Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
lunek lunek

lunek je offline (nepripojený) lunek

Dobrý deň,

Z priateľkou by sme sa chceli pustiť do prístavby k rodinnému domu. Mám pár nedoriešených otázok.

Máme to naplánované tak, že by vznikli 2 samostatné domácnosti. k RD by sa pristavila spálňa, kuchyňa s obyvačkou a pribudol by ďalší vchod cca 80m3. Využily by sme aj priestory z pôvodného RD (chodby by sa prerobili na WC a sprchu+ zdielaná všetka technológia). Do RD sa nebudú robiť zásadné konštručné zmeny. 1 veľké okno sa prerobí na vchod a druhé veľké okno sa prerobí na prechod do novej prístavby. Ostatné priečky zostanú prakticky nezmenené.

otázka č.1
Majiteľkou RD a okolitého pozemku je moja mama. Je možnosť, aby som bol majiteľom iba pozemku na ktorom bude prístavba stáť a tej časti RD ktorá bude využitá na vytvorenie novej domácnosti? cca 40m3 je to +-1/3 celej rozlohy RD. Ide mi hlavne o to či mi to neskomplikuje vybavovanie stavebného povolenia, a vybavovanie hypotéky.

otázka č.2
Ako je to so zdielaním jednotlivých inžinierskych sietí. Nakoľko to budú 2 samostatné domácnosti s dvoma majiteľmi, je nutné aby na každú inžiniersku sieť bola nová prípojka? Napr1, kúrenie bude pre obe domácnosti spoločné, tak 2 plynové prípojky sú úplne zbytočné. Napr2. práve riešim prípojku na kanalizáciu a rekonštrukciu vodovodu. Potrubia a technické riešenie už dimenzujem na možnosť pripojenia ďalšej domácnosti. Hádam to nerobím zbytočne.

otázka č.3
prístavbu plánujeme riešiť tzv. za pochodu, postupne ako bud stavba rásť sa budeme sťahovať do nových priestorov. napr. novú spálňu už budeme využívať, aj keď kuchyňa ešte nebude hotová. Može z toho vzniknúť neaký problém, že tam budeme bývať už pred kolaudáciou?

ďakujem za odpovede
0 0
Janko Hraško2 Janko Hraško2

Janko Hraško2 je offline (nepripojený) Janko Hraško2

Zdravím,

riešil niekto stavebné povolenie na plot? Kedže sme si kúpili stavebný pozemok ,ale na stavbu domu momentálne nemáme dosť peňazí, tak si chceme aspoň tento pozemok oplotiť aby nám tam nemohli vojsť elektrikári a umiestniť si stĺp napr na stred pozemku. Zároveň by sme si tam mohli vysadiť nejaké stromčeky ,a aby nám počernejší kamaráti ich nechodili oberať potrebujeme plot. Lenže plot bude prvá stavba na tomto pozemku tak bude potrebné aj stavebné povolenie.. riešil niekto takýto problém? Potrebujem teraz ísť za architektom aby mi nakreslil ako vyzerá pletivový plot?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Janko Hraško2
Zdravím,

riešil niekto stavebné povolenie na plot? Kedže sme si kúpili stavebný pozemok ,ale na stavbu domu momentálne nemáme dosť peňazí, tak si chceme aspoň tento pozemok oplotiť aby nám tam nemohli vojsť elektrikári a umiestniť si stĺp napr na stred pozemku. Zároveň by sme si tam mohli vysadiť nejaké stromčeky ,a aby nám počernejší kamaráti ich nechodili oberať potrebujeme plot. Lenže plot bude prvá stavba na tomto pozemku tak bude potrebné aj stavebné povolenie.. riešil niekto takýto problém? Potrebujem teraz ísť za architektom aby mi nakreslil ako vyzerá pletivový plot?
Janko Hraško2
Zdravím,

riešil niekto stavebné povolenie na plot? Kedže sme si kúpili stavebný pozemok ,ale na stavbu domu momentálne nemáme dosť peňazí, tak si chceme aspoň tento pozemok oplotiť aby nám tam nemohli vojsť elektrikári a umiestniť si stĺp napr na stred pozemku. Zároveň by sme si tam mohli vysadiť nejaké stromčeky ,a aby nám počernejší kamaráti ich nechodili oberať potrebujeme plot. Lenže plot bude prvá stavba na tomto pozemku tak bude potrebné aj stavebné povolenie.. riešil niekto takýto problém? Potrebujem teraz ísť za architektom aby mi nakreslil ako vyzerá pletivový plot?

Aj keď neskôr, ale prikladám link s odpoveďou na uvedenú otázku :
http://www.micega.sk/cache/documents...1448368246.pdf


CIMOM TN - Miloš Mičega
0 0
kubistar kubistar

kubistar je offline (nepripojený) kubistar

Vyjadrenie pamiatkoveho uradu:

pisal som na KPU a odpisali mi, ze ziadost mam napisat ja

Vedel by niekto preposlat nejaky vzor.?

Dakujem
0 0
Matej12333 Matej12333

Matej12333 je offline (nepripojený) Matej12333

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať sused stavia prístavbu alebo čo to je ku svojmu domu a múry mu začínajú tam kde je plot a končia na jeho dome ... Je to dovolené alebo môžem podať sťažnosť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

A teba to ako ohrozuje alebo obmedzuje, keď je to na eho pozemku?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Matej12333
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať sused stavia prístavbu alebo čo to je ku svojmu domu a múry mu začínajú tam kde je plot a končia na jeho dome ... Je to dovolené alebo môžem podať sťažnosť?
Aj pri stavbe pristavby treba dodrziavat vzdialenosti./daj do googlu napr. vzdialenost medzi domami/

Ak sused stavia pristavbu, potreboval na to stav.povolenie.Ty,sused si mal byt ako ucastnik konania o tom informovany,mal si podpisat suhlas,alebo podat namietku k projektu a SP.
Ak ti sused nedal projekt k nahliadnutiu a vyjadreniu,zajdi na stav.urad, kde ti daju viac informacii.
0 0
Nivela Nivela

Nivela je offline (nepripojený) Nivela

Ahoj, zdá sa, že by si mi vedel poradiť. Vložila som sem otázku, pre jednoduchosť vhodím len link. Podľa niektorých Tvojich odpovedí sa mi zdá, že ani my by sme vyjadrenie susedov nepotrebovali. Ale ak si nájdeš čas na prečítanie mojej otázky a odpovieš mi konkrétne, budem Ti vďačná.

http://www.porada.sk/t299226-o-kolko...-zastavbe.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tabureett

A čo ak prístavba bude "blízko" plota a môže ovplyvniť podmienky na susednom pozemku?
Ani tak nie.
0 1
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

tabureett
Miloš Mičega - CIMOM TN
K prestavbe RD

DODATOK !!! :
K žiadosti sa nikdy nemusí dokladať stanovisko vlastníka susednej nehnuteľnosti. Stavebný úrad to nemôže vyžadovať, ale určite to niekde pýtajú. Konajú protizákonne. Môžu to požadovať, iba ak by ste stavbou zasiahli na susedný pozemok, teda aj prípojkou. Vteda ale nemusí pýtať vyjadrenie suseda, ale doklad o inom práve podľa § 139 ods. 1 SZ.
Dodávam, že stavebný úrad nemôže požadovať súhlas suseda s povolením stavby ani v tom prípade, ak budete na výstavbu potrebovať ísť na jeho pozemok (napr. lešenie). Ak sa so susedom nedohodnete, môže sa na stavebnom úrade podať žiadosť o uloženie opatrenia na susednom pozemku (§ 135). Takéto rozhodnutie je prvostupňové, možno sa proti nemu odvolať, ale pri jeho kvalitnom (vecnom) a procesnom zvládnutí je na "svete" možnosť za podmienok uvedených v rozhodnutí vstúpiť na susedný pozemok. Samozrejme, že aj tak môže byť prekážka, sused nemusí súhlasiť (fyzicky nepustí nikoho). Potom je už len ísť spôsobom nariadenia výkonu rozhodnutia, ale to už idem do extrému.

Toľko v krátkosti. Ak pomôže, tak OK.


CIMOM
A čo ak prístavba bude "blízko" plota a môže ovplyvniť podmienky na susednom pozemku?
Nemusí byť ani v blízkosti plota so svojou prístavbou, ak ide prístavba aj do výšky, robieva sa aj svetlotechnické posúdenie.
Podľa mňa musí byť na prístavbu existujúcej stavby stavebné povolenie.
K projektu prístavby existujúcej stavby sa vyjadrujú účastníci - priami susedia.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Ak sa mení pôdorys stavby, musí byť stavebné povolenie. Aj skolaudovanie, zavedenie do katastra. Ak nie, pri najbližšom predaji domu problémy, Ev. aj s bankou, ak by bola potrebná. Žiadny znalec sa nepustí do posudku bez uzavretých záležitostí.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tabureett


Korela píše INÉ !
Nie, nepíše iné, len to je inak naformulované - trochu nejasne a nejednoznačne.

Keď sa robí prístavba, tak na to treba stavebné povolenie. Po podaní žiadosti o stavebné povolenie začne stavebné konanie. O začiatku stavebného konania sú informované dotknuté osoby, medzi ktoré patrí aj vlastník susedného pozemku. Dotknuté osoby môžu, ale NEMUSIA sa vyjadriť k projektu, teda prístavbe. Nemusia dávať súhlas, nie je to povinná príloha k žiadosti o stav. povolenie, môžu ale podať námietky či pripomienky.

Ak nič neurobia, teda nedajú písomné námietky počas stavebného konania, tak pri splnení ostatných podmienok stav. úrad vydá stavebné povolenie. Aj bez toho, aby sused dával nejaký súhlas.

Staviteľ teda nemusí kontaktovať vlastníkov susedných nehnuteľností, aby mu dali súhlas. Stačí, že podá žiadosť o stav. povolenie.

Ty si sa pýtal k pôvodnému výroku:

"K žiadosti sa nikdy nemusí dokladať stanovisko vlastníka susednej nehnuteľnosti."

Korela správne konštatovala, že k projektu sa vyjadrujú účastníci - resp. môžu sa vyjadriť, ale nemusia.

Ty, ako žiadateľ o stav. povolenie, nemusíš prikladať žiadny súhlas suseda.
0 1

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať