Zavrieť

Porady

DPH a oneskorené doručenie fakturky

Dobrý deň,


mohli by ste mi pomôcť??
nakupovali sme tovar od dodávatela na zálohovú faktúru, ktorú som účtovala ako preddavok 15 03 2005.

Na vyúčtovanie nám poslal 2 faktury, ktoré prišli naraz dňa 08 05 2005.

1 . faktúra má dátum vystavenia i dodania 30.03.2005- ???? zrejme ju zabudli poslať.
2. faktúra má dátum vystavenia i dodania 05.05.2005.čo je OK.

klient odmetol fa č. 1 opraviť.
otázkou je či môžem túto faktúru zaúčtovať z pohladu DPH do 05 05, na základe dátumu obdržania??Ktorým paragrafom sa mám riadiť??

Velmi pekne ďakujem za odpoveď,
Dana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Prvá faktúra s dátumom dodania/asi nebolo dodanie ale zaplatenie zálohy predpokladám, t.j. bol vystavený doklad na základe prijatej platby.

    Druhá faktúra je už na základe dodania a na nej by mala byť odpočítaná uhradená záloha vrátane DPH. Ak moje predpoklady sú správne a prvú faktúru si dostala v 5. mesiaci, odpočítavaš DPH v 5. mesiaci /vtedy vznikla prvá daňová povinnosť na základe prijatej platby/.

    Máš sa riadiť § 51 zákona o DPH 222/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.
    Naposledy upravil evina : 08.06.05 at 17:21

    marta je offline (nepripojený) marta

    marta
    Prvá faktúra súvisí s prijatou platbou, pričom dodávateľovi vznikla daňová povinnosť dňom prijatia platby podľa ustanovenia § 19 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Druhá faktúra je tzv. vyúčtovacou, teda pre účely zákona o DPH opravou základu dane v zmysle § 25 zákona o DPH. V prvom prípade platiteľovi vzniká právo odpočítať daň dňom daňovej povinnosti, avšak toto právo môže uplatniť podľa ustanovenia § 51 ods. 2 zákona, v konkrétnom prípade uplatní právo odpočítať daň v zdaňovacom období, v ktorom obdrží faktúru. Opravu základu dane (druhá faktúra) vykoná podľa ustanovenia § 25 zákona.

    ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

    ladyrs
    Ods 1 §-u 51 Zákona o dani z pridanej hodnoty: "Právo na odpočítanie dane podľa §49 môže platiteľ, ak : a/ pri odpočítaní dane podľa §49 ods.2 písm. a/ faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71
    Prečítaj si aj ods. 2 §51, kde sa píše,že sa môžeš rozhodnúť, či si odpočítanie dane uplatníš v tom mesiaci, keď ti vznikne nárok na odpočítanie, alebo aj v ďalšom mesiaci. V tvojom prípade ale to nie je nasledujúci mesiac. Ja by som to riešila podaním opravného daňového priznania. Alebo keby si vedela dokázať, že ti to prišlo neskoro, tak zaučtovať v mesiaci, keď prišla FA.

    Grófová je offline (nepripojený) Grófová

    Grófová
    No, ja som presvedčená, že si DPH môžes odpočítať v mesiaci 05. Platiteľ vykoná odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad. Ak platiteľovi dane vzniklo právo na odpočet dane, avšak nemá faktúru, môže si uplatniť odpočítanie dane až za zdaňovacie obdobie, kedy má k dispozícii faktúru, resp. iný doklad. Dodatočné daňové sa podáva vtedy, keď faktúru máš a neuplatníš si odpočet v mesiaci, v ktorom na to máš právo, alebo v prvom nasledujúcom zdaňovacom období, pretože si ju napríklad zabudla zaúčtovať, ale v knihe došlých faktúr ju máš riadne zaevidovanú. /PORADCA č.5-6, § 51/.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Kludne si DPH odpočítaj v DP za masiac máj, bude to v poriadku. Ja som mala takyto prípad a to dokonca este na prelome roka. Zalohu som zaplatila na základe záloh. faktúry v decembri a faktura na tuto zalohu mi od dodavateľa prisla až v 3/05 s dátumom daň. povinnosti 20.12.2004. Nárok na odpočet DPH som si uplatnila až v 3/05. Predvčerom som mala kontrolu na nadmerný odpočet práve za mesiac 3/05 a bolo to v poriadku, aj keď sa ma daňováčka pýtala, prečo mam fakturu až v 3. mesiaci. Vysvetlila som jej to a bolo to OK

    DPH a oneskorené doručenie fakturky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.