Zavrieť

Porady

Stĺpovité ovocné stromy, jablone, egreše, slivky, čerešne atď.

Minulý rok som si v katalógu jednej zásielkovej firmy objednala stĺpovité egreše a jablone. Jablone mi dodali ale egreše sa mi neušli a tak rozmýšľam, či si ich mám objednávať opätovne, pretože som počula že nie vždy platí to, čo predávajúci napíše t.j. či sú tieto egreše naozaj stĺpovité. Máte prosím niekto nejaké skúsenosti , poznatky ak áno podeľte sa o ne. Vopred ďakujem.
Naposledy upravil Hrdzoska : 30.01.09 at 10:08
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

babicka1 Pozri príspevok
Dajú sa tieto stromky pestovat aj na balkone v kohlíku? Teraz k nám majú príst predávat a chcea by som si kúpit prídu z firmy KOHAPLANT majú aj azijskú hrušku viete mi povedat čo to je?
Azijské hrušky si treba kúpiť v obchode pod označením "Nashi" predávajú sa ako kusovky značne predražené ale chutia inak ako nám známe tradičné odrody hrušiek.
Preto otázka či vám budú chutiť. K dispozícii je viac odrôd líšia sa chuťou a termínom zberu. Mne sa skôr osvedčili letné. Treba nechať na každom strapci len 1-2 plody, inak ich je viac a sú potom malé...
Sú odolné a inak bez problémov sa dajú pestovať ale v zahrade nie na balkóne. Ak niekto nemá pôdu a chce ovocné stromy, riešil by som to na jeho mieste tak,. že vysadím niekde na pekné miesto, kde nechodí veľa ľudí, lepšie žiadny ľudia a môžem ísť niekedy do prírody skontrolovať, ako sa mu darí. Mám naštepené niektoré odrody na plánkach len tak, iste nekupoval som ich ale viem si to predstaviť a je to lepšie naž dusiť tie stromky v kvetináčoch na balkone...
Neverte že všetky stĺpovité stromy budú vypadať ako na obrázkoch a fotomontážach v katalogoch. Nejde len o dokreslené ovocie, ani stromy vám nebudú rásť tak "stlpovite ako na tých obrázkoch. O tom som tu však už písal...
Ľudia však chcú verioť pekným veciam... a potom tá rozvodovosť...
Na druhej strane lepšie naletieť na neskutočný strom než sobášnemu podvodníkovi...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

U stĺpovitých jabloní sa už dá povedať že nerastú dlhodobo sĺpovito, pretože som videl staršie stromy. Nad úrodnosťou a kvalitou tiež visí otázdnik. Zatiaľ to nevypadá že by po nich šli aj ovocné sady. Tým som však nechcel povedať, že nemajú budúcnosť, len že to nie je to, čo si na základe obrázkov bežne ľudia predstavujú...
Ak je však celkovo málo skúseností s jabloňami, s inými ovocnými druhmi, ktoré by rástli stĺpovito nie sú skúsenosti vôbec.
Logicky však. Zrazu sa virojili všetky druhy ovocných stromov a dokonca aj kríkov ako sĺpovité - to je divné že? Pripadá mi to skôr ako reklamný ťah pretože všetko stĺpovité sa dá predať výhodne na vyššie ceny.
Netvrdím že je to zlé, len mám oprávnené pochybnosti, že ľudia budú mať to čo si naozaj predstavujú pri listovaní reklamných materialov...
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
wabi ty si stará škola , ja som tu už napisal že nikto v rodine nekonzumuje kompoty tak že mne stačí ak sa ne jednom strome urodí hoc aj 20 jablk a tie stromy som videl na živo u kamaráta tak že nemáš pravdu.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

pivko, aké staré a druhy si videl u kamaráta ?
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
bjuty smis Pozri príspevok
pivko, aké staré a druhy si videl u kamaráta ?
jabloň, slivka cca 5 ročné.rastú a rodia presne tak ako na fotkách sieb.....
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

lebo ja mám tiež info, že to " funguje" iba pri jabloniach, čerešne, slivy a pod je vraj oyeb...ako vypadala tá sliva, nemusel ju strihať ?
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Teraz som bol dokúpiť ešte jednu Jabloň a Hrušku , pani v záhradníctve/ Barca pri potoku / tvrdila tiež že tie stromy rastú naozaj stĺpovito , sem tam nejaký konárik vyženie , ten treba odstrihnúť.
Jabloň 11 Eur , hruška 9 Eur.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

pivko Pozri príspevok
wabi ty si stará škola , ja som tu už napisal že nikto v rodine nekonzumuje kompoty tak že mne stačí ak sa ne jednom strome urodí hoc aj 20 jablk a tie stromy som videl na živo u kamaráta tak že nemáš pravdu.
Ja som povedal, že že sú to po 15 rokoch normálne rozložité jablone. Iste dajú sa rezom na štíhle vreteno udržať koruna štíhla vysoká, ale to sa robí aj pri bežných jabloniach. Ja sa nedomnievam, proste vidím a chodím po svete s otvorenými očami.
Ak vám niekto predáva stĺpovité slivky marhule a podobne, mali by ste sa spýtať ako staré stromy videl. Zistili by ste, že nikdy nevidel iné, než tie čo predáva práve vám. Je to len predavač a nie pestovateľ! Povie vám len to čo povedali jemu. On sa venuje len predaju a je platený aby predal veľa a draho! On nemá sad ani sa o to nezaujíma. Česť vínimkám! Táto sĺpovitá moda však je tu len asi 3 roky, to sa netýka jabloní. Nikto z nichj nemohol vidieť takýto stĺpovitý strom ako bude vypadať o 10 či 15 rokov. Stromy sa nesadia na 2-3 roky ani na 5 rokov!
Aby bolo jasno. Ja nie som proti sĺpovitým jabloniam, ako som už viac krát napísal práve naopak, len vysvetlujem, že nerastú tak ako si myslí väčšina ľudí...
I iné "stĺpovité druhy" sú fajn, len akurát neverím že sú naozaj "stĺpovité". To je všetko. Ľudia chcú mať idealy a neskutočné sny sú fajn. Nie som abstinent ale drogy neberiem. Až na to vytriezvenie. Keď sa to ale nepreháňa je to OK.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

babicka1 Pozri príspevok
Dajú sa tieto stromky pestovat aj na balkone v kohlíku? Teraz k nám majú príst predávat a chcea by som si kúpit prídu z firmy KOHAPLANT majú aj azijskú hrušku viete mi povedat čo to je?
...ázijská hruška ...Nashi...mne veľmi chutí

http://ovoce.smejkalovi.cz/nashi.html
http://www.dreviny.sk/909-hruska-azi...lia-peng-shu-/

...kúpila si niečo od nich?
0 0
Hela Zemanova Hela Zemanova

Hela Zemanova je offline (nepripojený) Hela Zemanova

Dobrý deň píšete tu,že stlpovité jablone sa nestrihaju ale čo keď mi vyhnali dlhé bočné výhony ktoré nechcem.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

:-))) Nestrihajú sa,ale zabudli sme to oznámiť jelenom v zime 2013-takže už nie sú celkom stlpovité :-)))
0 0
miax miax

miax je offline (nepripojený) miax

Preslo par rokov od objavenia sa stlpovitych stromcekov (inych ako jablone) na trhu. Zaujimali by ma skusenosti od tych, co ich kupovali medzi prvymi, ze ako to vyzera s ich stlpovitostou po par rokoch..
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

len nedavno davali v relacii postav dom zasad Strom este stale info o Tom,ze prakticky su stlpovite stromky len jablone.vsetko ostatne nie je stlpovity Strom v pravom zmysle slova.....

skusenost nemam,ale s tymi jablonami pocitam .-D
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Odkedy ich zvrchu napravili jelene už nie sú uplne stlpovité,ale rastu nauzko a málo sa vetvia.Ja mám dve jablone od prvého katalogu,čiže už cez 10 rokov,ostatné asi 4 ročné ako rad a rodia-aj ked ich mám hlavne ako kvety a sú náááádherné.Potvrdzujem zakvitnutý stlp z katalogu.Na jar je to krása.
2 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Súhlasím s BXLmiami, jablone sú krásne aj úzke / dá sa trošku tvarovať / nádherne zakvitnú, aj plody sú krásne aj veľké ibaže je ich pomenej...
BXLmiami ty máš akú rodivosť?
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Väčšinou vyžadujú menší rez, nestrihá sa len terminál (vrcholec), najužšia by mala byť Cactus. Zkopírovala som článok, s popisom odrôd. Tie čo sú uvedené ako licencované je možné kúpiť len v ČR vo Fytos- e, jediný majú licenciu od NL na množenie a práve tieto sú aj chuťovo najlepšie.
článok:
V ostatných rokoch najmä medzi záhradkármi zažíva nevšedný boom pestovanie jabloní stĺpovitého rastu, ktoré sa tiež označujú ako baleríny. Prvá vznikla krížením s mutáciou odrody Mc Intosh a dostala názov Mc Intosh Wijcik. Potom vznikli ďalšie odrody, ktoré sa množia – Trajan (Polka), Telamon (Waltz), Tuscan (Bolero), ktoré vytvorili základnú skupinu odrôd stĺpovitého rastu. Neskôr nasledovali odrody Charlotte a Obelisk. Veľmi často však pri nich dochádza k striedavej rodivosti. Tieto odrody majú menšie plody s podpriemernou chuťou. Ďalšie odrody sú Maypole, Flamenco, Suncats, Starcats, Redcats, Greencats, Goldcats a Pomfital. Veľmi perspektívne sa javia najmä české odrody – Pidi a Kordona. Ďalšie zaujímavé, licenčne chránené, odrody sú Sonate, Rhapsodie, Sonet, Rondo a Cactus. Medzi najnovšie odrody patria rezistentné a chuťove výborné Redlane, Goldlane a Moonlight. Na osobné skúsenosti a praktické vedomosti si však ešte niekoľko rokov počkáme.

Autor: Ing. Eva Šidová, PhD.
Foto: archív autorky a vydavateľstva JAGA
Naposledy upravil pmajap : 17.10.14 at 18:01
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Valcake
Súhlasím s BXLmiami, jablone sú krásne aj úzke / dá sa trošku tvarovať / nádherne zakvitnú, aj plody sú krásne aj veľké ibaže je ich pomenej...
BXLmiami ty máš akú rodivosť?
Malú,ale ja ich mám pre kvety,jabloní na ovocie mám cez hlavu.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tieto jablone sa dajú dobre tvarovať aj na špalier alebo aj nejaké tie podivné tvary "živý záhradný "nábytok" a podobne". Nemusia byť teda len štíhly stĺp. Celá finta je, že majú hrubé letorasty a krátke internodiá - vzdialenosti medzi púčikmi, takže bočný obrast je krátky. Čaká sa na skutočne kvalitné odrody ale iste má význam, ich pestovať, len teda treba pomôcť tomu aby očakávania boli splnené...
0 0
vemak vemak

vemak je offline (nepripojený) vemak

pre miax,
po 6 rokov stlpovité naozaj ostali len jablone, mám asi 7 druhov no aj tie sú chuťovo priemerné, "stlpovite" :egres-spinefree, slivka -fruca, čerešna-sara, broskyňa- campanilo, hruška- benita, sú chuťovo dobré ale vôbec nie stĺpovité max. štíhle vreteno, bez rezu na štíhle vreteno normálny strom.
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

no ja prave studujem co by sa mi hodilo,ale tolk odrod je ze sa neviem rozhodnut.
hladam uplne rezistentne stlpovite jablone-poradte mi kto ake mate a ake su aj chutvo,ci skladovatelnost.dik.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať