Zavrieť

Porady

SZČO a daň z MV v osobnom vlastníctve

obyčajný človek
Prosím vás o radu,
som SZČO a k práci používam svoje súkromné os. vozidlo (je evidované na rodné číslo, nie na IČO) na ktoré si chcem uplatniť paušálnu náhradu za používanie.
Otázka: a/ Som povinný platiť daň z motorového vozidla?
b/ ak áno a auto nepoužívam každý deň, tak v akej výške?
c/ ak v pomernej, tak z kalendárneho roku, alebo počtu prac. dní?
d/ ak sa daň musí platiť, môžem si ju dať do nákladov?
a na záver: Môžem si uplatňovať diéty pri prac. ceste, pričom nemám stravné lístky či nejakú inú náhradu stravného?
Ďakujem.
Usporiadat
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

Takže poporiadku:
1.ak používaš súkromné auto na služobné účely (oficiálne - vykazuješ si náhradu spotreby poh.látok PL+zákl.náhradu) si povinný platiť daň z motorového vozidla
2. Daňové priznanie za rok 2008 musíš podať do konca 1/2009 a súčasne daň zaplatiť
3. Aby si mohol urobiť 1 + 2 bez pokuty, musíš podať oznámenie o používaní mot.vozidla na podnikateľské účely na daňový úrad do 30 dní od začatia tejto činnosti (to znamená, že do nákladov si môžeš dávať náhrady PL+zákl. 30 dní pred podaním oznámenia). Ak by si síce podal oznámenie ale po lehote, tak zaplatíš pokutu min.2000,-, čiže treba zvážiť, či sa ti oplatí zaplatiť v "čistom" pokutu oproti zníženiu zákl.dane napr. od začiatku roka za náhrady PL+zákl.
2. Ak auto nepoužívaš každý deň, tak by si musel pri každom "prerušení" podávať oznámenie o skončení používania mot.vozidla na podnikateľské účely a opäť oznámenie o začatí používania mot. vozidla na podnikateľské účely, pričom ukončiť sa oplatí na konci mesiaca, lebo platíš za celý mesiac, v ktorom si auto použil (iné je to pri zamestnancoch, za nich platí zamestnávateľ len za mesiace, v ktorých bolo použité vlastné auto zamestnanca, bez oznamovacej povinnosti)
2. Daň z motorového auta si môžeš dať do nákladov - predpokladám, že to evidované rodné číslo je tvoje, lebo len vtedy.
3. zákl. náhradu si môžeš uplatniť len na osobné (nie nákladné vozidlo podľa Tech.preukazu) a na vlastné (si vlastníkom, nielen držiteľom napr. pri leasingu), náhradu PL si môžeš dať do nákladov podľa spotreby v TP a ceny PL v čase jej nákupu - čiže podľa dokladu o kúpe PL - ten si treba odložiť
4. Stravné ( bez stravných lístkov, alebo dokladov z rešt. zariadenia) si môžeš uplatňovať do nákladov podľa zákona o cestovných náhradách ako u zamestnancov len v tom prípade, ak vykonávaš činnosť mimo obvyklého miesta činnosti (mimo sídla SZČO,bydliska, prevádzky..). Inak, ak nemáš stravné lístky, môžeš dať do nákladov stravné na základe dokladov z reg.pokladne na daný deň napr. z reštauračného zariadenia, ale daňovo uznaná bude len časť do výšky najnižšej sadzby diét pre zamestnancov -momentálne 98,-, zbytok nedaňové
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Poprosil by som aj ja o radu. Tie paušálne náhrady na os.mot.vozidlo dávam podľa ceny benzínu v čase nákupu, nie podľa ceny benzínu, keď som ho míňal. Ozrejmím: Kúpim plnú nádrž v nedeľu, v utorok benzín zlacnie, alebo zdražie. Náhrady vypočítam z ceny v čase nákupu. Však? Bločky si samozrejme odkladám. Veď kto by to zisťoval, koľko stál benzín pred niekoľkými mesiacmi.
Ďakujem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

palčo Pozri príspevok
Poprosil by som aj ja o radu. Tie paušálne náhrady na os.mot.vozidlo dávam podľa ceny benzínu v čase nákupu, nie podľa ceny benzínu, keď som ho míňal. Ozrejmím: Kúpim plnú nádrž v nedeľu, v utorok benzín zlacnie, alebo zdražie. Náhrady vypočítam z ceny v čase nákupu. Však? Bločky si samozrejme odkladám. Veď kto by to zisťoval, koľko stál benzín pred niekoľkými mesiacmi.
Ďakujem.
Áno, podľa ceny benzínu v čase nákupu... Bločky musíš priložiť...
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Ďakujem.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Ešte jedna vec ma trápi: Do knihy jázd píšem služobné cesty, na ktoré si uplatňujem náhrady. A čo súkromné cesty. Samozrejme, že si na ne neuplatňujem nič, ale čo tachometer? Jednoducho do knihy písať len kilometre na služobky?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

palčo Pozri príspevok
Ešte jedna vec ma trápi: Do knihy jázd píšem služobné cesty, na ktoré si uplatňujem náhrady. A čo súkromné cesty. Samozrejme, že si na ne neuplatňujem nič, ale čo tachometer? Jednoducho do knihy písať len kilometre na služobky?
Ak používaš auto súkromné pre účely podnikania, tak do KJ píšeš len pracovné cesty, iné ťa nezaujímajú. Preto v KJ sa neuvádza stav tachometra ale len ubehnuté km pri konkrétnej pracovnej ceste.
Pozri aj tu:http://www.porada.sk/t88479-kniha-ja...tml#post800704
0 0
pillot pillot

pillot je offline (nepripojený) pillot

obyčajný človek
evina123, ďakujem, mal som v tom stále hokej. To daňové som pochopil jednoznačne aj tie diéty, len jedna vec ešte, okrem zápisu do knihy jázd si vediem aj cesťáky, kde mi program vyráta výšku diét. Môžem si nárok na diéty odrátať podľa cesťáku, alebo musím podložiť bločkom z toho dňa - že som jedol? Samozrejme mimo sídla.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Supéér. Toto som potreboval počuť, vlastne čítať.
Ďakujem.
0 0
evina123 evina123

evina123 je offline (nepripojený) evina123

pillot Pozri príspevok
evina123, ďakujem, mal som v tom stále hokej. To daňové som pochopil jednoznačne aj tie diéty, len jedna vec ešte, okrem zápisu do knihy jázd si vediem aj cesťáky, kde mi program vyráta výšku diét. Môžem si nárok na diéty odrátať podľa cesťáku, alebo musím podložiť bločkom z toho dňa - že som jedol? Samozrejme mimo sídla.
1.pokiaľ máš nárok na stravné formou"diéty" a na náhrady za spotrebované poh.látky+zákl.náhradu (t.j. pracuješ mimo pracoviska stálej činnosti), nemusíš to dokladať bločkami o strave, môžeš si to nechať vyrátané v cesťáku -postupuješ podľa par.19 ods2 písm.e.
2.Pokiaľ nemáš nárok na stravné formou "diéty" (t.j. pracuješ na pracovisku stálej činnosti - pokiaľ je inde ako v mieste bydliska, tak tam nemáš nárok za cestu na to miesto ani na náhradu za spotrebované poh. látky+zákl.-napr. tvoja prevádzka, obchod...) uplatňuješ si stravné podľa par 19 ods 2 písm.p. zákona o dani z príjmov - vtedy to musíš doložiť dokladom, (napr. zakúpené stravné lístky -pozor nie spätne, reštauračné zariadenie - nerobíš cesťák
0 0
veronika713 veronika713

veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

môžem sa zapojiť...? ak mám ako SZČO auto prihlásené na DÚ od 1.5.2008, a plánujem živnosť pozastaviť k 1.12.2008...tak čo bude s daňou ktorú je potrebné zaplatiť do 31.1.2009...vzťahuje sa na obdobie 2008 ale zaplatené 2009...ako to v účtovníctve vysporiadam...???
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

veronika713 Pozri príspevok
môžem sa zapojiť...? ak mám ako SZČO auto prihlásené na DÚ od 1.5.2008, a plánujem živnosť pozastaviť k 1.12.2008...tak čo bude s daňou ktorú je potrebné zaplatiť do 31.1.2009...vzťahuje sa na obdobie 2008 ale zaplatené 2009...ako to v účtovníctve vysporiadam...???
Ahoj, neviem, či ti správne poradím, ale pokúsim sa. Takže, k 1.12. na DU das vedieť, že už nepoužívaš auto na podnikanie. Ak budeš podávať v r.2009 DP k DzMV, tak daň zaplatíš len za obdobie 1.5.-1.12. plus 15 dní ak by si oznamovala na DU až v lehote 15 dní (15.12.). Teraz neviem, v roku 2009 bude ešte obnovovať živnosť? Lebo ak áno, tak si to dá do N v r. 2009 (čo nie je isté, keď tú živnosť ešte nebude mať v januári). No fakt, teraz by aj mňa riadne zaujímalo ako to poriešiť, lebo som sa už zamotala.
0 0
veronika713 veronika713

veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

ďakujem za reakciu...ak živnosť obnovím opäť - ešte v roku 2009, tak je to jasné, pôjde mi tá daň do nákladov, v roku 2009...ale ak prichádza do úvahy možnosť, že živnosť sa neobnoví v roku 2008, zaujímalo by ma, či je možné nejako tú daň dostať ešte do roku 2008...???
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

veronika713 Pozri príspevok
ďakujem za reakciu...ak živnosť obnovím opäť - ešte v roku 2009, tak je to jasné, pôjde mi tá daň do nákladov, v roku 2009...ale ak prichádza do úvahy možnosť, že živnosť sa neobnoví v roku 2008, zaujímalo by ma, či je možné nejako tú daň dostať ešte do roku 2008...???
Zrejme si počkáme na reakciu ešte niekoho, lebo to zaujíma aj mňa a normálne si ma dostala. Neviem. Aj to ak sa živnosť obnoví, je diskutabilné, či si dá daň do nákladov, lebo tam bude januárový dátum a živnosť vtedy nebude aktívna.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

veronika713 Pozri príspevok
môžem sa zapojiť...? ak mám ako SZČO auto prihlásené na DÚ od 1.5.2008, a plánujem živnosť pozastaviť k 1.12.2008...tak čo bude s daňou ktorú je potrebné zaplatiť do 31.1.2009...vzťahuje sa na obdobie 2008 ale zaplatené 2009...ako to v účtovníctve vysporiadam...???
Daň z MV bude tvojim záväzkom voči DÚ. Pri pozastavení živnosti podľa § 17 ods.8 písm.a) ZoDP si povinná vysporiadať(upraviť) v DP základ dane o výšku pohľadávok, výšku záväzkov a cenu nespotrebovaných zásob(r.40 a 41 DP) tak, ako by išlo o ukončenie podnikania.
To platí(viď ods.9 §17) ak sa podnikanie neobnoví do lehoty na podanie DP.
Naposledy upravil Marína : 21.10.08 at 18:49
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Môžem daň z mot.vozidla za rok 2008 zaplatiť už v tomto roku do konca decembra? Išlo by to do nákladov? V r.2009 chcem MV odhlásiť z podnikania.
Ďakujem.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

palčo Pozri príspevok
Môžem daň z mot.vozidla za rok 2008 zaplatiť už v tomto roku do konca decembra? Išlo by to do nákladov? V r.2009 chcem MV odhlásiť z podnikania.
Ďakujem.
Môžem?
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

palčo Pozri príspevok
Môžem?
???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

palčo Pozri príspevok
Môžem daň z mot.vozidla za rok 2008 zaplatiť už v tomto roku do konca decembra? Išlo by to do nákladov? V r.2009 chcem MV odhlásiť z podnikania.
Ďakujem.
Áno, môžeš, bude to VýdavokOvplyvňujúciZákladDane roku 2008.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Srdečná vďaka.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Chcem zaplatiť ešte do konca roku. Aj tu (http://www.porada.sk/t62615-p73-dan-z-mv-od-2008-a.html) sa píše, že môžem, len dokedy to môžem uhradiť, keď pošty sú 31.12. zatvorené, a prevodom, že by sa 5 dní pred Silvestrom nemalo platiť(povedali mi na pošte).
0 0
Načítať ďalšie