tento dobropis sa vzťahuje za tovar , ktorý nepredal v marci 2005 .

Beriem tieto doklady ako u neplátcu DPH alebo už plátcu DPH ?????
Podľa môjho názoru ako u plátcu DPH .

Prosím poraďte .
Naposledy upravil Zita5 : 02.05.05 at 07:26
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Podľa toho, čo si uviedla, tak aj mne to vychádza, že ten dobropis už berieš ako u platcu, keďže tie noviny a časopisy v marci nepredal a predpokladám, že sú uvedené v inventúre k 31.3.

    emrazik je offline (nepripojený) emrazik

    emrazik
    Tovar mu bol dodaný ešte ako neplatcovi a dobropis bol vystavený k novinám a časopisom ktoré mu boli dodané ako neplatcovi, takže aj keď bola faktúra vystavená v čase keď už bol platcom, dodanie tovaru aj dobropis sa týkajú obdobia kým nebol platcom.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    K 31.3.2005 podnikateľ musí spraviť inventúru, pri ktorej zistí aký má majetok. Z uvedeného majetku má nárok na odpočítanie dane pri prechode za plátcu DPH. Budem sa venovať iba časti majetku-zásobám. Nakoľko si mala časopisy na ktoré Ti prišla fa k 31.3.2005 predané, nemôžeš ich mať v inventúre. Dobre si pozri fa , nie sú tam len časopisy a noviny z marca 2005! Sú tam masačníky,štvrťročníky,dvojmesačníky...Vš etko tlač dodaná pred 31.3.2005 a predaná. FA ber ako dodávku neplátcovi.
    Tlač, ktorú Ti dobropisujú si k 31.3.2005 musela mať v inventúre, a preto si daň na vstupe odpočítaš podľa podmienok zákona o DPH, tuším § 55 Zákona o DPH. Dobropis zaregistruješ v období v ktorom Ti prišiel a daň odvedieš( uplatníš mínusom) v 4/2005 viď. §53 Zákona o DPH. Výsledok k štátnemu rozpočtu bude 0. Koľko si uplatníš pri prechode z neplátcu na plátcu(týka sa to iba dobropisovanej tlače), toľko podľa dobropisu odvedieš štátu naspäť. Dobropis treba potom brať už ako plátca.
    Dúfam, že som Ti to napísala zrozumiteľne.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ďakujem Vám za odpovede .

    Predaj novín časopisov - remitenda -plátca DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.