Zavrieť

Porady

Odpisovanie automobilu na splátky.

sme viacerí kámoši
Dobrý deň poraďáci.Využivam kamarátkinu registráciu a poprosil by som Vas o radu. Som 1/4 ročný plátca DPH účtujúci v Jú. Kúpil som na splátky automobil kateg.N1 a to tak, že som zaplatil akontaciu 20000 a potom môžem platiť 10 splátok po 5000 SK. Vyčíslenú mám celkovú cenu predaja na splátky na 70000Sk.Prosím Vás ,ako si uplatním DPH?Ako to vlastne budem mať účtovať, aby to bolo správne?Ďakujem, Martin.
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

DPH si uplatníš na základe dátumu dodania tovaru -automobilu. Splácanie nemá vplyv na uplatnenie DPH.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Čiže ja si môžem uplatniť DPH z celkovej sumy, tých 70000SK? A potom to bude ako z odpisom? Môžem začať automobil odpisovať už na konci roku 2008 , aj ked teda nebude celý vyplatený? Ďakujem.Martin
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

maska2 Pozri príspevok
Čiže ja si môžem uplatniť DPH z celkovej sumy, tých 70000SK? A potom to bude ako z odpisom? Môžem začať automobil odpisovať už na konci roku 2008 , aj ked teda nebude celý vyplatený? Ďakujem.Martin
Áno, uplatníš si dph z celkovej sumy a na konci roka si uplatníš ročný odpis .
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Ďakujem Vám.Ja som si myslel, že keď ho nemám ešte vyplatený, že DPH ani odpis nemôžem uplatniť.Ďakujem, Martin
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Ešte sa predsa vrátim k tým postupom účtovania.Takže ja zálohovú platbu a ďaľšie mesačné splátky dávam do VNZD? Tak??Martin
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

maska2 Pozri príspevok
Ešte sa predsa vrátim k tým postupom účtovania.Takže ja zálohovú platbu a ďaľšie mesačné splátky dávam do VNZD? Tak??Martin
Áno, splátka úveru je VNZD...
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
A vlastne ten splátkový kalendár dám ako faktúru- resp.záväzok?Ďakujem, Martin
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
maska2 Pozri príspevok
A vlastne ten splátkový kalendár dám ako faktúru- resp.záväzok?Ďakujem, Martin


Poprosím, áno ???Ďakujem , Martin
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

maska2 Pozri príspevok
A vlastne ten splátkový kalendár dám ako faktúru- resp.záväzok?Ďakujem, Martin
Výšku úveru zaeviduješ ako svoj záväzok.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
maska2 Pozri príspevok
Dobrý deň poraďáci.Využivam kamarátkinu registráciu a poprosil by som Vas o radu. Som 1/4 ročný plátca DPH účtujúci v Jú. Kúpil som na splátky automobil kateg.N1 a to tak, že som zaplatil akontaciu 20000 a potom môžem platiť 10 splátok po 5000 SK. Vyčíslenú mám celkovú cenu predaja na splátky na 70000Sk.Prosím Vás ,ako si uplatním DPH?Ako to vlastne budem mať účtovať, aby to bolo správne?Ďakujem, Martin.

A teraz som zmätený.Jeden pán ,mi povedal, že to mám robiť tak, že 20000 do VOZD a z toho uplatniť DPH a následne mesačne splátky tiež dávať do VOZD z rozpisom DPH.TAK TEDA AKO????Ďakujem, Martin
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

maska2 Pozri príspevok
A teraz som zmätený.Jeden pán ,mi povedal, že to mám robiť tak, že 20000 do VOZD a z toho uplatniť DPH a následne mesačne splátky tiež dávať do VOZD z rozpisom DPH.TAK TEDA AKO????Ďakujem, Martin
DPH si uplatňuješ v zmysle Zákona o DPH, podľa § 51, (t.j. na základe daňového dokladu, napr. fa). Splátky úveru nepodliehajú DPH...
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Anja111 Pozri príspevok
DPH si uplatňuješ v zmysle Zákona o DPH, podľa § 51, (t.j. na základe daňového dokladu, napr. fa). Splátky úveru nepodliehajú DPH...


A ked mam len nieco ako splatkovy kalendar?....Martin
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Auto v celej cene bez DPH si zaradíš do DM a budeš riadne odpisovať - prvý odpis v tomto roku. Do KZ zaeviduješ celú sumu teda podľa toho čo si písal asi 70000,--. Jednotlivé splátky a aj akonáciu budeš účtovať do VNZD - Dlhodobý majetok, a zároveň budeš odpisovať v KZ. DPH si uplatníš v tom štvrťroku, kedy budeš mať daňový doklad - naraz v celej sume. (DPH sa predsa uplatňuje pri vzniku záväzku a nie až po jeho uhradení.) Splátky nemôžeš dávať do VOZD, pretože sa jedná o DM a ten prechádza do VOZD vo forme odpisov.
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Nadviažem na túto tému. Prosím Vás o odsúhlasenie účtovania v JU. Úver som v JU ešte neúčtovala.
Klient kúpil úžitkové auto (N1).
Má uzavretú Zmluvu o AutoKredite s VOLKSWAGEN Finančné služby.
Faktúra za auto ZD = 323.025,- + DPH 61.375,- .
Dátum dodania 09/2008.

Zaevidujem v záväzkoch, DPH si odpočítam v 09/2008.

Úhrady:
- 1. splátka v 09/2008 ... 100.000,- Sk Zvyšok ceny bude uhradený po 12 mesiacoch naraz ... 284.400,- Sk. (vlastne to bude už v €, ale to teraz nie je podstatné)
- zaplatil tiež spracovateľský poplatok 5.125,- Sk v 09/2008.

Do Peňažného denníka mi v 09/2008 prejde úhrada 100.000,- ako VNZD-DM a aj 5.125,- bude VNZD-DM???

Na konci roka zaúčtujem ešte odpis (1/4 OC ) OC bude 323.025,- + 5.125,-???
Odpis bude ako VOZD.

- Po roku keď uhradí zvyšok tak tá úhrada bude opäť VNZD – DM.


V zmluve mám uvedené ešte mesačné poistenie vo výške 1.300,- Sk splatné podľa splátkového kalendára od 09/2008 do 09/2009. Toto bude VOZD – PR???

Ďakujem Vám
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Tiež by som chcela poprosiť o info k danej otázke a ešte aký je postup účtovania v JÚ v programe Alfa, pri obstaraní úžitkového vozidla na úver. Obstaral si ho živnostník (platca DPH), v júli 2008. Som začiatočníčka v účtovaní aj v programe Alfa.
Za každú radu budem veľmi vďačná.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Ja som tiež začiatočník pri aute na úver,ale už niekoľko dní som tomu venovala tu na porade, a došla som názoru že : auto na úver je vlastne vaším majetkom a preto ho treba zaradiť do majetku HIM a odpisovať, jeho hodnota je v zluve, ktorú som navýšila o spracovateľský poplatok, a odpisujem to podľa odpisového plánu 4r. Mesačné plátky účtujem ako VNZD ale delím to na istinu /VNZD/ a úrok /réžia/, a tak každý mesiac.Úver zaúčtujem ako záväzok, ktorý na konci roka ponížim o splátky. Myslím že takto to môže byť.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň prosím, automobil zakúpený na základe kúpnej zmluvy s ČSOB Leasing sa posudzuje ako automobil na leasing alebo ako nákup auta na úver??? Ohľadom odpisov...Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň prosím, automobil zakúpený na základe kúpnej zmluvy s ČSOB Leasing sa posudzuje ako automobil na leasing alebo ako nákup auta na úver??? Ohľadom odpisov...Ďakujem.
Zo zmluvy sa to zistiť nedá ? Málo by. V nej by to malo byť všetko uvedené, ale už názov ČSOB hovorí o tom, že by to malo byť o lízingu. Skús si ju dôkladne preštudovať.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Tweety Pozri príspevok
Zo zmluvy sa to zistiť nedá ? Málo by. V nej by to malo byť všetko uvedené, ale už názov ČSOB hovorí o tom, že by to malo byť o lízingu. Skús si ju dôkladne preštudovať.
Práveže študujem, a neviem si s tým rady. Názov zmluvy: kúpna zmluva, vlastnícke právo prechádza z pred.na kupujúceho okamihom prevzatia predmetu zmluvy, zaplatila sa 1. navýšená splátka a 29 riadnych splátok. A je to ČSOB Leasing. Ale názov nieje leasingová, ale kúpna zmluva...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Práveže študujem, a neviem si s tým rady. Názov zmluvy: kúpna zmluva, vlastnícke právo prechádza z pred.na kupujúceho okamihom prevzatia predmetu zmluvy, zaplatila sa 1. navýšená splátka a 29 riadnych splátok. A je to ČSOB Leasing. Ale názov nieje leasingová, ale kúpna zmluva...
Podľa toho je to je zmluva o úvere. Podstatné je to, že vlastnícke právo prechádza okamihom prevzatia na vás, pri lízingu tomu tak nie je.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať