Zavrieť

Porady

Dátum vystavenia fa a dátum dodania

emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Dnes mi klient doniesol kôpku faktúr, kde si zjednodušil robotu. Faktúru vystavil vystavil 24.4., aby mu zaplatili a po zaplatení ich uverejnil na portáli a dodanie služby dal 1.5.2005, kedy vlastne bola služba dodaná.
Čo myslíte, je to O.K.?
Do DPH to pôjde v máji?
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Milka a kedy mu zaplatili ?
0 0
Sabrina Sabrina

Sabrina je offline (nepripojený) Sabrina

Podľa toho, čo uvádzaš, FA vystavená 24.04. bola spravená ako zálohová-najprv prijatie platby a nasledovne poskytnutie služby. Pokiaľ to bola "ostrá" FA,
klient vystavil FA v čase keď nebola prijatá platba ani poskytnutá,takže asi to nebude OK, ale záleží od konkrétneho prípadu /napr. §19ods.6/.
Inak platí:ak je platba prijatá pred dod.služby daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

emily
Dnes mi klient doniesol kôpku faktúr, kde si zjednodušil robotu. Faktúru vystavil vystavil 24.4., aby mu zaplatili a po zaplatení ich uverejnil na portáli a dodanie služby dal 1.5.2005, kedy vlastne bola služba dodaná.
Čo myslíte, je to O.K.?
Do DPH to pôjde v máji?
Asi treba očakávať špiritizovanie časti kontrolórov nad tým, že dátum vystavenia faktúry je skôr ako dátum dodania služby, ale v podstate rovnaký charakter majú napr. splátkové kalendáre (nájom, plyn ...). Takže podľa mňa ak platbu neobdrží ešte v apríli a na portál (zrejme to je tá služba) ich vycapí v máji, tak je to O.K. a do DPH to pôjde v máji. Samozrejme, ak mu platbu pripíšu na účet do konca apríla, musí vystaviť faktúru na výšku preddavku, príslušné DPH odviesť v apríli. Len asi bude mať z toho guláš, lebo 24.4. určite nebude vedieť, ktoré platby mu prídu v apríli. A neviem si prakticky predstaviť, ako potom budeš odúčtovávať DPH odvedenú z aprílovej platby - budeš tie faktúry, ktorých sa to týka, stornovať ?
Naposledy upravil andrej_rv : 19.05.05 at 18:38
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nepochopila som o akú DPH sa jedná: vstup alebo výstup? Prepáč za starú terminológiu. Ak o výstup: daňová povinnosť vzniká dodaním služby t.j. v máji. Ak však bola predom prijatá platba za službu v apríli, daňová povinnosť vzniká v apríli.
Ak sa jedná o vstup: nárok na odpočítanie dane dochádza v deň, kedy vznikla daňová povinnosť. Záleží, aký doklad obdržíš. Ak obdržíš iba jednu faktúru s dátumom dodania služby 1.5. máš nárok na odpočítanie DPH v máji. Ako vystaviť doklady uvádza § 71 ods. 1 Zákona o DPH.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

ďakujem Sabrina, Andrej, AVO za vyjadrenia....1.platba je až máji...2. ide o výstup...3. to s platbou pred dodaním mi je jasné.
Išlo mi skôr o to či to ešte niekto tak nemožne vystavuje. Klient tvrdí, že zákazníci chcú najprv fa a až potom zaplatia. A on ich zas nedá na portál, kým nezaplatia. Čiže preto to vzniká.
A ešte to Sabrina: § 19 odst. 6 hovorí o komisionárskej zmluve a to je iné.
Naposledy upravil emily : 19.05.05 at 17:58
0 0
Grófová Grófová

Grófová je offline (nepripojený) Grófová

emily
Dnes mi klient doniesol kôpku faktúr, kde si zjednodušil robotu. Faktúru vystavil vystavil 24.4., aby mu zaplatili a po zaplatení ich uverejnil na portáli a dodanie služby dal 1.5.2005, kedy vlastne bola služba dodaná.
Čo myslíte, je to O.K.?
Do DPH to pôjde v máji?
Emily, ten Tvoj klient je pekný exot. Už to čítam asi hodinu, som zdesená. Uvažujem, čo by som asi urobila, keby ma šéf prinútil vystaviť takúto faktúru, asi by som ho poslala do pekla. Ak chce, aby mu vopred zaplatili, tak nech láskavo vystavuje za služby zálohové faktúry, ku ktorým po ich úhrade vystaví riadnu faktúru, s normálnymi dátumami. Mne sa teda tieto faktúry nezdajú kóšer. Zákon /na rozdiel od toho predchádzajúceho zákona/ neustanovuje začiatok lehoty na vyhotovenie faktúry, to znamená, že neexistuje zákaz vyhotovenia faktúry pred vznikom daňovej povinnosti. Zákon ustanovuje iba nejneskorší možný termín na vyhotovenie faktúry, čiže platiteľ dane je povinný vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Z tohto mi vychádza, že keď sa rozhodol vyhotoviť faktúru pred vznikom daňovej povinnosti / 24.4.2005 nemal za poskytnutú službu zaplatené, nedodal službu/, daňová povinnosť vzniká týmto dňom. Či mu to niekto zaplatí, alebo nie, to je jeho problém. Takto to vidím ja.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

aj mna teraz donutil šéf vystaviť takúto fa-
dátum vystavenia 19.5.2005
dátum splatnosti 26.5.2005
dátum dodania 1.6.2005
ide o fa za nájom -dokonca za 18 mesiacov dopredu, pričom nájomná zmluva sa začína 1.6.2005-preto dátum dodania je 1.6.2005
ale ak my príde úhrada ešte v 5 mesiaci tak to budem prerábať, aby DPH bola na výstupe ešte v 5 mesiaci-teším sa
zároven budem musieť riešiť otázku dani z príjmov-nájomné platené vopred za 18 mesiacov , neviem , či ho mám v JU časovo rozlišovať -6 mesiacov na rok 2005 a 12 mesiacov na rok 2006, čo som čítala príspevky na túto tému tak sa názory rozchádzajú -skúste poradiť
Naposledy upravil jeso : 20.05.05 at 05:08
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

nižší príspevok je správny, neuvedomila som si, že je to nájomné poskytnuté nie prijaté
Naposledy upravil emily : 20.05.05 at 06:48
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jeso
aj mna teraz donutil šéf vystaviť takúto fa-
dátum vystavenia 19.5.2005
dátum splatnosti 26.5.2005
dátum dodania 1.6.2005
ide o fa za nájom -dokonca za 18 mesiacov dopredu, pričom nájomná zmluva sa začína 1.6.2005-preto dátum dodania je 1.6.2005
ale ak my príde úhrada ešte v 5 mesiaci tak to budem prerábať, aby DPH bola na výstupe ešte v 5 mesiaci-teším sa
zároven budem musieť riešiť otázku dani z príjmov-nájomné platené vopred za 18 mesiacov , neviem , či ho mám v JU časovo rozlišovať -6 mesiacov na rok 2005 a 12 mesiacov na rok 2006, čo som čítala príspevky na túto tému tak sa názory rozchádzajú -skúste poradiť
Veľa otázok naraz, ale pokúsim sa:
1. časové rozlíšenie u nájomného fyzických osôb: § 19 ods. 4 Zákona o daniach z príjmov - nájomné uhrádzané fyzickej osobe sa uznáva do nákladov až po zaplatení a to časovo rozlíšené. Nájomné uhrádzané právnickej osobe takto obmedzené nie je, teda uzná sa do nákladov v čase ich úhrady. Na strane príjmov je to príjem podľa § 6, ktoré sa neobmedzuje žiadnym časovým rozlíšením, t.j. prijaté nájomné (od FO aj PO) je príjmom v čase inkasa celé. Nenašla som inú podporu ani v § 17 k zisťovaniu základu dane. Ak zistíte niečo iné - doplňte ma - ale s odvolávkou na §, aby sme si to mohli vysvetliť.
2. vystavenie dokladu - správne podotknuté predom, že zákon stanovuje iba nejneskorší termín vystavenia dokladu. "Najskorší" nie je uvedený, t.j. je možné vystaviť doklad predom. Chápem to, ak dodanie tovaru alebo služby je vopred známe a stanoví sa presne. Nechápem, ak sa "strieľa" do ľuftu, pretože to absolútne znepríjemní život účtovníkovi, ktorý je viazaný dodaním tovaru alebo služby, pričom podnikateľovi ide iba o skorú úhradu. Takéto vystavovanie dokladov je nesprávne. Čo sa týka zmluvy o nájme na dátume dodania služby je najpodstatnejšia práve zmluva. Ak táto nerieši dátum dodania služby (čo je veľmi riskantné), tak je dátumom dodania dátum uvedený na doklade, ktorý je spravidla prvým dňom nájmu, t.j. aj tvoj prípad. V úhrade vopred máš pravdu - musíš upraviť záznamovú povinnosť podľa § 17 a odviesť daň napríklad v máji, ak v máji obdržíš úhradu. Nová faktúra nie je potrebná, aj keď v nadväznosti na § 71 sa má vystaviť faktúra pri vzniku poslednej daňovej povinnosti v "kalendárnom mesiaci" a teda podľa môjho názoru na zálohu v máji - to je kal. mesiac a na plnenie v júni - nový kalendárny mesiac. Viem však, že niektorí daniari akceptujú vystavenie jedného dokladu t.j. napr. faktúry v júni (odvod DPH však platí v apríli). Možno je to v usmerneniach DÚ - ozvite sa ak také niečo existuje. Už mám presilenú ruku od písania.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

AVO, klobúk dolu, predcízna odpoveď
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Dík začínam. Potešilo ma to.
0 0
Sabrina Sabrina

Sabrina je offline (nepripojený) Sabrina

emily
ďakujem Sabrina, Andrej, AVO za vyjadrenia....1.platba je až máji...2. ide o výstup...3. to s platbou pred dodaním mi je jasné.
Išlo mi skôr o to či to ešte niekto tak nemožne vystavuje. Klient tvrdí, že zákazníci chcú najprv fa a až potom zaplatia. A on ich zas nedá na portál, kým nezaplatia. Čiže preto to vzniká.
A ešte to Sabrina: § 19 odst. 6 hovorí o komisionárskej zmluve a to je iné.
emily, §19/6 nebol návod,ale jedna z možností, vzhľadom na rozmanitosť služieb.Dík za pochopenie.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

OK Sabrina
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Pomôžete mi - skúsenejší poraďáci??
Dnes som vystavila FA t.j. 01.06.2005 za službu - technického charakteru - kontrola vzoriek. Zálohová faktúra bola vyhotovená dňa 23.05.2005, kde zákazník zaplatil v ten istý deň v hotovosti. Aký deň mám dať deň dodania služby na konečnej faktúre? Môže to byť aj dnešný t.j. 01.06.2005 alebo deň prijatia platby 23.05.2005??? Vopred Vám všetkým ďakujem.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Tatiana
Pomôžete mi - skúsenejší poraďáci??
Dnes som vystavila FA t.j. 01.06.2005 za službu - technického charakteru - kontrola vzoriek. Zálohová faktúra bola vyhotovená dňa 23.05.2005, kde zákazník zaplatil v ten istý deň v hotovosti. Aký deň mám dať deň dodania služby na konečnej faktúre? Môže to byť aj dnešný t.j. 01.06.2005 alebo deň prijatia platby 23.05.2005??? Vopred Vám všetkým ďakujem.
Ja si myslím, že deň dodania služby na Fa má byť 23.5.2005 - pretože ste prijali platbu /§ 19 odst.4 zákona o DPH./
4. Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzníká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Si ma predbehla
Súhlasím s Danielou .
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Ďakujem Vám poraďáčky. Ste perfektné a rýchle.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Muška
Si ma predbehla
Súhlasím s Danielou .
Som rada Keď viem a možem niekomu poradiť.Mám teraz daňovu kontrolu DPH.Ak sa ti chce pozri si tému deň zdaniteľného plnenia.Mám tam taký dosť veľký problém s našimi daňovákmi.Nechcem sa s nimi vadiť lebo možno majú pravdu /o čom ale nie som na 100% presvedčená.
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Držím prsty, aby kontrola prebehla úspešne z Tvojej strany.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Tatiana
Držím prsty, aby kontrola prebehla úspešne z Tvojej strany.
Ďakujem.Ale asi nedopadne dobre.Všetko mám ná 100%,Len tento jediný prípad tam je takýto diskutabilný.A nikto s poraďákov sa mi ktomu zatiaľ nevyjadril ako by postupovali oni.Ale dúfam, že sa nájde nejaká dobrá duša a trošku sa s tým potrápi a snáď mi odpíše.Dobrá rada sa mi teraz zíde aby som sa vedele aspoň trošičku obhajiť.
0 0
Načítať ďalšie