Zavrieť

Porady

Preplatenie či prepadnutie dovolenky?

Prosím poraďte:
z roku 2007 zostetok 22 dní
v 2008 nárok 2 dni
v roku 2008 čerpané 9 dní
zamestnanec je dlhodobo PN od 18.02.2008 nemal možnosť si do konca r.2008 vyčerpať dovolenku z 2007. Má nárok na peplatenie? Koľko dní? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Preplatiť sa dá dovolenka nad základnú výmeru. T.z., ak má zamestnanec nárok na 25 dní dovolenky, preplatí sa mu 5 dní a zvyšok dovolenky mu z roku 2007 prepadne.

    maja999 je offline (nepripojený) maja999

    maja999
    milagros208 Pozri príspevok
    Preplatiť sa dá dovolenka nad základnú výmeru. T.z., ak má zamestnanec nárok na 25 dní dovolenky, preplatí sa mu 5 dní a zvyšok dovolenky mu z roku 2007 prepadne.
    Ako je to v tomto konkrétnom prípade 2 dni nad základnú výmeru?Aj keď v 2008 bolo čerpaných 9 dní tie boli z r.2007 tak zostalo už len 13 dní . Je mu vôbec čo preplatiť?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    maja999 Pozri príspevok
    Ako je to v tomto konkrétnom prípade 2 dni nad základnú výmeru?Aj keď v 2008 bolo čerpaných 9 dní tie boli z r.2007 tak zostalo už len 13 dní . Je mu vôbec čo preplatiť?
    NIe, z roku 2007 mu zostalo len 13 dní D, takže mu nepreplatíte nič.

    25252 je offline (nepripojený) 25252

    25252
    Treba zvážiť, či nemôže byť za časť dovolenky vyplatená náhrada mzdy v zmysle § 116 ods. 2 Zákonníka práce:
    Citujem:

    (2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
    Naposledy upravil 25252 : 28.01.09 at 05:07

    mirka1979 je offline (nepripojený) mirka1979

    mirka1979
    Dobrý deň, poprosila by som o radu na nasledovné. Od 01.05.2008 som na materskej, teraz už na rodičovskej dovolenke. Zo zamestnania mi oznámili , že pri inventarizácii zostatku dovoleniek mám 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Chcela by som vedieť, či môžem zamestnávateľa požiadať o preplatenie dovolenky, či mám na to teraz nárok alebo ako postupovať. ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mirka1979 Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosila by som o radu na nasledovné. Od 01.05.2008 som na materskej, teraz už na rodičovskej dovolenke. Zo zamestnania mi oznámili , že pri inventarizácii zostatku dovoleniek mám 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Chcela by som vedieť, či môžem zamestnávateľa požiadať o preplatenie dovolenky, či mám na to teraz nárok alebo ako postupovať. ďakujem.
    Dovolenku z roku 2008 Ti preplatiť nemôžu, nárok na ňu sa nepremlčí, ale ostáva.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mirka1979 Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosila by som o radu na nasledovné. Od 01.05.2008 som na materskej, teraz už na rodičovskej dovolenke. Zo zamestnania mi oznámili , že pri inventarizácii zostatku dovoleniek mám 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Chcela by som vedieť, či môžem zamestnávateľa požiadať o preplatenie dovolenky, či mám na to teraz nárok alebo ako postupovať. ďakujem.
    nie, počas rodičovskej dovolenky nemôžeš požiadať o preplatenie dovolenky, na to je nárok len pri skončení prac. pomeru.
    Môžeš však požiadať čerpania dovolenky a na túto dobu prerušiť čerpanie rod. dovolenky. Je to však administratívne komplikovanejšie s odháškami a prihláškami do SP. Dovolenka ti neprepadne, môžeš si ju vyčerpať po skončení rod. dovolenky

    mirka1979 je offline (nepripojený) mirka1979

    mirka1979
    veronikasad Pozri príspevok
    nie, počas rodičovskej dovolenky nemôžeš požiadať o preplatenie dovolenky, na to je nárok len pri skončení prac. pomeru.
    Môžeš však požiadať čerpania dovolenky a na túto dobu prerušiť čerpanie rod. dovolenky. Je to však administratívne komplikovanejšie s odháškami a prihláškami do SP. Dovolenka ti neprepadne, môžeš si ju vyčerpať po skončení rod. dovolenky
    Ďakujem pekne za odpoveď. Mám v tom mierny chaos, pretože mzdová mi navrhla niečo podobné, že sa môžem odhlásiť z RD, vyčerpám si dovolenku a potom sa opäť prihlásim na RD, ale na sociálke ma pomýlili, lebo toto vraj nieje možné, že ak sa raz odhlásim z RD - viac sa opäť prihlásiť nemôžem. Takže ak tomu dobre rozumiem, zostatok nevyčerpanej dovolenky mi neprepadne, na preplatenie nárok nemám, v prípade ukončenia PP mi ju zamestnávateľ preplatí alebo pri nástupe po RD do práce si ju môžem vyčerpať, rozumiem tomu správne?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Cez SS som dostal otázku ohľadne prepadnutia či preplatenia dovolenky (pýtajúci sa nechcel byť verejne viditeľný, je to ale riadny člen porady). Dovolím si takto zadať otázku a v nasledujúcom príspevku na ňu odpoviem. Takže otázka znela:

    Podľa akého zákona to môže prepadnúť dovolenka z roku 2007 v roku 2009? Viem, že ak si zamestnanec nevyčerpá dovolenku do konca nasled.kal.roka t.j. napr. z roku 2008 do konca roku 2009, tak v januári 2010 musím čo je nad 4 týždne z roku 2008 preplatiť. Ale to neplatí pri MD a RD, ale to prepadnutie dovolenky mi prosím vysvetli. Krásny dník.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Chobot Pozri príspevok
    Podľa akého zákona to môže prepadnúť dovolenka z roku 2007 v roku 2009? Viem, že ak si zamestnanec nevyčerpá dovolenku do konca nasled.kal.roka t.j. napr. z roku 2008 do konca roku 2009, tak v januári 2010 musím čo je nad 4 týždne z roku 2008 preplatiť. Ale to neplatí pri MD a RD, ale to prepadnutie dovolenky mi prosím vysvetli. Krásny dník.
    A tu je odpoveď:

    <link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Chodosy%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmso htmlclip1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><link rel="Edit-Time-Data" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Chodosy%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmso htmlclip1%5C01%5Cclip_editdata.mso"><!--[if !mso]> <style> v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} </style> <![endif]--><link rel="themeData" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Chodosy%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmso htmlclip1%5C01%5Cclip_themedata.thmx"><link rel="colorSchemeMapping" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Chodosy%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmso htmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves>false</w:TrackMoves> <w:TrackFormatting/> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <woNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>SK</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <wontVertAlignCellWithSp/> <wontBreakConstrainedForcedTables/> <wontVertAlignInTxbx/> <w:Word11KerningPairs/> <w:CachedColBalance/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="&#45;-"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} .MsoPapDefault {mso-style-type:export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} </style> <![endif]-->Presne ako si napísala. Zamestnávateľ je povinný v zmysle § 111 umožniť zamestnancovi vyčerpať si dovolenku do konca roka:

    (1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.



    Ak sa nestihne vyčerpať do konca roka, podľa § 113 sa musí vyčerpať do konca nasledujúceho roka:

    (2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. ...

    Takže je v záujme tak zamestnávateľa ako aj zamestnanca, aby si ju vyčerpal. AK zamestnanec má záujem čerpať dovolenku, ale zamestnávateľ mu to neumožňuje, tak je dobré požiadať zamestnávateľa písomne o určenie čerpania dovolenky. Ak k čerpaniu nedôjde preto, že s čerpaním zamestnávateľ nesúhlasí, má zamestnanec právo dať podnet na IP. Nech to rieši ešte pred koncom roka, lebo ak sa tak nestane, tak nastupuje postup podľa § 116 ods. 2 a 3:

    (2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    (3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.


    Takže ak nastane prípad, že zamestnancovi zostane dovolenka z roku 2007 vo výmere 5 týždňov a v roku 2008 nečerpal ani jeden deň dovolenky, tak podľa ods. 2 v roku 2009 mu zamestnávateľ preplatí 1 týždeň. Podľa ods. 3 mu ale tie 4 týždne nemôže vyplatiť, tie jednoducho "prepadnú". ZP predpokladá, že zamestnanec bude čerpať dovolenku aspoň v trvaní 4 týždňov.

    Má sa tým predísť tomu, aby sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodli, že zamestnanec nebude čerpať dovolenku, ale mu ju preplatia. Zákonodarca chcel, aby si ľudia brali aspoň tie 4 týždne voľna na odpočinok, aby nerobili celý rok v kuse. V praxi však existujú prípady, kedy si zamestnanec zoberie dovolenku len "papierovo", ale počas čerpania dovolenky riadne pracuje. Ako sa potom vysporiadajú so zamestnávateľom - to nebudem riešiť ani popisovať, pretože je to v rozpore so ZP.

    Ak k prepadnutiu došlo z dôvodu zanedbania alebo nečinnosti na oboch stranách, nie je ako nárokovať prepadnuté dni dovolenky. Ak zamestnanec mal záujem čerpať (ako som uviedol vyššie) a zamestnávateľ mu to neumožnil, tak ja na mieste zamestnanca by som sa obrátil s písomnými dôkazmi na súd o priznanie náhrady škody, ktorá vznikla neumožnením čerpania dovolenky. Myslím, že by zamestnanec mal šancu uspieť, ak by mal dobré dôkazy (žiadosti o čerpanie dovolenky). Ak s čerpaním dovolenky nesúhlasí zamestnanec, tak to nie je problém, pretože zamestnávateľ jednoducho nariadi čerpanie, v dochádzke bude evidovať dovolenku a hotovo. Snáď sa nenájde taký zamestnanec, ktorý sa silou mocou bude dobíjať do firmy, že chce počas dovolenky pracovať....

    Ako uvádza ods. 3, preplatiť dovolenku v celom rozsahu je možné len v prípade skončenia PP. Vlastne to nie je ani možnosť, ale povinnosť zamestnávateľa.



    Iný režim je, ak zamestnankyňa nastúpi na MD alebo RD. Vtedy sa postupuje podľa § 113 ods. 2 posledná veta:

    Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

    Takže mamičky na MD alebo RD sa nemusia báť, že by im prepadla dovolenka, nárok im zostane aj po nikoľkých rokoch, napr. v prípade reťazových pôrodov, kedy môžu byť na MD aj napr. 6 rokov.

    Niekedy zamestnávateľ núti zamestnankyne pred nástupom na MD si vyčerpať dovolenku. Je to najmä na dohode medzi nimi, nie je povinná si ju vyčerpať v zmysle zákona, ale ak jej ju zamestnávateľ nariadi, tak je povinná ju čerpať.

    Často sa na porade pýtajú, či je možné dovolenku počas MD alebo RD preplatiť. S odvolaním sa na § 116 ods. 3 nie je možné túto dovolenku preplatiť. Jedine v prípade, keby počas RD alebo MD sa končil PP (napr. dohodou), vtedy je povinnosť zamestnávateľa preplatiť celý nárok dovolenky. Iba tu môže nastať prípad, že sa bude preplácať dovolenka napr. z roku 2006 alebo staršieho.

    adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

    adriana126
    U zamestnávateľa mi prepadla dovolenka, mám nárok na 30 dní, bola som na materskej dovolenke a ostala mi dovolenka 27,5 dní za rok 2007, kedy som nastúpila na MD. Do práce som nastúpila v roku 2009, kde mi narátali dovolenku za rok 2009 - 9 dní, a čerpala som 16 dní. Nikto ma neupozornil že mám vyčerpať starú dovolenku. Na prepadnutie dovolenky má zamestnávateľ nárok, ako som sa dočítala, ale mne ostala dovolenka 20,5 dňa k 31.12.2009, nemali mi 0,5 dňa preplatiť?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    adriana126 Pozri príspevok
    U zamestnávateľa mi prepadla dovolenka, mám nárok na 30 dní, bola som na materskej dovolenke a ostala mi dovolenka 27,5 dní za rok 2007, kedy som nastúpila na MD. Do práce som nastúpila v roku 2009, kde mi narátali dovolenku za rok 2009 - 9 dní, a čerpala som 16 dní. Nikto ma neupozornil že mám vyčerpať starú dovolenku. Na prepadnutie dovolenky má zamestnávateľ nárok, ako som sa dočítala, ale mne ostala dovolenka 20,5 dňa k 31.12.2009, nemali mi 0,5 dňa preplatiť?
    Myslím, že nie. Preplatili by ti len dovolenku, na ktorú b y ti bol vznikol nárok v roku 2008 a ktorú by si si nestihla vyčerpať v roku 2009. Aj to len v prípade, že v roku 2008 by si mala nárok na 25 dní, celý rok by si nečerpala a v roku 2009 by si si z nej vyčerpala 20 dní, vtedy by ti zvyšných 5 dní preplatili.

    Dovolenku spred materskej si si ale mala vyčerpať celú po nástupe. Predpokladám, že do práce si nastúpila tak, že to technicky bolo možné vyčerpať (že od nástupu do skončenia roka bolo viac prac. dní, ako si mala nárok na dovolenku). Preto ak si si dovolenku spred MD (RD) nevyčerpala, tak táto prepadla. Dovolenka z roku 2009 - tých 9 dní sa ti presúva do roku 2010 a môžeš si ju vyčerpať v tomto roku.

    Teda z 27,5 dňa si si vyčerpala 16 dní a 11,5 dňa ti prepadli. v tomto prípade nemôžeš spočítavať nároky spred RD a z roku 2009.

    scame je offline (nepripojený) scame

    scame
    Máme zamestnankyňu, ktorá bola dlhodobo PN (pre chorobu, nie úraz či chorobu z povolania), a preto si ku koncu roka 2010 nevyčerpala dovolenku z r.2009. Bežný nárok u nej je 25 dní dovolenky a jej zostalo nevyčerpaných 5 dní. Zo SP sme mali informáciu, že pri dlhodobej PN dovolenka nesmie prepadnúť. No mne sa to akosi nezdá.
    Prosím Vás, ako to teda je? Musíme jej túto dovolenku preniesť do r.2011 a dať jej možnosť vyčerpať si ju alebo jej prepadne? Ak by mala prepadnúť, tak tých 5 dní by som jej mala potom asi preplatiť - keďže je to to, čo presahuje základnú výmeru. Mali sme ju preplatiť už v decembri alebo to môžeme urobiť aj teraz v januári?

    asteroid je offline (nepripojený) asteroid

    asteroid
    scame Pozri príspevok
    Máme zamestnankyňu, ktorá bola dlhodobo PN (pre chorobu, nie úraz či chorobu z povolania), a preto si ku koncu roka 2010 nevyčerpala dovolenku z r.2009. Bežný nárok u nej je 25 dní dovolenky a jej zostalo nevyčerpaných 5 dní. Zo SP sme mali informáciu, že pri dlhodobej PN dovolenka nesmie prepadnúť. No mne sa to akosi nezdá.
    Prosím Vás, ako to teda je? Musíme jej túto dovolenku preniesť do r.2011 a dať jej možnosť vyčerpať si ju alebo jej prepadne? Ak by mala prepadnúť, tak tých 5 dní by som jej mala potom asi preplatiť - keďže je to to, čo presahuje základnú výmeru. Mali sme ju preplatiť už v decembri alebo to môžeme urobiť aj teraz v januári?
    Mám ten istý prípad. Môže mi táto dovolenka prepadnúť , ako mi povedal zamestnávateľ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    asteroid Pozri príspevok
    Mám ten istý prípad. Môže mi táto dovolenka prepadnúť , ako mi povedal zamestnávateľ?
    §113 ZP
    (2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
    § 141
    Dôležité osobné prekážky v práci
    (1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

    asteroid je offline (nepripojený) asteroid

    asteroid
    Mám ešte 15 dní dovolenky z roku 2OO9. V roku 2O10 som ju nemohla vyčerpať pre dlhodobú PN . V tomto roku som ešte stále na PN . Zamestnávateľ mi povedal , že dovolenka z roku 2OO9 mi už prepadla ? Môže mi táto dovolenka prepadnúť ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    asteroid Pozri príspevok
    Mám ešte 15 dní dovolenky z roku 2OO9. V roku 2O10 som ju nemohla vyčerpať pre dlhodobú PN . V tomto roku som ešte stále na PN . Zamestnávateľ mi povedal , že dovolenka z roku 2OO9 mi už prepadla ? Môže mi táto dovolenka prepadnúť ?
    áno, môže. Záleží od toho, koľko dní si mal nárok v tom roku 2009 - či 20 alebo 25. Ale prečo sa pýtaš na niečo, čo je vo vyšších príspevkoch už popísané. Stačí len čítať tému.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.