Zavrieť

Porady

Krádež vozidla pri služobnej ceste.

Ahojte,
chcem sa poradiť, čo robiť v prípade, ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na služobnú cestu súkromným motorovým vozidlom zamestnanca / cestovný príkaz je vopred podpísaný/ a dôjde k odcudzeniu alebo poškodeniu neznámym páchateľom predmetného motorového vozidla, napr. na parkovisku. Je zamestnávateľ povinný nahradiť takto vzniknutú škodu zamestnancovi? Berme do úvahy, že zamestnanec vykonal oznámenie príslušným orgánom - Polícia.
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    aňuša Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcem sa poradiť, čo robiť v prípade, ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na služobnú cestu súkromným motorovým vozidlom zamestnanca / cestovný príkaz je vopred podpísaný/ a dôjde k odcudzeniu alebo poškodeniu neznámym páchateľom predmetného motorového vozidla, napr. na parkovisku. Je zamestnávateľ povinný nahradiť takto vzniknutú škodu zamestnancovi? Berme do úvahy, že zamestnanec vykonal oznámenie príslušným orgánom - Polícia.
    Vopred ďakujem.
    NIE,NIE- zamestnávateľ nieje povinný zaplatiť ukradnuté auto- a ani v súdnom spore by to asi neobstálo
    Ale však nevidím tu žiadny problém, peniažky dostaneš od poisťovne z havarijného poistenia...

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    peniažky dostaneš od poisťovne z havarijného poistenia...
    Nepise, ci ho mal havarijne poistene. Ak ma havarijne poistenie, tak ok. Ale pravdepodobne nie vsetci mame havarijne poistene auto...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    NIE,NIE- zamestnávateľ nieje povinný zaplatiť ukradnuté auto- a ani v súdnom spore by to asi neobstálo
    Ale však nevidím tu žiadny problém, peniažky dostaneš od poisťovne z havarijného poistenia...
    No, ... nie som si istý, či to nie je naopak. S odvolaním sa na § 192 ZP ods. 3 zamestnávateľ zodpovedá za škodu na súkromných veciach zamestnanca, pokiaľ ich použil so súhlasom zamestnávateľa:

    (3) Zamestnávateľ nezodpovedá zamestnancovi za škodu na motorovom vozidle, vlastnom náradí, vlastnom zariadení a vlastných predmetoch potrebných na výkon práce, ktoré použil pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním bez písomného súhlasu zamestnávateľa.

    Ak zamestnanec nemal havarijné poistenie, tak môže od zamestnávateľa žiadať náhradu škody, ktorá mu tým vznikla, ak zamestnávateľ s použitím súkromného auta súhlasil.

    Práve preto pri súkromných autách sa vyžaduje, aby auto bolo havarijne poistené, aby si zamestnanci v prípade škody uplatnili náhradu u poisťovne a nie u zamestnávateľa.

    Tu je staršia diskusia na túto tému:

    http://www.porada.sk/t28109-havarijne-poistenie.html

    Krádež vozidla pri služobnej ceste.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.