Zavrieť

Porady

Pôžička - prijatá - poskytnutá

Môže S.r.o. poskytnúť alebo prijať bezúročnú pôžičku? Bol by s tým problém pri kontrole?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    Prečo by sro požičiaval bezúročne?
    Ak by to poskytla spriaznenej osobe tak by to bol problém. Kontrola by Vám to podľa mňa dopočítala.

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    Ja to neriešim. Dostala som do rúk zmluvu, kde je uvedené, že je bezúročná. Neide o spriaznenú osobu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mariannak Pozri príspevok
    Ja to neriešim. Dostala som do rúk zmluvu, kde je uvedené, že je bezúročná. Neide o spriaznenú osobu.
    Môže poskytnúť, rovnako môže aj prijať.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    mariannak Pozri príspevok
    Môže S.r.o. poskytnúť alebo prijať bezúročnú pôžičku? Bol by s tým problém pri kontrole?
    Treba to v zmluve uviesť, že sa jedná o bezúročnú pôžičku.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Nepíšeš, komu je pôžička poskytnutá. Ak je bezúročná pôžička poskytnutá zamestnancovi, je to potrebné zdaniť.

    7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

    7lienka
    mariannak Pozri príspevok
    Môže S.r.o. poskytnúť alebo prijať bezúročnú pôžičku? Bol by s tým problém pri kontrole?
    Otázka znela či by bol problém pri kontrole.
    Tak kontrola sa opýta prečo to sro robí. Ak to budeš vedieť obhájiť tak problém nebude.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    7lienka Pozri príspevok
    Otázka znela či by bol problém pri kontrole.
    Tak kontrola sa opýta prečo to sro robí. Ak to budeš vedieť obhájiť tak problém nebude.
    Pri poskytnutí pôžičky OZ stanovuje, že úroky je možné dohodnúť. T. j. nestanovuje povinnosť. Je to na slobodnej vôli obidvoch strán, ako sa dohodnú. Ja v tom problém nevidím.

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    mariannak Pozri príspevok
    Ja to neriešim. Dostala som do rúk zmluvu, kde je uvedené, že je bezúročná. Neide o spriaznenú osobu.
    A ak by išlo o spriaznenú osobu? Aký má na to vplyv?

    ivni je offline (nepripojený) ivni

    ivni
    My sme sa transformovali zo SZČO na s.r.o. a tiež konateľ poskytol bezúročnú pôžičku s.r.o., nevidím tam nič špekulatívne. Čo by mal dodaniť?

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    ja som tu na Porade raz čítala, že ak sro poskytne komukoľvek pôžičku, musí dať do výnosov úrok, z dôvodu, že podnikanie je za účelom vytvárania zisku. Aj keď sa jedná o bezúročnú pôžičku. Ak požičia konateľ alebo spoločník, požičiava svoje vlastné peniaze a to že nechce z pôžičky žiadny zisk, je to jeho problém. Ale u sro sa to takto neposudzuje.
    Skúsim to tu niekde nájsť.

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Tiež riešim podobný problém - vlastne to ani problém nie je. len si to chcem overiť, č to posudzujem účtovne a daňovo správne. s.r.o. v minulom roku prijala bezúročnú pôžičku od súkromnej osoby z ČR, splatná bola ešte v minulom roku, splatená bola oneskorene až v roku 2009, veriteľ požadoval úroky z omeškania v zmysle zmluvy, čiže bola splatená aj s úrokmi z omeškania. Ide mi o tie úroky - sú celé účtovným aj daňovým nákladom roku 2009, keďže boli zaplatené v roku 2009? Dík.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ak by sme chceli byť účtovne dôslední, tak úroky z omeškania sú dohodnuté v zmluve, mohli sme si vytvoriť rezervu, alebo dokonca učtovať v presne vypočítanej výške - čo sa týka nákladov r. 2008.

    Daňovo úroky z omeškania vstupujú do základu dane až po ich zaplatení.

    § 17
    (21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Leila2006 Pozri príspevok
    Tiež riešim podobný problém - vlastne to ani problém nie je. len si to chcem overiť, č to posudzujem účtovne a daňovo správne. s.r.o. v minulom roku prijala bezúročnú pôžičku od súkromnej osoby z ČR, splatná bola ešte v minulom roku, splatená bola oneskorene až v roku 2009, veriteľ požadoval úroky z omeškania v zmysle zmluvy, čiže bola splatená aj s úrokmi z omeškania. Ide mi o tie úroky - sú celé účtovným aj daňovým nákladom roku 2009, keďže boli zaplatené v roku 2009? Dík.
    teraz mi došlo, že v roku 2008 mali na úroky z omeškania zrejme tvoriť rezervu - čo sa neudialo...

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    azla Pozri príspevok
    Ak by sme chceli byť účtovne dôslední, tak úroky z omeškania sú dohodnuté v zmluve, mohli sme si vytvoriť rezervu, alebo dokonca učtovať v presne vypočítanej výške - čo sa týka nákladov r. 2008.

    Daňovo úroky z omeškania vstupujú do základu dane až po ich zaplatení.

    § 17
    (21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

    práve som to dopísala, keď som si všimla tvoju reakciu. Jasné, že mali tvoriť rezervu. Teraz sa trochu zamotávam, že čo s tým. v roku 2008 by to bola rezerva nedaňová, čiže to vyplatenie teraz môže ísť celé ako daňovo uznané?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.