Zavrieť

Porady

predfaktúra - zálohová faktúra

Ahojte.
Už som sa ohľadom zálohových faktúr pýtala ale ešte raz vás poprosím o radu a začnem od začiatku.
Šéf mi kázal vystaviť fa pre odberateľa za reklamu tak som ju vystavila (išla len faxom) až dodatočne som ju mala pslať a oni ju uhradili.
Potom som však zistila, že reklama sa bude poskytovať dlhšie obdobie a teda nedošlo k dodaniu služby a tak som vystavila zálohovú fatúru s rovnakým dátumom vystavenia, dodania aj splatnosti (nemám ešte program takže zrušiť pôvodnú faktúru nebol problém). Teraz mi však volala účtovníčka dodávateľa a chce aby som opravila dátum vystavenia s tým, že dát. vystavenia by bol 05.10. a dátum dodania, teda prijatia platby 08.10. - pokiaľ však viem tak FA nemôže byť vystavená pred dátumom plnenia teda 08.10.
Mám teraz vystaviť predfaktúru alebo ako to mám riešiť?
Ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 28.10.09 at 18:29
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JanaKop Pozri príspevok
Ahojte.
Už som sa ohľadom zálohových faktúr pýtala ale ešte raz vás poprosím o radu a začnem od začiatku.
Šéf mi kázal vystaviť fa pre odberateľa za reklamu tak som ju vystavila (išla len faxom) až dodatočne som ju mala pslať a oni ju uhradili.
Potom som však zistila, že reklama sa bude poskytovať dlhšie obdobie a teda nedošlo k dodaniu služby a tak som vystavila zálohovú fatúru s rovnakým dátumom vystavenia, dodania aj splatnosti (nemám ešte program takže zrušiť pôvodnú faktúru nebol problém). Teraz mi však volala účtovníčka dodávateľa a chce aby som opravila dátum vystavenia s tým, že dát. vystavenia by bol 05.10. a dátum dodania, teda prijatia platby 08.10. - pokiaľ však viem tak FA nemôže byť vystavená pred dátumom plnenia teda 08.10.
Mám teraz vystaviť predfaktúru alebo ako to mám riešiť?
Ďakujem.
Určite mala na mysli faktúru k prijatému preddavku. Ak ste ho teda prijali 8.10., tak dátum dodania je 8.10. A kedže ste prijali platbu pred samotným dodaním služby, musíte vystaviť faktúru k prijatému predavku s dph.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Fa zálohová - nedaňový doklad, vystaviť pred zaplatením
Prijatá platba - toto už je zdaniteľné plnenie, takže treba vystavenie zálohovej faktúry daňovej, s dátumom zdaniteľného plnenia = dátum prijatia platby.
Po ukončení služieb - celková vyúčtovacia faktúra s odrátaním zálohy
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Tá zálohová faktúra ktorú som jej poslala tak bola aj s DPH a bola vystavená po prijatí platby - podľa nej nám však nemala na základe čoho platbu uhradiť - preto chce aby som tam dala skorší dátum vystavenia.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
JanaKop Pozri príspevok
Tá zálohová faktúra ktorú som jej poslala tak bola aj s DPH a bola vystavená po prijatí platby - podľa nej nám však nemala na základe čoho platbu uhradiť - preto chce aby som tam dala skorší dátum vystavenia.
No tak jej ju vystav, píšeš že softver ťa pustí, tak tu nevidím problém
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JanaKop Pozri príspevok
Tá zálohová faktúra ktorú som jej poslala tak bola aj s DPH a bola vystavená po prijatí platby - podľa nej nám však nemala na základe čoho platbu uhradiť - preto chce aby som tam dala skorší dátum vystavenia.
Čiže si nevystavila predfaktúru na základe, ktorej mali platiť? Ak áno, nevadí, môžeš ju vystaviť, ale tá ani nie je podstatná, podstatná je faktúra k prijatej platbe a tú si vystavila.
Naposledy upravil Tweety : 10.10.08 at 11:15 Dôvod: a
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Problém vidím len v tom, že nemôžem dať dátum vystavenia pred dátum prijatia platby - kôli daňovej kontrole, preto som chcela vedieť či jej mám dodatočne vystaviť ešte predfaktúru?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pozri predch. príspevok. Len akosi nerozumiem tomu, že ju nemajú, keď píšeš, že si ju vystavila predtým, ako oni zaplatili preddavok.
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Oni zaplatili preddavok na základe normálnej faktúry, torú som potom zrušila kôli tomu, že k dodávke dôjde až očas nasledujúcich mesiacov
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JanaKop Pozri príspevok
Oni zaplatili preddavok na základe normálnej faktúry, torú som potom zrušila kôli tomu, že k dodávke dôjde až očas nasledujúcich mesiacov
Ak chce siloumocou predfaktúru, na základe, ktorej úhradila preddavok, tak ju vystav, ako som už písala vyššie. Len dátum na nej daj skorší, ako dátum samotného prijatia preddavku.
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Ona nechce predfaktúru ale chce aby som zmenila v tej ZF dátum vystavenia, ktorý nemôžem, takže asi budem musieť vystaviť tú predfaktúru.
Ďakujem za ochotu a prajem pekný začiatok víkendu.
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Onal len chcela zmeniť dátum vystavenia, ktorý zmeniť nemôžem takže asi jej budem musieť vystaviť predfaktúru.
Ďakujem pekne za ochotu a prajem pekný začiatok víkendu.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Zdravým všetkých posviatkujúcich v práci. Snáď už sa niekomu bude chcieť robiť a mne poradiť.

V polovici roka sme zaplatili na základe zálohovej faktúry za služby, na ktoré nám následne prišla faktúra za platbu. Teraz v decembri mi prišla ďalšia faktúra, s rovnakým obsahom textu a aj sumy, ergo k úhrade je 0,- Sk. Už prvú faktúru som zaúčtovala na náklady, keďže sa jedná o poskytovanie poradenstva v priebehu celého roka.
Môžem alebo musím zaúčtovať túto druhú faktúru, keďže všetky jej sumy by bol 0,- ?
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
A aké sú tám dátumy? Ja by som ju priložila k už zaúčtovanej fa.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

m.hladka Pozri príspevok
A aké sú tám dátumy? Ja by som ju priložila k už zaúčtovanej fa.
V tejto novej sú decembrové dátumy a v texte, kde sa spomína tá prvá faktúra nie sú dátumy.
Čiže ty by si ju do účtovníctva nedala?
Veď aj ako, keď sú tam nulové sumy.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Gabi03 Pozri príspevok
Zdravým všetkých posviatkujúcich v práci. Snáď už sa niekomu bude chcieť robiť a mne poradiť.

V polovici roka sme zaplatili na základe zálohovej faktúry za služby, na ktoré nám následne prišla faktúra za platbu. Teraz v decembri mi prišla ďalšia faktúra, s rovnakým obsahom textu a aj sumy, ergo k úhrade je 0,- Sk. Už prvú faktúru som zaúčtovala na náklady, keďže sa jedná o poskytovanie poradenstva v priebehu celého roka.
Môžem alebo musím zaúčtovať túto druhú faktúru, keďže všetky jej sumy by bol 0,- ?
Správne zálohová faktúra daňová má byť "likvidovaná iba vo výške Dph".
Je to doklad pre Dph z prijatého a plateného preddavku.
Následne až "ostrá" faktúra
1. sa zaeviduje a likviduje v plnej výške
2. pri odpočítaní zálohovej faktúry daňovej sa odminusuje už uplatnená Dph.

Až tá ostrá faktúra je faktúra za poskytnuté služby. Preto si myslím, že nemôže ostať nezaevidovaná a nezaúčtovaná.

Zalohovú fa daňovú by som opravila./ak sa ti to dá/
Ostrú by som zaevidovala a zaúčtovala v plnej výške.
Následne by som odminusovala odpočítanú daň zo zálohovej fa daňovej.
Takýto postup sa mi javí aj prehľadnejší.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

azla Pozri príspevok
Správne zálohová faktúra daňová má byť "likvidovaná iba vo výške Dph".
Je to doklad pre Dph z prijatého a plateného preddavku.
Následne až "ostrá" faktúra
1. sa zaeviduje a likviduje v plnej výške
2. pri odpočítaní zálohovej faktúry daňovej sa odminusuje už uplatnená Dph.

Až tá ostrá faktúra je faktúra za poskytnuté služby. Preto si myslím, že nemôže ostať nezaevidovaná a nezaúčtovaná.

Zalohovú fa daňovú by som opravila./ak sa ti to dá/
Ostrú by som zaevidovala a zaúčtovala v plnej výške.
Následne by som odminusovala odpočítanú daň zo zálohovej fa daňovej.
Takýto postup sa mi javí aj prehľadnejší.
Keby nebolo keby...
Aj keby som mohla... v tej prvej faktúre vôbec nič nenasvedčovalo tomu, že by to bola iba vyúčtovacia faktúra za platbu a nie aj za služby.
Ale aj tak tú prvú faktúru už neviem opraviť.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Ak je to dobre zaúčtované, tak by som túto nulovú fa predsa len priložila k prvej zaúčtovanej fa.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ďakujem všetkým. Asi ju len naozaj založím.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Čo sa týka zálohovej FA, tak tú neúčtujem. Dôležitejší je doklad na odpočet DPH (ak sa jedná o platcu) a najdôležitejšia je tá spomínaná nulová FA. Nie je "iba" na založenie. Slúži ako doklad na celú účtovnú operáciu. Celé účtovanie je ale odvodené od možnosti sw.

pozri:

http://www.porada.sk/891905-post6.html
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

ekopo Pozri príspevok
Čo sa týka zálohovej FA, tak tú neúčtujem. Dôležitejší je doklad na odpočet DPH (ak sa jedná o platcu) a najdôležitejšia je tá spomínaná nulová FA. Nie je "iba" na založenie. Slúži ako doklad na celú účtovnú operáciu. Celé účtovanie je ale odvodené od možnosti sw.
Správne je zvýraznené.
Avšak keď prišla vyúčtovacia fa na platbu, nemohla som tušiť z textu alebo hocičoho iného, že príde ďalšia faktúra. A túto fa za platbu som považovala aj na odpočet DPH aj na účtovnú (nákladovú) operáciu, keďže to zákon umožňuje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať