Zavrieť

Porady

špedícia

sme špedičná spoločnosť:
1. Od ČR objednávame prepravu a tovar ide do Francúzska, od ČR príde FA bez DPH a my fakturujeme do FR tiež bez DPH - používam vrámci DPH - trojstranný obchod
2. Od Slovákov objednávame prepravu a tovar ide do Francúzska, ale od SR príde FA aj s DPH ale my vystavujeme FA zase bez DPH, v rámci DPH - §43oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu.
Prakticky nám vždy vzniká NO, keďže máme len DPH na vstupe
Je to tak správne?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

  Luckasari
  1 - podla mna spravne, len taka technicka poznamka, nemozeme hovorit o trojstrannom obchode, ten sa vztahuje len na tovar a ked som dobre pochopila, tak sa bavime o preprave, teda sluzbe, riadite sa teda §16 zakona o DPH

  2 - nie som si celkom ista, ale asi by fa mala byt bez DPH, kedze v podstate konci az vo Francuzsku, tak tam by sa mala zdanovat aj odpocitavat

  vyjadri sa este niekto k tomuto?

  Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

  Zuzka
  Ak si prepravu objednal FR a je registrovaný vo Francúzsku (má IC FR...?), tak bude faktúra vystavená bez DPH § 16 a on si ju samozdaní vo FR. Registrácia je dôležitá pri posudzovaní prepravy. Súhlasím s Luckasari, nejde o trojstranný obchod. Ten sa vzťahuje iba na tovar.

  Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

  Zuzka
  Andrejka, myslím, že to je správne, iba v tom 1. bode, nejde o trojstranný obchod, ten je iba u tovaru. Preprava trápi viac ľudí, nie iba Teba. pekný večer.

  Agerát je offline (nepripojený) Agerát

  Agerát
  Sme špedícia. Daňová povinnosť pri sprostredkovaní služby je dátum vykládky tovaru alebo dátum vyhotovenia dokladu?

  Jajina je offline (nepripojený) Jajina

  Jajina
  pre "Agerát":
  Daňová povinnosť pri uskutočnenej preprave vlastným vozidlom je dňom dokončenia prepravy - dátum potvrdený na CMR doklade o prevzatí tovaru.
  Pri sprostredkovaní prepravy špedične je pri prefakturovaní služby daňová povinnosť dňom fakturácie.
  pre "Cassovia":
  Kolegovia majú pravdu, nie je to trojstranný obchod, ten je len pri predaji tovaru.
  Pri preprave je dôležité v ktorom štáte je zaregistrovaný pre DPH odberateľ prepravy. Pokiaľ v SR tak je faktúra za prepravu v rámci celej EÚ vždy so slovenskou DPH. Ak je odberateľ zo štátu EÚ tak je vystavená faktúra bez DPH ktorú si sám zdaní vo svojom štáte.
  Pozor! treba dať ak odberateľ nie je vôbec platcom DPH v žiadnej krajine EÚ. Vtedy je miestom zdanenia štát kde sa preprava začína. Ak je to SR nie je problém. Ak je to iný štát treba fakturovať s %DPH príslušneho štátu, zaregistrovať sa v ňom a tiež tam odviesť fakturovanú DPH.

  renix1 je offline (nepripojený) renix1

  renix1
  Je to veľká chyba, keď firma-špedícia píše deň daň. povinnosti dátum vykládky a nie dátum fakturácie. Fakturujeme to do iného čl.štátu, takže DPH tam nie je.
  Má niekto skúsenosť so súhrnnou faktúrou - došlou. Je vystavená za jeden mesiac ale na začiatku mesiaca pred dodaním služby. samozdanenie - dátum vystavenia faktúry aj pred dodaním služby?

  Jajina je offline (nepripojený) Jajina

  Jajina
  Neviem či by to bola "veľka" chyba, ale keď už viete ako to má byť správne začnite to tak robiť, aspoň ja by som začala. Pri zahraničnej faktúre za dodané prepravné služby je dátumom dodania pri samozdanení aj tak dátum vystavenia zahraničnej faktúry podľa § 19 odst.(2)
  Keď sa vystaví faktúra skôr ako nastane skutočný dátum dodania s dátumom dodania v deň vystavenia fa je to OK, je to podľa zákona a štát získa skôr DPH.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.