Zavrieť

Porady

Nakup tovaru z EU bez vystavenej FA

Dobry den, dnes som tu prvykrat a mam otazky ohladom tohto:
Kupili sme tovar v Polsku, preukazali sa nasim IC DPH, ale polsky predajca nam dal iba doklad z pokladne (samozrejme s polskou DPH) s tym, ze on nam fakturu bez DPH nevystavi. Po prepocte: tovar s 22%polskou DPH 1000 Sk
1) Cenu za tovar som 131/211 1000 Sk
Ale co s ich DPH - ako ju zauctovat?
2) V DP za 1.Q/2005 som tento tovar uviedla ako intrakomunitarne nadobudnutie tovaru, urobila samozdanenie 190 Sk, ale uvedenu sumu som si nemohla odpocitat lebo som nemala fakturu. Bolo to spravne?
Mali sme uz aj kontrolu z DU a ta to odobrila, ze samozdanenie bolo spravne urobene z celej sumy a mam smolu,ze si ju nemozem odpocitat....
Dakujem za vyjadrenie :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Žiaľ už sa nedá nič robiť ak je faktúra urobená s daňou, zaúčtovať v celej výške úhrady buď ako náklad, alebo na zásoby.Zdanenie je správen. Na doklade uvedená DPH sa nemôže už dodatočne odpočítať, iba ak by sa získal od predajcu nový doklad bez dane. U nás sa hovorí že z Poľska ani krava nie je dobrá.
    Naposledy upravil anto : 04.05.05 at 15:14

    Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

    Katarina1
    Lenze ako mam zauctovat teraz to samozdanenie 190 Sk, lebo mi nesedi suma na DP za DPH a na ucte 343, mam tam prave ten rozdiel 190 Sk ?

    Vevey je offline (nepripojený) Vevey

    Vevey
    Ak to bolo zdanene v Polsku, naco to chces samozdanovat? To sa ma robit, len keby ti to tam nezdanili. Ne tak?
    Navyse som tu na porade niekde citala clanok, ze si tu 22%nu DPH mas ziadat z Polska naspat a ked tak neurobis, ide o nedanovy naklad.

    Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

    Katarina1
    Danovy urad mi povedal, ze to musim samozdanit, ale ze nemam narok na odpocet, lebo nemam fa.

    jamajka je offline (nepripojený) jamajka

    jamajka
    Daňový úrad ti asi poradil zle. Ak to raz bolo zdanené v Poľsku, prečo by sa to malo zdaňovať aj u nás. To by bolo dvojité zdanenie. Presne ako píše Vevey. Ty si mala zaúčtovat 131/321 1.000,00 Sk a ich DPH-čku ako nedaňový náklad. Už ti ju nikto nevráti, musela by si byť v Poľsku registrovaná pre daň. Ale samozdaňovať sa to určite nemalo. Na daňových úradoch sa mi zdá, že v tom majú ešte riadny hokej.

    zuzi je offline (nepripojený) zuzi

    také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac zuzi
    Katarina1
    Danovy urad mi povedal, ze to musim samozdanit, ale ze nemam narok na odpocet, lebo nemam fa.
    Podľa mňa si žiadajte vrátiť DPH z Poľska(mohol to urobiť ten váš zamestnanec hneď na colnici). A keďže to už bolo zdanené v Poľsku(22%), vy ste to už nemali zdaňovať. Tým pádom to bolo 2x zdanené. Čo sa týka daniarov - mám na to svoj názor(hlavne, že ste to zdanili, či správne to ich už netrápi).

    Vevey je offline (nepripojený) Vevey

    Vevey
    Ano, mam podobne skusenosti, poradia, ale vacsinou v prospech statu a neprospech danovnika.
    Co sa tyka vyziadania si uvedenej sumy od Poliakov, nemyslite, ze naklady na vratenie DPH su vyssie nez pozadovana suma?
    Ja som minuly rok ani neziadala o vratenie ani som to nedala na danovo neuznane a snazim sa na to teraz vymysliet ospravedlnenie a hodi sa mi na to zasada hospodarnosti, ze naklady s tym spojene su vyssie nez efekt z celej akcie.

    Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

    Katarina1
    Presne tak, je to dost smiesna suma na to, aby som to ziadala vratit. Dokonca som mala z danoveho uradu kontrolu a aj oni to takto odsuhlasili, no ale kto sa s nimi bude natahovat?

    martinala je offline (nepripojený) martinala

    martinala
    Naša firma dosť nakupuje v ČR, ale iba spotrebný tovar, kancelárske potreby ... teda všetko pekne cez ERP. Ja celú sumu aj s DPH prepočítam kurzom a dám ju do nákladov.
    Na základe čoho ju vy dávate neuplatnenú DPH zo štátov EU do nedaňových položiek ?
    martina

    jamajka je offline (nepripojený) jamajka

    jamajka
    Keď tak nad tým premýšľam, máš pravdu. Mne to vtedy nakázal auditor, ale jednalo sa o dosť vysokú čiastku nemeckej DPH a on vtedy rátal s tým, že si ju firma bude v Nemecku nárokovať na vrátenie (nestalo sa, komu by sa to chcelo vybavovať). Inak by to fakt mohlo ísť do nákladov, no nie?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Vevey
    Ak to bolo zdanene v Polsku, naco to chces samozdanovat? To sa ma robit, len keby ti to tam nezdanili. Ne tak?
    Navyse som tu na porade niekde citala clanok, ze si tu 22%nu DPH mas ziadat z Polska naspat a ked tak neurobis, ide o nedanovy naklad.
    No podľa zdravého rozumu by to takto malo byť, ale ako som pozeral textáciu zákona, tak celkom také jednoduché to nie je. V zmysle § 11 ods. 1 a 2 sa hovorí, že samozdaneniu podlieha nadobudnutie tovaru z členských štátov, ak je je nadobúdateľom platca DPH a dodávateľom osoba s IČ DPH v druhom štáte. Výnimky tam nie sú, podľa mňa by sa ten tovar nezdaňoval, ak by Poliak bol podnikateľ, ale neplatca DPH. Na druhej strane odpočet si nadobúdateľ môže uplatniť odpočet len vtedy, ak má faktúru dodávateľa. Mne z tohoto jednoznačne vychádza, že v tomto prípade DÚ postupoval v súlade so zákonom.
    Ja som sa poprehrabal vo všelijakých pokynoch z DRSR aj v iných výkladoch, ale na tento konkrétny prípad som nenašiel zatiaľ nikde nič.
    Čo sa týka zlikvidovania tých 190,- Sk, neodpočítaná DPH by sa podľa všetkého mala premietnuť do obstarávacej ceny tovaru (132/343).

    Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

    Katarina1
    A nemala by skor ist na ucet 548 ako nedanovy naklad? Lebo to mi zbytocne zvysuje cenu tovaru, ktory som uz aj tak davno predala.

    fasia je offline (nepripojený) fasia

    fasia
    Andrej, chcete povedať, že všetky tie drobné nákupy v čechách na ktoré mám bločiky z registračiek mám samozdaňovať, bez nároku na odpočet DPH? Dosť čo prídem o českú DPH mám rýpať na vrch slovenskú a dvakrát zdaňovať?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    fasia
    Andrej, chcete povedať, že všetky tie drobné nákupy v čechách na ktoré mám bločiky z registračiek mám samozdaňovať, bez nároku na odpočet DPH? Dosť čo prídem o českú DPH mám rýpať na vrch slovenskú a dvakrát zdaňovať?
    Mne sa logika takéhoto výkladu tiež prieči, ale stále mi to po prečítaní paragrafov v zákone vychádza tak, že ak ide nadobudnutie tovaru (tovar sa tu berie ako akýkoľvek hmotný hnuteľný majetok) slovenským platiteľom dane od osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, je toto nadobudnutie predmetom dane a nadobúdateľ si ho musí sám zdaniť. Ty o českú DPH neplatíš, len musíš mať faktúru. A u nás zaplatenú "samozdanenú" DPH si na základe fa odpočítaš. A že je to potom zdanené 2x ? Nemusí byť - buď si vyžiadaš vrátenie DPH na českej colnici, alebo nakupuj od neplatcu DPH, pretože tento nákup predmetom dane nie je.
    Ešte raz som poprezeral všetky dostupné usmernenia a komentáre, ale príklad na situáciu, keď platca DPH nakupuje v EÚ tiež od platcu, ale bez faktúry (na bloček) som nenašiel. Možno niekto natrafí k tomu na nejaký optimistickejší výklad, ale podľa mňa treba platiteľovi DPH v zahraničí buď nakupovať na faktúru, (režijný materiál prípadne od neplatcov) alebo nenakupovať vôbec.

    Vevey je offline (nepripojený) Vevey

    Vevey
    Tak toto ma vydesilo, ved samozdanenie je len prenesenie povinnosti cudzieho platitela DPH nemusiet sa u nas registrovat na DPH a zanho odviest DPH u nas. Tam su podla mna 2 rozne problemy, kde to skutocne malo byt zdanene. Ak ide o nakup pohonnych hmot, tak podla nasej auditorky nedodanujeme, ani si nenarokujeme. I ona sa moze mylit, ukazem jej spominane $$. Nakup tpvaru dovezeneho potom sem, bude asi ine kafe. Bojim sa, ze mas pravdu, Andrej. Asi to cele prerobim na nakup cez nejaku FO - neplatitela a ta to preda platitelovi, ktory ma tento problem s DPH. Mozem to tak vyriesit?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Čo sa týka nákupu PHM (tankovanie na priamu spotrebu) napr. v ČR, aj podľa mňa sa DPH z toho neodpočítava ani "nesamozdaňuje", pretože ide o nákup určený na spotrebu v ČR (samozrejme, nie celkom doslova). Iné je to s tovarom resp. materiálom určeným na predaj resp. konečnú spotrebu na Slovensku, tam by to samozdanenie pri dovoze malo podľa mňa byť. Ale je to len môj pohľad na problém, ktorý vôbec nemusí byť správny (aj ja by som bol rád, keby som sa mýlil). Ja som školenia a semináre k DPH neabsolvoval, možno tam kompetentní poskytli iný výklad. Takže s tým prerábaním by som sa ešte neponáhľal.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.