Zavrieť

Porady

Rada ohľadom výpovede

Dobrý deň, žiadam o radu ohľadom výpovede.

Pracujem v jednej firme už 9-ty rok. Dňa 15. januára sme mali schôdzu zo zamestnávateľom na ktorej nám oznámil, že sa firma ruší. Ako dôvod uviedol, nedostatočný záujem o služby, ktoré firma ponúkala (výroba košieľ). Taktiež uviedol, že naša výpovedná lehota je jeden mesiac od dňa 16. januára vzhľadom k tomu,že na úrade práce musí hromadné prepúšťanie nahlásiť mesiac vopred. Všetkých zamestnancov firmy nás bolo okolo 40 (neviem presne). V dodatku ku pracovnej zmluve máme uvedené, že dĺžka výpovednej doby je najmenej 2 mesiace, ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov je výpovedná doba 3 mesiace. O tomto sa zamestnávateľ vôbec nezmienil. Chcela by som vedieť, či mám nárok na dvoj alebo trojmesačnú výpovednú dobu a či máme nárok aj na odstupné vzhaľodom k tomu, že zamestnávateľ uviedol, že sa firma ruší? Taktiež by som chcela vedieť, ako máme ďalej postupovať ako zamestnanci?

Vopred Vám ďakujem za odpoveď a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lucincek Pozri príspevok
    Dobrý deň, žiadam o radu ohľadom výpovede.

    Pracujem v jednej firme už 9-ty rok. Dňa 15. januára sme mali schôdzu zo zamestnávateľom na ktorej nám oznámil, že sa firma ruší. Ako dôvod uviedol, nedostatočný záujem o služby, ktoré firma ponúkala (výroba košieľ). Taktiež uviedol, že naša výpovedná lehota je jeden mesiac od dňa 16. januára vzhľadom k tomu,že na úrade práce musí hromadné prepúšťanie nahlásiť mesiac vopred. Všetkých zamestnancov firmy nás bolo okolo 40 (neviem presne). V dodatku ku pracovnej zmluve máme uvedené, že dĺžka výpovednej doby je najmenej 2 mesiace, ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov je výpovedná doba 3 mesiace. O tomto sa zamestnávateľ vôbec nezmienil. Chcela by som vedieť, či mám nárok na dvoj alebo trojmesačnú výpovednú dobu a či máme nárok aj na odstupné vzhaľodom k tomu, že zamestnávateľ uviedol, že sa firma ruší? Taktiež by som chcela vedieť, ako máme ďalej postupovať ako zamestnanci?

    Vopred Vám ďakujem za odpoveď a rady.
    Máte nárok (teda aspoň ty) na 3 mesačnú VD a 3 mesačné odstupné. Tí, ktorí sú vo firme kratšie ako 5 rokov, tak 2 mesačné odstupné a 2 mes. VD.

    Ak to nedostanete, môžete sa obrátiť na inšpektorát práce, prípadne súdne si vymáhať svoje nároky.

    Pozor, nepodpisuj dohodu, kým v nej nebude uvedený nárok aspoň na to 3 mesačné odstupné.

    lucincek je offline (nepripojený) lucincek

    lucincek
    Dobrý deň,

    žiadam Vás ešte raz o radu ohľadom výpovede a nároku na odstupné. Týka sa to môjho predchádzajúceho príspevku zo dňa 26. januára 2009. Pri rozhovore so zamestnávateľom, na ktorom som uviedla,že nakoľko v danej firme pracujem 9-ty rok mám nárok na 3-mesačnú výpovednú dobu a 3-mesačné odstupné mi zamestnávateľ oznámil, že 3-mesačná výpovedná doba sa dáva vo firme, ktorá ešte neskončila svoju činnosť nakoľko ich firma už neexistuje a je v rukách likvidátora. Dnes (09.02.2009) sme podpísali dohodu o skončení pracovného pomeru (§ 60 Zákonníka práce) v ktorej je uvedený deň skončenia a dôvod skončenia je zrušenie zamestnávateľa. Zamestnávateľ nám povedal, že na základe tejto dohody máme nárok na 2-mesačné odstupné, ktoré bude vyplatené z garančeného fondu. Chcela by som vedieť, či je to pravda alebo čí sa nesnaží obísť zákon, vzhľadom na to, že nám ešte nevyplatil mzdu za odpracované dni v januáry a za obdobie mesačnej výpovednej doby od dňa 17. januára do 17. februára (v tomto obobí nepracujeme, poberáme 60% mesačnej mzdy). Na našu otázku, kedy peniaze dostaneme zamestnávateľ neodpovedal.

    Za odpoveď Vám vopred Ďakujem.
    prosím poradte mi 7.4.2009.mi končí materská-RP. chcem ukončit prac. pomer dohodou bez výpovednej lehoty.ak mi zamestnávatel podpíše ukončenie ku napr.20.2.2009. nebude to problém?inú prácu zatial nemám ale na povodné miesto sa nechcem vrátit.dakujem za radu

    Rada ohľadom výpovede

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.