Zavrieť

Porady

"samovoľné" zaniknutie živnosti?

zdravim,

co ma podla Vas robit clovek, ktory si zriadil vo všeobecnej porevolučnej eufórií živnosť v roku 1992, vôbec ju nezačal vykonávať (je stále bez prerušenia zamestnancom v TPP)

nikde nebol zahlásiť, že mu živnostenský úrad vydal ŽL - ani na daňovom, ani v nijakej poisťovni

predmet podnikania ma len jeden a to: TLMOČNÍCKE A PREKLADATEĽSKÉ SLUŽBY

ak niekto viete čo s tým, prosím poraďte...či má ísť tú živnosť zrušiť, či sa má dodatočne ísť ozvať na daňový úrad, aj do poisťovní, alebo nerobiť vôbec nič

na odľahčenie jeho problému - tento môj známy sa teraz sťahuje a pri sťahovaní našiel v skrini svoj živnostenský list a spomenul si... (dolce vita)

vďaka

k.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

podľa mňa, hlásiť sa mal všade ako SZČO (poisťovne, DÚ)... bez ohľadu na zamestnanie
0 0
krikra krikra

krikra je offline (nepripojený) krikra

to som mu povedal aj ja...
otázka je skôr čo teraz, čo urobiť mal, to je pomerne jasné :-)
(hlavne neviem, na čo ten ŽL vôbec vybavoval, keď si nebol istý, či ho bude potrebovať...)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Daňový úrad by nemal byť až taký problém, ak nepoberal po celý čas príjmy. Tam by som do osieho hniezda nevŕtala s tým, že s odvolaním sa na § 31 platného Zákona o správe daní a poplatkov je jednou s povinností, kedy sa má subjekt registrovať aj "začiatok poberania príjmu" a to sa nikdy nestalo. Je tam síce aj vznik oprávnenia, ale je tam aj tá druhá možnosť, takže pri obhajobe pri "prípadnej revízii tohto prípadu" by som argumentovala nepoberaním príjmu. Ale je možné, že k tomu vôbec nedôjde.

Čo najrýchlejšie treba zrušiť živnosť a zrekapitulovať si všetky potvrdenia o zamestnaní (od obdobia vzniku živnostenského oprávnenia), aby boli zdokladované doby aj s príjmami (ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti, podané daňové priznania) a potom sa ísť opýtať na SP (nie k priehradke, ani k pracovníčke, ktorá má na starosti subjekt podľa abecedy, ale za "metodičkou" inou doporučenou zamestnankyňou. Treba sa v regióne opýtať, s kým sa dá o tejto problematike hovoriť.
Potvrdenia sú potrebné k tomu, aby pre prípad mohlo byť dokladované, že povinnosť úhrad nevznikla, t.j. vlastne mohol byť dobrovoľným platiteľom, t.j. nemusel sa registrovať na SP. A ešte potom nastúpi ZP.

Držím palce. Takéto prípady by mal každý úrad riešiť individuálne a s citom. Želám aby to tak bolo.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

krikra
zdravim,

co ma podla Vas robit clovek, ktory si zriadil vo všeobecnej porevolučnej eufórií živnosť v roku 1992, vôbec ju nezačal vykonávať (je stále bez prerušenia zamestnancom v TPP)

nikde nebol zahlásiť, že mu živnostenský úrad vydal ŽL - ani na daňovom, ani v nijakej poisťovni

predmet podnikania ma len jeden a to: TLMOČNÍCKE A PREKLADATEĽSKÉ SLUŽBY

ak niekto viete čo s tým, prosím poraďte...či má ísť tú živnosť zrušiť, či sa má dodatočne ísť ozvať na daňový úrad, aj do poisťovní, alebo nerobiť vôbec nič

na odľahčenie jeho problému - tento môj známy sa teraz sťahuje a pri sťahovaní našiel v skrini svoj živnostenský list a spomenul si... (dolce vita)

vďaka

k.
Asi by som čo najrýchlejšie živnosť zrušila. V poisťovniach nemôže nič odhlasovať, lebo nebol ani prihlásený. Bude ďalej vedený ako zamestnanec. Na tlmočnícke a prekladateľské práce nie je potrebná živnosť. Takže tieto práce je možné vykonávať bez ŽL.
0 0
krikra krikra

krikra je offline (nepripojený) krikra

ok, zatial moc pekne dakujem :-), trochu s tym dotycnemu pomaham a zatial som dospel k podobnym zaverom.

Jednoduchou interpretaciou zivnostenskeho zakona som tiez dospel k zaveru, ze na takyto predmet cinnosti, ako tam ma on uvedene (PREKLADATELSKE A TLMOCNICKE SLUZBY) mu ani nemali ZL vydat, lebo cinnost tlmocnikov nie je zo zakona zivnostou. Mozno sa da aj tym argumentovat.

co sa tyka ZP, tak neviem ako to bolo v minulosti, ale teraz by nemal nic platit,
Kedze je zamestnany, tak ako SZCO platit tych 910/mesiac minimum (teraz) bez ohladu na ZD nemusi a kedze preddavok sa vypocitava z minulych zakladov dane, ktore su a boli vlastne stale nula, tak je to nula.

mimochodom, informuje vobec zivnostensky urad ostatne urady o vzniku a zaniku zivnosti ostatne urady? stale tu totiz mame postup nie zrovna podla predpisov, ale taky, ze jednoducho vrati ZL a na ostatne institucie sa neobrati (a bude dufat, ze to nikdy nezistia...) Ja mu to neodporucam, odporucil by niekto (dalsi) znaly praxe takyto postup?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Podľa mojich informácií existuje priamy "informačný kanál" pri zahájení a zrušení živnosti, preto odporúčam tú sumarizáciu dokladov a potvrdení, pre prípad, že by k niečomu vyzvali (aby bolo možné dokladovať, že nevznikla povinnosť platiť.)
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Hlavne najprv pozri www.zrsr.sk pod jeho ICO, ci uz nahodou zruseny nebol. Su tam rozne sposoby zrusenia, jeden moj klient bol prekvapeny, ze ho automaticky zrusili, mal ZL na "tvorba softveru", co kedysi bola zivnost a teraz uz nie je.

Pri niektorych subjektoch je:
Živnostenské oprávnenie zaniklo podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

pri inych:

Podnikateľ ukončil svoju činnosť

Neviem vsak, aky je v tom rozdiel.
Naposledy upravil Vevey : 12.06.05 at 20:07
0 0
krikra krikra

krikra je offline (nepripojený) krikra

to som už pozrel, bohužiaľ nezaniklo...

inak na margo informačného kanálu živnostenských úradov a iných úradov, dotyčná osoba, napriek tomu, že ŽL má od roku 1992, tak doteraz sa jej žiadny z úradov neozval, kvôli faktu, že sa tam nebol zaregistrovať (na ŽL je samozrejme výslovne napísané, že kópie išli na DÚ, ZP aj SP)

no tento týždeň s ním idem najprv na živnostenský úrad, skúsime najprv z nich vydolovať ďalšie užitočné info
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Tak držím palce, aby sa vám to podarilo! Keď sa mu to podarilo až teraz nájsť, to musel mať dobre schované...

Inak, ja som pre 20 rokmi veľmi hľadala pred Vianocami Ježiška - darček pre syna, bol filatelista - tak sme mu kúpili krásne série aj s aršíkmi známok. Priznám sa, tieto Vianoce som ich našla! Boli v knihe, kde som ich schovala, a ktorú som "dočítala" až teraz, taká bola zaujímavá! No tak ich dostal teraz! Viete si predstaviť ten rehot 27 ročného chlapa, keď boli v obálke, kde bolo napísané : Mišinkovi od Ježiška priniesli Maminka a Ocinko - ?! Vyšla som na ostudu! Ale už mi určite nekúpia knihu, o ktorú náhodou zavadia v kníhkupectve!
Takže zábudlivosť je niekedy aj na ostudu!
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

nechcem malovat certa a stenu ale to je pruser., danový urad ... povinnost nahlasit sa do 8 dni.... pokuta za nesplnenie povinnosti nepenaznej povahy, urad prace, napriek tomu že si bol (a) v TTP bolo obdobie ked sa muselo platit zminima (niekedy v rokoch 95-97 ??) sociálka to iste , nesplnenie povinnosti podania prihlasky, odhlasky... tam dokonca viackrat.. pri vzniku , neskor sa povinne mali odhlasovat tý ktorí nič neplatia, (nemali zaklad dane rok 2001 -2 ??) potom opatovne sa mali vsetci prihlasovať.... terajsi stav... o prípadných zmenach adries ani nerozpravam.
možnosti
prihlasit sa vsade cim skor - neodporucam
zahrat sa na mrtveho chrobaka a nic nerobit - neodporucam (skor ci neskor sa na to príde)
zrusiť hned živnosť (aj ta ju neprevadzkujes) a nic viac.... (zahrat mrtveho chrobaka a dufat že sa to prepecie....)

osobna skusenost.
poznam ludi (dvoch)ktorím po 4 a 8 rokoch poslali doplatky zo sociálnej poistovne s navýšením za nepodanie , prihlasky odhlasky za den omeskania 10 sk (maximalne je možne až do výšky 100 sk) a u jedneho dorub za roky 95 -96 ?? napriek tomu že bol v TPP a neskor na materskej .nehoroazna suma....
inak eviduju pohladavky (socialna) za viac miliard a v tých miliardach su aj tie tvoje o ktorých ty ani nevies že si mal nieco platit (lebo si bol v TPP).
0 0
aninka aninka

aninka je offline (nepripojený) aninka

krikra
to som už pozrel, bohužiaľ nezaniklo...

inak na margo informačného kanálu živnostenských úradov a iných úradov, dotyčná osoba, napriek tomu, že ŽL má od roku 1992, tak doteraz sa jej žiadny z úradov neozval, kvôli faktu, že sa tam nebol zaregistrovať (na ŽL je samozrejme výslovne napísané, že kópie išli na DÚ, ZP aj SP)

no tento týždeň s ním idem najprv na živnostenský úrad, skúsime najprv z nich vydolovať ďalšie užitočné info
Nakoľko sa na mňa obrátil priateľ s rovnakým problémom - vybavil si ŽL v r.1997, nikde sa nezaevidoval, lebo sa hneď zamestnal. Na živnosť nikdy nerobil. A keď som mu vysvetlila, kde sa mal všade hneď zaevidovať tak skoro skolaboval, keďže
si to vysvetlil tak, že až keď začne podnikať sa má zaregistrovať a on vlastne nikdy podnikať nezačal.
Prosím napíš ako si pochodil na Živnostenskom úrade, zrejme takýchto
"živnostníkov" je viac.
Ďakujem
Anka
0 0
krikra krikra

krikra je offline (nepripojený) krikra

napisem napisem,
aladinov prispevok znamemu radsej zatial nepretlmocim
co sa tyka pohladavok, znamy tvrdi, ze od nich nikdy nic nedostal, ze ma doplatit (neviem ci to davaju na vedomie sami od seba) neviem ako postupuje SP ani ZP (nikdy odo mna v zivote nic nechceli, len raz pred par rokmi ma jeden zamestnavatel zabudol odhlasit zo ZP ked som u neho skoncil brigadu este ako student a ked som sa bol zaregistrovat ako zivnostnik, tak to na mna vytiahli, ze ci som tam stale zamestnany...dodatocne som to vytelefonoval u zamestnavatela, ten spatne poslal odhlasku a bolo vybavene)
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

V roku 1994 boli všetky živnosti, ktoré sa nevy konávali zrušené (zo zákona).Čo sa týka DÚ treba tam ísť nahlásiť,že neprevádzkuje tú živnosť, lebo oni mu kľudne určite vydali aj dičo,hoci živnosť zanikla- moja známa mala taký problém-vtedy zrejme živ.oddelenie oznamovalo vznik živnosti na DU,lebo ona sa tiež nikde neprihlasovala a na DU v živote nebola.Možno to DU už dávno vymazal tak ako mal podla toho zákona.Treba ich však informovať,pretože jej vydali DIČO hoci živnosť zanikla.
0 0
krikra krikra

krikra je offline (nepripojený) krikra

a-ha. to je super sprava! Ak este mozem poprosit o odkaz na dany zakon, budem velmi vdacny :-) idem ho skusit zatial najst sam.
0 0
krikra krikra

krikra je offline (nepripojený) krikra

takze na zivnostenskom urade (okres Senec) bolo asi toto:

"V roku 1994 boli všetky živnosti, ktoré sa nevy konávali zrušené (zo zákona)" - toto mi nepotvrdili, (pani s titulom pred aj za menom to oznacila za urcite nespravnu informaciu). Kedze som jej nevedel oponovat zakonom, tak tym debata skoncila.

Zaroven som sa dozvedel, ze pokial sa dany clovek najde na www.zrsr.sk, tak s velkou pravdepodobnostou ho eviduju aj na danovom (lebo tuto evidenciu im robia na nete DU). Co sa tyka toho, ze ma ist clovek na DU a ako tam celu situaciu riesit, tak na zivnostenskom nam bolo povedane, ze na danovom by nemali robit problemy a malo by im stacit cestne prehlasenie, ze neboli prijmy - takze uvidime, (ak tam pojdeme).

K SP a ZP pani nevedela nic poradit, SP nas len upozornila, ze boli roky, kedy aj zivnostnici bez prijmov, ale zaroven TPP mali obdobia, kedy nieco platit mali...viac vsak nic nevedela k tomu dodat.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

krikra
...doteraz sa jej žiadny z úradov neozval...
Toto ma na nasej prisernej republike desi, ze ked si nesplnite nejaku povinnost, neupozornia vas na jej nesplnenie milo (ako vsade v zahranici) ale tisko cusia a cakaju kym vam pokuta narastie do obludnych rozmerov a potom ju vyberu.

krikra, daj vediet ako to pokracuje, najma SP a ZP ma zaujima. Ja som mala klienta, co mal zivnost od 1992 a v 1995 musel platit vestky odvody, aj ked bol aj zamestnany, dovtedy nie. Ale poznam vela ludi, co 1995-6 mali ZL i zamestnanie a dodnes im nevyrubili ani korunu.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

aladin
inak eviduju pohladavky (socialna) za viac miliard a v tých miliardach su aj tie tvoje o ktorých ty ani nevies že si mal nieco platit (lebo si bol v TPP).
Tak toto ma vazne desi. To nemozu poslat kazdemu oznam listom? Jasne, ziaden zakon im to neprikazuje.

krikra, a poslali mu minuly rok nove DIC?
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Môj známy mal živnosť popri riadnom pracovnom pomere niekedy z roku 1991, ten sa prihlásil na DU, každý rok aj podával nulové DP z podnikania. Neprihlásil sa ale na soc. a zdrav. poisťovňu. Asi po štyroch rokoch išiel zrušiť živnosť (z ktorej aj tak nikdy žiadny príjem nemal). Zrušenie živnosti vybavil na živnostenskom úrade a oznámil na daňovom úrade, na ZP a SP zasa nič. Do pol roka od zrušenia živnosti sa mu ozvala sociálka aj zdravotka a obidve mu vyrúbili cca 15.000 pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti. Takže očividne musí nejako fungovať spojenie medzi živnostenským úradom, DU, SP a ZP. Po rôznych odvolaniach a žiadostiach o zníženie pokút mu to znížili na cca 5.000, ktorú však už zaplatiť jednoducho musel.
Len ešte raz podotýkam - to je prípad niekedy z rokov 1991-5, takže dobrých 10 rokov.
0 0
krikra krikra

krikra je offline (nepripojený) krikra

nove DIC mu z DU neposlali

v pondelok s nim idem na DU
vo stvrtok som s nim bol odhlasit zivnost na ZU, takze ak doteraz o nom nikde inde nevedeli, tak sa to teraz stopro dozvedia - dufam, ze som mu mojou radou neurobil medvediu sluzbu
0 0
krikra krikra

krikra je offline (nepripojený) krikra

inak na www strankach dlznikov SP (k 31.3.2005) som ho nenasiel

aka je tam teraz hranica, nad ktorou zverejnuju dlznikov? ci teraz su tam uz zverejneni vsetci, ktorych eviduju?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať