Zavrieť

Porady

ODPISY r.2005

Už som pozeral a skúšal hľadať na porade, ale ... . Preto zakladám tento link lebo mi nieje jasné resp. potrebujem si potvrdiť. Ak si dám do smernice že chcem účtovne odpisovať DHM od 5 do 15 tis. Sk na 2 roky rovnomerne a DHM od 15 do 30 tis. na 4 roky rovnomerne samozrejme ide o účtovný odpis, ale na školení má daňovníčka presvedčila že DÚ akceptuje túto smernicu a v takomto prípade je rovný účtovný odpis daňovému. otázka č. 1 JE TO PRAVDA ? a potom audítor ma presviedča že v strojárskej výrobe by sa nemal účtovný odpis rovnať daňovému, ale účtovne ísť podľa využiteľnosti. čo vy na to? ďakujem za každú odpoveď
Naposledy upravil Jendo : 06.06.05 at 14:49 Dôvod: omyl
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    K prvej otázke: účtovné odpisy takto odpisovaného majetku sú súčasne aj daňovým výdavkom. S druhým prípadom nemám nijaké skúsenosti, ale ak auditor použil " malo by sa ", tak sa asi nemusí. Treba pozrieť postupy účtovania.

    Jendo je offline (nepripojený) Jendo

    Jendo
    Johanka
    K prvej otázke: účtovné odpisy takto odpisovaného majetku sú súčasne aj daňovým výdavkom. S druhým prípadom nemám nijaké skúsenosti, ale ak auditor použil " malo by sa ", tak sa asi nemusí. Treba pozrieť postupy účtovania.
    myslel som si síce, ale za potvrdenie ďakujem

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    Ahoj,

    aj ja som bola minulý týždeň na školení a presne to nám bolo povedané, že ak si určíš v smernici odpis drobného majetku, daňový odpis sa rovná účtovnému.

    A mohla by som sa ešte niečo opýtať ja? Ak mi teda bude niekto vedieť poradiť. Som sa totiž totálne zmagorila po jednom školení. Keď kúpim nový majetok, napr. nejaký stroj, normálne ho zaradím, vypočítam odpisy atď. A čo keď kúpim stroj, ktorý už bol v nejakej firme odpisovaný, predali mi ho ako používaný a v nejakej ich zostatkovej cene. Zaradím si ho a odpisujem účtovne podľa svojej smernice, a čo s daňovými odpismi? Uplatňujem si daňové odpisy normálne, ako keby bol nový, alebo musím zohľadniť tie, ktoré už predtým uplatnila tá firma, ktorá mi ho predala, čiže ako keby nadviažem na daňové odpisy?
    Viem, že je to možno blbá otázka, ale som z toho pomerne trochu zmätená.
    ďakujem za radu
    Naposledy upravil balala : 07.06.05 at 13:31

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Majetok pod 30 000,-Sk nie je z pohľadu Zákona o daniach z príjmov hmotný majetok, zároveň však tento zákon umožňuje, aby účtovná jednotka považovala
    aj tento majetok, ak si to určila v svojej internej smernici za dlhodobý. V tomto prípade uznáva účtovné odpisy za daňové výdavky, tak ako sú účtované. Ináč sa ani daňové odpisy nastaviť nedajú, lebo do odpisových skupín sa zaradzuje len majetok nad 30 000,-Sk. To, že sa daňové odpisy nemajú rovnať účtovným platí pre hmotný majetok nad 30 000,-Sk.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Odpoveď pre Balala:
    Daňové odpisy uplatňuješ, ako keby bol stroj nový. Nikoho nezaujíma, že si si kúpila používaný stroj a s odpismi spoločnosti od ktorej si ho kúpila nemáš nič.

    Jendo je offline (nepripojený) Jendo

    Jendo
    účtovník 007
    Odpoveď pre Balala:
    Daňové odpisy uplatňuješ, ako keby bol stroj nový. Nikoho nezaujíma, že si si kúpila používaný stroj a s odpismi spoločnosti od ktorej si ho kúpila nemáš nič.
    už len poznámka, samozrejme odpisuješ z nadobúdacej hodnoty a tá je pre teba smerodatná ako pre zaradenie majetku t.j. ak kúpiš 10 mil. stroj po 15 rokoch za 5 tis. Sk tak si ho zaradíš buď podľa internej smernice, alebo rovno šup do nákladov.

    Jendo je offline (nepripojený) Jendo

    Jendo
    Prepáčte ak niekoho urazím, že chcem použiť jeho know how, ale pre tých ktorým je to jedno - potreboval by som napísať pre našu firmu takú malú smerničku o odpisoch a nechcem kopírovať od ľudí ktorý ma nas.....li. Ak je to niekomu jedno a môže mi poskytnúť svoju smernicu ako odrazový mostík tak mám dnes Vianoce. ďakujem

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede,

    tak som si to aj zaradila správne, akurát ma po školení zneistili.

    ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.