Zavrieť

Porady

Nákup PHL v nákl.doprave

Prosím o radu. Firma zabezpečuje prepravu na území SR a zahraničia. Tankuje PHL na karty, ktoré vlastní fi. a tá 2x do mesiaca vyúčtuje spotrebu tankovanú PHL, napr. v Rakúsku, Nemecku..,suma je vyčíslená v EUR. Chcela by som vedieť ako správne zaúčtovať došlú fa. a ako ju následne po úhrade účtovať v peň.denníku. Úhrady sa realizujú: v štátoch mimo Slovenska v EUR a na Slovenku v Sk?
Keď som sa informovala na drsr., bolo mi napísane, že pri zaúčtovaní záväzku to evidujem ako nákup tovaru z Eu., ale ďalej neviem, či to účtujem správne.
Hlavne ma zaujíma ako to je s DPH?
Nemohla som pre to spať, či to robim spávne, prosím poradťe mi, ak máte podobný prípad!
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Sumu v Eurách prepočítam kurzom € v deň vystavenia faktúry, zahraničné sumy samozdaním.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Faktúra z členského štátu, prepočítaná kurzom na slovenské koruny je základom dane z pridanej hodnoty. Vypočítame daň. 19%.Túto daň sme v členskom štáte nezaplatili, preto máme povinnosť na výstupe túto daň odviesť na Slovensku. Ale zároveň spĺňame podmienku na odpočítanie dane- DPH, lebo prijaté zdaniteľné plnenie použijeme na podnikanie. Presne tú istú sumu dane z pridanej hodnoty odpočítame od daňovej povinnosti. Výsledná suma samozdanenia je 0,- , nula, ale v priznaní DEPH sa musí uviesť aj na výstupe - daňová povinnosť, aj na vstupe, nárok na odpočet.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Princíp samozdanenia nemôžeš uplatniť pri PHM, lebo nedochádza k nadobudnutiu tovaru z IČŠ. V tomto prípade tovar nakúpiš a začínaš ho ihneď spotrebovávať.
    Na faktúre by mala byť vyčíslená kúpna cena+príslušná DPH (rakúska, nemecká, česká ...), ktorú potom žiadaš na DÚ príslušného štátu. (refundácia DPH).

    Alebo Ti príde cisterna z Nemecka, v ktorej je naložená nafta? Ak áno, postujpuješ ako Ti napísala Dav.

    Čo sa týka zaúčtovania, podľa znenia otázky dedukujem, že vedieš jednoduché účtovníctvo (peňažný denník) - zaúčtuješ v knihe došlých faktúr kurzom ku dňu dodania tovaru, DPH neuvádzaš v DP v SR a pri úhrade prepočítaš kurzom ku dňu úhrady do denníka - stĺpec materiál - celá suma vrátane zahraničnej DPH. Vzniknutý kurzový rozdiel zaeviduješ v knihe došlých faktúr (v denníku nie).
    Naposledy upravil jaja99 : 14.10.08 at 14:36

    dzakova je offline (nepripojený) dzakova

    dzakova
    Ďakujem jaja, tá nafta sa spotrebuje na území daného štátu, neprinesie sa na Slovensko. Žiadame o vrátenie dane. Robím to tak. Už som spokojnejšia, ďakejem.

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    ešte doplním, že v roku, keď ti zahraničnú dph vrátia, pôjde ti to do príjmov ovplyvňujúcich základ dane.

    Nákup PHL v nákl.doprave

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.