Zavrieť

Porady

Nie som zapísaný ako spoluvlastník bytu - bol ale štátny-mestský

Peter meno moje.

Ja mám podobný problém ako pani z minulého príspevku o spoluvlastnícte bytu, len sa jedná o byt štátny-mestský v Trnave.

V roku 1998 sme sa nasťahovali do štátneho bytu po zosnulej babke manželky a žena odkúpila byt do súkromného vlatníctva v roku 1998 za 19.000 - tj za "spoločné peniaze" / manželia sme od 1993 /.

Mňa vtedy také "malichernosti" nezaujímali, hlavné že som mal strechu.
Teraz sa rozvádzame a zistil som, že v katastri je zapísaná iba ona, že na zmluve o prevode vlastníctva bytu figuruje iba ona.

Problém je, že síce som tam fyzicky býval / susedia to dosvedčia /, ale trvalý pobyt som mal u matky na inej adrese kvôli tomu, aby mi matkin byt neprebral brat.
Až v roku 2000-2005 som tam mal u manželky aspoň prechodný pobyt, ale potom mi ho už nechcela predlžiť.
Matka ma zase "zákerne" v roku 2006 podľa nového zákona odhlásila z bytu a zostal som vlastne pre štát na ulici !!!

Aby to bolo ešte zamotanejšie, tak vôbec neviem, či ten byt bol manželke darovaný alebo bol uvedený v záveti / + čo tam mala trvalé bydlisko ešte pred manželstvom aj keď tam fyzicky nebývala / - ale neviem, či sa môže štátny byt niekomu darovať or dať do závete, keď to bol cudzí majetok.

Bolo mi poradené, že mám ísť proste s sobášnym listom na kataster a dať sa tvrdo zapísať.Len sa mi tam nechce celý deň stáť s neistým výsledkom.

Proste prosím pokorne o radu, či sa s tým dá dáko "vybabrať".

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Prepáč,ide Ti o strechu nad hlavou a Tebe sa NECHCE??
    Tuším rozumiem prečo sa rozvádzate.
    Nič v zlom,nemala to byť kritika,len som sa nezdržala poznámky.Odkupované to bolo počas trvania manželstva a tak by si mal mať na byt nárok.Druhá vec je,že ho zrejme budeš musieť dokázať.
    Beriem, zle som to formuloval, nejde tu o lenivosť v pravom zmysle slova.
    Len si chcem proste overiť jednoduchším spôsobom, či má význam o ten byt vlastne bojovať.A prečo sa rozvádzame ? Určite je menšia vina na mojej strane............aj keď z Vášho ženského pohľadu to vyzerá docela jasne - "ten mantinel si to zaslúži )"

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    maranatha12 Pozri príspevok
    Peter meno moje.

    Ja mám podobný problém ako pani z minulého príspevku o spoluvlastnícte bytu, len sa jedná o byt štátny-mestský v Trnave.

    V roku 1998 sme sa nasťahovali do štátneho bytu po zosnulej babke manželky a žena odkúpila byt do súkromného vlatníctva v roku 1998 za 19.000 - tj za "spoločné peniaze" / manželia sme od 1993 /.

    Mňa vtedy také "malichernosti" nezaujímali, hlavné že som mal strechu.
    Teraz sa rozvádzame a zistil som, že v katastri je zapísaná iba ona, že na zmluve o prevode vlastníctva bytu figuruje iba ona.

    Problém je, že síce som tam fyzicky býval / susedia to dosvedčia /, ale trvalý pobyt som mal u matky na inej adrese kvôli tomu, aby mi matkin byt neprebral brat.
    Až v roku 2000-2005 som tam mal u manželky aspoň prechodný pobyt, ale potom mi ho už nechcela predlžiť.
    Matka ma zase "zákerne" v roku 2006 podľa nového zákona odhlásila z bytu a zostal som vlastne pre štát na ulici !!!

    Aby to bolo ešte zamotanejšie, tak vôbec neviem, či ten byt bol manželke darovaný alebo bol uvedený v záveti / + čo tam mala trvalé bydlisko ešte pred manželstvom aj keď tam fyzicky nebývala / - ale neviem, či sa môže štátny byt niekomu darovať or dať do závete, keď to bol cudzí majetok.

    Bolo mi poradené, že mám ísť proste s sobášnym listom na kataster a dať sa tvrdo zapísať.Len sa mi tam nechce celý deň stáť s neistým výsledkom.

    Proste prosím pokorne o radu, či sa s tým dá dáko "vybabrať".

    Ďakujem
    Darmo pôjdeš na kataster, ten ťa na základe sobášneho listu ako majiteľa bytu nezapíše. Takže nebudeš musieť tam stáť celý deň, môžeš si ten čas ušetriť.

    Keď chceš, aby si bol majiteľom bytu, budeš musieť na to vynaložiť oveľa viac úsilia aj financií - totižto budeš musieť dať návrh na súd, aby určil, že si spoluvlastníkom bytu. Musíš teda stráviť nejaký spísaním návrhu podania, stráviť čas v podateľni na príslušnom súde, vytrpieť jedno - alebo viac pojednávaní a možno ti súd prizná spoluvlastníctvo bytu.

    Alebo si najmi advokáta, ktorý to za teba všetko vybaví, samozrejme za príslušnú odplatu....

    Inou možnosťou je, po rozvode požadovať od nej polovicu hodnoty bytu. Ale zase bude treba podať na súd návrh na vysporiadanie BSM, kde preukážeš, že byt bol kúpený počas manželstva a máš na polovicu bytu nárok.

    Takže súd ťa asi neminie.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Manželka mohla získať byt do výlučného vlastníctva len tak, že ho ešte stihla odkúpiť na meno babky - teda "akože" ho odkúpila ešte babka zaživa. Potom mohla manželka byt zdediť, alebo jej bol darovaný.

    Nezáleží, kde si mal trvalý pobyt. Ak nebol byt odkúpený babkou a vy ste sa stali nájomníkmi, vznikol vám spoločný nájom a odkupovať byt ste mali spolu.

    Ak by ho aj odkúpila sama, patrí do BSM. Občiansky zákonník nedovolí disponovať jednému manželovi s nehnuteľnosťou (predávať), avšak kúpiť ju môže aj jeden, najmä keď ide o takú nízku sumu.

    Odporúčam ti informovať sa u obecného úradu.

    Nie som zapísaný ako spoluvlastník bytu - bol ale štátny-mestský

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.