Zavrieť

Porady

daň z príjmu z predaja bytu po predošlom prenájme

Prosím Vás o odpoveď na jednu otázku.
Ak vlastním byt viac ako 5 rokov (nemám v ňom trvalý pobyt) a chcem ho predať, nemusím platiť daň z príjmu z tohto predaja.
Ak som ale byt posledné dva roky prenajímal, tiež som oslobodený od platenie dane z príjmu z predaja bytu?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    laco824 Pozri príspevok
    Prosím Vás o odpoveď na jednu otázku.
    Ak vlastním byt viac ako 5 rokov (nemám v ňom trvalý pobyt) a chcem ho predať, nemusím platiť daň z príjmu z tohto predaja.
    Ak som ale byt posledné dva roky prenajímal, tiež som oslobodený od platenie dane z príjmu z predaja bytu?
    Ďakujem za odpoveď.
    oslobodenie predaja nehnuteľnosti je zadefinované v § 9 zákona o dani z prijmov. ak máte splnenú základnú podmienku vlastníctva je dôležité ešte na oslobodenie posúdiť či ste mali byt zaradený v obchodnom majetku. O obchodnom majetku hovoríme v tom prípade ak o ňom daňovník účtuje vo svojom účtovníctve alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov. To že ste ho prenajímali nie je podstatné na účely oslobodenia. Ak ste o ňom neúčtovali a neuplatňovali si naň výdavky vo forme odpisov potom je splnená podmienka na oslobodenie od dane z príjmov. Ak ste o ňom účtovali potom oslobodenie nastane až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku.

    laco824 je offline (nepripojený) laco824

    laco824
    Ohľadom prenájmu som samozrejme viedol účtovníctvo, čo sa týka bytu samotného o ňom som žiadne účtovníctvo neviedol.
    Ak tomu teda správne rozumiem, podmienku na oslobodenie od dane z príjmu z predaja bytu spĺňam.

    daň z príjmu z predaja bytu po predošlom prenájme

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.