Zavrieť

Porady

Zostatková cena

Som účtovníčka-začiatočník a neviem si poradiť s odpismi. Konkrétne: auto kúpené na leasing a zaradené do majetku firmy v roku 2005 má rozdielne daňové a účtovné odpisy. Účtovné odpisy sú vyššie ako daňové. Auto ešte nie je úplne odpísané, ale majiteľ firmy sa rozhodol ho predať. Treba teda doriešiť odpisy. Je mi jasné, že zaúčtovanie zostatkovej ceny bude 541/082 a následné vyradenie 082/022. Suma na účte 541 (minimálne) by sa mala prejaviť po realizácii predaja na účte 641. Ale neviem, akú sumu dať ako zostatkovú. Pokiaľ prihliadam na účtovné odpisy - potom zostatková cena majetku je 7,00Sk (!!!). Pokiaľ prihliadam na daňové odpisy - potom zostatková cena je 176.587,00 Sk (čo mi príde logickejšie). Ale ak naúčtujem na stranu MD na účte 082 zostatkovú cenú 176.587,00 (teda tú, ktorá sa odvíja od daňových odpisov), nevyrovnajú sa mi na tomto účte strany MD a D. Mám teda zaúčtovať ako zostatkovú cenu cenu 7,00 Sk a toto sa mi má prejaviť vo výnosoch??? Mám z toho dobrý chaos...Prosím, pomôžte mi...
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Prosím doplniť - na koľko mesiacov bola zmluva o leasingu ?
0 0
Lucika78 Lucika78

Lucika78 je offline (nepripojený) Lucika78

...posledná leasingová splátka bola uhradená tento týždeň.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

K pôvodnému zadaniu - účtujeme o účtovných odpisoch a účtovnej zostatkovej cene. Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi a rozdiel medzi účtovnou a daňovou zostatkovou cenou vysporiadaš v daňovom priznaní.

Na dobu trvania leasingu som sa pýtala z nasledovného dôvodu : daňovo musíš odpísať majetok obstaraný formou finančného prenájmu počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny (§ 26 ods.8 Zákona o dani z príjmov). Uviedla si, že leasingový vzťah tento mesiac skončil (za predpokladu, že platíte v lehote ), takže daňovo by mal byť majetok odpísaný .... a ty v zadaní uvádzaš pomerne vysokú daňovú zostatkovú cenu.
0 0
Lucika78 Lucika78

Lucika78 je offline (nepripojený) Lucika78

Aha, takže pokiaľ máme leasing na 3 roky, potom aj odpisy treba rozčleniť na tri roky? Napriek tomu, že auto spadá do prvej odpisovej skupiny a teda doba odpisovania by mala byť 4 roky? Aj účtovné, aj daňové odpisy budú rozdelené na dobu 3 rokov? Po splatení leasingu teda možno auto bez problémov predať? Aby som bola úplne presná, "zdedila" som ekonomickú agendu po predchodkyni, ktorej pojem analytika veľa nehovorí. Všetky odpisy (nielen áut) má na jednom účte a mne teraz poriadne dlho potrvá, kým sa v tom zorientujem a dám to do poriadku. Iba pátram a z videného dedukujem, že účtovné odpisy boli rozčlenené na 3 roky a daňové na 4 roky. Ale podľa tvojho vysvetlenia to asi nie je správne a auto má byť zrejme odpísané do skončenia doby leasingu. Je to tak?
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
V prípade leasingu je dané že daňový odpis je podľa doby leasingu, t.j. v tomto prípade 3 roky, za predpokladu že splníš podmienky leasingu podľa zákona o dani z príjmu. Pozri par. 26 ods. 8.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ešte by som doplnila, že v prípade odpisovania podľa § 26, odst. 8 (pri finančnom leasingu) sa určí odpis rovnomerne na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

Pri stanovovaní účtovného odpisu sa môže učtovná jednotka rozhodnúť podľa vlastného uvaženia - tak ako si to stanoví pri zaradení, v smernici apod.
Môže byť aj 3 roky , aj 4 roky aj ináč -nemusí sa pridržiavať kopírovania daňových odpisov.
0 0
Lucika78 Lucika78

Lucika78 je offline (nepripojený) Lucika78

Ďakujem krásne za odpovede, veľmi mi pomohli. Ak sa môžem ešte opýtať: aký zmysel má určovať inak účtovné a inak daňové odpisy?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Daňové odpisy sú dané zákonom. Je stanovený počet rokov odpisovania majetku.
Daňové odpisy sú ročné (okrem leasingu § 26, odst.8)
Účtové odpisy sa v učtovnej jednotke stanovujú s prihliadnutím na predpokladanú dobu používania majetku a podľa toho "nákladovo zaťažujú" spoločnosť v jednotlivých rokoch.
Účtovné odpisy sa stanovujú na mesiace.

Ak by si si aj stanovila napr. že kúpené auto za 400 000,-, zaradené 1.10.2008 budeš účtovné odpisovať 4 roky (t.j. 48 mesiacov) , aj daňovo Ti zákon určuje 4 roky .... budeš mať rozdiel v roku obstárania a v roku ukončenia odpisovania

v r. 2008 učtovne uplatniš 3 mesačné odpisy (3/48).... 3x 8 333,- = 24 999,-
v r. 2008 daňovo uplatníš ročný odpis...... ( 1/4)..........................100 000,-
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Odpisy nájdeš na kartách dlhodobého hmotného majetku.

A zmysel medzi rozdielnymi účtovnými a daňovými odpismi ? Celkom vtipná otázka...
Nehľadaj zmysel, zober na vedomie Postupy účtovania a ustanovenia Zákona o dani z príjmov a dodržuj ich. Nielen pri odpisoch.
Píšeš, že si začiatočníčka. Bude trvať veľa rokov, kým nájdeš opodstatnenie niektorých ustanovení a ak môžem poradiť - hľadaj v účtovnícte KRÁSU a nezhnusuj si ho hľadaním odpovede na otázku, ktorú si kladieme denne : "Na čo je toto dobré ???"
0 0
Lucika78 Lucika78

Lucika78 je offline (nepripojený) Lucika78

Ďakujem za pomoc.
0 0
jedna jedna

jedna je offline (nepripojený) jedna

Prosím o radu,

ukradli nám notebook ktorý bol evidovaný v drobnom majetku, keďže nedosiahol sumu 30 tis. tým pádom ani odpisovaný. Zodpovedný zamestnanec stratu priznáva. Chceme mu dať k náhrade nejakú časť. Bol zakúpený v r. 2004. Ako mám vypočítať zostatkovú hodnotu ?
Ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

jedna Pozri príspevok
Prosím o radu,

ukradli nám notebook ktorý bol evidovaný v drobnom majetku, keďže nedosiahol sumu 30 tis. tým pádom ani odpisovaný. Zodpovedný zamestnanec stratu priznáva. Chceme mu dať k náhrade nejakú časť. Bol zakúpený v r. 2004. Ako mám vypočítať zostatkovú hodnotu ?
Ďakujem
Daný majetok nemá žiadnú zostatkovú hodnotu.

Ak by to bol aj zaradený ako odpisovaný majetok napr. na 4 roky, tak už by bol aj v tomto prípade úplne odpisaný a zostatková hodnota by bola 0,-.

Čo mu chcete dať k náhrade ?
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Prosím o radu, podľa §19 ZDP je zostatková cena pri predaji majetku daňovým výdavkom celá, takže dobre tomu rozumiem, že ak sme kúpili prístroj za 200000,00 SK v marci tohto roku a pretože sa neosvedčil tak sme ho teraz v novembri predali, vlastne ZC daňová je 200000,00 Sk, hoci účtovná je iná lebo som odpisovala mesačne účtovné odpisy. Predajná cena je však len 90000,00 Sk. Vlastne sme predali so stratou 110000,00 Sk. Môžem fakt nechať celú ZC v nákladoch? Nejako som teraz z toho dokrútená. Naúčtovala som ZC 541//082 a predaj 311/641. a samozrejme vyradenie 082/022. Ďakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

heluška Pozri príspevok
Prosím o radu, podľa §19 ZDP je zostatková cena pri predaji majetku daňovým výdavkom celá, takže dobre tomu rozumiem, že ak sme kúpili prístroj za 200000,00 SK v marci tohto roku a pretože sa neosvedčil tak sme ho teraz v novembri predali, vlastne ZC daňová je 200000,00 Sk, hoci účtovná je iná lebo som odpisovala mesačne účtovné odpisy. Predajná cena je však len 90000,00 Sk. Vlastne sme predali so stratou 110000,00 Sk. Môžem fakt nechať celú ZC v nákladoch? Nejako som teraz z toho dokrútená. Naúčtovala som ZC 541//082 a predaj 311/641. a samozrejme vyradenie 082/022. Ďakujem
Na účte 541 účtuješ o účtovnej ZC.
Nakoľko daňová ZC je odlišná od účtovnej ZC, o rozdiel upravíš výsledok hospodárenia v daňovom priznaní (v tvojom prípade ide o odpočítateľnú položku, pretože DZC je väčšia ako ÚZC).
Takisto upravíš VH aj o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi, tzn. že celé účtovné odpisy budú pripočítateľnou položkou.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

ano mám tam rozdiel, naúčtovala som UZC 164000,00 SK ten rozdiel sú vlastne tie odpisy, ktoré ž mám naúčtované na 551 a to potom upravím priamo v DP, ale podstata je tá, že platí budem mať z toho stratu a nebudem navyšovať ZD .
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

heluška Pozri príspevok
ano mám tam rozdiel, naúčtovala som UZC 164000,00 SK ten rozdiel sú vlastne tie odpisy, ktoré ž mám naúčtované na 551 a to potom upravím priamo v DP, ale podstata je tá, že platí budem mať z toho stratu a nebudem navyšovať ZD .
Áno, splrávne tomu rozumieš.

Účtovný dopad:
účtov. odpisy 551 ............36 000,-
zost. cena ....541 ...........164 000,-
predajná cena 641.............90 000,-
-------------------------------------
účtovný HV...................- 110 000,-

Daňový dopad:
ZCD.................... 200 000,-
ZCU.................... 164 000,-
-----------------------------------
ROZDIEL.................36.000,- .............pripočitat. položka

daňové odpisy.................0,-
účtovné odpisy.........36 000,-
------------------------------------
ROZDIEL .................36 000,- ............ odpočitateľná položka

V DP musíš tieto operácie vyčísliť, avšak na konečný základ dane bude dopad nulovy.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Vrelá vdaka, včera som sa sem už nedostala, takto nejako to aj ja chápem.
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Ahojte, rada by som sa pripojila. Kvôli neplateniu leasingových splátok nám bolo odobraté auto. Teraz musím v 2008 upraviť základ dane o rozdiel už uplatnených odpisov v 2007. Je to 153705,-sk. No nemám ani potuchy, ako to mám urobiť, interným dokladom a akým zápisom? alebo priamo v DP a do ktorého riadku to mám dať? veľká vďaka za odpoveď!!!!
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

dvojča Pozri príspevok
Ahojte, rada by som sa pripojila. Kvôli neplateniu leasingových splátok nám bolo odobraté auto. Teraz musím v 2008 upraviť základ dane o rozdiel už uplatnených odpisov v 2007. Je to 153705,-sk. No nemám ani potuchy, ako to mám urobiť, interným dokladom a akým zápisom? alebo priamo v DP a do ktorého riadku to mám dať? veľká vďaka za odpoveď!!!!
Úprava základu dane sa účtovníctva netýka. V účtovníctve nerobíš žiaden zápis.

V DP v časti III., odd. A, r. 12..... tam je miesto kde napíšeš daňovo neuznané odpisy pri nesplnení podmienok fin. prenájmu.
Podklad s výpočtom, na zaklade ktorého upravuješ základ dane si prilož k DP (tak ako všetky ostatné pomocné výpočty, ktoré nám našepkajú čo sme kedy a prečo robili, keď zabudneme.)
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

azla Pozri príspevok
Úprava základu dane sa účtovníctva netýka. V účtovníctve nerobíš žiaden zápis.

V DP v časti III., odd. A, r. 12..... tam je miesto kde napíšeš daňovo neuznané odpisy pri nesplnení podmienok fin. prenájmu.
Podklad s výpočtom, na zaklade ktorého upravuješ základ dane si prilož k DP (tak ako všetky ostatné pomocné výpočty, ktoré nám našepkajú čo sme kedy a prečo robili, keď zabudneme.)
Veľká vďaka za rýchlu odpoveď. No nebude to pre firmu daňový výdavok, keď v 2007 som si uplatnila odpisy 43918,-sk a daňový odpis podľa §27 zákona mi vychádza 197623,-? čiže keby som použila v 2007 §27, tak by mi vyšli vyššie odpisy? a na r. 12 sú nedaňové odpisy. Zle tomu rozumiem? pretože odpisy som v láske nikdy nemala, no sú našou súčasťou. a ak Ťa ešte môžem poprosiť, aj nezaplatené nájomné FO a nezaplatené zmluvné pokuty mám zadať tiež priamo v DP? to by som radšej urobila ID odúčtovaním z nákladov na náklady nedaňové. ešte raz veľká vďaka!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať