Zavrieť

Porady

Montáž v EU a DPH

chcel som sa opýtať, ako je to s fakturovaním DPH pri montáži v Anglicku. Fakturuje sa bez DPH, alebo s DPH. Som platca DPH na Slovensku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stofi je offline (nepripojený) Stofi

    Stofi
    Johanka
    Angličan je platiteľ DPH v Anglii?
    Myslím že nie. Je v tom rozdiel? Ak áno, aký?

    Stofi je offline (nepripojený) Stofi

    Stofi
    Johanka
    Angličan je platiteľ DPH v Anglii?
    Myslím, že nie. Je v tom rozdiel? Ak áno, aký?

    Stofi je offline (nepripojený) Stofi

    Stofi
    Johanka
    Angličan je platiteľ DPH v Anglii?
    Myslím, že nie. Je v tom rozdiel? Ak áno, aký?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Jedná sa o dodanie tovaru spojené s montážou u odberateľa? Ak áno , tak podľa § 13 ods.1 písm.b Zákona o DPH je miestom zdaniteľného plnenia miesto, kde je tovar zmontovaný, teda v Tvojom prípade Anglicko. Fakturovať by si mal bez DPH, ale vzniká Ti daňová povinnosťv Anglicku a povinnosť registrovať sa pre daň v Anglicku. Odpoveď je čistá teória, skúsenosť s tým nemám.

    Stofi je offline (nepripojený) Stofi

    Stofi
    Johanka
    Jedná sa o dodanie tovaru spojené s montážou u odberateľa? Ak áno , tak podľa § 13 ods.1 písm.b Zákona o DPH je miestom zdaniteľného plnenia miesto, kde je tovar zmontovaný, teda v Tvojom prípade Anglicko. Fakturovať by si mal bez DPH, ale vzniká Ti daňová povinnosťv Anglicku a povinnosť registrovať sa pre daň v Anglicku. Odpoveď je čistá teória, skúsenosť s tým nemám.
    Ďakujem Ti

    dandy666 je offline (nepripojený) dandy666

    dandy666
    Ak je odberatel registrovany pre DPH, FA vystavujes bez DPH, danova povinnost sa presuva na odberatela a nemas povinnost sa registrovat pre DPH v anglicku.

    Ak nieje odberatel registrovany pre DPH, FA vystavujes s DPH, no s anglickou a vtedy mas povinnost registrovat sa pre dan v Anglicku.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Johanka
    Jedná sa o dodanie tovaru spojené s montážou u odberateľa? Ak áno , tak podľa § 13 ods.1 písm.b Zákona o DPH je miestom zdaniteľného plnenia miesto, kde je tovar zmontovaný, teda v Tvojom prípade Anglicko. Fakturovať by si mal bez DPH, ale vzniká Ti daňová povinnosť v Anglicku a povinnosť registrovať sa pre daň v Anglicku. Odpoveď je čistá teória, skúsenosť s tým nemám.
    Ak by sa jednalo o vzťah platiteľ - platiteľ (to si myslím že je podmienka - aspoň pri dodávke tovaru, ktorá mi z toho nakoniec vychádza), tak potom obdobné podmienky ako sú uvedené v našom § 13 ods. 1 písm. b ... ale ... s následnou aplikáciou § 69 ods. 2 t.j. tzv. prenos daňovej povinnosti platia aj v Anglicku.
    Ak to aplikujeme správne (a inštalácia sa uskutočnila v Anglicku, a urobil ju slovenský subjekt), tak potom mi vychádza asi toto:
    1. miesto zdaniteľného plnenia vieme určiť - Anglicko,
    2. premiestnenie tovaru do Anglicka za účelom montáže je dodaním tovaru podľa § 8 ods. 4 písm. b a následne ods. 5 - t.j. je to premiestnenie tovaru za protihodnotu,
    3. vzniká povinnosť "zdaniteľnej osobe v Anglicku" zdaniť túto inštaláciu, t.j. slovenský subjekt vystaví faktúru bez DPH, z dôvodu "prenosu daňovej povinnosti" (Slovák nie je osobou povinnou platiť daň),
    4. faktúra sa vystaví podľa § 72 - dodanie tovaru do iného členského štátu únie s odkazom na § 43.
    Ešte som to nerobila, ale keď si čítam všetky súvisiace paragrafy, tak mi z toho vychádza tento "kolotoč".

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Je potrebné sa tiež pozrieť aj do zákona o DPH v Anglicku, od akej sumy vzniká povinnosť sa registrovať sa, v Nemecku je od 100000 eúr, v Belgicku od 40000,00 Eúr. Pokiaľ sa dodá do tejto výšky, tak sa faktúruje bez DPH, inak potom sa musí DPH v tej odberateľskej krajine odviesť. Po registrácií u tamojšieho daňového úradu.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Stofi, musíš dať viac informácii o odberateľovi:

    Ak je to pre osobu - nepodnikajúcu v Anglii /napr. FO-občan, nadácia, a pod./ musí sa podnikateľ registrovať pre DPH v Anglii a musí platiť daň do rozpočtu v Anglii.

    Socha je offline (nepripojený) Socha

    Socha
    My robíme v našej firme dodávky oceľových konštrukcií aj s montážou do mnohých členských aj nečlenských krajín a vždy je to bez DPH. Už sme mali zopárkrát aj daňovú kontrolu a všetko bolo v poriadku. Vždy to však bolo pre platcov DPH, resp. šlo o vývoz tovaru aj služieb do tretích krajín.

    Dokonca aj fakturácia slovenskej firmy druhej slovenskej firme, ktorá montáž v zahraničí vykonávala (išlo ale o montáž, ktorá bola viazaná na nehnuteľnosť!!!) a aj to sme fakturovali bez DPH a kontrola prebehla OK.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    dandy666
    Ak je odberatel registrovany pre DPH, FA vystavujes bez DPH, danova povinnost sa presuva na odberatela a nemas povinnost sa registrovat pre DPH v anglicku.

    Ak nieje odberatel registrovany pre DPH, FA vystavujes s DPH, no s anglickou a vtedy mas povinnost registrovat sa pre dan v Anglicku.
    K Tvojmu odst. 2 :

    Práce vykonané :

    1.Pre odberateľa - podnikateľa neidentifikovaného pre daň v Anglii /zdaniteľná osoba - neplatiteľ dane/ . Zdanenie platí podľa zásad prijatých v anglickom daňovom zákone a to buď:
    - daň sa prenáša na anglického podnikateľa-neplatiteľa /zdaniteľnú osobu/, ktorý ju musí priznať a odviesť do rozpočtu v Anglii a slov. podnikateľ sa nemusí registrovať v Anglii,/vystaví fa bez DPH/, alebo
    - slov. podnikateľ sa musí registrovať pre DPH v Anglii ako zahraničná osoba a tu zaplatí daň anglickému DU. /vystaví fa s anglickou DPH/

    2.Pre odberateľa - nepodnikajúceho v Anglii /napr. FO - občan, nadácia a pod./ sa slov.podnikateľ musí registrovať pre DPH v Anglii a musí platiť daň do rozpočtu v Anglii. /vystaví fa s anglickou DPH/

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Chcela som pôvodne založiť novú tému, ale mám podobný problém, tak nech je to pokope.

    Takže:
    Firma A (so slovenským ICDPH) dodala firme B (identifikovanej v Českej republike) osobné počítače. Následne vyslala svojich zamestnancov, aby tam tie počítače nainštalovali.
    Firma A vystavila jednu FA bez DPH s odkazom na § 43
    a druhú FA za montážne práce s odkazom § 16 ods. 7.
    Je to tak správne?

    Česká firma obe FA samozdaní. Má do obstarávacej ceny zahrnúť aj montážne práce (odberateľa mätie, že ide o dve faktúry). Dve FA sú preto, lebo s počítačmi išla jedna FA za ne a následne podľa počtu odpracovaných hodín aj za montážne práce. V texte druhej FA je jasne napísané, že ide o naištalovanie a konfiguráciu počítačov.

    Ďakujem.

    Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

    Marcela16
    Chcela by som poprosiť niekoho o pomoc. Dodávame okná s montážou do Ríma pre cirkevný seminár. Momentálne zisťujeme či príjemca je registrovaný pre daň, lebo zrejme to by bolo najľahšie, lebo by sa to faktúrovalo asi bez DPH a do daňového priznania by to ani nešlo.... (tak by to malo byť asi správne( Podľa vyššie uvedených príspevkov by to bolo asi dosť komplikované, keby neboli registrovaný pre daň a teda by sme sa tam museli asi mi registrovať... prvá vec je, že neviem zistiť výšku od koľko je nutné sa v Taliansku registrovať pre DPH ... a neviem či má s tým niekto skúsenosti a druhá vec je, či nie je ľahšie to urobiť takto, že dáme len dodanie tovaru a teda ak by boli registrovaný pre DPH, bolo by to oslobodené a ak by neboli... tak to neviem, asi by sa to faktúrovalo s DPH???? S tým tiež nemám skúsenosti. Vie mi prosím niekto s týmto poradiť?
    človiečik Vladimír Ozimý
    Marcela16 Pozri príspevok
    Chcela by som poprosiť niekoho o pomoc. Dodávame okná s montážou do Ríma pre cirkevný seminár. Momentálne zisťujeme či príjemca je registrovaný pre daň, lebo zrejme to by bolo najľahšie, lebo by sa to faktúrovalo asi bez DPH a do daňového priznania by to ani nešlo.... (tak by to malo byť asi správne( Podľa vyššie uvedených príspevkov by to bolo asi dosť komplikované, keby neboli registrovaný pre daň a teda by sme sa tam museli asi mi registrovať... prvá vec je, že neviem zistiť výšku od koľko je nutné sa v Taliansku registrovať pre DPH ... a neviem či má s tým niekto skúsenosti a druhá vec je, či nie je ľahšie to urobiť takto, že dáme len dodanie tovaru a teda ak by boli registrovaný pre DPH, bolo by to oslobodené a ak by neboli... tak to neviem, asi by sa to faktúrovalo s DPH???? S tým tiež nemám skúsenosti. Vie mi prosím niekto s týmto poradiť?
    a) uvažujete správne - ak by ste to dodávali pre zdaniteľnú osobu (platiteľ aj neplatiteľ ale osoba čo podniká) potom faktúrujete bez DPH a do DPH priznania to neuvádzate
    b) ak zahraničná osoba začne vykonávať podnikateľskú činnosť v krajine EU nie je podmienka obrat, stačí aby ste začali vykonávať predmet dane v danej krajine a máte povinnosť registrácie, obrat sa berie pre subjekty ktoré majú štátut tuzemského podnikateľského subjektu.
    c) ak by ste to chceli predať ako tovar (v prípade ak ide o neziskovku alebo súkromnú osobu kedy by ste sa museli registrovať najlepšia varianta) potom ak ide o neplatiteľa miesto dodania tovaru je tam kde sa začína preprava t.j. tuzemsko. Vystavovali by ste fa s DPH slovenskou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.