Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky a príjem preplatku zo zdravotnej poisťovne

Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
Usporiadat
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Danuulienka Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
usmernenie drsr:


ak ide o danovnika, ktory je uctovnou jednotkou, je povinny zahrnut tento preplatok na poistnom do zdanitelnych prijmov z podnikania s tym, ze zrazena dan bude povazovana za predadvok na dan
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

marina8 Pozri príspevok
usmernenie drsr:


ak ide o danovnika, ktory je uctovnou jednotkou, je povinny zahrnut tento preplatok na poistnom do zdanitelnych prijmov z podnikania s tym, ze zrazena dan bude povazovana za predadvok na dan
Ale daňovník zo zadania nie je účtovnou jednotkou ....
Čo je ešte v tom usmernení ?
0 0
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

Ďakujem, len hlavne mi ide o to, či keď to prirátam k príjmu môžem tam použiť paušál alebo by som mala ísť normálnymi výdavkami a tento príjem zahrnúť ako ostatný príjem alebo ho normálne prirátam k príjmu a požijem paušál ďakujem
0 0
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

Prosím poradíte mi ešte? Nie som si celkom istá tým postupom použitia paušálu a je mi to najvýhodnejšie takto zdaniť
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Ak ide o daňovníka, ktorý nie je účtovnou jednotkou (tvoj prípad), je na jeho rozhodnutí, či si preplatok zahrnie do príjmov z podnikania alebo nie. Ak tak spraví, zrazená daň bude považovaná za preddavok na daň.
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Johanka Pozri príspevok
Ale daňovník zo zadania nie je účtovnou jednotkou ....
Čo je ešte v tom usmernení ?

ved prave ze nic moc, preto som to sem dala, nech mi k tomu niekto nieco povie
ja mam v JU stratu, preplatok na RZZP, zrazenu dan z RZZP a chcela by som poziadat o vratenie preplatku

este je tam jedna veta, ze :
ak ide o danovnika, ktory nie je povinny o tomto prijme uctovat, je na jeho rozhodnuti, ci si preplatok zahrnie do prijmov z podnikania alebo nie, ak tak urobi dan bude povazovana za preddavok
je to z casopisu Dane a uctovnictvo 01/09

uz som z toho vsetkeho taka mimo seba, ze si tusim zacnem overovat aj to ako sa volam
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Danuulienka Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
Ja by som postupovala rovnako, zrazenú daň by som žiadala vrátiť ako preplatok.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Usmernenie DRSR:
http://www.porada.sk/t94705-usmernen...odnikania.html
0 0
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

Nie je to tak, to sa niekto pripojil, ale moja otázka znela, že môj klient je účtovnou jednotkou a robíme daňové priznanie a opakujem sa, že tento príjem normálne prirátam k príjmu zo živnosti, použijem paušálne výdavky 40% a daň požiadam vrátiť. Je to správny postup?
Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Danuulienka Pozri príspevok
Nie je to tak, to sa niekto pripojil, ale moja otázka znela, že môj klient je účtovnou jednotkou a robíme daňové priznanie a opakujem sa, že tento príjem normálne prirátam k príjmu zo živnosti, použijem paušálne výdavky 40% a daň požiadam vrátiť. Je to správny postup?
Ďakujem
Teraz buď robíš účtovníctvo a je účtovnou jednotkou, alebo uplatňuješ 40% paušálne výdavky a nie je účtovnou jednotkou. Už sa rozhodni čo je.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Ak rátaš paušálne výdavky nie si účtovnou jednotkou.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Ja by som 40 % z preplatku RZZP do výdavkov neuplatnila. V usmernení DRSR je uvedené, že daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je ........zahrnie preplatok RZZP (hrubý príjem) do základu dane. Nie je uvedené, že ho zahrnie do príjmov, z ktorých si uplatnuje paušál.
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Danuulienka Pozri príspevok
Nie je to tak, to sa niekto pripojil, ale moja otázka znela, že môj klient je účtovnou jednotkou a robíme daňové priznanie a opakujem sa, že tento príjem normálne prirátam k príjmu zo živnosti, použijem paušálne výdavky 40% a daň požiadam vrátiť. Je to správny postup?
Ďakujem

tak mi to vychadza takto:
ak si uctovna jednotka, vedies jednoduche uctovnictvo preukazatelnymi vydavkami, tak si podla usmernenia drsr povinna tento prijem zahrnut do zdanitelnych prijmov a dan je preddavkom, ktory budes ziadat spat
ak nie si uctovna jednotka, uplatnujes pausal 40 alebo 60%, tak sa rozhodnes sama ci to zahrnies do zdanitelnych prijmov, to asi zavisi od vysky preplatku a z toho zrazenej dane, ktoru si budes narokovat u DU ako preplatok a oni ti ho vratia
ak by zrazena dan z RZZP bola mensia ako 100 SKK, tak ju danovy urad nevrati, potom to netreba zahrnovat do zdanitelnych prijmov v pripade ze dan vychadza 0

mam to dobre?
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

beatam Pozri príspevok
Ja by som 40 % z preplatku RZZP do výdavkov neuplatnila. V usmernení DRSR je uvedené, že daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je ........zahrnie preplatok RZZP (hrubý príjem) do základu dane. Nie je uvedené, že ho zahrnie do príjmov, z ktorých si uplatnuje paušál.

nie do zakladu dane ale do prijmov z podnikania
a zo vsetkych prijmov si mozem dat pausal 40 alebo 60%

alebo som uz uplne ale uplne mimo?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
marina8 Pozri príspevok
nie do zakladu dane ale do prijmov z podnikania
a zo vsetkych prijmov si mozem dat pausal 40 alebo 60%

alebo som uz uplne ale uplne mimo?
Nesúhlasím. Usmernenie vyslovene píše o zahrnutí do základu dane, a dokonca uvádza aj §17 zákona o dani z príjmov. Teda podľa mňa pri paušalistov, ak sa rozhodne zahrnúť do základu dane? tak sa to má uvádzať na riadok 40 v DP ako pripočitateľné položka (viď spomenutý § 17). A v tomto prípade nie je možné z preplatku rátať 40% paušálne výdavky.
0 0
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

Môj názor je , že pri 60% paušále je to niečo iné!
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Danuulienka Pozri príspevok
Môj názor je , že pri 60% paušále je to niečo iné!
Čo je iné? Čítala si to usmernenie?

Znenie usmernenia:

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane. Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.
0 0
Danuulienka Danuulienka

Danuulienka je offline (nepripojený) Danuulienka

So Zoltánom plne súhlasím a ďakujem za pomoc
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Danuulienka Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Mám klienta, ktorému bol v roku 2008 vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne samozrejme zdanený. Brala by som tento príjem ako vysporiadaný, len jedná sa o slušný preplatok a stiahnutá daň činí približne 2500 SKK. Príjem zo živnosti za rok 2008 zdaňujem paušálom 40%. Daň vychádza nulová. Rozmýšľala som : keby som tento príjem (samozrejme v hrubom) zo ZP prirátala k príjmu zo živnosti za rok 2008 a použila zdanenie 40% paušálom a zároveň žiadala vrátiť túto zrazenú daň, poradil by mi niekto prosím kto riešil podobný problém, či by bol tento postup správny?
Môžeš sa rozhodnúť, či budeš preplatok a zrážkovú daň považovať za vysporiadanú, alebo nie.
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Čo je iné? Čítala si to usmernenie?

Znenie usmernenia:

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane. Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.


dakujem velmi pekne za vysvetlenie, je mi to uz uplne jasne,myslim, ze toto usmernenie uz budem ovladat aj o polnoci
len potom nerozumiem naco odoberam casopis, ktory si usmernenia vysvetluje po svojom a pisu o preplatku zahrnutom do prijmov z podnikania
a este maju vobec tu drzost napisat, ze " dalsi postup vyplyva z usmernenia DRSR"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať