Zavrieť

Porady

Vznik DP

A opäť dátumy v DPH.

Obdžala som materiál na dobierku dňa 08.03.2005.Pri dobierke som aj za materiál zaplatila. Na faktúre , ktorú som obdržala spolu s dodávkou sú nasledujúce dátumy: Dátum dodania -04.03.2005, dátum vyhotovenia 04.03.2005 . Ktorý dátum mám uviesť v DPH ako vznik DP. ?

A ešte raz tahr. faktúra z EÚ:

Dňa 31.05.2005 som obdržala na dobierku tovar z Českej republiky za ktorý som aj v uvedený deň zaplatila. Dátum vystavenia na FA je 30.05.2005 , taktiež dátum uskut.zdan.plnenia je 30.05.2005. Aký dátum uvediem v DPH ako vznik DP a kedy mám nárok na odpočet dane?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    Odpoveď je veľmi jednoduchá, pozri § 49 ods. 1 a 2, kde sa píše "Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť....." , v ods. 2 pozri ešte písm. c), a následne § 20 Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.
    Takže v prvom prípade je to dátum 4.3.2005 a v druhom prípade 30.5.2005.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Dobierky a DPH ma zamestnávajú aj v nedeľu!
    10.4. bola uhradená dobierka za materiál. Bolo k tomu len obyčajné potvrdenie z pošty o zaplatení v hotovosti. Faktúru na takú sumu som nemala. Vo firme si dlho nevedeli spomenúť od koho to bolo, kde urgovať fa. Zistili to až koncom júla, kedy bola aj faktúra konečne doručená. Doklady sa ku mne dostali až teraz a zistila som, že dátum dodania vo fa je uvedený ešte z 1.Q - 22.3. Čo s tým teraz? Môžem DPH odpočítať až teraz v 3.Q? Keby tam bol aprílový dátum, kedy skutočne k dodaniu došlo, bolo by to OK, DPH by sa odpočítalo v nasledujúcom Q - teda teraz.
    Ostáva mi dodatočné DP alebo DPH do nedaňových výdavkov?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Lydka R Pozri príspevok
    Dobierky a DPH ma zamestnávajú aj v nedeľu!
    10.4. bola uhradená dobierka za materiál. Bolo k tomu len obyčajné potvrdenie z pošty o zaplatení v hotovosti. Faktúru na takú sumu som nemala. Vo firme si dlho nevedeli spomenúť od koho to bolo, kde urgovať fa. Zistili to až koncom júla, kedy bola aj faktúra konečne doručená. Doklady sa ku mne dostali až teraz a zistila som, že dátum dodania vo fa je uvedený ešte z 1.Q - 22.3. Čo s tým teraz? Môžem DPH odpočítať až teraz v 3.Q? Keby tam bol aprílový dátum, kedy skutočne k dodaniu došlo, bolo by to OK, DPH by sa odpočítalo v nasledujúcom Q - teda teraz.
    Ostáva mi dodatočné DP alebo DPH do nedaňových výdavkov?
    Áno môžeš , faktúru si preukazateľne obdržala v júli /3.Q./
    takže si v zmysle paragrafu 51 môžeš uplatniť právo na odpočet DPH v 3. Q. a vtedy ju aj dáš do záznamovej evidencie pre účely DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.