Zavrieť

Porady

Zdanenie podielov na zisku

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako iste viete, predmetom dane nie sú podiely na zisku. Viď § 3 ods.2 písm.c) zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmu.

V týchto dňoch je však v NRSR novela zákona o dani z príjmu (tlač 1095), zmyslom ktorej je zvýšenie daňového bonusu zo 4800 Sk ročne na 5400 Sk ročne. Účinnosť novely je navrhovaná k 1.9.2005.

Súčasťou novely je i poslanecký návrh, aby predmetom dane neboli len podiely na zisku, vyplácané osobám majetkovo zainteresovaným na príslušnej obchodnej spoločnosti alebo družstve. Pre bežného zamestnanca budú podiely na zisku predmetom dane.
Usporiadat
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
upsssssssss
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Ja by som ich aj zdanila..... keby mi ich šéf vyplatil.....
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zdaňovanie podielu na zisku vyplateného pracovníkom je už dávnejšie avizované a považujem to za logický krok nakoľko sa takýmto spôsobom po nanútenej dohode s spracovníkom zakryje čierna mzda.

Niektoré zmeny v dani z príjmu ma vytáčajú, ale ak vidím racionálne jadro prečo nie.

apo
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
apo
Zdaňovanie podielu na zisku vyplateného pracovníkom je už dávnejšie avizované a považujem to za logický krok nakoľko sa takýmto spôsobom po nanútenej dohode s spracovníkom zakryje čierna mzda.

Niektoré zmeny v dani z príjmu ma vytáčajú, ale ak vidím racionálne jadro prečo nie.

apo
ved uz medzicasom je avizo o zruseni zdanovania podielov na zisku pracovnikom, vcelku podiely na zisku mozu posobit motivačne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V tejto téme je pekne vidieť plynutie času....

Upozorňujem, že podiely na zisku vyplácané zamestnancom bez majetkovej účasti síce napokon predsa nebudú zdaňované, ale od 1.9.2005 vstupujú do VZ na zdravotné poistenie a tak to aj zostane i po 1.1.2006, a od 1.1.2006 by mali vstupovať i do VZ na sociálne poistenie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ďakujem veľmi pekne, viem, že ste to tu už viackrát spomínali. No ale ked sa otvorila táto téma, tak nech je pravda uvedená aj tu. Ešte raz vďaka za váš čas.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lida
...ked sa otvorila táto téma, tak nech je pravda uvedená aj tu...
Súhlasím, nech to nebodaj niekoho nepomýli.

3500.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Jozef Mihál
V tejto téme je pekne vidieť plynutie času....

Upozorňujem, že podiely na zisku vyplácané zamestnancom bez majetkovej účasti síce napokon predsa nebudú zdaňované, ale od 1.9.2005 vstupujú do VZ na zdravotné poistenie a tak to aj zostane i po 1.1.2006, a od 1.1.2006 by mali vstupovať i do VZ na sociálne poistenie.
Jožko Gratulujem .. 3501..super...veľa zdravíčka aby si to vydržal a pokračoval k 5000-ke a potom k 10000
Naposledy upravil ALDA : 08.11.05 at 08:00
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak pardon, chcela som dobre.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Jozef Mihál
V tejto téme je pekne vidieť plynutie času....

Upozorňujem, že podiely na zisku vyplácané zamestnancom bez majetkovej účasti síce napokon predsa nebudú zdaňované, ale od 1.9.2005 vstupujú do VZ na zdravotné poistenie a tak to aj zostane i po 1.1.2006, a od 1.1.2006 by mali vstupovať i do VZ na sociálne poistenie.
určite sú všetci zamestnanci, ktorí majú to šťastie, že sú im vyplácané podiely na zisku od radosti celí bez seba...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Jozef Mihál
V tejto téme je pekne vidieť plynutie času....

Upozorňujem, že podiely na zisku vyplácané zamestnancom bez majetkovej účasti síce napokon predsa nebudú zdaňované, ale od 1.9.2005 vstupujú do VZ na zdravotné poistenie a tak to aj zostane i po 1.1.2006, a od 1.1.2006 by mali vstupovať i do VZ na sociálne poistenie.
Fuj, systém sociálneho zdaňovania je horší ako zdańovanie cez Zákon o dani z príjmu. Máš pravdu v Obchodných správach bola takáto informácia a vtedy ma to dosť rozladilo.

Čakám, čo sa bude diať oklolo návrhov, aby všetky odvody do fondov boli súčaťou hrubej mzdy. Očakávam, že ďalším krokom bude aj úprava výpočtu vymeriavacieho základu SZČO, že to už nebude 1/12 z 50% zisku, ale prostá 1/12. Naviac som toho názoru, že je nesprávne, aby sa pre SZČO zisťoval vymeriavací základ z jednej polovice zisku. Považujem to za diskrimináciu, alebo zvýhodnenie (je to vec uhlu pohľadu) oproti závislej činnosti. Skôr som zato aby boli SZČO a zamestnanci postavení na jednu rovinu a upravili sa percentá pre výpočet odvodu, ale opäť rovnako SZČO aj zamestnanci.

Preto takto uvažujem, že vidím pri účtovných uzávierkach to, že zamestnanci budú mať celkom slušné dôchodky zatiaľ čo ich zamestnávatelia budú mať dôchodok vymeraný z minimálnej mzdy.

Toľko úvaha na tému zvyšovania odvodov osobám v závislom postavení a neperspektívnosť tohoto trendu pre skupinu živnostníkov, ktorí dnes živoria a v dôchodku budú odsúdení sa hrabať v kontaineroch.

apo
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

apo

Čakám, čo sa bude diať oklolo návrhov, aby všetky odvody do fondov boli súčaťou hrubej mzdy. Očakávam, že ďalším krokom bude aj úprava výpočtu vymeriavacieho základu SZČO, že to už nebude 1/12 z 50% zisku, ale prostá 1/12.
Toľko úvaha na tému zvyšovania odvodov osobám v závislom postavení a neperspektívnosť tohoto trendu pre skupinu živnostníkov, ktorí dnes živoria a v dôchodku budú odsúdení sa hrabať v kontaineroch.

apo
Hmm, tuto urban legends pocuvam uz od vzniku, ze zivnostnik ma vlastne len 25% odvody oproti odvodom zamestnancov-zamestnavatelov.
V skutocnosti to pravda nie je, pretoze tie percenta sa nevztahuju na rovnaky zaklad. Ak by sa vztahovali, tak v skutocnosti by boli odvody zamestnanec/zamestnavatel cca 38% zo mzdovych nakladov. Ten zvysny rozdiel suvisi s tym, ze do vymeriavacieho zakladu sa zahrnaju zivnostnikovi aj tie jeho naklady ( trebars investicie - urcita ciastka z nich), ktore zamestnanec vo svojich prijmoch nema. Takze taka ja pravda o jednej urban legend.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

hron
Hmm, tuto urban legends pocuvam uz od vzniku, ze zivnostnik ma vlastne len 25% odvody oproti odvodom zamestnancov-zamestnavatelov.
V skutocnosti to pravda nie je, pretoze tie percenta sa nevztahuju na rovnaky zaklad. Ak by sa vztahovali, tak v skutocnosti by boli odvody zamestnanec/zamestnavatel cca 38% zo mzdovych nakladov. Ten zvysny rozdiel suvisi s tym, ze do vymeriavacieho zakladu sa zahrnaju zivnostnikovi aj tie jeho naklady ( trebars investicie - urcita ciastka z nich), ktore zamestnanec vo svojich prijmoch nema. Takze taka ja pravda o jednej urban legend.
Prepáč,
ale nepochopil som súvis vymeriavacieho základu a objemu investícií SZČO.

Skôr ma napadlo, že prbližovanie algoritmu zistenia vymeriavacieho základu pre výpočet fondov SZČO a ZČ je tiež v tom, že zisko SZČO sa pre potreby zistenia vymeriavacieho základu pre zdravotnú poisťovňu povýši o platby do zdravotnej poisťovne a je už isté že sociálna poisťovňa bude postupovať rovnako. Po tejto úprave bude suma z ktorej sa bude zisťovať vymeriavací základ prakticky totožná s hrobou mzdou v ZČ.

Ak uvažujem o investícii tak len tom, že SZČO do budúcna o hodnotu odpisov znižuje sumu pre zistenie vymeriavacieho základu, ale to je správne veď zamestnanec nemá z čoho vypočítavať odpisy.

apo
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Jozef Mihál
V tejto téme je pekne vidieť plynutie času....

Upozorňujem, že podiely na zisku vyplácané zamestnancom bez majetkovej účasti síce napokon predsa nebudú zdaňované, ale od 1.9.2005 vstupujú do VZ na zdravotné poistenie a tak to aj zostane i po 1.1.2006, a od 1.1.2006 by mali vstupovať i do VZ na sociálne poistenie.
Jozef, situacia, ked je vyplacany podiel majitelovi/om ale ten je sucasne zamestnanec? A ak nie je zamestnanec, tak ziadne odvody nehrozia?
Som nesledoval teraz tie novely... Thanx
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Nie je dôležité zamestnanec/nezamestanec ale či má alebo nemá majetkovú účasť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...takže podiely vyplatené tomu, kto má majetkovú účasť, sú bez odvodov.

Naopak podiely vyplatené osobe (a to ani nemusí byť zamestnanec, napr. podiely vyplatené bývalému zamestnancovi), ktorá nemá majetkovú účasť, podliehajú odvodom (na ZP od 1.9.05, na SP až od 1.1.06).
0 0
JANAKU JANAKU

JANAKU je offline (nepripojený) JANAKU

Aj naša firma uvažuje o vyplatení podielov zo zisku zamestnancom.
Odvody do ZP sa platia 14%. Napríklad :
Zamestnanec dostane podiel : 10000,- Sk,
z toho - 4% činia 400,- Sk
- 10 % činí 1000,- Sk
Zamestnancovi sa vyplatí 9600,- Sk.

To znamená, že celkom podiel bude činiť 11 000,- Sk.
Zaúčtujem :
428 / 333 10 000,-
428 / 336 1 000,-
333 / 336 400,-

Vyplatenie podielu : 333 / 211 9 600,-
Odvod do ZP : 336 / 221 1 400,-
Je to správne ?
Myslím si, že keď takýmto spôsobom vyplatíme nejaké korunky zamestnancom, ušetrí firma aj zamestnanci na odvodoch do soc. poistovni.
Naposledy upravil JANAKU : 02.12.05 at 13:13
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To zaúčtovanie možno je správne, ale to čo chcete urobiť je...
0 0
zuveska zuveska

zuveska je offline (nepripojený) zuveska

Mám k vyplateniu podielov na zisku takúto otázočku:

Spoločník (51% majetkový podiel) našej firmy je súčasne konateľ aj zamestnanec. Funkciu konateľa vykonáva na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. Z tejto zmluvy mu vyplýva odmena za výkon funkcie konateľa citujem: "ako podiel na zisku spoločnosti vo výške minimálne 1% z obratu, ktorý spoločnosť dosiahla v predchádzajúcom kalendárnom roku".
Za rok 2004 v máji 2005 bolo tomuto konateľovi vyplatených 450000,- .
Mali byť zaplatené z tejto platby odvody? Resp. podlieha tento príjem u konateľa ročnému zúčtovaniu zdravotného poistenia?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nie.
A "resp." tiež nie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať