Zavrieť

Porady

vybudovanie cesty k rodinnému domu

V obci si moj zať s rodinou vybudoval rodinný dom. Bývajú v ňom už 2 roky . Dom je vybudovaný v centre obce v uličke na miernom kopci - od roku 2006. Stále nemajú vybudovanú prístupovú cestu k tomuto rodinnému domu. Keď prší, chodia v blate, atď. Majú právo žiadať od obecného úradu o vybudovanie cesty, keďže majú aj pridelené číslo domu ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Právo žiadať majú, ale obec im ju môže ale aj nemusí vybudovať. Vieš koľko je takých, čo majú takú prístupovú cestu? A k jednému rodinnému domu obec cestu nebude budovať. Iba keby jej zvýšili financie.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Nám na obecnom úrade napr. povedali, že ak si chceme stavať dom v poli, musíme si k nemu vybudovať cestu, po ktorej sa k nám dostanú napr. hasiči, záchranka a pod.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    k vybudovaniu príjazdovej cesty treba aj stavebné povolenie - istým dočasným riešením by bolo vysypanie cesty štrkom, resp podobne vhodným materiálom / ak je to krátka ulička /

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Ani sa nečudujem, že Vám tak povedali. Zamysli sa nad tým, že keby si každý staval kde mu to vyhovuje, tak potom by sa museli vynakladať finančné prostriedky zbytočne. Pokiaľ je to ulica s viacerými obývanými domami, tak sa obec vždy snaží vybudovať cestu. Ale pre jeden dom sú náklady také isté, ako keby tam stálo 20 domov. Skús požiadať starostu nech Vám dá aspoň fúru štrku a tento si rozhrňte, aby bola cesta lepšie prístupná a nemuseli ste chodiť po blate. Takto sa to zvykne riešiť.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Poviem ti, naša obec sa vôbec nesnaží vybudovať cestu. Keby sa aspoň snažila, tak by som si to všimla, ver mi.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Všetko záleží od rozpočtu obce. Bola si pozrieť, keď bol zverejnený rozpočet obce na pripomienkovanie? Dala si k rozpočtu pripomienku? Ako občan máš na to právo. Vieš vôbec čo je v rozpočte obce ako prvoradé? Aké plány má obec do budúcna? Treba si zistiť najprv tieto informácie. Choď na úrad a pýtaj si k nahliadnutiu rozpočet obce a daj si vysvetliť, čo je naplánované robiť na miestnych komunikáciách. Potom si utvor svoj názor. Lebo pokiaľ nie si informovaná o týchto skutočnostiach, ťažko môžeš posudzovať či obec chce alebo nechce niečo robiť. Opýtaj sa poslancov a starostu aké majú priority v rozvoji obce. Budovanie MK záleží aj od týchto skutočností.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Keď už ozaj nebudem mať nič na práci, tak tam zájdem. Keby som mala kvôli každému triviálnemu problému, čo sa vyskytne ísť na nejaké príslušné inštitúcie a behať od dverí k dverám, tak nerobím nič iné.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Vieš ja vidím problém mnohých vecí v neinformovanosti občanov. Teraz nemyslím len Teba, ale pokiaľ niekde bývam, tak by ma mal zaujímať rozvoj obce. Keď to preženiem, tak či mi napríklad nechcú postaviť päťposchodovú budovu bytovky päť metrov od môjho okna. Píšem to preto, lebo toto chceli spraviť mojej kamarátke. Tiež sa nikdy o nič nezaujímala, ale odkedy mala problém s tým, že bytovku na jej odvolanie museli posunúť o hodne ďalej, zaujíma sa aj o také drobnosti ako je rozpočet obce a územný plán obce. A tiež jej dovtedy bolo všetko ukradnuté. Ale taký sme my ľudia.Doporučujem Ti, aby si si našla ten čas, a išla sa informovať, alebo sa raz za čas posadiť na zasadnutie obecného zastupiteľstva a tam sa pýtaj Slovo Ti musia dať. Tam si utvoríš názor na ľudí, ktorým občania dali hlas. Niekedy žasneš a v ďalších voľbách pôjdeš voliť už len preto, aby tam takí múdri ľudia nesedeli.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    iriska Pozri príspevok
    v ďalších voľbách nepôjdem voliť ale kandidovať
    Vieš už aspoň, ako sa dá dostať na kandidátku? Nie je to jednoduché.
    Dovtedy si naštuduj aspoň tie dokumenty, čo ti uviedol wagner. A môžeš si aj pripraviť návrhy, napr. ako upraviť rozpočet, čo vyčiarknuť a čo pridať, keď chýbajú peniaze na všetky strany.

    Ku koľkým domom by tá cesta viedla?

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Nie je problém dostať sa na kandidátku. Môže ísť kandidovať ako nezávislá a je jedno či za poslanca alebo za starostu. Podľa veľkosti obce si treba zabezpečiť určitý počet podpisov a vypísať príslušné tlačivá. Podrobnejšie je popísané v zákone o voľbách do územnej samosprávy. Taktiež by mali bližšie poradiť na Obecnom úrade. Keď sa rozhodneš a nebude Ti mať kto poradiť, ozvi sa. Poradím, pomôžem. Vyskúšaj si prácu poslanca alebo starostu. Určite získaš nové skúsenosti a iný pohľad na riešenie problémov v obci. Posunie Ťa to ďalej. Možno si potom povieš, že nikdy viac, alebo si to zopakuješ. Ono veľmi záleží od toho, aký poslanci sa zídu a aký je starosta. Stačí, keď sú tam dvaja-traja rypáci a nič sa neschváli, všetko dlho trvá. Ale to doporučenie si vyskúšaj - choď si najprv pár krát sadnúť na zasadnutie zastupiteľstva. Spravíš si názor a určite to bude pre Teba dobrá skúsenosť.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Práveže mám človeka, čo by mi ohľadom toho poradil, takže preto o tom uvažujem. Vzhľadom na svoj vek ale pochybujem, že ma niekto zvolí, aj keď sa každý sťažuje, že sú tam sami dôchodcovia. Vyškrtám si kalendár a pôjdem pozrieť na to zastupiteľstvo, lebo už je najvyšší čas.
    p.s. nie som človek, čo sa o nič nezaujíma, ale fakt nestíham všetko

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Možno, keď začneš chodiť na zasadnutie zastupiteľstva a pár krát si povieš svoj názor, zmení sa aj názor občanov a budeš mať väčšiu šancu na zvolenie. Musíš sa prezentovať svojim názormi, aby Ťa občania vedeli identifikovať. Jasné že keď ideš kandidovať a nikdy si na zastupiteľstve nebola, nebude Ťa nikto voliť. Ty si musíš začať robiť kampaň skôr a to svojimi názormi a vystupovaním na zastupiteľstve. To sa najlepšie rozšíri po dedine a ľudia Ťa začnú akceptovať. Potom máš šancu, že sa tam aj dostaneš. Nič nie je horšie, ako keď sú v zastupiteľstve samí dôchodci. Žiaľ, ich myslenie do budúcnosti je odlišné od mladých a niekedy sú veľmi opatrní. Radšej nič nerobiť, ako niečo pokaziť. Taký zvykne byť ich názor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.