Zavrieť

Porady

Ako zúčtovať prijatú platbu za odovzdané gastrolístky?

Dobrý deň, rada by som požiadala o radu ako zúčtovať platbu za odovzdané gastrolístky.
Sme spoločnosť zaoberajúca sa reštauračnými službami. Prijaté platby sú aj v gastrolístkoch, ktoré sa odovzdávajú príslušným spoločnostiam. Tie si účtujú spracovatelsky poplatok so sumou DPH + vyplatia hodnotu odovzdanych poukazok.... na účet pride započítana suma cize hodnota poukazok minus poplatok.... ako tento proces zauctovat? dakujem
Usporiadat
Korytnačka Korytnačka

Korytnačka je offline (nepripojený) Korytnačka

dôchodkyňa zatiaľ bez sklerózy.... aspoň ja si to myslím :-)) ...viac
ak je to s.r.o., teda podvojné účtovníctvo. Stravné lístky boli v tržbe, preto sa z pokladne účtujú na účet 213, keď sa odošlú do firiem, ktoré ich vydali, účtujú sa na 315/213 a keď príde faktúra účtuje sa poplatok 518 + 343/321 a peniaze za fa cena stravných lístkov 221/315 a poplatok s DPH 221/321
V programe je to niekedy zložitejšie, nedá sa to len tak sem napísať :-)
Naposledy upravil Korytnačka : 20.12.08 at 19:14 Dôvod: Písala som to pri pozeraní TV, nesústredená, mrzí ma to
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobrý deň, rozmýšľala som nad týmto príspevkom a ja to účtujem inak. Prosím niekoho skúseného, nech sa k tomu vyjadrí. Možno sú oba spôsoby možné.
Ja účtujem v PU takto:
tržba 211/602
výdaj stravných lístkov na výmenu 378/211
došlá faktúra od stravovacej spoločnosti 518(343)/321
zápočet za služby 321/378
došlá platba od stravovacej spoločnosti 221/378.
Vôbec nepoužívam 213.
Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
IvetaH Pozri príspevok
Dobrý deň, rozmýšľala som nad týmto príspevkom a ja to účtujem inak. Prosím niekoho skúseného, nech sa k tomu vyjadrí. Možno sú oba spôsoby možné.
Ja účtujem v PU takto:
tržba 211/602
výdaj stravných lístkov na výmenu 378/211
došlá faktúra od stravovacej spoločnosti 518(343)/321
zápočet za služby 321/378
došlá platba od stravovacej spoločnosti 221/378.
Vôbec nepoužívam 213.
Ďakujem
Mal by sa používať účet 213. "Gastráče" sú cenina.

Tržba: 211/602 100,- Sk
Hodnota "gastráčov": 213/211 50,- Sk
Odovzdanie: 315/213 50,- Sk
Úhrada: 221/315 48,- Sk
Provízia: 518/315 2,- Sk
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
IvetaH Pozri príspevok
Dobrý deň, rozmýšľala som nad týmto príspevkom a ja to účtujem inak. Prosím niekoho skúseného, nech sa k tomu vyjadrí. Možno sú oba spôsoby možné.
Ja účtujem v PU takto:
tržba 211/602
výdaj stravných lístkov na výmenu 378/211
došlá faktúra od stravovacej spoločnosti 518(343)/321
zápočet za služby 321/378
došlá platba od stravovacej spoločnosti 221/378.
Vôbec nepoužívam 213.
Ďakujem
V zaúčtovanej tržbe MD 211 máš zahrnuté aj "gastráče"?
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Áno, v tržbe ako kasa príjem mám aj platby lístkami. Firma tržby nedelí, všetko je ako 211. A ak by to muselo ísť cez 213, tak by som musela robiť zápis:
tržba 211/602
výdaj lístkov na výmenu 261/211 a 213/261 a 315/213 ?
Mne sa 213 akosi nezdá. Veď pre mňa nie je cenina ale platidlo.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aj keď u teba ide o platidlo, nemôžeš to zaúčtovať spolu s hotovosťou na 211.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
IvetaH Pozri príspevok
Áno, v tržbe ako kasa príjem mám aj platby lístkami. Firma tržby nedelí, všetko je ako 211. A ak by to muselo ísť cez 213, tak by som musela robiť zápis:
tržba 211/602
výdaj lístkov na výmenu 261/211 a 213/261 a 315/213 ?
Mne sa 213 akosi nezdá. Veď pre mňa nie je cenina ale platidlo.
Je to cenina, nie sú to reálne peniaze. Podľa tvojej analógie potom aj kolok je platidlo?
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 27.12.08 at 19:10
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Nie kolok nie je pre mňa platidlo, ide o reštauráciu a skutočne kolkami tam nikto neplatí. Ale lístkami áno a tiež majiteľ za lístky nakupuje. A nepýtajte sa ma prečo, on je majiteľ a ja mu robím účto za dohodnutých podmienok. A asi nie som jediná, komu majiteľ odovzdáva tržbu len v jednej sume ako príjem do kasy v skk a nič viac. Podľa rád z porady som majiteľa písomne informovala o tom, aké podklady požadujem. Ale rozhoduje on. Preto účtujem len voči kase, ale rozmýšľala som nad tým, že aspoň tie lístky, ktoré idú cez stravovacie spoločnosti by som mohla robiť cez 213. O to mi šlo.
Ďakujem za ochotu a pekný deň prajem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
IvetaH Pozri príspevok
Preto účtujem len voči kase, ale rozmýšľala som nad tým, že aspoň tie lístky, ktoré idú cez stravovacie spoločnosti by som mohla robiť cez 213. O to mi šlo.
Ďakujem za ochotu a pekný deň prajem.
Nie mohla, ale musiš. Ak to nebudeš účtovať cez 213, tak pri daňovej kontrole to budeš mať za porušenie postupov vedenia účtovníctva v PÚ.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
niekedy je to však ozaj problém tak ako píše iveta H, lebo v uzávierkach z registračnej pokladne ńie je tržba rozdelená na hotovosť a stravné poukážky
tieto stravné lístky častokrát reštaurácie používajú ako platidlo v maloobchodoch, keď potrebujú narýchlo dokúpiť niektoré tovarové položky ale stretávam sa aj s tým, že týmto platia faktúry za nákup surovín do reštaurácie, vydávajú tieto stravné lístky svojím zamestnancom ...
robia to predovšetkým preto aby sa vyhli plateniu tých provízií
0 0
armaturka armaturka

armaturka je offline (nepripojený) armaturka

V zmluve so stravovacími spoločnosťami sa nezaviazali nepoužívať stravné lístky takýmto spôsobom?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
armaturka Pozri príspevok
V zmluve so stravovacími spoločnosťami sa nezaviazali nepoužívať stravné lístky takýmto spôsobom?
Takéto používanie str.lístkov aj zákon zakazuje, ak sa nemýlim.
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Zákon je zákon, zmluva je zmluva a veď sme na Slovensku. Radšej mi prosím pomôžte vymyslieť, ako určiť tie tržby v stravných lístkach a hlavne aký podklad k tomu. Majiteľ kvôli mne ani kvôli zákonu nebude meniť spôsob sledovania tržieb, to mi už niekoľkokrát povedal. A inak je to fajn chlap.
Ďakujem
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobrý večer
prešla som poradu znovu a našla som tam príspevok:


Jana Acsová 24-11-05 06:17 PM
________________________________________
Re: Stravné poukážky cez RP a DPH

Citát:
________________________________________
Pôvodca textu príspevku: bredikova
Ďakujem. Tým mojím postupom účtovania som len nahrádzala, to že neúčtovali poukážky cez pokladňu. Takže ich musím prinútiť k účztovaniu cez pokladňu a poukážky viesť ako ceninu. No to som zvedavá ako to pôjde. Je to tvrdý oriešok - myslím ten podnikateľ. Ešte raz ďakujem
________________________________________
Iba drobná poznámka. Mám za to, že správnejšie je evidovať poukážky ako "analytickú pokladňu" a nie ceninu. Tento môj názor sa vyvinul postupne a to vďaka Porade, aj keď som sa snažila "ceninu" obhájiť. .-)


Skúste prosím sa zamyslieť aj nad touto možnosťou a napísať svoj názor.
Ďakujem
0 0
krajciova1 krajciova1

krajciova1 je offline (nepripojený) krajciova1

pomôžte mi zaučtovat nasledovný príklad:dostala som fa od pivovaru a neviem ako to zaučtovať - živnostník. Ked tovar na fa bol napr. za 15 tis. Sk s DPH, vratene sudy za 8 tis. Sk bez DPH, platím 7 tis. Sk s DPH. (aj keď sú sudy moje, lebo pri začatí podnikania sme sudy na pivo museli kúpiť, teraz pri každom nákupe sa suma za sudy odpočítava alebo pripočítava, podľa toho koľko sudov máme prázdnych). Tovar je s DPH a obaly bez DPH. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

krajciova1 Pozri príspevok
pomôžte mi zaučtovat nasledovný príklad:dostala som fa od pivovaru a neviem ako to zaučtovať - živnostník. Ked tovar na fa bol napr. za 15 tis. Sk s DPH, vratene sudy za 8 tis. Sk bez DPH, platím 7 tis. Sk s DPH. (aj keď sú sudy moje, lebo pri začatí podnikania sme sudy na pivo museli kúpiť, teraz pri každom nákupe sa suma za sudy odpočítava alebo pripočítava, podľa toho koľko sudov máme prázdnych). Tovar je s DPH a obaly bez DPH. Ďakujem za odpoveď.
Si
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

smith Pozri príspevok
Je to cenina, nie sú to reálne peniaze. Podľa tvojej analógie potom aj kolok je platidlo?
Mýlite sa. Prijaté gastráče nie sú ceninou, ale poukážkou na zúčtovanie. Podľa § 47 ods. 1 Postupov PÚ sa majú účtovať na účte 211A.
Gastrolístky sa ako ceniny cez príslušný účet účtujú do dňa vydania do spotreby, aj to len u odberateľa služieb, nie u poskytovateľa (príjemcu gastrolístkov za stravovacie služby alebo predaj potravinárskeho tovaru).
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

137Cs Pozri príspevok
Mýlite sa. Prijaté gastráče nie sú ceninou, ale poukážkou na zúčtovanie. Podľa § 47 ods. 1 Postupov PÚ sa majú účtovať na účte 211A.
Gastrolístky sa ako ceniny cez príslušný účet účtujú do dňa vydania do spotreby, aj to len u odberateľa služieb, nie u poskytovateľa (príjemcu gastrolístkov za stravovacie služby alebo predaj potravinárskeho tovaru).
Ahoj, tak ako je to? zacinam uctovat firmu ktora prijima platby stravnymi listkami od roznych stravovacich spolocnosti (este som nevidela vystup z ERP a dufam, ze to budu mat riadne uvedene). Chcela by som to robit od zaciatku spravne, nech nemusim potom opravovat. Takze platbu za tovar zauctujem 211A (alebo 213???) oproti 604.
Od stravovacich spolocnosti mam fakturu ku ktorej je pripnuta supiska o odovzdnanych stravnych listkoch napr. v hodnote 95,68 EUR. Na fakture je potom vypocitana odmena 5,13 EUR a suma 90,55 bude poslana na ucet. Ako toto zauctovat? Moze to byt takto:
1. 211A(alebo 213??) / 604 - predaj tovaru - tržba v kase 95,68
2. 315/211A (alebo 213) odovzdanie stravnych listkov strav.spolocnostiam 95,68
3. 518 / 321 dosla faktura od strav. spol. s vycislenou proviziou 5,13
321/315 zapocet provizie podla dohody 5,13
4. 221/315 zostavajuca suma z hodnoty strav.listkov po zapocte provizie 90,55

Neviem ci teda pouzit 211A podla prispevku č. 18 alebo ucet 213. Inak to tak moze byt? Ak nie prosim opravte ma
Naposledy upravil nika.sum : 30.06.09 at 09:34
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Prosim prosim zareagujte niekto
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ze by nikto neuctoval Stravovacie spolocnosti? Prisp.c.19 prosim
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať