Zavrieť

Porady

Čo všetko treba urobiť v s.r.o. pri ukočení roka?

Prosím vás o radu, viem, že to nepatrí iba sem, ale je toho toľlko, že som nevedela, kam to dať...

S.r.o. vznikla minulého roku, ale podn. činnosť začala vyvíjať až tohto roku.
Celý rok som účtovala účtovné prípady a teraz potrebujem poradiť, čo všetko treba urobiť, aby som mohla ukončiť rok 2008?
Ide o maličkú firmu - lekáreň, ktorá má pár zamestnancov a 3 spoločníkov. S.r.o. tohto roku dosiahla zisk.

1. Potrebuje preúčtovať zásoby, ktoré som celý rok účtovala na 504. Ako?
našla som v Cenigovej že :
prevod začiatočných stavov 504/132
stav tovaru podľa inventarizácie 132/504
??? ten prvy zápis tiež účtovať? Veď na 504 to išlo celý rok...?

2. Z minulého roku má s.r.o. nerozdelenú stratu (vznikla zriaďovacími nákladmi), Čo s ňou?

3. Treba urobiť rezervu na nevyčerpané dovolenky. Ako? Počet dní viem, ale ako dospejem k sume? Ako potom účtujem?

4. Aké ďalšie rezervy sa musia urobiť? -
Na čo nezabudnúť?
Viem, že by malo zasadnúť VZ a rozhodnúť o rozdelení zisku, ale neviem, ako to urobiť, či je nejaké %, čo sa musí na čo dať a pod... ?

5. ešte som zabudla, jedna pohľadávka v smiešnej sume cca. 8.000 Sk, tak je dosť "podozrivá" odberateľ je v konkurze a pravdepodobne nikdy uhradená nebude, čo s ňou?

6. Inak firma dlhodbý HIM a NIM nemá, lebo všetko zariadenie kúpila od inej lekárne za symbolické ceny, takže to išlo hneď do účt. triedy 5. takže ani odpisy robiť nebude.

Vie mi niekto skúsený poradiť PROSÍM???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Pasztorka Pozri príspevok
    Prosím vás o radu, viem, že to nepatrí iba sem, ale je toho toľlko, že som nevedela, kam to dať...

    S.r.o. vznikla minulého roku, ale podn. činnosť začala vyvíjať až tohto roku.
    Celý rok som účtovala účtovné prípady a teraz potrebujem poradiť, čo všetko treba urobiť, aby som mohla ukončiť rok 2009?
    Ide o maličkú firmu - lekáreň, ktorá má pár zamestnancov a 3 spoločníkov. S.r.o. tohto roku dosiahla zisk.

    1. Potrebuje preúčtovať zásoby, ktoré som celý rok účtovala na 504. Ako?
    našla som v Cenigovej že :
    prevod začiatočných stavov 504/132 Toto účtuješ k 01.01.2008
    stav tovaru podľa inventarizácie 132/504 Toto zase k 31.12.2008
    ??? ten prvy zápis tiež účtovať? Veď na 504 to išlo celý rok...?


    2. Z minulého roku má s.r.o. nerozdelenú stratu (vznikla zriaďovacími nákladmi), Čo s ňou? Predpokladám, že ide o stratu z r. 2007. Musiš s ním nakladať ako rozhodlo valné zhromaždenie v roku 2008

    3. Treba urobiť rezervu na nevyčerpané dovolenky. Ako? Počet dní viem, ale ako dospejem k sume? Ako potom účtujem? Skús použiť tabuľku z nasledujúceho linku:
    http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=54


    4. Aké ďalšie rezervy sa musia urobiť? -
    Na čo nezabudnúť? Vykonať inventarizáciu, doúčtovať nevyfakturované dodávky, časové rozlíšenie nákladov......
    Viem, že by malo zasadnúť VZ a rozhodnúť o rozdelení zisku, ale neviem, ako to urobiť, či je nejaké %, čo sa musí na čo dať a pod... ? VZ zasadne až počas roka 2009, kde sa rozhodne ako nakladať so ziskom r. 2008

    5. ešte som zabudla, jedna pohľadávka v smiešnej sume cca. 8.000 Sk, tak je dosť "podozrivá" dodávateľ je v konkurze a pravdepodobne nikdy uhradená nebude, čo s ňou? Mali ste ju nahlásiť do konkurzu. Treba vytvoriť opravnú položku na to

    6. Inak firma dlhodbý HIM a NIM nemá, lebo všetko zariadenie kúpila od inej lekárne za symbolické ceny, takže to išlo hneď do účt. triedy 5. takže ani odpisy robiť nebude.

    Vie mi niekto skúsený poradiť PROSÍM???

    V citáte.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 29.01.09 at 18:02

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pasztorka Pozri príspevok
    Prosím vás o radu, viem, že to nepatrí iba sem, ale je toho toľlko, že som nevedela, kam to dať...

    S.r.o. vznikla minulého roku, ale podn. činnosť začala vyvíjať až tohto roku.
    Celý rok som účtovala účtovné prípady a teraz potrebujem poradiť, čo všetko treba urobiť, aby som mohla ukončiť rok 2008?
    Ide o maličkú firmu - lekáreň, ktorá má pár zamestnancov a 3 spoločníkov. S.r.o. tohto roku dosiahla zisk.

    1. Potrebuje preúčtovať zásoby, ktoré som celý rok účtovala na 504. Ako?
    našla som v Cenigovej že :
    prevod začiatočných stavov 504/132
    stav tovaru podľa inventarizácie 132/504
    ??? ten prvy zápis tiež účtovať? Veď na 504 to išlo celý rok...?
    Postupy účtovania §43 ods.4.
    2. Z minulého roku má s.r.o. nerozdelenú stratu (vznikla zriaďovacími nákladmi), Čo s ňou?
    Postupy účtovania §7 ods.3,4
    3. Treba urobiť rezervu na nevyčerpané dovolenky. Ako? Počet dní viem, ale ako dospejem k sume? Ako potom účtujem?
    Na výpočet potrebuješ poznať dovolenkové priemery. Spolupracuj so mzdárom.
    4. Aké ďalšie rezervy sa musia urobiť? -
    Na čo nezabudnúť?
    Aké rezervy sa tvoria - Postupy účtovania § 19 ods.7.
    Viem, že by malo zasadnúť VZ a rozhodnúť o rozdelení zisku, ale neviem, ako to urobiť, či je nejaké %, čo sa musí na čo dať a pod... ?
    Obchodný zákonník - ale spôsob rozdelenia zisku je na spoločníkoch, ty iba zaúčtuješ to, na čom sa dohodnú.

    5. ešte som zabudla, jedna pohľadávka v smiešnej sume cca. 8.000 Sk, tak je dosť "podozrivá" odberateľ je v konkurze a pravdepodobne nikdy uhradená nebude, čo s ňou?

    6. Inak firma dlhodbý HIM a NIM nemá, lebo všetko zariadenie kúpila od inej lekárne za symbolické ceny, takže to išlo hneď do účt. triedy 5. takže ani odpisy robiť nebude.

    Vie mi niekto skúsený poradiť PROSÍM???
    Odpovede v citáte.

    Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

    Pasztorka
    Dakujem Vám za odpovede, priebežne študujem vaše tipy, a budem sa pýtať, či správne.
    Zatiaľ k bodu 2.
    Áno, ide o stratu z roku 2007. V marci 2008 zasadlo VZ a rozhodlo celú stratu preúčtovať na 429 - neuhradená strata.
    Teraz mám tú stratu na 431.
    Takže môžem urobiť zápis 429 / 431 ?

    Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

    Pasztorka
    A ešte k spôsobu rozdelenia zisku... takže ak som to správne pochopila, tak zas niekedy v marci 2009 zasadne VZ, rozhodne, čo so ziskom z roku 2008 a o jeho rozdelení budem ja účtovať až v roku 2009?

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Pasztorka Pozri príspevok
    A ešte k spôsobu rozdelenia zisku... takže ak som to správne pochopila, tak zas niekedy v marci 2009 zasadne VZ, rozhodne, čo so ziskom z roku 2008 a o jeho rozdelení budem ja účtovať až v roku 2009? áno, budeš o ňom účtovať až v roku 2009. K 31.12.2008 ho však nemôžeš mať na účte 431, ten musí byť ku koncu účt. obdobia nulový. Čiže preúčtuješ prostredníctvom účtu 428.
    V roku 2009 budeš účtovať ako rozhodlo VZ, musíte postupovať podľa rozdelenia HV,ktorý máte uvedený v spoločenskej zmluve.
    Lenka

    Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

    Pasztorka
    K bodu č. 3 - rezerva na nevyčerpané dovolenky, takže mzdárka mi má úrobiť nejaký výstup za rok 2008, koľko je nevyčerpaných dovoleniek a aké sú dovolenkové priemery. Potom si mám urobiť analytiku ku 459 rezerva na nevyčerpané dovolenky a zaúčtovať tvorbu ako 521 / 459 ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Pasztorka Pozri príspevok
    K bodu č. 3 - rezerva na nevyčerpané dovolenky, takže mzdárka mi má úrobiť nejaký výstup za rok 2008, koľko je nevyčerpaných dovoleniek a aké sú dovolenkové priemery. Potom si mám urobiť analytiku ku 459 rezerva na nevyčerpané dovolenky a zaúčtovať tvorbu ako 521 / 459 ?
    Rezervy na dovolenku sa účtujú zápisom 521 / 323. K rezervám na dovolenky musíš ešte dopočítať aj rezervu na odvody.

    Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

    Pasztorka
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Rezervy na dovolenku sa účtujú zápisom 521 / 323. K rezervám na dovolenky musíš ešte dopočítať aj rezervu na odvody.
    Aha, asi preto, že je to "do jedného roka", však? Tie odvody som si všimla ešte v tej tabulke, čo si mi hodil na stiahnutie v prvej odpovedi . Dik. A to musím nejako rozdeliť na rezervu na dovolenky a rezervu na odvody, alebo stačí spolu?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Pasztorka Pozri príspevok
    Aha, asi preto, že je to "do jedného roka", však? Tie odvody som si všimla ešte v tej tabulke, čo si mi hodil na stiahnutie v prvej odpovedi . Dik. A to musím nejako rozdeliť na rezervu na dovolenky a rezervu na odvody, alebo stačí spolu?
    Rezervy sa účtujú na príslušné nákladové účty. Teda náhrada dovolenky na 521, a k nim patriace odvody na 524.

    Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

    Pasztorka
    Tak a ešte k bodu 5 - pohľadávka, ktorá pravdepodobne nebude vyplatená... áno, prihlásili sa do konkurzu.

    Dátum splatnosti pohľadávky je 30.7.2008, celk. suma s DPH je 5.549,60.

    Toto som k tomu našla, nevim, či to ešte platí ... ?
    Tvorba opravných položiek k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré boli zahrnuté do príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcu sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov vrátane pohľadávok nadobudnutých vkladom podniku alebo jeho časti, alebo pohľadávok nadobudnutých právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako
    a) tri mesiace, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 25 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva, b) šesť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 50 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva, c) deväť mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) najviac do 75 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva, d) 12 mesiacov, sa zahrnie do výdavkov (nákladov) do 100 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva.

    Takže ja by som mala tvoriť opravnú položku vo výške 1387,40 ako 547 / 391 ? A potom ak nebude vyplatená tak ďalší rok tvorba opravnej položky na zvyšok sumy???

    Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

    Pasztorka
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Rezervy sa účtujú na príslušné nákladové účty. Teda náhrada dovolenky na 521, a k nim patriace odvody na 524.
    Aha, už chápem, čiže musí to byť osobitne...

    Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

    Pasztorka
    A k tymto dvom bodom, to som spravne pochopila???

    Zatiaľ k bodu 2.
    Áno, ide o stratu z roku 2007. V marci 2008 zasadlo VZ a rozhodlo celú stratu preúčtovať na 429 - neuhradená strata.
    Teraz mám tú stratu na 431.
    Takže môžem urobiť zápis 429 / 431 ?

    Tak a ešte k bodu 5 - pohľadávka, ktorá pravdepodobne nebude vyplatená... áno, prihlásili sa do konkurzu.
    Dátum splatnosti pohľadávky je 30.7.2008, celk. suma s DPH je 5.549,60.
    Takže ja by som mala tvoriť opravnú položku vo výške 1387,40 ako 547 / 391 ? A potom ak nebude vyplatená tak ďalší rok tvorba opravnej položky na zvyšok sumy???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.