Zavrieť

Porady

Spotrebný úver na nákup užitkového vozidla - správne zaučotvanie

Chcem poprosiť o radu k správnemu zaučtovaniu spotrebného úveru na kúpu užitkového automobilu (má to ako keby prvky leasingu, lebo som tam platil akontáciu).
Mám k tomu tieto doklady:
1. faktúru+kúpno-pred.zmluvu na auto od predávajúceho (409000,- bez DPH, 77710 DPH, spolu 486710,- Sk)
2. zmluvu k spotrebnému úveru + splátkový kalendár
- obstarávacia cena: 486710,-
- klientom zapaltená časť: 146013,-
- výška spotreb. úveru: 340697,- (anuitná časť - istina)
- úroky spolu za 36 mesiacov: 71676,88

-Platil som banke "akontáciu" 146013,- Sk, oni celú sumu faktúry 486710 zaplatili predajcovi.
-Zatial som si faktúru od predajcu predbežne zaradil medzi došlé faktúry - odpočet DPH v najbližšom daň. priznaní za 4.Q DPH.

účtujem v Alfe - neviem sa vôbec pohnúť ďalej
1. neviem kde a ako správne zaevidovať úver a ako účtovať samotné splátky k nemu, tak aby všetko bolo správne čo sa týka výdavkov ovplivňujúcich/neovplivňujúcich základ dane
2. ako zaevidovať úhradu faktúry za auto, keď to vlastne platila za mna banka

Chcem poprosiť, vedel by niekto s týmto pomôcť?
Ďakujem
Naposledy upravil speedy_vw : 23.12.08 at 11:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Postup zúčtovania spotrebného úveru v Alfe, je uvedený na stránkach Krosu
    v sekcii "Často kladené otázky" dňa 9.10.2008.

    m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

    m.aj.a
    speedy_vw Pozri príspevok
    Chcem poprosiť o radu k správnemu zaučtovaniu spotrebného úveru na kúpu užitkového automobilu (má to ako keby prvky leasingu, lebo som tam platil akontáciu).
    Mám k tomu tieto doklady:
    1. faktúru+kúpno-pred.zmluvu na auto od predávajúceho (409000,- bez DPH, 77710 DPH, spolu 486710,- Sk)
    2. zmluvu k spotrebnému úveru + splátkový kalendár
    - obstarávacia cena: 486710,-
    - klientom zapaltená časť: 146013,-
    - výška spotreb. úveru: 340697,- (anuitná časť - istina)
    - úroky spolu za 36 mesiacov: 71676,88

    -Platil som banke "akontáciu" 146013,- Sk, oni celú sumu faktúry 486710 zaplatili predajcovi.
    -Zatial som si faktúru od predajcu predbežne zaradil medzi došlé faktúry - odpočet DPH v najbližšom daň. priznaní za 4.Q DPH.

    účtujem v Alfe - neviem sa vôbec pohnúť ďalej
    1. neviem kde a ako správne zaevidovať úver a ako účtovať samotné splátky k nemu, tak aby všetko bolo správne čo sa týka výdavkov ovplivňujúcich/neovplivňujúcich základ dane
    2. ako zaevidovať úhradu faktúry za auto, keď to vlastne platila za mna banka

    Chcem poprosiť, vedel by niekto s týmto pomôcť?
    Ďakujem
    Tak som sa potešila tejto otázke, pretože presne na toto hľadám odpoveď aj ja. Avšak s rozdielom, že:
    1. majiteľ zaplatil polovicu z celkovej ceny auta v hotovosti v predajni, na čo mu vystavili PPD, Fa je vystavená v plnej výške ceny auta s DPH pre ČSOB Leasing a.s., s ktorou kupujúci uzavrel zmluvu o spotrebnom úvere na zvyšnú polovicu, ktorú bude splácať podľa splátkového kalendára. Na Fa je uvedené, že kupujúci splatil polovicu a druhú polovicu postupujú leasingovej spoločnosti. Môže túto Fa + Zmluvu o spotrebnom úvere použiť ako doklad k DPH?
    2. leasingová istina a úroky podobne ako hore
    3. potrebujem zaevidovať spotrebný úver, alebo Fa, ale tiež mám s tým problém, ja však účtujem v Pohode. Ešte by som potrebovala radu aj k odpisom, to však patrí do inej časti Porady.
    Mám v tom úplne zmätok. Budem vďačná za každý príspevok.

    DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

    DARJA22
    Doteraz nemám skúsenosti s účtovaním úveru a nie som si istá, ide taktiež o spotrebný úver na kúpu auta.

    1. Poplatok za uzatvorenie zmluvy o spotrebnom úvere - VOZD - réžia.

    2. Splátka istiny - VNZD

    3. Úrok, poistné - VOZD, réžia

    Môže mi to niekto potvrdiť, či to môžem takto učtovať?

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    O poplatok navýš OC majetku a do réžie sa ti dostane cez odpisy. Ostatné je OK. Ale ohľadom účtovania spotrebného úveru je tu veľa príspevkov od skúsenejších účtovníkov.

    DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

    DARJA22
    lenkam68, ďakujem za odpoveď

    po niekoľko hodinovom hľadaní, čítaní príspevkov som sa veru dopátrala, že mám navýšiť vstupnú cenu o ten poplatok a všetko čo som potrebovala vedieť ohľadom účtovania úveru.

    Spotrebný úver na nákup užitkového vozidla - správne zaučotvanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.