Zavrieť

Porady

fakturacia prenajmu

Dobry vecer,
Mam nasledovny problem: Firma A prenajala firme B stavebne stroje a uzitkove vozidlo. PHM a ostatne vydavky napr. na servis znasa firma A. V zmluve o prenajme je uvedene,ze vsetky tieto naklady znasa firma A. Je to v poriadku? Co by mala potom obsahovat faktura za prenajom? Staci text,, fakturujeme Vam za prenajom.............,alebo by som mala mat uvedene km a cenu za km?Malo by byt uvedene kolko je prenajom a kolko vedl. naklady /napr. phm,servis...../?Kto vediet v takomto pripade knihu jazd? Firma A?Mozem fakturovat pozadu napr. stvrtrocne ?
Dakujem za pomoc,asi mam v tom trosku chaos.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    ZUZULAZU Pozri príspevok
    Dobry vecer,
    1. Mam nasledovny problem: Firma A prenajala firme B stavebne stroje a uzitkove vozidlo. PHM a ostatne vydavky napr. na servis znasa firma A. V zmluve o prenajme je uvedene,ze vsetky tieto naklady znasa firma A. Je to v poriadku? v princípe je všetko v poriadku, ak sa obe strany dohodnú zmluvne... Co by mala potom obsahovat faktura za prenajom? Staci text,, fakturujeme Vam za prenajom.............,alebo by som mala mat uvedene km a cenu za km?ak sa strany A a B dohodli len na prenájme bez refakturácie vedlajších nákladov, tak strana A by mala strane B fakturovať len prenájomMalo by byt uvedene kolko je prenajom a kolko vedl. naklady /napr. phm,servis...../?Kto vediet v takomto pripade knihu jazd? knihu jázd vedie firma, ktorá si uplatňuje výdavky na nákup PHLFirma A?Mozem fakturovat pozadu napr. stvrtrocne ? ...ako sa strany A a B dohodli v zmluve ?
    Dakujem za pomoc,asi mam v tom trosku chaos.
    ZUZULAZU, pravdepodobne nemáte dobre spísanú zmluvu, vychádza mi z tohto, že je vyslovene pre jednu stranu výhodná a pre druhú stranu nevýhodná, respektíve nejasná. Buď by som takúto zmluvu dozmluvnila jasným dodatkom k zmluve, ak strana B nebude súhlasiť, tak takúto vypovedala a spísala úplne novú. Každá zo zmluvných strán má právo od zmluvy odstúpiť,prípadne ju vypovedať.
    Ruku na srdce, ako firma A môže vedieť ako naloží firma B s predmetom prenájmu a koľko PHL a bočných výdavkov bude s predmetom prenájmu spojených? Firma A uzatvorila podľa mňa s firmou B nevýhodnú zmluvu.

    ZUZULAZU je offline (nepripojený) ZUZULAZU

    ZUZULAZU
    Dakujem.Ano,zmluva je nevyhodna aj podla mna.
    Lenze firma A ma uz zauctovane vsetky phm + vedlajsie naklady / uplatnene aj v dph/ a teraz chce fakturovat prenajom spolu s tymito nakladmi. Firma B jej vlastne odovzdava mesacne vsetky bloky za phm,servis atd........
    Cize kvartalne chce fakturovat prenajom napr. 5OOO,-Sk a ostatne naklady napr. 2OOO SK /podla skutocnych dokladov/.
    Mne sa to tiez nepaci,ale konatelia oboch firiem na tom trvaju. Moze to tak z hladiska uctovneho a danoveho byt?Diky.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    ZUZULAZU Pozri príspevok
    Dakujem.Ano,zmluva je nevyhodna aj podla mna.
    Lenze firma A ma uz zauctovane vsetky phm + vedlajsie naklady / uplatnene aj v dph/ a teraz chce fakturovat prenajom spolu s tymito nakladmi. Firma B jej vlastne odovzdava mesacne vsetky bloky za phm,servis atd........
    Cize kvartalne chce fakturovat prenajom napr. 5OOO,-Sk a ostatne naklady napr. 2OOO SK /podla skutocnych dokladov/.
    Mne sa to tiez nepaci,ale konatelia oboch firiem na tom trvaju. Moze to tak z hladiska uctovneho a danoveho byt?Diky.
    Jednoznačne by som trvala na tom, aby zmluva bola štylizovaná tak, že firma A fakturuje prenájom predmetu zmluvy a firma B si ďalšie výdavky s predmetom nájmu uplatní vo svojom účtovníctve. Prípadne by som ako prenajímateľ vyžadovala od nájomcu knihu jázd, kde preukázateľne musí sedieť spotreba PHL s ubehnutými kilometrami podľa TP motorového vozidla. Inak si nemôžete uplatňovať výdavky spojené s nákupom PHL vo svojom účtovníctve a ani DPH na vstupe.
    Takéto preúčtovavanie nákladov musí byť zrejmé pre obe strany v prípade daňovej kontroly.
    Pánom konateľom treba vysvetliť, že tetušky na DÚ nie sú zhovievavé za žiadnych okolností a čo môžu vyhodiť z účtovníctva, to aj vyhodia. Zmluva má byť jasná, zrozumiteľná, obe strany jej majú chápať a nemá byť pre žiadnu zo strán viac alebo menej výhodná.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.