Zavrieť

Porady

Auto v podnikani a sukromne jazdy

Poradte mi, ako na to, Fo si kupil aviu, ma ju v majetku, vozi na nej rozne veci pre rozne firmy, ale niektore jazdy su jeho sukromne- stahovanie nabytku pre mamu, a pod.. co s tym? ako to zauctovat, aj z hladiska DPH?

vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Si platiteľ DPH?
    Vedieš si knihu jázd ,kde eviduješ všetky cesty s poznámkou, ktoré cesty sú na súkromné účely . Výdavky na PHL na súkromné jazdy účtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, bez možnosti uplatnenia DPH. Ak auto má zostatkovú hodnotu a uplatňujú sa z neho odpisy, tak aj odpisy treba krátiť v pomere služobné jazdy : súkromné jazdy. A tá presná evidencia jázd sa robí preto, aby sa dal určiť pomer služobných a súkromných ciest.

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    Melnick Pozri príspevok
    Si platiteľ DPH?
    Vedieš si knihu jázd ,kde eviduješ všetky cesty s poznámkou, ktoré cesty sú na súkromné účely . Výdavky na PHL na súkromné jazdy účtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, bez možnosti uplatnenia DPH. Ak auto má zostatkovú hodnotu a uplatňujú sa z neho odpisy, tak aj odpisy treba krátiť v pomere služobné jazdy : súkromné jazdy. A tá presná evidencia jázd sa robí preto, aby sa dal určiť pomer služobných a súkromných ciest.
    OK, dakujem ..

    jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

    jozefstefan
    Čisto hypotetická otázka:

    ak mám auto v podnikaní, som SZČO, auto riadne odpisujem, dane platím, poistky platím, nie som plátca DPH, auto používam aj na služobné aj na súkromné účely, knihu jázd nevediem, kto a ako mi dokáže, že som auto nevyužíval len na podnikateľské účely?

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Čo predložíš DÚ pri kontrole, namiesto knihy jázd?

    jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

    jozefstefan
    Treba dolozit vsetky najazdene kilometre? Snad nieco vymyslim. Sluzobne cesty okolo Slovenska. Kedze auto je nove, kilometre sa daju krasne odpisat, blocky z tankovania mam vsetky. Ci som bol u zakaznika alebo s rodinou na vylete mi uz nikto nedokaze. Alebo sa mylim?

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    jozefstefan Pozri príspevok
    Treba dolozit vsetky najazdene kilometre? Snad nieco vymyslim. Sluzobne cesty okolo Slovenska. Kedze auto je nove, kilometre sa daju krasne odpisat, blocky z tankovania mam vsetky. Ci som bol u zakaznika alebo s rodinou na vylete mi uz nikto nedokaze. Alebo sa mylim?
    a nemusis dokladovat ze si naozaj bol u zakaznika? keby to tak nebolo, bolo by to prilis jednoduche, nemyslis ?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    jozefstefan Pozri príspevok
    Treba dolozit vsetky najazdene kilometre? Snad nieco vymyslim. Sluzobne cesty okolo Slovenska. Kedze auto je nove, kilometre sa daju krasne odpisat, blocky z tankovania mam vsetky. Ci som bol u zakaznika alebo s rodinou na vylete mi uz nikto nedokaze. Alebo sa mylim?

    Povedala by som, že dokazovať bude Tvojou úlohou

    ada1602 je offline (nepripojený) ada1602

    ada1602
    Dobrý večer, mám FO ktorý podnika v oblasti osvetlenia a ozvučenia rôznych kultúrnych podujatí, módne prehliadky, zábavné programy v TV , autosalóny a pod. Na faktúrach má uvedené dátumy podujatí na ktorých pracoval, ale keďže technická príprava týchto podujatí je veľmi náročná robí služobné jazdy aj pred samotnou akciu. Ako má takéto služobné jazdy vydokladoť , že akciu technicky zabezpečoval a bol napr. v Bratislave alebo Prešove služobne? Pri tejto práci sa objednávka dohodne telefonicky a všetko sa vybavuje osobnými stretnutiami a dohovormi.

    jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

    jozefstefan
    Paula Pozri príspevok
    Povedala by som, že dokazovať bude Tvojou úlohou
    Hehe, hadam tym nechcete povedat, ze idem na rokovanie s obchodnym partnerom, a musim si vypytat od neho potvrdenie, ze som u neho bol.

    U zakaznika je to ine, tam sa spise zmluva a je tam datum.

    A ked beham kade-tade v meste, ked zhanam rozne veci do kancelarie? Ako to vsetko dokazem? Od kazdeho obchodnika mam zhanat potvrdenia, ze som tam bol? Viete mi poradit?

    Auto v podnikani a sukromne jazdy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.