Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pistin pistin

pistin je offline (nepripojený) pistin

Ahoj, síce nie som stavebník ale s úradmi som si užil svoje. Všeobecne platí že konanie o vydaní stavebného povolenia je správne konanie a účastníkom takého konania sú zo zákona všetky dotknuté osoby (teda aj susedia). Stavebný úrad by ich mal podľa zákona aj napriek posudku vyzvať k vyjadreniu a to ešte pre vydaním povolenia. Ak to neurobil, môže ísť o porušenie zákona (stavebný zákon a zákon o správnom konaní) a teda môže byť povolenie napadnuté (a to aj susedmi). Býva totiž dobrým zvykom že dotyčný stavebník susedov požiada vopred o súhlas. Ak to neurobil, tak sa oprávnene cítia dotknutí, poškodení a to čo robia si myslím robia správne. Ale to je len môj názor a neber ho ako nejakú dogmu. Keď vybavuješ stavebné povolenie tiež potrebuješ súhlas susedov s tým že tam bude stáť dom a že budeš mať okno do ich dvora otočené a pod. Bez toho Ti povolenie nevydajú. A toto je obdobné. K povoleniu treba súhlas susedov ako účastníkov správneho konania.
1 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

U RD mi je to s tymi susedmi jasne, len u bytoviek nie. 4 vchody sa maju vyjadrovat k jednemu otvoru, to mi pride divne. A u RD, ak je vsetko zakonne splnene su susdia len bábky, nic nemozu, nehlasuju, ci postavit alebo nie. Tuna susedia boli oboznameni,vsetko bolo v poriadku, potom prisl, ze bude hlasovanie-to uz nechapem, ak su splnene zakonne zalezitosti, tak by mal st.urad rozhodnut a nie dochodcovia zo styroch vchodov
V podstate by ma to vobec nezaujalo, keby nezacal kolovat list, ze nam bytovka padne na hlavu. Predtym som to bral tak, ze ked je technicky a legislativne vsetko ok, tak co by som ja isiel niekomu robit napriek. Ako vidim, niekto taky sa nasiel
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ciners Pozri príspevok
Zdravim,
stala sa mi celkom taka zaujimava vec, tak by som sa rad spytal, ako to vlastne ma byt. Momentalne byvam v panelaku a asi ....................ulade s platnymi zakonmi? Mozu takto susedia rozhodovat o vyrezani alebo nevyrezani otvoru, ak stanovisko statika a stav. uradu je kladne? Dakujem za odpovede
Nosné murivo je spoločná časť bytového domu. O spoločných častiach a spoločných zariadeniach rozhodujú spoluvlastníci spoločne, miín. väčšinou hlasovaním.
Stavebný úrad nemal vydať povolenie bez preukázania iného práva podľa § 139 ods. 1 SZ.
Vec sa nedá povoliť ani formou ohlásenia, lebo sa zasahuje do nosných častí stavby.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pistin Pozri príspevok
Ahoj, síce nie som stavebník ale s úradmi som si užil svoje. Všeobecne platí že ................................ Ak to neurobil, tak sa oprávnene cítia dotknutí, poškodení a to čo robia si myslím robia správne. Ale to je len môj názor a neber ho ako nejakú dogmu. Keď vybavuješ stavebné povolenie tiež potrebuješ súhlas susedov s tým že tam bude stáť dom a že budeš mať okno do ich dvora otočené a pod. Bez toho Ti povolenie nevydajú. A toto je obdobné. K povoleniu treba súhlas susedov ako účastníkov správneho konania.

Tú časť čo som ponechal nie je pravda. Predtým je to OK.

Treba pozrieť : http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html


CIMOM
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Dakujem za odpovede. Sam som zvedavy ako to dopadne
0 0
ivanusko ivanusko

ivanusko je offline (nepripojený) ivanusko

Dobry den,

mam otazku, je mozne aby stavebny urad zacala stavebne konanie tak ze oznami verejnou vyhlaskou zacatie konania, aj ked su vsetci ucastnici znami? Vyda rozhodnutie kde mi ako susedia v tom rozhodnuti ani nie sme uvedeni a zasle ho tak tiez verejnou vyhlaskou. To ako by chcel aby sme o tom ani nevedeli. Co mame v takom pripade robit? Stavba je uz zacata ale este nie je skolaudovana. Vopred dakujem za odpoved
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ivanusko Pozri príspevok
Dobry den,

mam otazku, je mozne aby stavebny urad zacala stavebne konanie tak ze oznami verejnou vyhlaskou zacatie konania, aj ked su vsetci ucastnici znami? Vyda rozhodnutie kde mi ako susedia v tom rozhodnuti ani nie sme uvedeni a zasle ho tak tiez verejnou vyhlaskou. To ako by chcel aby sme o tom ani nevedeli. Co mame v takom pripade robit? Stavba je uz zacata ale este nie je skolaudovana. Vopred dakujem za odpoved
Podajte podnet na prokuratúru. To bude asi najrýchlejšie.
Stačí iba uviesť číslo rozhodnutia, alebo zakonkretizovať stavbu a uviesť, v čom si myslíte, že došlo k porušeniu zákona.

CIMOM
0 0
stavebnik stavebnik

stavebnik je offline (nepripojený) stavebnik

Ahoj viem ze podobne tu uz bolo riesene, ale co je podla zakona obytna miestnost? Moze to byt aj kuchyna s jedalnou ak maju 20m2?? Ak na susednom pozemku nie je este stavba, musi sa ist na 3,5m vzdialenost od susedneho pozemku, ak stavba ma okna na obytnych miestnostiach do strany k susedovi? nikde v zakone sa nehovori o velkosti okien pri obytnych miestnostiach, je to jedno ako je velke?? Dakujem
0 0
stavebnik stavebnik

stavebnik je offline (nepripojený) stavebnik

Ako formou je mozne napadnut stavebne povolenie, ak bolo vydane v rozpore s Rozhodnutim o umiestneni stavby alebo aj uzemnym planom mesta. Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
stavebnik Pozri príspevok
1. Ahoj viem ze podobne tu uz bolo riesene, ale co je podla zakona obytna miestnost?
2. Moze to byt aj kuchyna s jedalnou ak maju 20m2??
3. Ak na susednom pozemku nie je este stavba, musi sa ist na 3,5m vzdialenost od susedneho pozemku, ak stavba ma okna na obytnych miestnostiach do strany k susedovi?
4. nikde v zakone sa nehovori o velkosti okien pri obytnych miestnostiach, je to jedno ako je velke?? Dakujem
K bodom :

1. § 43
Bytové budovy
vyhl. 532/2002
4) Obytná miestnosť musí spĺňať požiadavky podľa slovenskej technickej normy.42)

(5) Svetlá výška obytnej miestnosti je daná slovenskou technickou normou. Svetlú výšku obytnej miestnosti možno znížiť na najmenej 2 400 mm a miestností v podkroví na 2 300 mm za podmienky, že ostatné významné stavebno-technické parametre na mikroklímu bytovej budovy sa v každom konkrétnom prípade ustanovia tak, aby sa dodržali základné požiadavky na tvorbu zdravého obytného prostredia.


Pojednáva o tom STN 73 4301.

2. Áno.

B]3.[/B] Ak má byť dodržaná rovnosť práv vlastníkov pozemkov, tak áno. Sused môže stavať tiež iba 3,5 m, lebo už sú okná na susednej stavbe. On nebude môcť už ísť len na 2,0 m.


4. § 31
Výplne otvorov
vyhl. 532/2002
(1) Konštrukcie výplní otvorov vrátane ich osadenia musia mať požadovanú tuhosť, aby pri bežnej prevádzke nenastalo zrútenie, zvesenie alebo iná deformácia.

(2) Okenný parapet v obytnej a pobytovej miestnosti, pod ktorým je voľný vonkajší priestor hlbší ako 0, 5 m, musí byť vysoký najmenej 850 mm alebo musí byť vybavený zábradlím najmenej do tejto výšky.

(3) Dvere na únikovej ceste musia umožňovať bezpečný a rýchly priechod pri evakuácii osôb a nesmú brániť zásahu jednotky požiarnej bezpečnosti.

(4) Dvere, cez ktoré prechádza osoba s obmedzenou schopnosťou pohybu, môžu byť posuvné za predpokladu, že majú zabezpečenú schopnosť otvárania pri požiari alebo inej mimoriadnej udalosti nielen na princípe fotobunky alebo elektrického pohonu, ale aj na mechanickom princípe.




CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
stavebnik Pozri príspevok
Ako formou je mozne napadnut stavebne povolenie, ak bolo vydane v rozpore s Rozhodnutim o umiestneni stavby alebo aj uzemnym planom mesta. Dakujem

Riadnym odvolaním - § 53 správneho poriadku.

Ak je právoplatné tak mimoriadnym opravným prostriedkom - § 62, alebo § 65 správneho poriadku.

Existuje aj možnosť podania na prokuratúru.


CIMOM
0 0
stavebnik stavebnik

stavebnik je offline (nepripojený) stavebnik

Dobry den, mozeme napadnut stavebne povolenie na liniovu stavbu (cesta) podla §62 odst. 1c zakona c. 71/1967 na obnovu konania ak sme ako susedia neboli prizvani na konanie a nemohli sme sa ani odvolat, lebo aj zaciatok konania aj dorucenie vsetkych listin bolo verejnou vyhlaskou avsak priamo v stavebnom rozhodnuti nie sme uvedeni na konci rozhodnutia ako ti, ktorym sa stavebne povolenie dorucuje, i ked sa dorucuje verejnou vyhlaskou. Da sa to chapat v zmysle §62 odst. 1c. ze nam odnali moznost zucastnit sa konania?? Je podla nejakeho zakona usmernenie, ake ma mat nalezitosti dokument "Stavebne povolenie" a co ak nema tieto nalezitosti. Stale mame pocit, ze nas chceli vynechat z konania. Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
stavebnik Pozri príspevok
Dobry den, mozeme napadnut stavebne povolenie na liniovu stavbu (cesta) podla §62 odst. 1c zakona c. 71/1967 na obnovu konania ak sme ako susedia neboli prizvani na konanie a nemohli sme sa ani odvolat, lebo aj zaciatok konania aj dorucenie vsetkych listin bolo verejnou vyhlaskou avsak priamo v stavebnom rozhodnuti nie sme uvedeni na konci rozhodnutia ako ti, ktorym sa stavebne povolenie dorucuje, i ked sa dorucuje verejnou vyhlaskou. Da sa to chapat v zmysle §62 odst. 1c. ze nam odnali moznost zucastnit sa konania?? Je podla nejakeho zakona usmernenie, ake ma mat nalezitosti dokument "Stavebne povolenie" a co ak nema tieto nalezitosti. Stale mame pocit, ze nas chceli vynechat z konania. Dakujem


V § 62 ods. 1 písm. c) správneho poriasdku je uvedené :

c) nesprávnym postupom správneho orgánu sa účastníkovi konania odňala možnosť zúčastniť sa na konaní, ak to mohlo mať podstatný vplyv na rozhodnutie a ak sa náprava nemohla urobiť v odvolacom konaní;

Ja to neviem takto posúdiť.
__________________________________________________

Výňatok z vyhl. č. 532/2000 Z.z.



§ 10
Obsah stavebného povolenia
(k § 66 zákona)


(1) Stavebné povolenie obsahuje okrem všeobecných náležitostí /10/
a) meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) stavebníka a ostatných účastníkov konania,
b) druh a účel povoľovanej stavby alebo jej zmeny,
c) parcelné čísla stavebných pozemkov podľa katastra nehnuteľností, na ktorých sa stavba povoľuje,
d) podmienky na uskutočnenie stavby alebo aj na užívanie stavby,
e) ďalšie podmienky, ktorými sa zabezpečí ochrana verejných záujmov a právom chránené záujmy účastníkov konania,
f) umiestnenie stavby na pozemku, ak bolo územné konanie spojené so stavebným konaním alebo sa územné rozhodnutie nevyžaduje,
g) ak ide o stavbu uskutočňovanú zhotoviteľom, meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) zhotoviteľa stavby alebo oznámenie, že bude určený vo výberovom konaní; ak ide o stavbu uskutočňovanú svojpomocou, meno a adresu stavebného dozoru alebo kvalifikovanej osoby, ktorá bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby,
h) určenie lehoty na dokončenie stavby,
i) rozhodnutie o námietkach účastníkov konania,
j) upozornenie stavebníka na povinnosť oznámiť stavebnému úradu začatie stavby.

(2) K stavebnému povoleniu pripojí stavebný úrad overenú projektovú dokumentáciu stavby alebo jej zmeny.



CIMOM
0 0
Snoophy Snoophy

Snoophy je offline (nepripojený) Snoophy

Behom pár dní by som mal (snaď) dostať list vlastníctva na pozemok a starý domček s vodovodnou prípojkou a elektrikou. Plyn tam nieje - je cez cestu cca 5m od hranice pozemku.
Tento rok by som chcel začať stavať .
Ak by všetko išlo tak ako má tak za koľko by som mohol mať stavebné povolenie a môžem začať robiť aspoň základy bez staveb. povolenia???

Budem mať LV
Mám Projekt. Dokumentáciu
vyhlásenie o dozore na stavbe (od architekta všetko čo treba na stav. povolenie).

Keďže tam mám elektriku a vodu tak by nemal byť problém s ich vyjadrením však??
U plynárov neviem....keďže tam nemám plyn.

Chcel by som začať v Júli stihnem???
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Snoophy Pozri príspevok
Behom pár dní by som mal (snaď) dostať list vlastníctva na pozemok a starý domček s vodovodnou prípojkou a elektrikou. Plyn tam nieje - je cez cestu cca 5m od hranice pozemku.
Tento rok by som chcel začať stavať .
Ak by všetko išlo tak ako má tak za koľko by som mohol mať stavebné povolenie a môžem začať robiť aspoň základy bez staveb. povolenia???

Budem mať LV
Mám Projekt. Dokumentáciu
vyhlásenie o dozore na stavbe (od architekta všetko čo treba na stav. povolenie).

Keďže tam mám elektriku a vodu tak by nemal byť problém s ich vyjadrením však??
U plynárov neviem....keďže tam nemám plyn.

Chcel by som začať v Júli stihnem???

Za normálnych okolností je to termín OK.

Treba vybaviť veci - viď príspevok č. 3 v tejto téme.


CIMOM
0 0
peter_vallo peter_vallo

peter_vallo je offline (nepripojený) peter_vallo

DOBRY DEN
Pan CIMON. Boli by ste tak laskavy a poradili mi.
Mam starsi rodinni dom a chcem zboku k nemu postavit pristavbu pre zata s manzelkou. Aby som dodrzal literu zakona,, mur bude dva metre od hranice susedovho pozemku. Sused mi vsak chce robit naprieky, a vravi ze mi nepodpise papiere, lebo musim byt od hranice 3,5 metre ak tam chcem mat velke okno. Ze aj on tam bude chciet niekedy stavat a musi byt medzi nami 7 metrov rozdelenych napolku. Podotykam, ze na susedovom pozemku je len zahrada a stavat tam len planuje, ale nic este nerobi. Pocul som, ze vraj ma platit zasada kto prv pride prv melie
Dakujem velmi pekne. PETER
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
peter_vallo Pozri príspevok
DOBRY DEN
Pan CIMON. Boli by ste tak laskavy a poradili mi.
Mam starsi rodinni dom a chcem zboku k nemu postavit pristavbu pre zata s manzelkou. Aby som dodrzal literu zakona,, mur bude dva metre od hranice susedovho pozemku. Sused mi vsak chce robit naprieky, a vravi ze mi nepodpise papiere, lebo musim byt od hranice 3,5 metre ak tam chcem mat velke okno. Ze aj on tam bude chciet niekedy stavat a musi byt medzi nami 7 metrov rozdelenych napolku. Podotykam, ze na susedovom pozemku je len zahrada a stavat tam len planuje, ale nic este nerobi. Pocul som, ze vraj ma platit zasada kto prv pride prv melie
Dakujem velmi pekne. PETER
Tá zásada môže platiť niekte inde, ale nie pri stavbách.

Ak má voľný pozemok, tak svojím spôsobom má pravdu. Viem si predstaviť Vašu prístavbu na 2,0 m od hranice pozemku, ale bez okna z obytnej miestnosti. Ak budete mať okno, tak 3,5 m od hranice.
O vzdialenosdtiach pojednáva § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z.

Mimochodom súhlas suseda nepotrebujete. Pozrite si moju tému :

http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html


CIMOM
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
.







Príemné veľkonočné sviatky prajem všetkým Poraďákom.






CIMOM
0 0
Brčo Brčo

Brčo je offline (nepripojený) Brčo

Nemozem dat bod,tak aspon suhlas.
Zabralo to "niekolko hodin"(skoro tyzden) preluskat sa na koniec,ale CIMON-si zlaty clovek...
Chcem kupit les,luka,TTP v Trnavskom kraji,dotiahnut tam mobilny dom a skusit si zivot off grid-ziadne napojenie na siete(elektrina,voda,plyn).
Otazka 1:mozem si na takom pozemku vykopat studnu??? alebo riesit pozemok s vydatnym pramenom...
Po nejakom case,ak mne a hlavne manzelke bude takyto zivot vyhovovat(off grid) chcem postavit slameno-hlineno-dreveny dom-bez zakladov,ukotvenia,iba postaveny na zemi bez napojenia na siete-vid foto.
Otazka 2:Co na to stavebny zakon/urad?Lesny urad?
Openday house.jpg  
Pestalozzy_0069.jpg  
front.jpg  
1/1
0 0
Snoophy Snoophy

Snoophy je offline (nepripojený) Snoophy

V jednoduchosti otázka:
Môžem si vybaviť vyjadrenie od T-Comu k stavebnému a buraciemu povoleniu ked pozemok nieje ešte môj (je na prepise na katastri).
Teda vyjadrenie bude pýtať predajca ale stavebné budem vybavovať už ja.

Alebo mám počkať na LV? Na katastri povedali že je to už v pojednávaní ale ako dlho im to ešte potrvá... o pár dní to budú 2 mesiace.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať