Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Téma je uzavretá.
mami2709 mami2709

mami2709 je offline (nepripojený) mami2709

Ďakujem za odpoveď. Bude to prvá možnosť. SRO2 kúpila už postavenú a skolaudovanú budovu /cca. z roku 1968/ a potrebuje teraz doriešiť prípojky. Ďakujem.
0 0
bullyshade bullyshade

bullyshade je offline (nepripojený) bullyshade

Ahojte. Cimon chcel by som teba poprosit o radu. Uz sme to davnejsie riesili a doporucil si nieco a teraz sa to posunulo dalej. Takze vec:
Pozemok v zastavanom uzemi obce, preluka medzi 2 stavbami, ustne vyjadrenie starostu, ze je vhodny na zastavbu, lenze v danej lokalite nie je spracovany uzemny plan, tak sme sa dvaja dali dokopy, lebo nasa vylucna potreba zapricinila, ze kedze obec nema peniaze na UP, tak sme to na zaklade zmluvy zaplatili a obec to dala obstarat. Autorizovany architekt vypracoval doplnok UP, prisli pripomienky vsetkych dotknutych organov kladne. Lenze po termine prisli pripomienky niekolkych obcanov napr citujem" tieto stavby ISTE nesplnia poziadavky stav. z. a slov. tech. noriem pokial ide o odstup k susediacim stavbam" toto sa podla mna posudzuje az v uzemnom konani a nie pri doplnku UP a okrem toho moj pozemok ma cez 9 m sirku a od stavby susednej by bola moja cca 7-8m aj od hranice 2m splnim. Podotknem ze ide o dom/chata na rekreaciu so sirkou 5m tak ako je tam mnozstvo inych. Dalej vyjadrenie obcana " Treba zachovat pravo prechodu cez pozemky do zahrad, na luky a do lesa..." Ziadne bremeno prava prechodu nie je ani nikdy nebolo, pozemok mam ohradeny plotom uz desiatky rokov a nik tadial nema pravo chodit ani nechodi... Dalej " Sme presvedceni, ze realizaciou novej stavby by malo okrem ineho negativny dopad na urbanisticku a architektonicku kvalitu prostredia" Ved tam nie je ziadna uzavera ani ine obmedzenie a zakon hovori jasne o odstupoch stavieb od hranic a tiez inych stavieb... Domy v tej lokalite su postavene skoro od hranice po hranicu bez volnych pozemkov a ja necham medzery... Dalej " v danej lokalite bol pozorovany prelet orla skalneho" som uprostred osady medzi domami a orol tam nikdy nehniezdil ani lietat som tam jakziv ziadneho nevidel... A orol prelietava ponad polovicu uzemia SR.
No a obec vyhodnotila tieto pripomienky aj ked su po termine a na zaklade nich obecne zastupitelstvo rozhodlo o vypusteni mojej parcely z toho doplnku UP, ktory sme si zaplatili.
Podotknem, ze som svoj pozemok odmietol v minulosti predat tym co pisali pripomienky. Chceli ho aby si tam ich syn postavil dom a bol blizko...
Starosta mi teraz povie, ze ta rodina su jeho volici a tiez tam maju dalsiu rodinu a ked si ich pohneva, co bude robit pri dalsich volbach. Ze odhliadnuc od toho co si o tom on mysli, ze poslanci taktorozhodli a hotovo. Ten isty princip asi ako on odprezentoval...
Cimon, skus k tomuto nieco prosim ta. Lebo ja som uz bezradny. Ci dat preskumat rozhodnutie obecneho zastupitelstva prokuratorovi, alebo skus poradit nieco prosim ta. Vopred dakujem
0 0
oli1988115 oli1988115

oli1988115 je offline (nepripojený) oli1988115

Zdravim Vás.
Potreboval by som od Vás radu. S priateľkov si chceme postaviť dom. Jej rodičia mali veľku parcelu z ktorej sme si dali tretinu zamerat a prepisat na seba. Parcela sa nachadza v extravilane obce ale je zahrnuta v uzemnom plane na individualnu bytovu vystavbu. Na pozemku nie su inž. siete ale od plynarni, elektrarni, telekomunikacii, ciest, vynatie z podneho fondu ... sme dostali kladne vyjadrenia. V priebehu tychto vybavovacie sme skusali ziadat aj o to aby nám elektrarne na ich naklady predlzili siet na pozemok (nepodstatne aj tak sa to nepodarilo) na co sme potrebovali od starostky vyjadrenie, kde sa vyjadrila ze sa jedna o pozemok urceny na individualnu bytovu vystavbu a este nam aj vravel ze fajn ze to vybavujeme v zime ze si mame aj projekt domu uz kupit a pod, prosto zatial ziaden problem. A teraz nastava problem ... Starostka naprojektovala cez pozemok priatelkynych rodicov kanal ku vzdialenejsej lokalite. Priatelkyn otec jej vsak nechce dovolit po jeho pozemku tento kanal tahat ( nasho pozemku sa tento kanal netyka, tato cas pozemku je uplne inede). Teraz ked uz mame vybavene vsetky papiere a chceme ziadat o uzmene konanie nam starostka oznamila ze to len tak jednoducho nepojde (aj ked doposial tvrdila opak a mame aj to vyjadrenie co som pisal skor o tom ze pozemok je urceny na individualni bytovu vystavbu a je aj v uzemnom plane obce na to urceny). Tato cast obce urcena na ind. byt vystavbu ma len 3 parcely. Nasu priatelkynych rodicov a este jedna rodina, ktrora tam uz byva. Pani starostka sa zacala ohanat tym ze v tom uzemnom plane ma na nasich pozemkoch zakreslenu cesticku a asi 12 domcekov a tym ze my sme z tej rodicovskej veclekej parcely vyclenili len jeden pozemok na ktorom chceme stavat tak ze to neni uz v sulane s uzemnym planom kde je ich 12 ... Moze nam ona urcovat ako ja mam rozdelit parcelu a kolko domov ja mam na nu postavit ??? Ja ani nechapem ako je mozne ze na tom nasom pozemku si ona mohla takyto uzemny plan urobit. A ked uz aj hovorime o uzmenom plane. Vzdy som videl len uzemne plany kde bolo to uzemie napr urcene na vystvabu oznacene len srafovanim, ziadne domaceky, ziadne orientacie a podobne ... Dalej jej tam vadi ze sme si vybavili vynimku na vstup z cesty a ze ona uz dalsiu taku vynimku nedostane. Ale nechapem na co by jej ta vynimka bola ked vsetky okolite pozemky su rodicov mojej priatelky, preco ju boli hlava. No prosto mam pocit taky že nas stale nahovarala aby sme si povybavovali vsetky papierovacky objednali projekt (naliali do toho 2000 E) a ona ma nas teraz pekne v hrsti. Keby to tvrdila na zaciatku ze to nepojde a robila problemy a nedala nam ten papier pre tie elektrarne ze je to na byt vystavbu tak od toho odskocime, ale prave naopak, este nas posmelovala aj ked to teraz popiera. No vsetky pie problemy preco sa to neda by sa dali vyriesit ak by priatelkyn otec podpisal ze cez jeho pozemok moze ist kanal. ZAZRAK, zrazu by to islo. Pripada mi to ako zamerne uvedenie nas do omylu a hnusne vydieranie. Tak sme nakoniec tu ziadost na uzemne ani nepodali, bolo nam luto tych 40 eur vyhodit ked aj tak z toho, nic ale mame tam ziadost na ohlasenie drobnej stavby na el. stlp ku ktorej sa nam tiez doposial nevyjadrila s ustnym odvovodnenim ,,ze je tu stale ten problem a caka na priatelkyneho ocka kedy to pride vyriesit,, Pritom nas pozemok v tym jej kanalom nic nema. Je od neho vzdialeny 25 metrov. A dalsie vec na tom tretom pozemku ktory je zahrnuty v tom uzemnom plane ako ind. byt. vystavba (nas, priatelkynch rodicov a susedov) si sused postavil dom. A tiez rozmer jeho domu ani velkost pozemku nezodpoveda tym pokreslenym stvorcekom v uzemnom plane, ktotrym sa ona uhana. Jeho pozemok je tiez uz extravilane a jemu to povolenie podpisala. Prosto zda sa mi to ako hnusne vydieranie ... Skusne mi poradit. V podelok idem za veducou uzemneho rozhodovania na mestkom uradev Presove pod ktre spade aj obec Zaborske, lebo je to moja znama ci mi nejako neporadi, ale ako citam tak na starostov a ich odbornost v problematike vystavy aj ked ma vystudovane murar - casnik neni ziaden organ co by ich riadil. Skuste mi poradit co mam robit. Mame aj ine pozemky, ale nech ma potom k nahrade vsetky tie poplatky a projekt domu, ked nas cely cas zavadzala. Dakujem velmi pekne za radu. Ak by ste chceli poslat nejake papiere tak mi napiste naskenujem .... Dakujem este raz
0 0
deniel90101ma deniel90101ma

deniel90101ma je offline (nepripojený) deniel90101ma

Caute ak idem zateplovat,tahat novy privod el. a plynu ,idem menit strechu pri tejto oprave RD sa nezmenia obrysi budovi iba zmenim tvar strechy z ihlanu na klasicke acko.Potrebujem stavebne povolenie?ak ano co ak si ho nevybavim a zacnem bez neho?mame dobrych susedov takze s nimy by problem nebol.
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

deniel90101ma Pozri príspevok
Caute ak idem zateplovat,tahat novy privod el. a plynu ,idem menit strechu pri tejto oprave RD sa nezmenia obrysi budovi iba zmenim tvar strechy z ihlanu na klasicke acko.Potrebujem stavebne povolenie?ak ano co ak si ho nevybavim a zacnem bez neho?mame dobrych susedov takze s nimy by problem nebol.
Jednoznačne ÁNO, treba stavebné povolenie. Ak ho nevybavíte, pôjdete robiť čiernu stavbu. Dnes už neudávajú len susedia, ale aj starostovia, vzdialení susedia,... No a pozor na nový presah strechy, aby neprečnieval k susedovi, to by bolo v budúcnosti na súd a určite nie na "dobrých susedov".
0 0
doboška doboška

doboška je offline (nepripojený) doboška

Zdravím Vás, rada by som vedela Váš názor na výmenu brány, ktorá je súčasťou plota. Vymenila som starú (otváraciu) bránu za novú posuvnú s tým, že neohlasovala som to na stav.úrad, nakoľko som to brala ako bežné udržiavacie práce (oprava a výmena oplotenia bez zmeny trasy). Stav.úrad však začal proti mne priestupkové konanie a musela som si dať ohlásenie drobnej stavby. Je pravda, že stĺpy, ktoré držia bránu a koľajnica sú zabetónované v zemi a sú mimo pôvodnej trasy (čo je logické, keďže brána sa bude posúvať presne po trase tej starej brány).Teraz je stav.úrad ticho, ja tiež, ale už upynul mesiac (mám to brať, že nemajú námietky??) Oni by chceli, aby som bránu viedla z vnútornej strany domu, lebo že sa bude vysúvať do chodníka a že by mohla ohroziť chodcov (koľajnica je zabudovaná dokonca v pozemku inej osoby, o čom sme ale ani nevedeli, povedali nám to až na stav.úrade). Pokiaľ by chceli nariadiť ostránenie stavby, museli by argumentovať verejným záujmom,ale rozpor s ním ja nevidím. Stav je taký, že mám rozostavanú bránu a čakám a stav.úrad je nečinný. zákon ani nepozná dodatočné ohlásenie "drobnej stavby", neoznámili mi, že to chcú riešiť cez stavebné povolenie a ohlásenie tam mám (nekompletné, bez príloh a nevyzvali ma k ničomu). Čo vy na to? ďakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
EvaB. Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: EvaB.

Chceme postaviť prístrešok pre ovce o rozmere cca 5x5 m, štyri steny a strecha, bez podlahy. Konštrukcia bude drevená, pričom nosné (agátové) stĺpy budú zapustené bez betónovania do zeme asi 60 cm. Je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby? Je (§43 stavebného zákona bod c) ukotvenie pilótami, bod e) umiestnenie pod zemou) alebo nie je takáto stavba pevne spojená so zemou ?
Ďakujem.




Ešte si to chcem ujasniť. Ak je to stavba/drobná stavba, ide o ukotvenie pilótami alebo umiestnenie pod zemou? Ako by sa dalo takéto niečo postaviť bez toho, aby to bolo klasifikované ako stavba/drobná stavba?
Ďakujem.

1. o ukotvenie pilótami - je to stavba


alebo umiestnenie pod zemou - je to stavba


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mami2709 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či viete poradiť aj v podobnej situácii avšak vo vzťahu dvoch podnikateľ.subjektov? SRO1 vlastní pozemok, na ktorom má SRO2 zriadené vecné bremeno práva prechodu a prejazdu. SRO2 by chcela realizovať vodovodnú, kanalizačnú a plynovú prípojku pre svoju nehnuteľnosť, avšak rozvody musia ísť cez pozemok SRO1. Rada by som vedela, čo všetko potrebuje SRO2 k tomu, aby mohla začať stavebné konanie? Je v takom prípade potrebné stavebné povolenie, alebo stačí len ohlásenie drobnej stavby? Ďakujem veľmi pekne.
Na vodovodnú, kanalizačnú a plynovú prípojku postačí ohlásenie podľa § 57 ods. 1 SZ (sú to drobné stavby podľa § 139b ods. 7 SZ) - za každú sa platí 10,00 €.

Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom stavebného pozemku, alebo že má k nemu Iné právo. Iné právo je uvedené v § 139 ods. 1 SZ :

§ 139
Vymedzenie niektorých pojmov


(1) Pod pojmom "iné práva k pozemkom a stavbám" použitým v spojení "vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich" sa podľa povahy prípadu rozumie

a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy, dohody o budúcej kúpnej zmluve alebo dohody o budúcej zmluve o vecnom bremene, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu, 13)
b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou, 13a)
c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov, 13b)
d) užívanie pozemku alebo stavby na základe koncesnej zmluvy, z ktorej vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu.13c)

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
deniel90101ma Pozri príspevok
Caute ak idem zateplovat,tahat novy privod el. a plynu ,idem menit strechu pri tejto oprave RD sa nezmenia obrysi budovi iba zmenim tvar strechy z ihlanu na klasicke acko.Potrebujem stavebne povolenie?ak ano co ak si ho nevybavim a zacnem bez neho?mame dobrych susedov takze s nimy by problem nebol.

Na taký rozsah prác treba stavebné povolenie.

Stavať bez ? otázka a odpoveď :

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
doboška Pozri príspevok
Zdravím Vás, rada by som vedela Váš názor na výmenu brány, ktorá je súčasťou plota. Vymenila som starú (otváraciu) bránu za novú posuvnú s tým, že neohlasovala som to na stav.úrad, nakoľko som to brala ako bežné udržiavacie práce (oprava a výmena oplotenia bez zmeny trasy). Stav.úrad však začal proti mne priestupkové konanie a musela som si dať ohlásenie drobnej stavby. Je pravda, že stĺpy, ktoré držia bránu a koľajnica sú zabetónované v zemi a sú mimo pôvodnej trasy (čo je logické, keďže brána sa bude posúvať presne po trase tej starej brány).Teraz je stav.úrad ticho, ja tiež, ale už upynul mesiac (mám to brať, že nemajú námietky??) Oni by chceli, aby som bránu viedla z vnútornej strany domu, lebo že sa bude vysúvať do chodníka a že by mohla ohroziť chodcov (koľajnica je zabudovaná dokonca v pozemku inej osoby, o čom sme ale ani nevedeli, povedali nám to až na stav.úrade). Pokiaľ by chceli nariadiť ostránenie stavby, museli by argumentovať verejným záujmom,ale rozpor s ním ja nevidím. Stav je taký, že mám rozostavanú bránu a čakám a stav.úrad je nečinný. zákon ani nepozná dodatočné ohlásenie "drobnej stavby", neoznámili mi, že to chcú riešiť cez stavebné povolenie a ohlásenie tam mám (nekompletné, bez príloh a nevyzvali ma k ničomu). Čo vy na to? ďakujem

Ťažko zhodnotiť presný rozsah prác, takže neviem posúdiť či možnmo aplikovať § 139b ods. 15 SZ - bežné udržiavacie práce.

Dodávam len jedno :

SZ nepozná pojem dodatočné ohlásenie drobnej stavby - stavebnej úpravy.

Ak chce stavebný úrad túto vec riešiť zákonným spôsobom (povolením), tak je to len cez § 88a SZ - dodatočné povolenie stavby.

CIMOM
0 0
gizmo16 gizmo16

gizmo16 je offline (nepripojený) gizmo16

0 0
bullyshade bullyshade

bullyshade je offline (nepripojený) bullyshade

ahojte. Prosim ta Cimom, na strane 199 som vlozil otazku (od bullyshade). Mohol by si na to prosim pozriet? dakujem
0 0
Ka-Be Ka-Be

Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

dobrý deň,
prosím Vás o radu. Plánujeme kúpiť pozemok 8m široký a stavať RD z jednej strany na hranici (susedov dom tam už je) a z druhej strany 1,5 m od hranice. Sused, ktorý je na hranici tvrdí, že my tak stavať nemôžeme a nebude s tým súhlasiť. Ale my vieme, že ak ho trvalo neobmedzíme v užívaní pozemku, stavba na hranici je možná. Tak aj nám povedali na stavebnom úrade. Ak bude namietať takto na stavebnom konaní, ako rozhodne stavebný úrad? je to oprávnená námietka?

Ešte druhá otázka, statik nám hovoril, že musíme dodržať hĺbku jeho základov (nie nižšie alebo vyššie)...
ďakujem
0 0
Ka-Be Ka-Be

Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

posúvam
0 0
tatika1 tatika1

tatika1 je offline (nepripojený) tatika1

Ahoj CIMON, dostala som od manžela zmluvu o budúcej darovacej zmluve a tým chcem vstúpiť do stavebného konania..pričom stavebné povolenie bolo vydané len na manžela-kvôli vlastníctve pozemku. Staviame už ale tretí rok a neviem, či musím, najprv požiadať o predlženie SP, alebo to nie je potrebné a stačí ak rovno napíšem žiadosť o zmenu stavby ešte pred jej dokončením a odôvodním to tým ˝iným právom˝ktoré som od manžela dostala- budúca darovacia zmluva
0 0
Tomáš. Tomáš.

Tomáš. je offline (nepripojený) Tomáš.

Dobrý večer,

Chcel by som si postaviť chatu na trvalé bývanie. Na ornej pôde, bez inžinierských sieti, chcem tam mať fotovoltaicke panely na elektriku, vodu zo studňe, a čističku odpadových vôd.

Da sa to posvaviť ako drobná stavba keby mala 25m2 a výšku 4,5 metra.
Stavebný zákon č.50/1976
§139b

Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Mohli by ste mi poradiť?

alebo ako jednoduchá stavba, keby to bola jednoduchá stavba stačilo by ohlásenie stavebnému úradu?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Tomáš. Pozri príspevok
Dobrý večer,

Chcel by som si postaviť chatu na trvalé bývanie. Na ornej pôde, bez inžinierských sieti, chcem tam mať fotovoltaicke panely na elektriku, vodu zo studňe, a čističku odpadových vôd.

Da sa to posvaviť ako drobná stavba keby mala 25m2 a výšku 4,5 metra.
Stavebný zákon č.50/1976
§139b

Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Mohli by ste mi poradiť?

alebo ako jednoduchá stavba, keby to bola jednoduchá stavba stačilo by ohlásenie stavebnému úradu?
k vyznacenemu : ...Doplnove stavby k uz postavenemu domu !!!, tzn. napr.sopa,ci garaz atd. K comu chces ty postavit doplnovu sluzbu?

- zisti si na obci a stav. urade, ci ti vobec na ornej pode dovolia stavat

hod si hore do vyhladavaca "mobilny dom" tam mas zopar dobrych rad
1 0
Juliettee Juliettee

Juliettee je offline (nepripojený) Juliettee

Dobrý. Sused staval menšiu stavbu( prístrešok pre traktor), nevypýtal si povolenie a má to len 90 cm od steny môjho domu. Aká je nutná vzdialenosť stavby v blízkosti môjho domu.
0 0
erika5001 erika5001

erika5001 je offline (nepripojený) erika5001

chcem sa spýtať, viete niekto či treba nejaké špeciálne stavebné povolenie, ak sa bude podkopávať obecná cesta s krtkom, ked ideme zavádzať vodovodnú prípojku k rod. domu? obec nám už stavebné povolenie dala, ale neviem, či tam treba ešte nejaké orgány zahrnúť?! dakujem
0 0
daniela2209 daniela2209

daniela2209 je offline (nepripojený) daniela2209

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, sused chce na svojom dome navýšiť múry a strechu o cca 1,5m, tým nám však úplne zabráni, aby sme mali v
dvoch izbách svetlo, nakoľko sú otočené smerom k nemu a pomerne blízko cca 3-4 m, má vôbec zmysel podať v tejto záležitosti námietku voči stavebnému konaniu?.
ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať