Zavrieť

Porady

Problém s prepísaním bytu

Dobrý deň,
chcela by som poradiť. Bývame v byte, ktorý je písaný na nevlastného otca a on zasa býva na chate, ktorá je písaná na moju maminu. Otec si zobral úver, pri ktorom založil byt, v ktorom bývame. Moja otázka znie: dá sa prepísať byt na moju maminu s tým, že zaťaženie úverom sa prevedie na inú nehnuteľnosť? Napr. otec si stavia dom, má ale len základy.. dalo by sa založenie prehodiť napr. na ten ešte nepostavený dom? presnejšie základy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Ťarcha, ktorá je na byte, je v prospech niektorej banky. A len banka rozhodne, či s tým súhlasí. Predpoklad je, že asi nebude súhlasiť. Treba sa informovať v banke.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    sarasara Pozri príspevok
    Ťarcha, ktorá je na byte, je v prospech niektorej banky. A len banka rozhodne, či s tým súhlasí. Predpoklad je, že asi nebude súhlasiť. Treba sa informovať v banke.
    V podstate súhlasím. Keby išlo o hotovú stavbu alebo byt, tak by bola banka prístupnejšia k zámene zábezpeky. Ale rozostavaná stavba, dokonca len základy, to nemá veľkú hodnotu a trhovú hodnotu ešte menšiu. Veď kto by si kúpil len základy domu???

    Ešte keby išlo o pozemok... to by bolo možno pre banku prijateľnejšie.

    ladysuzi je offline (nepripojený) ladysuzi

    ladysuzi
    Ďakujem pekne za odpoveď..

    Ešte by ma zaujímalo,
    či nás môže vystahovať, ked to je jeho byt v osobnom vlastníctve, ale mamina je tam ako užívateľ už 20 rokov, majú spolu syna a nevlastný otec v tom byte už šesť rokov nebýva (mám ale pocit, že toto asi nie je podstatné), mamina platila nájom (má vydokladovaných minim.posledných 5 rokov) A predpokladám teda, že na základe Vašej odpovede on s bytom nemôže pohúť, myslím konkrétne predať, kedže je založený, že áno? Ako sa dá čo najlepšie postupovať, aby sme z toho nevyšli tak, že nás podvedie? Načo máme pozerať?

    feron je offline (nepripojený) feron

    feron
    MAtka a nevlastný otec sú manželia, majú BSM, je byt v BSM? Predpokladám, že ak sú manželia, tak byt je v BSM, lebo pred 20 rokmi ešte nemohol mať byt v súkromnom vlastníctve a odkupoval ho len neskôr. Ak je táto úvaha správna, potom, je mama spolumajiteľom so všetkými právami aj keď nie je na liste vlastníctva a myslím, že nie je možné ju vysťahovať kým manželstvo trvá. Ak by to bolo ináč (byt nie je BSM), mohli by ste požadovať primerané náhradné bývanie.

    ladysuzi je offline (nepripojený) ladysuzi

    ladysuzi
    Mamina s nevlastným otcom nie sú manželia, boli len druh a družka, nikdy to ale nezrušili, napriek tomu, ze sa rozišli (majú spolu syna, býva s maminou) Byt odkupoval až neskôr s tým, že si ho mohol napísať iba na seba, lebo s maminou neboli manželia, ale ju tam uviedol ako užívateľa bytu.
    Ďakujem za Vašu ochotu

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    ladysuzi Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za odpoveď..

    Ešte by ma zaujímalo,
    či nás môže vystahovať, ked to je jeho byt v osobnom vlastníctve, ale mamina je tam ako užívateľ už 20 rokov, majú spolu syna a nevlastný otec v tom byte už šesť rokov nebýva (mám ale pocit, že toto asi nie je podstatné), mamina platila nájom (má vydokladovaných minim.posledných 5 rokov) A predpokladám teda, že na základe Vašej odpovede on s bytom nemôže pohúť, myslím konkrétne predať, kedže je založený, že áno? Ako sa dá čo najlepšie postupovať, aby sme z toho nevyšli tak, že nás podvedie? Načo máme pozerať?
    Mamina platila nájom preto lebo tam bývala (predpokladám, že máš na mysli platby spojné s užívním bytu - plyn, elektrinu, teplo, vodu) a to musí každý platiť. Z toho jejnemôže vzniknúť žiadny nárok.
    Otec byt predať môže, ak kupujúci vyplatí úver, zbytok kúpnej ceny vyplatí otcovi.
    Otec byt môže predať bez ohľadu na vás.

    ladysuzi je offline (nepripojený) ladysuzi

    ladysuzi
    No to ste ma nepotešili.. ale veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Aspoň vieme, čo najhoršie môžeme čakat Ďakujem všetkým, ktorí mi venovali svoj čas a zaoberali sa mojím problémom. Ste zlatí..

    Problém s prepísaním bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.