Zavrieť

Porady

záväzky v JU

Môžem do daňových výdavkov v roku 2005 účtovať faktúry:

vystavená 31.12.2004 prišla 5.1.2005 uhr. 10.1.2005 ak nebola faktúra
vo výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2004?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Dátum zdaniteľného plnenia bol predpokladám do 31.12.2004 ? alebo sa mýlim ?
    ja si myslím, že môžeš, ale nezaúčtovala by som už faktúru medzi došlé faktúry, ale jej kópiu by som priložila k doklau o zaplatení či už to bolo cez banku alebo pokladňu.

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Prečo nie? Veď v JU vzniká daňový výdavok až pri pohybe peňazí. A keď si ju obdržala v januári tak ju daj do evidencie záväzkov v januári.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Uplatniť vo výdavkoch roku 2005 .

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Zuzka ja nehovorím, že ju nemá dať do výdavkov OVZ ale, že má. Záväzok ako DF by som už neúčtovala keď je tam dátum obdobia minulého roka, ale pripla by som to k doklade o zaplatení. Ale môže ju aj zaevidovať ako DF. To je jedno.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    dara
    Zuzka ja nehovorím, že ju nemá dať do výdavkov OVZ ale, že má. Záväzok ako DF by som už neúčtovala keď je tam dátum obdobia minulého roka, ale pripla by som to k doklade o zaplatení. Ale môže ju aj zaevidovať ako DF. To je jedno.
    Ja by som ju zaviedla aj do knihy záväzkov v januári /vtedy aj prišla/. Daňový výdavok 2005 je jasný.

    Dara, ak by si ju len pripla k úhrade, nebudeš ju mať zaevidovanú do záväzkov vôbec - ani v r. 2004 ani v r. 2005, a to nie správne.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dara
    Dátum zdaniteľného plnenia bol predpokladám do 31.12.2004 ? alebo sa mýlim ?
    ja si myslím, že môžeš, ale nezaúčtovala by som už faktúru medzi došlé faktúry, ale jej kópiu by som priložila k doklau o zaplatení či už to bolo cez banku alebo pokladňu.
    Dara, došlé faktúry sa neúčtujú medzi záväzky /došlé fa / ale sa evidujú . S priložením fa k úhrade súhlasím s Tebou .

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    No Zitka ďakujem Ti za upozornenie zle som sa vyjadrila, jasné, že sa evidujú. Ale ja by som to urobila tak ako som písala. Neevidovala by som to medzi došlé fa, pretože to už malo byť zaevidované v roku 2004 a ako dokážem, že mi fa prišla dajme tomu 05.01.2005 ? musela by som mať obálku kde je pečiatka z pošty alebo niečo také potom by som to dala do tohto roku. ale aby som sa vyhla nedorozumeniam tak by som neevidovala došlú fa ale priložila ju ako daňový doklad a doklad o tom, za čo bol výdavok zaplatený buď k bankovému výpisu alebo výdavkovému pokladničnému dokladu, podľa toho ako by bol záväzok zaplatený.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Dara , ale faktúrka bola vystavená 31.12.2004 tak že keď sa posielala poštou , fyzicky ju nemohla v decembri mať . Aj to je možné nie ?
    Naposledy upravil Zita5 : 05.05.05 at 10:30

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Lenuška, samozrejme že môžeš. Veď tam nemáš žiadny problém.
    poznámočka pre daru, dara, keby som účtovala ako si ty navrhla, mne by to vypadlo z DPH, keby si si toto ustriehla, tak dobre

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Poznámočka pre Pytona, nepísala Lenuška či je platiteľ DPH či nie. Súhlasím s tebou, že v tom prípade, by Ti to z DPH vypadlo, ale som písala tiež, že je to možné zaúčtovať s priložením faktúry, alebo DF zaevidovať a potm už ďalej ......
    A stáva sa to veľmi často, že po novom roku bývajú zasielané df, ktoré sa týkajú minulého roku.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Myslím , že všetky odpovede sú správne , ale napriek tomu , že Lenuška neuviedla dosť dôležitú vec či je plátcom DPH alebo nie , tak vzinklo trošilinku nedorozumenie . Ale má odpoveď aj pre plátcu aj pre neplátcu DPH . Nie ?

    Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

    Lenuška
    veľmi pekne ďakujem, samozrejme, že som zabudla napisať - nie je platca

    DPH. Ešte raz dik. Budem sa snažiť pridávať úplné otázky, lebo ani si neuvedomím, že môžem spôsobiť chaos.
    Takže ešte raz dik.
    ucetni_fantozzi
    nuz damy, ja osobne si myslim, ze ked si na fakture (v.r. alebo peciatkou) uvediem, ze mi prisla 5.1.2005, tak mi jednoducho prisla 5.1.2005 a nech sa len niekto opovazi oznacit ma za klamara !!! z toho nalsedne vyplyva, ze danu fakturu zaevidujem ako zavazok, ktory vznikol (bol som s nim oboznameny) az v roku 2005 a pri uhrade samozrejme bude tvorit vydavok ovplyvnujuci zaklad dane. ak by nemal platit takyto postup zaevidovania, navrhujem zrusit zakon o registrature !!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.