Zavrieť

Porady

Prevod spoluvlastníctva na jednotlivých vlastníkov a nasledny predaj

Ahojte,

Vedeli by ste mi poradiť?

Traja vlastníci majú spoluvlastníctvo ornej pôdy v rovnakom pomere (teda 1/3 kazdý). Sú vlastníkmi zhruba 10 rokov. Teraz by chceli spoluvlastníctvo zrusiť, pozemok si rozdeliť na 3 tretiny a zapísať na katastri 1/3 každý na seba.
Zaujimalo by ma, či ked následne budú chcieť svoj pozemok predať (teda skôr ako po uplynutí 5 rokov), budú platit dan z príjmu? Bude sa na nich vzťahovať oslobodenie od dane vzhladom na spoluvlastníctvo 10 rokov, alebo bude sa rátat čas od kedy su už samostatní vlastníci?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    nebudeš tam mať náhodou drobenie?daj si na to pozor, ak je to v extraviláne. Pokiaľ boli zapísaní v katastri aj pred tým, tak budú oslobodení od dane z príjmu, robila by som to dohodou o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva a samozrejme nevyhnutný bude geometrický plán.

    Miloche je offline (nepripojený) Miloche

    Miloche
    pred zhruba 10 timi rokmi to bolo vlastnictvo ich tety, ktorá zomrela a oni toto pole zdedili, teda su vsetci traja vlastníci jedneho pozemku.
    Ten Geometricky plan nieje problem. To zrusenie spoluvlastnicta teda neovplyvni to, keby to chceli nasledne predat (z hladiska naroku na oslobodenie dane)?

    Miloche je offline (nepripojený) Miloche

    Miloche
    .... nebudeš tam mať náhodou drobenie?daj si na to pozor, ak je to v extraviláne...

    aksas2 tejto vete nerozumiem, mozes dovysvetlit?

    pripadne este by ma zaujimalo, ci je mozne aby sa dohodli tí traja ze si rozdelia pole nie na 1/3 ale na ine casti napriklad jeden by sa vzdal a tí dvaja by si to rozdelili na 1/2. Samozrejme ide mi o to aby ked to jeden z tých dvoch nasledne preda (menej ako za 5 rokov), neplatil dan z príjmu.
    Naposledy upravil Miloche : 04.09.08 at 21:12

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    Miloche Pozri príspevok
    .... nebudeš tam mať náhodou drobenie?daj si na to pozor, ak je to v extraviláne...

    aksas2 tejto vete nerozumiem, mozes dovysvetlit?

    pripadne este by ma zaujimalo, ci je mozne aby sa dohodli tí traja ze si rozdelia pole nie na 1/3 ale na ine casti napriklad jeden by sa vzdal a tí dvaja by si to rozdelili na 1/2. Samozrejme ide mi o to aby ked to jeden z tých dvoch nasledne preda (menej ako za 5 rokov), neplatil dan z príjmu.
    drobenie znamená, že pokial máš ten pozemok v extraviláne, je to orná poda a nie je v územnom pláne obce zahrnutý ako napríklad stavebná zóna) nemožeš ho rozdeliť na pozemky menšie ako 2000m2, keďže neviem akú rozlohu má ten tvoj pozemok a aké časti by ti z toho vznikli, tak to bolo len také malé upozornenie, lebo keby sa jednalo o drobenie kataster ti to nepovolí. Dohodnúť sa smorejme možu ako chcú, čo sa týka tej dane podla mňa by mali byť oslobodení ale chcelo by sa to spýtať ešte nejakého daniara
    človiečik Vladimír Ozimý
    Miloche Pozri príspevok
    pred zhruba 10 timi rokmi to bolo vlastnictvo ich tety, ktorá zomrela a oni toto pole zdedili, teda su vsetci traja vlastníci jedneho pozemku.
    Ten Geometricky plan nieje problem. To zrusenie spoluvlastnicta teda neovplyvni to, keby to chceli nasledne predat (z hladiska naroku na oslobodenie dane)?
    toto podme riešiť...kedy to zdedili?

    Miloche je offline (nepripojený) Miloche

    Miloche
    aksas2: takže na zhrnutie:
    -dohodnúť sa v akom pomere si to rozdelia a spravit u právnika dohodou o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva,
    -dohodnut sa kto si vezme ktorú konkrétnu časť pozemku a oslovit geodeta o spravenie nového geometrického plánu,
    -podať tieto dva dokumenty na kataster na prepis vlastnickych práv.
    -ak vlastníkmi boli aj pred tým (viac ako 5 rokov,aj ked 3 ludia naraz), mali by byt oslobodení od buducej dane z predaja, aj napriek tomu že si to medzitým prerozdelili (tesne pred následným predajom napr.) medzi sebou na konkretne časti pôvodného pozemku. Prip spytat sa niekoho, kto sa vyzna do dani, alebo danovy urad.

    (ten pozemok je orna pôda a pravdepodobne je v extravilane ale nebude sa delit na menšie časti ako 2000 m2 (20 arov). Je to 1 ha a bude sa delit bud na 1/3 alebo na dve 1/2.

    vnímam to správne?

    Vlado: myslim si že všetky info su k texte hore. Kedy to zdedili a kto bol vlastnikom pred nimi: sú vlastníkmi viac ako 5 rokov, tak je to si myslim jedno kedy konkretne to získali a kto bol predchadzajúci majitel. Ide mi ulavu od dane, ale ocenujem tvoju ochotu.
    Naposledy upravil Miloche : 06.09.08 at 17:42

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    Miloche Pozri príspevok
    aksas2: takže na zhrnutie:
    -dohodnúť sa v akom pomere si to rozdelia a spravit u právnika dohodou o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva,
    -dohodnut sa kto si vezme ktorú konkrétnu časť pozemku a oslovit geodeta o spravenie nového geometrického plánu,
    -podať tieto dva dokumenty na kataster na prepis vlastnickych práv.
    -ak vlastníkmi boli aj pred tým (viac ako 5 rokov,aj ked 3 ludia naraz), mali by byt oslobodení od buducej dane z predaja, aj napriek tomu že si to medzitým prerozdelili (tesne pred následným predajom napr.) medzi sebou na konkretne časti pôvodného pozemku. Prip spytat sa niekoho, kto sa vyzna do dani, alebo danovy urad.

    (ten pozemok je orna pôda a pravdepodobne je v extravilane ale nebude sa delit na menšie časti ako 2000 m2 (20 arov). Je to 1 ha a bude sa delit bud na 1/3 alebo na dve 1/2.

    vnímam to správne?

    Vlado: myslim si že všetky info su k texte hore. Kedy to zdedili a kto bol vlastnikom pred nimi: sú vlastníkmi viac ako 5 rokov, tak je to si myslim jedno kedy konkretne to získali a kto bol predchadzajúci majitel. Ide mi ulavu od dane, ale ocenujem tvoju ochotu.
    ano tak to vidím ja, v podstate kataster na základe toho geometrického plánu vytvorí nové pozemky a vlastníctvo zapíše podľa toho ako sa dohodnú v tej dohode, samozrejme dohoda musí odkazovať na geometrákKeďže nejde o drobenie tak by si to mal mať v pohode, a k tej dani moj názor je taký, že oni vlastnícke právo nena dobbúdajú, oni ho už majú tých x rokov, teraz si len fyzicky rozdelia pozemok, tak preto podľa mňa oslobodenie, ale prekonzultuj to s nejakým daniarom, mžno budú mať iný nazor

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Myslím, že nie je jednoznačné, či bude nárok na oslobodenie.
    Prikladám usmernenie drsr k predaju nehnuteľností.
    Výnimku zzapočítania spoluvlastníctva usmernenie umožňuje len pri predaji nehnuteľnosti, ktorá bola pôvodne zahrnutá v BSM.

    Treba vyriešiť zásadnú vec - nadobudol si vlastníctvo k novej nehnuteľnosti ku dňu rozdelenia?

    Miloche je offline (nepripojený) Miloche

    Miloche
    jaja99 Pozri príspevok
    Myslím, že nie je jednoznačné, či bude nárok na oslobodenie.
    Prikladám usmernenie drsr k predaju nehnuteľností.
    Výnimku zzapočítania spoluvlastníctva usmernenie umožňuje len pri predaji nehnuteľnosti, ktorá bola pôvodne zahrnutá v BSM.

    Treba vyriešiť zásadnú vec - nadobudol si vlastníctvo k novej nehnuteľnosti ku dňu rozdelenia?
    Ja som ho bohuzial nenadobudol Ale tí traja vlastníci si myslim ze nenadobudnú vlastnictvo nové. Oni to uz vlastnia 10 rokov s podielom 1/3 každý z toho jedného pozemku
    Naposledy upravil Miloche : 08.09.08 at 21:20

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Ja by som Ti jednu tretinu dopriala.

    Ešte odcitujem z usmernenia:
    Moment nadobudnutia vlastníctva nehnuteľností
    Vlastníctvo nehnuteľnosti je možné nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou (napr. zámennou zmluvou), dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom

    To, že vlastním z každého metra jednu tretinu nemusí byť rovnaké vlastníctvo, ako keď vlastním z celku jednu reálnu tretinu.

    Možno dohodou o rozdeľovacom pláne parcely vzniknú tri úplne nové čísla ...
    Asi by som sa pri predaji obrátila na daňového poradcu alebo skús zadať dopyt na drsr.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    jaja99 Pozri príspevok
    Ja by som Ti jednu tretinu dopriala.

    Ešte odcitujem z usmernenia:
    Moment nadobudnutia vlastníctva nehnuteľností
    Vlastníctvo nehnuteľnosti je možné nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou (napr. zámennou zmluvou), dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom

    To, že vlastním z každého metra jednu tretinu nemusí byť rovnaké vlastníctvo, ako keď vlastním z celku jednu reálnu tretinu.

    Možno dohodou o rozdeľovacom pláne parcely vzniknú tri úplne nové čísla ...
    Asi by som sa pri predaji obrátila na daňového poradcu alebo skús zadať dopyt na drsr.
    Súhlasím s vyššie uvedeným názorom a dopĺňam vlastný pohľad:
    Do vyporiadania vlastníctva boli traja spoluvlastníci vlastníkmi pôdy napr. 3000 m2, parcelné číslo 100, vlastnícky podiel 1/3.
    Po vysporiadaní bude 1. vlastník vlastníkom pôdy napr. 1000 m2, parcelné číslo 100/1, vlastnícky podiel v celosti.
    Po vysporiadaní bude 2. vlastník vlastníkom pôdy napr. 1000 m2, parcelné číslo 100/2, vlastnícky podiel v celosti.
    Po vysporiadaní bude 3. vlastník vlastníkom pôdy napr. 1000 m2, parcelné číslo 100/2, vlastnícky podiel v celosti.
    Reálne, po rozdelení, však metre štvorcové pripadajúce na jedného vlastníka môžu byť aj iné, lebo nie vždy sa pôda musí dať (z rôznych dôvodov) rovnomerne rozdeliť (ale to nie je až také podstatné). V každom prípade bude musieť existovať vzájomná dohoda (zmluva) o vzájomnom vysporiadaní a až na základe tejto zmluvy budú môcť byť vlastníci k novým parcelám zapísaní do katastra nehnuteľností.
    Vzhľadom na uvedené skutočnosti si myslím, že po reálnom vysporiadaní pozemku a vklade vlastníckeho práva podľa nových zmlúv do katastra nehnuteľností, nevlastnia vlastníci kontinuálne istý pozemok a pri následnom predaji nie sú oslobodení od dane z príjmov.
    V prípade, keď chcel zákon o dani z príjmov v § 8 ods.3 oslobodiť príjmy z predaja nehnuteľnosti pri vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (započitať do vlastníctva obdobie, počas ktorého bola nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve), uviedol to samostatne ako oslobodené príjmy.

    Miloche je offline (nepripojený) Miloche

    Miloche
    Ten pozemok v podstate uz je rozdeleny na 3 casti vrátane oznacení parciel, teda konkretne kazdý je vlastníkom každej časti. Toto som sem nepísal, aby sa to nezamotalo. Tým pádom nove čísla nevzniknú lebo už existuju, ale ak by sa medzi sebou dohodli ze si to rozdelia inak ako tretinovo, teda tak ze tí dvaja by to od toho tretieho kupili a jeho cast by si rozdelili na polovicu a pridali k dvom terajsim cislam parciel a jedno cislo parcely by zrejme zaniklo. Tie povodne dve cisla parciel by uz mali samozrejme vacsie metráže štvorcové. OK vyskusam este ten danovy urad (drsr.sk) - podanie dopytu ďakujem.
    Naposledy upravil Miloche : 09.09.08 at 17:44

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.