Zavrieť

Porady

Zateplenie stropov pivníc

Dobrý deň, prosil by som Vás o názor ohľadom zateplenia stropov pivníc. Navrhuje sa realizácia polystyrénovými doskami o hrúbke 50 mm, prestierkovanie so sklotextilnou mriežkou a povrchovou úpravou jemnou omietkou. Podľa výpočtov je hrúbka izolantu 50 mm postačujúca pri uvažovanom tepelnom odpore R=1,37 m2K/W. Chcem sa opýtať, či je navrhovaná hrúbka izolantu dostatočná? V prevažnej miere ide o pivničné priestory, ktoré sú bez temperovania.

Cena zateplenia 50 mm izolantom je 23,79 eur/m2. Cenový rozdiel medzi zateplením 50 mm izolantom a 70 mm izolantom je vyšší o cca 1,65 eur/m2
za Vaše rady a názory ďakujem
Pekný deň
Naposledy upravil majkii : 30.01.09 at 10:04
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

My tiež máme stropy v pivniciach zateplené. Nemáte absolútne žiadnu izoláciu? U nás bola a ostatné je vecou projektanta. Treba zobrať do úvahy aj to, či tadiaľ máte vedenú elektriku atď. U nás sú pod stropmi v pivniciach vedené aj plynové a kúrenárske potrubia. Ale nevidím problém (ak by už iný nebol) radšej širší polystyrén.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ak nie je zatepleny obvodovy mur na urovni sokla, ak nie su vymenene pivnicne okienka za plastove, tak je to riesenie, ktore v podstate nic neriesi. My mame zatepleny strop pivnic 50 mm polystyrenom a 50 mm heraklitom, takze vrstva 100 mm a je to o nicom, pretoze problem tepelych mostov sposobuje najma nezatepleny obvodovy mur na urovni pivnicnych priestorov a nevymenene pivnicne okna na nom, ktore su v podstate stavebne diery a preto maju spodne byty problem s teplotou v byte. Dostatocnym zateplenim sokla a vymenou okienok za plastove stupne teplota v pivnicnom priestore minimalne o 4 stupne.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Elena Navrátilová Pozri príspevok
My tiež máme stropy v pivniciach zateplené. Nemáte absolútne žiadnu izoláciu? U nás bola a ostatné je vecou projektanta. Treba zobrať do úvahy aj to, či tadiaľ máte vedenú elektriku atď. U nás sú pod stropmi v pivniciach vedené aj plynové a kúrenárske potrubia. Ale nevidím problém (ak by už iný nebol) radšej širší polystyrén.
najag Pozri príspevok
Ak nie je zatepleny obvodovy mur na urovni sokla, ak nie su vymenene pivnicne okienka za plastove, tak je to riesenie, ktore v podstate nic neriesi. My mame zatepleny strop pivnic 50 mm polystyrenom a 50 mm heraklitom, takze vrstva 100 mm a je to o nicom, pretoze problem tepelych mostov sposobuje najma nezatepleny obvodovy mur na urovni pivnicnych priestorov a nevymenene pivnicne okna na nom, ktore su v podstate stavebne diery a preto maju spodne byty problem s teplotou v byte. Dostatocnym zateplenim sokla a vymenou okienok za plastove stupne teplota v pivnicnom priestore minimalne o 4 stupne.
Izolácia stropov nie je prakticky žiadna, zateplené sú vonkajšie obvodové múry po pivničné okienka t.j. cca 50 cm pod okraj stropu., čiže tepelné mosty by mali býť minimálne. Okienka sú pôvodné a tak v pivniciach pri veľkých mrazoch občas zamrznú krumpľe :mad . Ja mám obavu, aby 5 cm izolant bol dostatočný, aby jednoducho boli tie práce zmysluplné. Projektant hovorí, že je to postačujúce. Keď som sa ho pýtal, či dosiahneme tepelný odpor R=3 m2K/W(podľa STN 73055 40 platí pre obvodové steny), povedal, že to neplatí pre stropy suterénu a že R=1,37 bude postačujúce.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Zateplenie obvodoveho mura by malo ist minimalne 1,5 nasobok hrubky podlahy spodnych bytov pod uroven podlahy prizemnych bytov, inak im nic take zateplenie v podstate neriesi, ale tuto zasadu maloktora firma vie a dodrzuje to. Ak su povodne okienka, tak je zbytocne zateplovat strop, treba vymenit najprv okienka za plastove a este lepsie, ponechat iba jedno, ak sa to da a ostatne zamurovat najlepsie. Velkost prestupoveho tepla sa spocita, ak sa vynasobi plocha stropu s prestupovym cinitelom daneho materialu podlahy, ktore sa uvazuje u podlahy asi 2,8 a vynasobi sa rozdielom teploty v prizemnom byte a teplotou v pivnicnom priestore.Ak tento teplotny rozdiel je velky a velky bude u vas, lebo u vas zavisi hlavne na vonkajsiej teplote pre okna, tak potom aj budu velke uniky prestupoveho tepla z bytu do pivnicnej podlahy , nech je prestupovy cinitel dodatocneho materialu akokolvek vynikajuci. Takze ziaden velky efekt spodne byty tymto opatrenim nepocitia. Vymena okienok by mala ovela vacsi efekt. A najma spojene so zateplenim obvodoveho muru az po uroven terenu. Mozem vam iba poradit, urobte si termosnimky sucasneho stavu bez zateplenia a vedla s miestnostou, ktora je zateplena podla navrhu a uvidite vzajomny vysledok. Podla mna sklamanie a nic ineho.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

najag Pozri príspevok
Zateplenie obvodoveho mura by malo ist minimalne 1,5 nasobok hrubky podlahy spodnych bytov pod uroven podlahy prizemnych bytov, inak im nic take zateplenie v podstate neriesi, ale tuto zasadu maloktora firma vie a dodrzuje to. Ak su povodne okienka, tak je zbytocne zateplovat strop, treba vymenit najprv okienka za plastove a este lepsie, ponechat iba jedno, ak sa to da a ostatne zamurovat najlepsie. Velkost prestupoveho tepla sa spocita, ak sa vynasobi plocha stropu s prestupovym cinitelom daneho materialu podlahy, ktore sa uvazuje u podlahy asi 2,8 a vynasobi sa rozdielom teploty v prizemnom byte a teplotou v pivnicnom priestore.Ak tento teplotny rozdiel je velky a velky bude u vas, lebo u vas zavisi hlavne na vonkajsiej teplote pre okna, tak potom aj budu velke uniky prestupoveho tepla z bytu do pivnicnej podlahy , nech je prestupovy cinitel dodatocneho materialu akokolvek vynikajuci. Takze ziaden velky efekt spodne byty tymto opatrenim nepocitia. Vymena okienok by mala ovela vacsi efekt. A najma spojene so zateplenim obvodoveho muru az po uroven terenu. Mozem vam iba poradit, urobte si termosnimky sucasneho stavu bez zateplenia a vedla s miestnostou, ktora je zateplena podla navrhu a uvidite vzajomny vysledok. Podla mna sklamanie a nic ineho.
U nás výmena okienok neprichádza do úvahy, ide o malé okienka cca 35x35 cm, ktoré sú osadené v železnom ráme, kt. je zaliaty v konštrukcii panelu. Zateplenie stropov máme už schválené, je to jediná vec, čo nám chýba do celkového zateplenia domu. V priebehu budúceho týžňa už začíname realizovať. Vpodstate sa musím rozhodnúť, či 5 cm izolant alebo 7 cm. Môj laický pohľad na vec je, že tepelný odpor stropu R pri 5 cm polystyréne je 1,54 m2K/W a pri použití 7 cm je R=2,17 vrátane stropného panelu. Pôvodný panel má tepelný odpor R=0,17. Osobne si myslím, že z tohoto pohľadu zateplenie stropu bude mať zmysel. Navýšenie ceny pri 7 cm polystyréne je o cca 7% ale roziel tepelného odporu je cca 41%. Otázka je či tých 41% navýšenia tepelného odporu je efektívnych
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Aj ked ide o okienka 35x35, ich prestupovy cinitel je asi 3-5. To, ze je zabetonovany ram okienka do betonu nie je prekazka pre vymenu. My sme menili velke chodbove okna s kovovym ramom v betone a nebol to problem.
Uz z hladiska logiky je rozumnejsie eliminovat zdroj chladu,cim sa znizia dosledky chladu, ako riesit dosledok chladu. Z hladiska volby hrubky zateplovacieho materialu plati zasada, cim hrubsi, tym lepsi.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

U nás sme menili tiež pivničné okná ktoré boli v železných rámoch. Podľa mňa to má vplyv na celkovú pohodu v dome. Takže ja doporučujem vymeniť aj pivničné okná. Inak súhlasím s Jankom... keď môžeš daj 7 cm polystyrén.
0 0
rokr rokr

rokr je offline (nepripojený) rokr

[quote=najag;935263]Zateplenie obvodoveho mura by malo ist minimalne 1,5 nasobok hrubky podlahy spodnych bytov pod uroven podlahy prizemnych bytov, inak im nic take zateplenie v podstate neriesi, ale tuto zasadu maloktora firma vie a dodrzuje to. Ak su povodne okienka, tak je zbytocne zateplovat strop, treba vymenit najprv okienka za plastove a este lepsie, ponechat iba jedno, ak sa to da a ostatne zamurovat najlepsie.

Práve som nad okinkami rozmýšlal a zdá sa mi to ako najlepšie riešenie. Ja chcem navrhnúť vymurovanie komplet v tých pivniciach, v ktorých neprichádza do úvahy využitie na podnikateľské účely. V pivniciachso zaváraninami nemusí byť svetlo, ale malo by sa dať vyvetrať a na to stačia menšie okienka.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Ďakujem za rady a postrehy, rozhodol som sa pre 7 cm polystyrén, zajtra ráno začíname prevé vchody.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

najag Pozri príspevok
Ak su povodne okienka, tak je zbytocne zateplovat strop, treba vymenit najprv okienka za plastove a este lepsie, ponechat iba jedno, ak sa to da a ostatne zamurovat najlepsie. .
Aj ja idem práve vymieňať okienka a zvažujem, či niektoré zamurovať, alebo nie ? Je pravda, že ich je zbytočne veľa, ale mám obavu, že to má svoj účel. Počula som na jednom paneláku, že to zamurovali a veľmi im tam vlhne, lebo vetranie je minimálne a ďalej mám obavu, ako to bude esteticky vyzerať ...
Keď už máme vymenené predne,zadne dvere, okná na schodištiach, nechcem to pokaziť pivničnými okienkami a tým, že pár korún ušetrím. To musím potom dať do poriadku aj obvodový mur a ten je brizolitový...tak to by asi nevyzeralo dobre. A to svetlo a vetranie v pivnicich má isto svoj účel. Tak neviem ? Ale asi na tom veľmi nenašetrím. Však to bude už na veľmi dlho
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

slavica Pozri príspevok
. A to svetlo a vetranie v pivnicich má isto svoj účel. Tak neviem ? Ale asi na tom veľmi nenašetrím. Však to bude už na veľmi dlho
To svetlo by ma netrápilo, ale to vetranie si myslím musí byť. No a aký bude potom výsledný efekt ? Na jednej strane budem tesniť a na druhej musím zase vetrať.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

To je jasné, však preto sú to okná . Ale my tam máme ešte k tomu namiesto niektorých okienok v bývalých manglovniach tie staré vetraky s motormi a vrtulami a cez tie sa vetrá "fest"...takže v prvom rade odstránim to. A čo sa týka vetrania, nuž tak v zime budeme pomenej, aby tam hlavne nebol chlad, ale určite tam nebude prefukovať ako teraz.A čo sa týka zamurovania, panelák stále pracuje a neviem ako budú tie zamurovky vyzerať o pár rokov, ak to nebude kvalitne upravené aj povrchovo. Videla som to na jednom paneláku a je to otrasné.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

najag Pozri príspevok
Zateplenie obvodoveho mura by malo ist minimalne 1,5 nasobok hrubky podlahy spodnych bytov pod uroven podlahy prizemnych bytov, inak im nic take zateplenie v podstate neriesi, ale tuto zasadu maloktora firma vie a dodrzuje to. Ak su povodne okienka, tak je zbytocne zateplovat strop, treba vymenit najprv okienka za plastove a este lepsie, ponechat iba jedno, ak sa to da a ostatne zamurovat najlepsie. Velkost prestupoveho tepla sa spocita, ak sa vynasobi plocha stropu s prestupovym cinitelom daneho materialu podlahy, ktore sa uvazuje u podlahy asi 2,8 a vynasobi sa rozdielom teploty v prizemnom byte a teplotou v pivnicnom priestore.Ak tento teplotny rozdiel je velky a velky bude u vas, lebo u vas zavisi hlavne na vonkajsiej teplote pre okna, tak potom aj budu velke uniky prestupoveho tepla z bytu do pivnicnej podlahy , nech je prestupovy cinitel dodatocneho materialu akokolvek vynikajuci. Takze ziaden velky efekt spodne byty tymto opatrenim nepocitia. Vymena okienok by mala ovela vacsi efekt. A najma spojene so zateplenim obvodoveho muru az po uroven terenu. Mozem vam iba poradit, urobte si termosnimky sucasneho stavu bez zateplenia a vedla s miestnostou, ktora je zateplena podla navrhu a uvidite vzajomny vysledok. Podla mna sklamanie a nic ineho.


V tomto prípade ide prax proti teórii. Bývam na prízemí, pod mojím bytom sa nekúri, ba ešte je pod časťou môjho bytu je vchod, ktorý viac ochladzuje môj majetkový podiel v dome, časť domu. V byte mám mnou požadovanú teplotu. Som veľmi spokojný s tým, čo sa spravilo na dome, no nie som spokojný, ako sa to robí v dome. Pravdou je, treba vedieť teóriu spájať so praxou. Ale to sa nedá robiť všeobecne. Domy a ľudia v nich sú rôzne, teda aj riešenia sú a budú rôzne. V dome nepoznám človeka, ktorý nemá občiansky preukaz, všetci sú svojprávni, takže nikto im neupiera ich právo podľa zákona č. 182 / 1993, § 14, odsek 2 rozhodovať o svojom podiely majetku v dome na schôdzi vlastníkov bytov, no nikto ich nemôže nútiť, aby sa starali o svoj majetok, dôsledky svojho správania budú znášať Tí, ktorí nesúhlasia s väčšinou vlastníkov bytov v dome a nestarajú sa o ich podiel v dome. Možno aj exekúciu, ale to už nie je vecou väčšiny vlastníkov bytov.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Sito, problemom nie je dosiahnut pozadovanu teplotu v byte, problemom je mnozstvo tepla, ktore je potrebne k dosiahnutiu danej teploty, ktora predstavuje nasu tepelnu pohodu. Samozrejme, podlahy su rozne, aj ich prestupovy cinitel. Dolezity je aj faktor budovy, priemerna rocna teplota, vetrne prostredie a podobne.Co sa tyka ludi, niektorych si neviem predstavit v rodinnom dome. Podla toho, ako sa spravaju v bytovom dome, tak ich rodinne domy museli vypadat, ako chatrce neprisposobivych obcanov, ktori maju casto lepsi vztah k svojmu spolocnemu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Keď som robil niečo v prospech domu, tak išlo o záujmy domu ako celku, môj osobný záujem bol len časť záujmu domu, ale nemohol som kázať vodu a piť víno. Súhlasím, nebudem okolo toho zbytočne kecať, pozri si prílohu, možno si ju už videl, napíš stanovisko.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Prebehol som si Tvoj material na rychlo, narobil si sa na nom poriadne, je tam prilis vela faktorov, s ktorymi uvazujes a ktore davas do suvislosti. Ja dakujem panu Bohu, ze nemeriame spotrebu tepla cez PRVN v dielikoch, ale mame merace tepla, ktore meraju spotrebu tepla kazdeho radiatora v kWh. Takze vieme, aka je spotreba tepla v bytoch, vieme aky je rozptyl spotreby tepla,na ktory ma predovsetkym najvacsi vplyv tepelna pohoda v byte vlastnika bytu a jeho spravanie sa k teple, ktore bud vyuziva, alebo nevyuziva, vieme ake su presne straty tepla na rozvodoch tepla, ktore sa ale nepodielaju na spotrebe tepla v bytoch. Vieme tiez a termovizne meranie to aj potvrdilo, ze strecha ma taky prestupovy cinitel, ze horne byty nemaju ziaden narok na uplatnenie koeficientov a vysledky spotreby tepla v horných bytoch to aj potvrdili. Ze krajne byty orientovane na sever-východ maju nizsiu spotrebu tepla v bytoch, ako krajne byty sever-zapad, aj ked podla vyhlasky by to malo byt opacne.No termovizne meranie v skorych rannych hodinach odhalilo aj pootvarane vetracky okien a vypustanie tepla do vzduchu, odhalilo aj niektore plastove okna, ktore boli lacne a je to aj poznat, pretoze nie je skoro ziaden rozdiel medzi starymi drevenymi oknami a podobne.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

No snažil som sa nezávisle dopracovať k tomu, čo uvádzaš v téme temperujeme susedov, príspevok 23 a je to pravda. Mam spravených viac rozdelení, ktoré dokazujú, že to tak je. Ide o to, čo sa ľuďom vysvetľuje a čo si nakoniec schvália. V konečnom dôsledku, ty náklady zaplatia len tí, ktorí bývajú v dome. Podstatné je, že čo nameraná jednotka, to podiel na fakturačnom merači, vychádzam od stredu, alebo výpočtovej teploty 20 °C. Nie je možne dosiahnuť 100 % spokojnosť, ale pokiaľ sa budú všetci čo najviac snažiť prispôsobiť plánu jednotiek, rozdiely v nákladoch budú v dohodnutom rozmedzí, ale hlavne, že nikto nebude mať nulovú spotrebu a ak áno, nezaplatí 30 % priemeru, ale priemer a 50 % priemeru naviac, rozdiel je zaplatiť 4 000, alebo 19 000 Sk., dnes už 133 a 631 €. Snáď sa zamyslí na nasledujúci rok, snáď.
0 0
Prorok Prorok

Prorok je offline (nepripojený) Prorok

Ja som na Orave zateploval rodinný dom, severnú stranu 10 cm a to som dosť predimenzoval, inými slovami, stena z vnútra už túto zimu nebola vôbec studená.
5 cm do pivnice je dosť, ak je prerušený tepelný most.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Prorok Pozri príspevok
Ja som na Orave zateploval rodinný dom, severnú stranu 10 cm a to som dosť predimenzoval, inými slovami, stena z vnútra už túto zimu nebola vôbec studená.
5 cm do pivnice je dosť, ak je prerušený tepelný most.
Myslím, že niečo iné je rodinný dom (ak nie je z betónu), iné je betónový panelák. Uvediem príklad, ak máš steny RD z Thermoporu o hrúbke 40 cm, kt. tepelný odpor je 3,0 zatepľovať steny ani nemusíš. Ak máš 25 cm betónový panel jeho tepelný odpor je 0,17 a aby si dosiahol tepelný odpor 3 musíš dať najmenej 11 cm polystyrénu. Samozrejme, že strop pivníc je iné ako obvodová stena, ktorá je na kontakte s vonkajším prostredím, preto by mohla postačovať aj niššia hrúbka. Napokon som sa rozhodol pr 7, lebo cenový rozdiel je oproti 5 na úrovni len 4%. Pre zaujímavosť dám aj tu je link, kde som sa o počítaní tepelného odporu dočítal.

Keďže už nám stihli urobiť takmer dva vchody už sa začal prejavovať rozdiel teplôt. V pivniciach je citeľne chladnejšie ako pred zateplením, čo nasvedčuje o tom, že spodné byty vcelku "dobre vykurovali pivnice". a aj ohlasy vlasníkov spodných bytov sú pozitívne. Som rád, že to malo zmysel a pomôže to vlastníkom sp. bytov.
0 0
jun2006 jun2006

jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

drahe. Stavbari uz nemaju robotu - treba na nich pritlacit.

Tu mas kalkulaciu:

polystyren 10 cm = max 4€/m2
sietka = max 1 € /m2
omietka = max 4€/m2
farba = max 2 €/m2
CELKOM bez prace = 11 €/m2
naozaj chces zapltit za pracu tak vela?? Sialene!

PS: 5 cm je naozaj malo - rosny bod bude stale v strope - teda bude ti to plesniviet, resp. vhnt.

Najmenej 10 treba dat!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať