Zavrieť

Porady

Založiť, či nezaložiť živnosť popri zamestnaní?

Mám jednu otázočku, resp. dilemu, či založiť živnosť. Som zamestnaná ako účtovníčka na hlavný pracovný pomer, t.z. zamestnávateľ za mňa odvádza poistné, ale robím jedno účtovníctvo - štvrťročný platca DPH. Neviem, či sa mi oplatí kôli tomu založiť živnosť, ak tam dostanem asi 2.000,-- Sk/mesiac, a ak si pomyslím, že budem musieť od r. 2006 platiť odvody do zdr. poisť., tak sa mi to moc nezdá. Výdavky veľmi nebudem mať žiadne. Viem, že dohoda o VP nemôže byť na opakovanú činnosť. Vedel by mi niekto poradiť nejaké rozumné riešenie?
Naposledy upravil Majočka : 10.06.05 at 09:17
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Živnosť by som nevybavovala, ale riešila by som to tak /aj to niektoré učt. robia/, vypíšu iba jednú dohodu t.j. v marci alebo decembri a v tejto dohode sa uvedie - spracovaie učt. za rok.... vypracovanie výkazov .... a dohodnutá odmena suma za celý rok.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    no Ala radí rozumne - ale je to predsa štvrťročný platca DPH ten klient. takže jedna dohoda neprejde...

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Majočka,ja sa opýtam,tie odvody do zdrav.poisťovni od r.2006 sa budú mudieť odvádzať aj z takéhoto príjmu?

    skvarki je offline (nepripojený) skvarki

    skvarki
    Keď si SZČO tak platiš minimalne odvody do zdravotnej poisťovne 910,- Sk čo je 14% z minimalnej mzdy.

    Majočka je offline (nepripojený) Majočka

    Majočka
    Pre Ilonu. Co som zistovala na zdravotnej poisťovni, tak najnižší odvod je 100,-- Sk. Povedali mi že áno, ak sa nezmení zákon.

    aladin je offline (nepripojený) aladin

    aladin
    JA ked som yačínal som mal podobnu dilemu , nakoniec som založil živnosť, živnost sa mi odvtedz rozrastla, zamestnanvatel povolil aby som vykonaval živnost.
    okrem toho odvody. prvý rok by si neplatila žiadne odvody ak si popri zamestnaní.. t.j. 1 x po splnení určitých podmienok by si platila odvody 8.7.2006. .. okrem toho ta firma by si vydaj bez problemov uplatnila u seba.. u teba samozrejme výdaj za softver, pc, OS,telefon, benzín, školenia... a ine veci isli do výdajov.... co čo ty vies ci o rok nebudes iba na živnosti ??? ked sa ti to rozbehne...

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Mam podobny problem,len s tym, ze uvazujem uzavriet dohodu o vykonani prace na spracovanie miezd v niekolkych firmach s malym poctom zamestnancov. Podla mna aj ked je to opakovana cinnost, nie je rentabilne pre danu firmu zamestnat mzdarku na kratsi pracovny pomer, ked spracuje mzdy za cca 2 dni. Ako by sa dojednal pracovny cas pri zamestnani na prac.zmluvu, 2 dni v mesiaci? Pretoze nie je dovod ma zamestnat na cely mesiac, ak spracujem na zaciatku mesiaca komplexne mzdy. Ako by sa potom cerpala dovolenka? To ozaj nie je ina moznost iba zivnostensky list? Poradte ako to riešit!!!

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Magma
    Mam podobny problem,len s tym, ze uvazujem uzavriet dohodu o vykonani prace na spracovanie miezd v niekolkych firmach s malym poctom zamestnancov. Podla mna aj ked je to opakovana cinnost, nie je rentabilne pre danu firmu zamestnat mzdarku na kratsi pracovny pomer, ked spracuje mzdy za cca 2 dni. Ako by sa dojednal pracovny cas pri zamestnani na prac.zmluvu, 2 dni v mesiaci? Pretoze nie je dovod ma zamestnat na cely mesiac, ak spracujem na zaciatku mesiaca komplexne mzdy. Ako by sa potom cerpala dovolenka? To ozaj nie je ina moznost iba zivnostensky list? Poradte ako to riešit!!!
    Ja by som to neriešila DoVP, radšej prac.zmluvou na kratší pracovný čas. Predsa len ,ako píšeš je to OPAKOVANÁ ČINNOSŤ! Tak si kratší prac.čas - 16 hod.mesačne, máš istotu, že je to správne, nemôžeš mať problémy!

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    ondrejvla
    Ja by som to neriešila DoVP, radšej prac.zmluvou na kratší pracovný čas. Predsa len ,ako píšeš je to OPAKOVANÁ ČINNOSŤ! Tak si kratší prac.čas - 16 hod.mesačne, máš istotu, že je to správne, nemôžeš mať problémy!
    Presne tak ako píše Vlasta, moja známa má prac. zmluvu na 20 hod. mesačne za 3000,- Sk. Obaja sú spokojní
    Pekný večer....

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    lenkak
    Len s Vami oboma súhlasím.
    Lenka, ono to záleží aj na prístupe tej druhej strany. Poznám vela "skúpych" pre pár korún a potom sú problémy a treba inprovizovať. Aby ich bolo čo najmenej.
    Pekný večer...

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Viete koľko takých lakomých narástlo na Slovensku?! Jóóóóój! Plné vrecia sú ich, a aj preto špekulujú, ako radšej nezaplatiť, ako platiť!

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Presne tak ako píše Vlasta, moja známa má prac. zmluvu na 20 hod. mesačne za 3000,- Sk. Obaja sú spokojní
    Pekný večer....


    Ak sa dohodne v pracovnej zmluve 20 hod.mesačne, ako je to potom s dovolenkou, veď tá sa podla ZP stanovuje v týždňoch?! Pracovný čas by sa mal dohodnúť týždenný a nie mesačný. A tu je znovu ten problém,ak mzdovú účtovníčku potrebujú povedzme 2 dni, tak načo dohodnúť pracovný čas na celý mesiac? Neobstojí v tomto prípade dohoda o VP?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Magma
    Presne tak ako píše Vlasta, moja známa má prac. zmluvu na 20 hod. mesačne za 3000,- Sk. Obaja sú spokojní
    Pekný večer....


    Ak sa dohodne v pracovnej zmluve 20 hod.mesačne, ako je to potom s dovolenkou, veď tá sa podla ZP stanovuje v týždňoch?! Pracovný čas by sa mal dohodnúť týždenný a nie mesačný. A tu je znovu ten problém,ak mzdovú účtovníčku potrebujú povedzme 2 dni, tak načo dohodnúť pracovný čas na celý mesiac? Neobstojí v tomto prípade dohoda o VP?
    Nevidím problém v čerpaní dovolenky. Keď jej vychádza denne pracovať 1 hodinu, tak dovolenku bude čerpať 1 hodinu a tú bude mať zaplatenú. Ja by som zmluvu spravil tak, že je napr. denne v práci 1 hodinu. V skutočnosti môže byť v práci raz za týždeň 5 hodín. Veď to je vec dohody oboch strán. Podstatné je, že je práca vykonaná a zamestnávatel je spokojný. Prečo by sme si to mali komplikovať.
    Pekné ráno želám...

    Slavka je offline (nepripojený) Slavka

    Slavka
    Pracujem tiež ako mzdová učtovnička na pracovnú zmluvu.Pracovala som tiež v štyroch firmách na dohodu o pracovnej činnosti, keď to padlo založila som si živnosť a zatial nemám s tým žiadny problem.Dokonca by som povedala, že celkom to vyhovuje. Najradšej by som aj v našej firme pracovala na živnosť. Nie si viazaná dochádzkou a režimom vo firme. Samozrejme prácu si musíš odviesť na 100% . Máš veľkú možnosť na odpočet / náklady /. Male firmy dávajú väčšiu možnosť živnostníkom ako dohodárom. Nestojím na jednom mieste , musím sa sama vzdelávať, mám väčší rozhľad, nespolieham sa na svojích nadriadených, idem jednoducho dopredu / neviem síce dokedy, ale je už taká doba /.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.