Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 19:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
tiger111 Pozri príspevok
no neviem...
Na to, že to je 1000-ci príspevok v tejto téme som očakával viac, lebo ani neviem čo to má byť.


CIMOM
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Zdravim CIMOM,
minuly rok som kupil pozemok. Na vedlajsom pozemku ma sused dom, ale len nejakch 20 cm od hranice pozemku - meral to geodet.
Nezda sa mi to, je to nova stavba, tak nejake 3-4 roky stoji.
Teraz sused hovori, ze sa blizsie ako na meter k nemu nedostanem. Je to tak ? Neviem co tym mohol mysliet. Mohol by som stavat uz 0,5 m od hranice ?
Da sa niekde zistit, ze ake stavebne povolenie mal sused a ci dom nepostavil blizsie k hranici ako mal povolene ? Viem, na stavebnom urade. Ale daju mi takuto informaciu ? Alebo len ked pani na urade bude mat dobru volu ? Mam na to nejaky narok ?
Naposledy upravil Gard : 13.03.10 at 17:13
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Gard Pozri príspevok
Zdravim CIMOM,
minuly rok som kupil pozemok. Na vedlajsom pozemku ma sused dom, ale len nejakch 20 cm od hranice pozemku - meral to geodet.
Nezda sa mi to, je to nova stavba, tak nejake 3-4 roky stoji.
Teraz sused hovori, ze sa blizsie ako na meter k nemu nedostanem. Je to tak ? Neviem co tym mohol mysliet. Mohol by som stavat uz 0,5 m od hranice ?
Da sa niekde zistit, ze ake stavebne povolenie mal sused a ci dom nepostavil blizsie k hranici ako mal povolene ? Viem, na stavebnom urade. Ale daju mi takuto informaciu ? Alebo len ked pani na urade bude mat dobru volu ? Mam na to nejaky narok ?
Požaiadať na stavebnom úrade.
Ak by nechceli poskytnúť SP, tak požiadať v zmysle zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám.

Požiadať o xerokópiu SP v písomnej forme.


CIMOM
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Dik za odpoved,

este by som sa chcel spytat ako je to s tym jednym metrom vzdialenosti domov, resp. ked ma sused dom 20 cm od hranice pozemku, prakticky tym znehodnotil moj pozemok. Jedine ako ho zhodnotit, je postavit tiez na hranici. Chcem nechat ale z mojej strany 60 cm aby som mohol stenu zateplit a omietnut. Spolu by to bolo 80cm medzi domami. Neodporuje to nejakej norme (poziarnej alebo inej) ?
Naposledy upravil Gard : 15.03.10 at 19:27
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Gard Pozri príspevok
Dik za odpoved,

este by som sa chcel spytat ako je to s tym jednym metrom vzdialenosti domov, resp. ked ma sused dom 20 cm od hranice pozemku, prakticky tym znehodnotil moj pozemok. Jedine ako ho zhodnotit, je postavit tiez na hranici. Chcem nechat ale z mojej strany 60 cm aby som mohol stenu zateplit a omietnut. Spolu by to bolo 80cm medzi domami. Neodporuje to nejakej norme (poziarnej alebo inej) ?
treba pozrieť § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z.


CIMOM
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

poznam ten §6, tam som vsak odpoved nenasiel. Podla toho co tam citam, tak neviem ako sused mohol postavit dom tak ako postavil, t.j. 20 cm od hranice. Alebo to vtedy nikto nepovazoval za znehodnotenie susedneho pozemku ? Potreboval by som konkretnu odpoved na moj pripad.
Je mozne ze sused uz postavil ako postavil a na mna zrazu vytiahnu vyhlasku o odstupoch od susednej stavby ? Viem si to zivo predstavit, ze ano a este sa budu cudovat, ze preco sa mi to nepaci.
Naposledy upravil Gard : 16.03.10 at 10:06
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Gard Pozri príspevok
poznam ten §6, tam som vsak odpoved nenasiel. Podla toho co tam citam, tak neviem ako sused mohol postavit dom tak ako postavil, t.j. 20 cm od hranice. Alebo to vtedy nikto nepovazoval za znehodnotenie susedneho pozemku ? Potreboval by som konkretnu odpoved na moj pripad.
Je mozne ze sused uz postavil ako postavil a na mna zrazu vytiahnu vyhlasku o odstupoch od susednej stavby ? Viem si to zivo predstavit, ze ano a este sa budu cudovat, ze preco sa mi to nepaci.
Nie je možné takto povedať, či stavbu možno dať bližšie. Myslím, že áno.
Samozrejme došlo k znehodnoteniu pozemku (ak UPD neruieši tieto pozemky na úrovni územného plánu zóny).


CIMOM
0 0
komofei komofei

komofei je offline (nepripojený) komofei

Pozdravujem Vas.

Chcel by som Vas poprosit o radu ohladom vybavovania stavebneho povolenia v mojom pripade, ktory je nasledovny:
Vlastnim pozemok v intravilane obce, na ktorom mam vynatu cast pre stavebne ucely, kde chcem stavat RD. Je to 4. pozemok, co je cca 65m od parcely po ktoru je pristupova cesta a po ktorej ide NN (elektrina). Momentalne mam kladne vyjadrenia pre stavbne povolenie co sa tyka pristupovej cesty, avsak velky problem vidim s elektrinou. 8. oktobra 2009 som prostrednictvom obce podal ziadost o pripojenie na odber el. energie na VS distribucnu a 6. novembra mi prislo suhlasne stanovisko, avsak s napojenim na novu (este neexistujucu) trafostanicu. V odpovedi pisu, ze to nieje pouzitelny doklad k stavebnemu konaniu. Pytal som sa na aktualny stav starostu obce a ten mi popisal postup, ze momentalne caka na odpoved z elektrarni (uz od oktobra 2009), pokial snim uzavru zmluvu a prevedu nanho pravomoci/zodpovednosti, aby vybavil projekt a povolenie vystavby elektrickej siete v oblasti, kde mam pozemok. Navyse mi oznamil, ze po vybaveni vsetko to musi dat naspat elektrarnam, ktore maju 550 dni na realizaciu sieti podla projektu. Takze to vyzera tak, ze je mozne, ze ak by aj starosta vybavil projekt (uz sa vraj kresli) a povolenie za povedzme 3 mesiace, tak ajtak to mozu elektarrne postavit az na zaciatku roka 2012. Ake mam vlastne moznosti? Mozem ziskat stavebne povolenie aj bez elektrickej pripojky pocas vystavby? Nas rodicovsky dom je na tej istej ulici vo vzdialenosti cca 200m od mojho pozemku - mohol by som sa pocas vystavby pripojit na elektrinu doma?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
komofei Pozri príspevok
Pozdravujem Vas.

Chcel by som Vas poprosit o radu ohladom vybavovania stavebneho povolenia v mojom pripade, ktory je nasledovny:
Vlastnim pozemok v intravilane obce, na ktorom mam vynatu cast pre ...........................na tej istej ulici vo vzdialenosti cca 200m od mojho pozemku - mohol by som sa pocas vystavby pripojit na elektrinu doma?
Nedá sa to riešiť prípojkou od rodičou, pred ich meraním ?

CIMOM
0 0
komofei komofei

komofei je offline (nepripojený) komofei

CIMOM Pozri príspevok
Nedá sa to riešiť prípojkou od rodičou, pred ich meraním ?

CIMOM
Pre zjednodusenie som pridal k prispevku nakres situacie (mini-situacia.png) - pozor, nemal som ziadny poriadny program na kreslenie, takze len takto paintbrushom .
Rodicovsky dom (oznaceny modrou) je na ulici 5. od konca. Moj dom bude na pozemku (oznaceny zelenou), kde je este len planovana cesta, ziadna elektrina tam nejde. Najblizsie je NN elektrina (cervenou ciarkovane) cca 65m od mojho pozemku na konci existujucej ulice. Objekt T je uz existujuca trafostanica pre domy na existujucej ulici, podla vyjadrenia elektrarni, ja mam byt pripojeny na novu (este neexistujucu) trafostanicu. Cez znameho v elektrarnach som sa snazil dopatrat, ci by ma pocas stavby nemohli pripojit na NN na konci ulice, co je bod najblizsie ku mne, no zistoval a pravdepodobne to nepojde, lebo este dalej nez ja, su dalsie pozemky, kde chcu stavat a im by nevedeli zabezpecit kvalitu El. napajania (straty na napati a podobne). Skusit to nejako oficialnou cestou - ziadnych znamych ale rovno ziadostou na elektrarne? Alebo by sa dalo do stavebneho povolenia uviest, ze by som sa pocas stavby pripajal na elektrinu u rodicov dlhym predlzovakom? Slo by to vobec, ak by to muselo ist cez niekolko cuzdich obyvanycvh pozemkov alebo popri ceste? (Obavam sa bezpecnosti). A ak by aj ano, co s kolaudaciou - ako zarucim, ze o 2-3 roky kedy by som chcel kolaudovat, ze bude uz elektricka pripojka NN hotova ?
Vlastne su to otazky, ktore nedavam len vam, ale aj sebe a neviem ako dalej...
mini-situacia.png  
0 0
Tinush Tinush

Tinush je offline (nepripojený) Tinush

dobry den, prosim, viete mi povedat, ake ziadost na ake urady potrebujem k stavebnemu povoleniu?... je potrebne dolozit ziadost aj na elektrarne alebo len na stavebny urad?... dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Tinush Pozri príspevok
dobry den, prosim, viete mi povedat, ake ziadost na ake urady potrebujem k stavebnemu povoleniu?... je potrebne dolozit ziadost aj na elektrarne alebo len na stavebny urad?... dakujem
Treba pozrieť príspevok č. 3 v tejto téme.


CIMOM
0 0
stavebnik stavebnik

stavebnik je offline (nepripojený) stavebnik

Dobry den,
vlastnime pozemok na ktorom je podla uzemneho planu mozna vystavba a je tam naplanovana cesta. Studia je spracovana tak, aby sa vystavba dala realizovat po etapach. S vystavbou komunikacie sa uz zacalo no nie sme v tej etapa. V zaveznom stanovisku mesta je uvedene, ze komunikacia, ktora je vo vystavbe, by mala byt po kolaudacii odovzdana mestu a bola verejna. Tak isto aj kanalizacia a verejne osvetlenie, aby nebolo znemoznena vystavba na dalsich pozemkoch. S mestom podpisali Zmluvu o buducej darovacej zmluve.Plyn a elektrina by mali byt prevedene na organizacie ZSE a SPP, len problem je s vodou. Problem je ze sa nevieme financne dohodnut s tymi co realizuju vystavbu danej pristupovej komunikacii. Voda je riesena tak ze pod komunikaciou, ktora bude patrit mestu je sachta s jednym vodomerom a odtial sa budu napajat a kazdy bude mat podruzny vodomer. Vodovodna pripojka je vsak vlastnikov, ktori zacali cestu stavat. Postupovalo mesto spravne?? Nemala to byt inak riesene?? Nemala byt tato pripojka tiez verejna?? Bude predsa pod komunikaciou mesta. Viem ze vystavba vsetkych sieti a cesty nieco stalo, ale ked sa nevieme dohodnut, lebo pozaduju neakceptovatelnu sumu tak sa k vode nedostaneme. Mesto nam odkazalo, ze sa mame dohodnut, ale ak sa nevieme dohodnut co mozme urobit? Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
stavebnik Pozri príspevok
Dobry den,
vlastnime pozemok na ktorom je podla uzemneho planu mozna vystavba a je .......................k vode nedostaneme. Mesto nam odkazalo, ze sa mame dohodnut, ale ak sa nevieme dohodnut co mozme urobit? Dakujem
Neviem v čom je problém, ale vec vodovodných prípojok a pod. rieši zákona č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z.z. o regulácii v sieťových odvetviach.

Tu treba začať.

Zatiaľ tolko



CIMOM
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Ake informacie je mozne ziskat na stavebnom urade o inych stavbach, ktore su uz hotove, resp. vo vystavbe ? Je mozne poziadat iba o xeroxkopiu stavebneho povolenia, alebo je mozne ziskat aj kopiu projektu domu ?
Vsetko co nie je tajne je verejne a teda skopirovatelne ? Ako je to podla toho zakona o pristupe k informaciam, co vsetko sa da ziskat na stavebnych uradoch ?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Gard Pozri príspevok
Ake informacie je mozne ziskat na stavebnom urade o inych stavbach, ktore su uz hotove, resp. vo vystavbe ? Je mozne poziadat iba o xeroxkopiu stavebneho povolenia, alebo je mozne ziskat aj kopiu projektu domu ?
Vsetko co nie je tajne je verejne a teda skopirovatelne ? Ako je to podla toho zakona o pristupe k informaciam, co vsetko sa da ziskat na stavebnych uradoch ?

Xerokópiu rozhodnutia akéhokoľvek možno požadovať.
Xerokópiu z projektu nie. PD je chránená autorským zákonom.



Zákon 372/90 o priestupkoch - výňatok

§ 32
Priestupky na úseku kultúry

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) nedodrží podmienky určené pre usporiadanie divadelného, filmového predstavenia, hudobnej alebo inej verejnej produkcie, výstavy, prednášky alebo podniku ľudovej zábavy,
b) neoprávnene použije dielo podľa autorského práva alebo umelecký výkon,
c) poruší všeobecne záväzný právny predpis o ochrane predmetov alebo súborov predmetov múzejnej, kultovej alebo galerijnej hodnoty,
d) poruší všeobecne záväzný právny predpis vo veciach cirkví a náboženských spoločností.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až d) možno uložiť pokutu do 3 000 Sk.


Trestný zákon - 140/1961 - výňatok

§ 152

Porušovanie autorského práva
(1) Kto s dielom, ktoré je predmetom ochrany podľa autorského práva, alebo s výkonom výkonného umelca, so zvukovým či s obrazovým záznamom alebo rozhlasovým či televíznym programom, ktoré sú predmetom práva príbuzného autorskému právu, neoprávnene nakladá spôsobom, ktorý patrí autorovi, výkonnému umelcovi, výrobcovi zvukového či obrazového záznamu, rozhlasovej či televíznej organizácii alebo inému nositeľovi týchto práv, alebo kto inak tieto práva porušuje, potresce sa odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom, alebo prepadnutím veci.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov alebo peňažným trestom, alebo prepadnutím veci sa páchateľ potresce,
a) ak získa činom uvedeným v odseku 1 značný prospech alebo
b) ak sa dopustí takého činu v značnom rozsahu.



ZÁKON č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) - výňatok

napr.
§ 28
Použitie diela na vyučovacie účely

(1) Súhlas autora sa nevyžaduje na vyhotovenie rozmnoženiny krátkej časti zverejneného diela, na jej verejné rozširovanie inou formou prevodu vlastníckeho práva ako predajom, alebo na verejný prenos krátkej časti zverejneného diela, ak takéto použitie nepresahuje rámec odôvodnený vyučovacími účelmi v škole a neuskutočňuje sa na získanie priameho alebo nepriameho majetkového prospechu.

(2) Súhlas autora sa nevyžaduje na vyhotovenie rozmnoženiny krátkej časti zverejneného diela, zverejneného krátkeho diela alebo zverejneného diela výtvarného umenia jeho prenesením na papier alebo na podobný podklad prostredníctvom reprografického zariadenia, na jej verejné rozširovanie inou formou prevodu vlastníckeho práva ako predajom, ak takéto použitie nepresahuje rámec odôvodnený vyučovacími účelmi v škole a neuskutočňuje sa na získanie priameho alebo nepriameho majetkového prospechu.

(3) Na použitie podľa odsekov 1 a 2 sa primerane vzťahuje ustanovenie § 25 tretia veta.

(4) Za použitie podľa odsekov 1 a 2 nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.






CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 22.03.10 at 13:58
1 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Na tu projektovu dokumentaciu sa pytam, nakolko by som rad ziskal susedov projekt domu z dovodu vyhotovenia svetlotechnickej studie. Riesitelovi studie by zrejme pomohlo vediet ake velke a kde su obytne miestnosti, z hladiska posudzovania pri vyhotovani posudku. Neviem ci sa da svetlotechnicke studia vyhotovit aj len tak na "slepo", len podla okien zvonku a planovanej buducej stavby.
0 0
jaja154 jaja154

jaja154 je offline (nepripojený) jaja154

Dobry den,potrebujem poradit.Staviame garaz a chceli by sme v nej neskor urobit predajnu.Bude potrebne urobit zmenu v uzivani?Ak ano dalo by sa to urobit uz pri kolaudacii?Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jaja154 Pozri príspevok
Dobry den,potrebujem poradit.Staviame garaz a chceli by sme v nej neskor urobit predajnu.Bude potrebne urobit zmenu v uzivani?Ak ano dalo by sa to urobit uz pri kolaudacii?Dakujem
Vyžaduje to zmenu v účele užívania stavby.

Stavebný zákon umožňuje spájať konania.

Treba podať návrh na kolaudáciu spolu so žiadosťou o zmenu v užívaní stavby (§68 SZ).

Bude k tomu treba záväzné stanovisko RUVZ.

CIMOM
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Zdravim,
stala sa mi celkom taka zaujimava vec, tak by som sa rad spytal, ako to vlastne ma byt. Momentalne byvam v panelaku a asi 2 poschodia nad nami chcu vyrezat dverny otvor do nosnej steny. Majitelia bytu dali urobit staticky posudok, oznamili stavebnemu uradu, co chcu prerabat, vsetko im prebehlo v poriadku. Teraz nastala taka zaujimava situacia. Prisla nam kazdemu do schranky vyzva hlasovat, ci sme za alebo proti vyrezaniu tohoto otvoru. Potom nejaka iniciativna osoba zase dala do schranok letaky, ze bytovka nam padne na hlavu a ludia maju hlasovat proti.
Kto ma tu pozna, vie ze robim statiku, robil som dost takych to posudkov, ale nikdy som sa nezaujimal, co s tym dalej. Mam na mysli to, ze by este ludia dalej hlasovali, ci vyrezat alebo nie. To mi vyjadrenie statika a uradov pripada zbytocne. Preto sa chcem spytat: je taketo konanie spravcu bytovky, ktory toto hlasovanie organizuje v sulade s platnymi zakonmi? Mozu takto susedia rozhodovat o vyrezani alebo nevyrezani otvoru, ak stanovisko statika a stav. uradu je kladne? Dakujem za odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať