Zavrieť

Porady

Počiatočné stavy

Vie mi niekto poradiť ako zaúčtovať počiatočné stavy, robím to prvý raz .
Konečné stavy boli:211 , 221,343,353,383,411,431
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    § 7
    Otvorenie účtovných kníh


    (1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

    (2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.

    (3) Pri otvorení účtov sa výsledok hospodárenia bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia zaúčtuje na účte 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Účtovný zisk sa účtuje na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech účtu 431 - Výsledok hospodárenia vo schvaľovaní. Účtovná strata sa účtuje v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu účtu 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.

    (4) Stav účtu 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní sa účtuje
    a) podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovný zisk, zaúčtovaním v prospech príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 - Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a v prospech účtu 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku, alebo v prospech ďalších účtov v súlade s osobitnými predpismi alebo na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o rozdelení zisku, možno tento zisk alebo jeho časť účtovať na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov,
    b) podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovnú stratu, zaúčtovaním na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 - Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a na ťarchu účtu 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty alebo na ťarchu ďalších účtov na základe rozhodnutia príslušného orgánu; ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o vyrovnaní straty, možno túto stratu alebo jej časť účtovať na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov,
    c) v účtovných jednotkách, ktorými sú fyzické osoby – podnikatelia, účtovnými zápismi v prospech alebo na ťarchu účtu 491 – Vlastné imanie fyzickej osoby – podnikateľa.

    lubiha je offline (nepripojený) lubiha

    lubiha
    Dakujem veľmi pekne, ale ešte by som sa chcela opýtať, nerozumiem prečo bývalý účtovník s ktorým sa neviem spojiť dal konečný stav základného imania -200000,-

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    lubiha Pozri príspevok
    Dakujem veľmi pekne, ale ešte by som sa chcela opýtať, nerozumiem prečo bývalý účtovník s ktorým sa neviem spojiť dal konečný stav základného imania -200000,-
    Asi to bude tým, že program uvádza pasívne účty s mínusovým znamienkom.

    Báthorička je offline (nepripojený) Báthorička

    Báthorička
    Múdre hlavičky, môžem poprosiť o pomoc? "Zdedila som" zostatok na účte 474 na str.MD. Teraz sme splatili všetky leasingy a ja potrebujem vynulovať tento účet. Môžem vystaviť ID-Oprava HK s nasledovným zápisom: 428/474??? (mám tu nerozd.zisk z r.1999 cca 2 mil., nesprávny zostatok na 474 je cca pol milióna). Ďakujem vopred.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Báthorička Pozri príspevok
    Múdre hlavičky, môžem poprosiť o pomoc? "Zdedila som" zostatok na účte 474 na str.MD. Teraz sme splatili všetky leasingy a ja potrebujem vynulovať tento účet. Môžem vystaviť ID-Oprava HK s nasledovným zápisom: 428/474??? (mám tu nerozd.zisk z r.1999 cca 2 mil., nesprávny zostatok na 474 je cca pol milióna). Ďakujem vopred.
    Tak jednoducho to asi nepôjde, je potrebné najprv zistiť z čoho ten rozdiel vznikol, takže na mieste je zostaviť výpis obratov účtu aj s prevodom PS. Až potom, ak zistíš chybné zaúčtovania môžeš riešiť opravy.

    Báthorička je offline (nepripojený) Báthorička

    Báthorička
    No, ja som si obraty skontrolovala, a zistila som, že rozdiel vznikol v r.2004, keď sa menilo účtovanie leasingov. Predchodca totiž účtoval celý rok po starom a na konci roka to opravoval. Pri odúčtovaní z 381,474 a 518 sa vraj "zamotal" a zostal mu vysoký zostatok na 381, tak ho zúčtoval so 474, s tým, že to v nasl. roku opravi...zabudol a potom odišiel. Ale náklady v r. 2004 boli opravené správne.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Báthorička Pozri príspevok
    No, ja som si obraty skontrolovala, a zistila som, že rozdiel vznikol v r.2004, keď sa menilo účtovanie leasingov. Predchodca totiž účtoval celý rok po starom a na konci roka to opravoval. Pri odúčtovaní z 381,474 a 518 sa vraj "zamotal" a zostal mu vysoký zostatok na 381, tak ho zúčtoval so 474, s tým, že to v nasl. roku opravi...zabudol a potom odišiel. Ale náklady v r. 2004 boli opravené správne.
    Ak teda vieš kde vznikla chyba, na účte 381 a 474, tak to oprav cez tieto účty a máš vyrovnané. Ale nechápem, ako k tomu došlo, veď na účet 381 účtujeme NBO,( potom v BO prísl. náklad) a píšeš, že náklady boli zaúčtované správne. Ak by boli, tak 381 je nulová.

    Báthorička je offline (nepripojený) Báthorička

    Báthorička
    Áno, náklady boli zaúčtované správne, vtedy leasing účtoval cez 381 (mesačne rozpúšťal do nákladov 518/381). Takto to má až do 10/2004. Potom mínusoval tieto účty a zaradil mechanizmy do majetku, takže sa náklady premietli cez odpisy, tu to tiež sedí. Len nemôžem prísť na to, (je strašne veľa zápisov na 381 a 474!) kde tá chyba vlastne vznikla, pretože to vtedy účtoval ešte cez fiktívne faktúry, ktoré sa na 321 nebjavujú, ale objavila som rozdiel zaúčtovaný v 12/04 ako posl.zápis, "oprava účtovania" 474/381. A nikto mi k tomu nič nevie povedať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.