Zavrieť

Porady

Prechod na pausalne vydavky

Ahojte,

chcel by som prejst na pausalne vydavky. Doteraz som vzdy viedol JU. Nie som platcom DPH.

Mam dve otazky:

1) Treba tuto zmenu niekde ohlasit? Je mozne, ak sa teraz rozhodnem pre pausalne vydavky uplatnit si ich uz aj za rok 2008 (teda v danovom priznani odovzdavanom v marci 2009)?

2) Ako mam pristupovat k fakturam, ktore som vystavil v roku 2007, ale uhradene boli az v roku 2008 (teda davam ich do prijmov v roku 2008)?

Dakujem za rady...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    najlepšie je keď o tom vieš už na začiatku roka, prd termínom na podanie DP za rok 2007,ale prejsť samozrejme môžeš a nemusíš to nikomu nahlasovať, čo sa týka fa z roka 2007 uhradených v r.2008 tak tie musíš zahrnúť do ZD r.2007, tzn. podať dodatočné DP k roku 2007 a zvýšiť si o ne základ dane, hovoria o tom ustanovenia § 17 ods.10 zákona o daniach z príjmov

    onidlo je offline (nepripojený) onidlo

    onidlo
    Dakujem za odpoved,

    este mam jednu doplnujucu otazku:

    Takze bude stacit zasktnut niekde v DP "uplatnujem si pausalne vydavky"?

    Do toho opravneho DP sa mi moc teda nechce, ale asi je to nutne... :-(

    Vdaka

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Zaškrtneš x-kom pod tab. č.1 - Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške ........................ Sk

    Pozri si témy:
    http://www.porada.sk/t38286-zmena-sp...ucom-roku.html
    http://www.porada.sk/t30813-pausalne-vydavky.html

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    dodatočnému DP k r.2007 sa zrejme nevyhneš, zákon hovorí o povinnosti podať vždy ak sa tvoja daňová povinnosť zvyšuje, o dobrovoľnosti môže byť reč, ak sa tvoja daňová povinosť znižuje,

    Jozefsp je offline (nepripojený) Jozefsp

    Spracujem mzdy, na voľnej nohe ...viac Jozefsp
    Moja otázka je podobná, len s tým rozdielom že daňovník plátca DPH požiadal o zrušenie registrácie pre DPH. DÚ vydal rozhodnutie v ktorom určil posledné zdaňovacie obdobie 1. štvrťrok 2008. Daňovníkovi v tomto období nevznikla daňová povinnosť ani nárok na odpočítanie dane. Z roku 2007 mu neostali žiadne podlžnosti. Môže prejsť v roku 2008 na paušálne výdavky ?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Áno, môže.
    ZoDP §6 ods.10
    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je ……..atd.

    Predpokladám, že daňovník v daň. priznaní za r. 2007 upravil základ dane o neuhradené pohľadávky, záväzky a zásoby.
    Naposledy upravil Marína : 07.10.08 at 19:21 Dôvod: podškrtnutie

    Prechod na pausalne vydavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.