Zavrieť

Porady

Nákup eur

Ahoj poraďáci možeme nakúpiť eurá aj od známeho? Ide o to že potrebujeme zameniť väčšie množstvo eur na úhradu faktúr, a šéf má známeho ktorý eurá má ale potrebuje SKK a že by nám ich dal za lepší kurz. Podľa mňa by sa to takto nemalo robiť vo firme ale opýtam sa radšej skúsenejších.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rommy Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci možeme nakúpiť eurá aj od známeho? Ide o to že potrebujeme zameniť väčšie množstvo eur na úhradu faktúr, a šéf má známeho ktorý eurá má ale potrebuje SKK a že by nám ich dal za lepší kurz. Podľa mňa by sa to takto nemalo robiť vo firme ale opýtam sa radšej skúsenejších.
    A má ten známy licenciu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rommy Pozri príspevok
    Práveže nie, preto sa mi to nezdá.
    A potom aký doklad doložíte k nákupu? asi nijaký. Bez dokladu sa účtovať nedá.

    dvojča je offline (nepripojený) dvojča

    dvojča
    Ahoj, ja to robím tak, že vytlačím výdavkový pokladničný doklad o zámene peňazí a potom ručne dopíšem, že konateľ stratil doklad zo zmenárne o zámene peňazí a ten prepočet urobím kurzom NBS toho dňa. Samozrejme sa k tomu ešte aj podpíšem. Takých pohybov mám dosť a niekedy skutočne doklad zo zmenárne stratí, takže iný spôsob nevidím. Videl to aj audit a nič mi k tomu nepovedal.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    dvojča Pozri príspevok
    Ahoj, ja to robím tak, že vytlačím výdavkový pokladničný doklad o zámene peňazí a potom ručne dopíšem, že konateľ stratil doklad zo zmenárne o zámene peňazí a ten prepočet urobím kurzom NBS toho dňa. Samozrejme sa k tomu ešte aj podpíšem. Takých pohybov mám dosť a niekedy skutočne doklad zo zmenárne stratí, takže iný spôsob nevidím. Videl to aj audit a nič mi k tomu nepovedal.
    No raz-dvakrát by som to tolerovala, ale "dosť" často???

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    A prečo nie?
    Zoberme si situácie.
    Napr. môj prípad.Firma obchoduje v EUR. Má prebytok EUR, nedostatok SK, napr. na mzdy.
    Spoločníci si musia rozmyslieť komu EUR predajú. Či to bude banka, či zmenáreň.
    Ak vymením banke z účtu EUR na účet Sk, beriem do úvahy kurzy devíz. Ak je stred 30,416. (prerábam 0,365 )
    Hotovosť-valuty (prerábam 0,786)

    Ak predá firma spoločníkovi za stred, nič neprerobí. Vystaví sa VPD na EUR, PPD na SK a spoločník podpíše. Je to výhodnejší obchod ako s bankou.
    Nepovažujem to teraz za zmenár. činnosť v rámci živnosti, veď onedlho sem ide EURO, a v niekt. obchodoch je bežné, že kupujem či v EUR, či v SK. Pracujeme s oboma menami.

    Za povšimnutie stojí par. 24/3 ZU....ak sa kúpa neuskutočňuje s bankou, zmenárňou oceňujeme NBS a vznikajú mi KR (napr. i s občanom)

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    OK Janka, ale určite máš doklad. V tvojom prípade aj mzdy si zrejme vyplatila v €, zamestnanci prijali a podpísali príjem. Ja som reagovala na prípad, že majiteľ stráca doklady o výmene Sk/Euro. Takže účtuje prevod bez dokladov.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Dávam do pozornosti Devízový zákon, predaj alebo nákup cudzej meny s FO alebo PO bez devízovej licencie, možno spraviť len príležitostne -nie opakovane!
    Ešte podotknem, na stránke nbs je mnoho obchodníkov s devíz. hodnotami, ktorí majú výhodnejší kurz od banky aj od zmenárne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.